Προς το περιεχόμενο

Νέα HD κονσόλα απο τη Nintendo


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι hardcore είναι μόνο πσ3 κ χβοχ αλλα νόμιζα οτι ευρύ κοινό ηταν όλοι οι άλλοι κ οχι οι hardcore gamers. Επίσης δεδομένου οτι το δικό μου ευρύ κοινό είναι μεγαλύτερο απο το δικό σου νομίζω οτι η νιντεντο θέλει να πάει προς το δικό μου με μεγαλύτερα κέρδη. Εταιρία είναι άλλωστε κ πάει όπου βλέπει μεγαλύτερα κέρδη. Γι αυτο κ έγιναν παρτυ κονσολες οι αλλες δυο.

 

Sent from my HTC Desire using Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' ότι θυμάμαι η Nintendo δημιούργησε το Wii με κατώτερα χαρακτηριστικά απ' τον ανταγωνισμό διότι δεν την έπερνε να χάνει χρήματα με την πώληση κάθε κονσόλας. Δεν είχε τις οικονομικές δυνατότητες των μεγαθηρίων Microsoft και Sony. Πόνταρε στο gameplay και σε έξυπνες λύσεις και πέτυχε πολύ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι ξέρω η νιντεντο με το wii είναι 1η σε πωλήσεις. Δεν νομίζω να βγάζει άλλη κονσόλα Γιατί δεν πάει καλά το γουι, αλλά Γιατί έχουν περάσει κ τόσα χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nintendo όπως είπα και πριν, καθυστέρησε να βγάλει την νέα κονσόλα για πολλούς λόγους.. πρώτα από όλα τα λεφτά της τα βγάζει από τα φορητά που είναι πρώτη στο κόσμο.. ούτε σονυ ούτε πόνι δεν την φτάνουν.. οικονομική κρίση, μέχρι πέρυσι ήταν 2η σε πωλήσεις στο wii και μόνο.. δεν είχε λόγο να βγάλει νέα κονσόλα.

Δεύτερων δεν μπαίνει σε ανεξερεύνητα εδάφη.. αν διαβάσεις ποιο πάνω, χρησιμοποιεί τεχνολογία xbox με καλύτερο hardware, έτσι ώστε να διευκολύνει τους developers!.. άρα κάνει έξυπνη κίνηση και όχι τυφλή…

Σίγουρα θα το αγοράσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:

 

 

Καλο αλλα μπερδεψες τα θέματα. Τα ανέκδοτα είναι αλλού.

 

Ο φίλος δεν έχει και πολύ άδικο. Μπορούμε να κάνουμε τεράστιες συζητήσεις για το τί εστί hardcore στα video games. Πάντως το σίγουρο είναι ότι οι κονσόλες που βασίζονται στην προσωρινή υπεροχή τους στο hardware και μόνο ( όπως XBOX360, PS3), κρατάνε τη τεχνολογία των παιχνιδιών πίσω.

 

Αυτό μόνο hardcore που δεν είναι.

 

Αντίθετα η Nintendo εξ απανέκαθεν ήταν πρωτοπόρος στο gameplay και προχωράει τα video games μπροστά (στη φετινή γενιά motion controls, touchscreens), όπως στα PC τα πράγματα προχωράνε μπροστά μέσω της εκρηκτικής τεχνολογικής ανάπτυξης.

 

Από το PC φόρουμ του Crysis 2:

 

darkages.jpg

 

 

Πραγματικό ανέκδοτο είναι να νομίζει κανείς που παίζει το Black Ops, ότι το παιχνίδι είναι hardcore. Και πόσα άλλα τέτοια παραδείγματα....

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πέραν λίγων συγκεκριμένων exclusives, τα PS3 και XBOX360 είναι για αυτούς που θα λάτρευαν το PC gaming, αλλά δεν έχουν τα λεφτά για το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει μια γκαμα(με αξιεπαινο gameplay και γραφικα της προκοπης)παιχνιδιων slash.Δε μπορει να μην υπαρχει Splinter cell,mgs,FF,GodOfWar,MassEffect2,Halo,BioShock και εσυ να εχεις για ΤΟΠ παιχνιδι τα mario cart και το Wii sports και τα ποκεμον ακομα.H nintendo στοχευει ΠΑΝΤΟΤΕ σε μικροτερες ηλικιες ξεχνοντας θαρρω ακριβως αυτο...Οτι οι εποχες αλλαζουν και οτι τα παιδακια των 10 ετων που παιζανε game boy πλεον ειναι μαντραχαλοι 30 ετων.Δεν ειναι κακο να υπαρχει και κατι πιο"μεγαλιστικο"στα παιχνιδια της.Δεν ειναι οτι δε θα παιξουμε μαριο και DonkeyKong το προβλημα,αλλα το γεγονος οτι ειναι ΣΠΑΣΤΙΚΟ(για παιδια της ηλικιας μου που βλεπανε το 92 gameboy και λεγανε Best κονσολα που εχει βγει ποτε :P :D)να εχουμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τετοιες επιλογες.

 

Παντως σαν τεχνογνωσια και σαν εταιρεια ειναι τεραστια.

 

Το μελλον και οι επιλογες της θα δειξουν αλλα το χρημα δεν ειναι απειρο.Και η Sega ειχε πολυ χρημα αλλα χωρις σωστο managment και hardware κατεληξε απο κολοσσο εταιρεια σε ετ.developer(και το ονειρο του να εβλεπα Σονικ στο game boy εγινε πραγματικοτητα :P )

 

Έτσι ακριβώς.Όταν πριν 10 χρόνια στα 10 σου λένε θές ps1 ή n64 τι θα πεις?Ν64 φυσικά που έχει πιο παιδικά games.Για αυτό και τώρα δεν ξαναακουμπάω προιόν την Nindendo.Αλλά όλα τα μικρά που έχουν wii ο πατέρας τους δεν κάθεται να το σπάσει αλλά τα αγοράζει αυθεντικά όλα.Έτσι γίνεται παντού και αυτός είναι και ο λόγος που του wii τα παιχνίδια πουλάνε περισσότερο απο ps3-xbox360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι τα καλα γραφικά κάνουν πιο hardcore ένα παιχνίδι. :rolleyes:

 

Δεν είναι μόνο τα γραφικά που βελτιώνονται όσο προοδεύει η τεχνολογία. ;)

 

Αλλά να λές πάλι καλά που υπάρχει η Nintendo και βγάζουν και οι άλλες εταιρίες κατι το διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κρίνεται μια κονσόλα από τα χαρακτηριστικά της... Δεν υπαρχή game που να είπαν δεν το βγάζουμε για το Wii επειδή δεν μπορεί να το "παίξει"...

 

Η nintendo με το Wii πρωτοπορεί και φέρνει την επανάσταση στον χώρο των console, όχι μόνο για τον τρόπο χειρισμού , αλλά και με το nintendo shop (μετά ακολούθησε Ubuntu Software Center, Apple AppStore και τώρα έχουμε Sony store, Google store κτλ. ) με όλες τις εταιρίες να την αντιγράφουν (αν δεν υπήρχε το WiiRemote θα είχαμε σήμερα άραγε το kinect?).

 

Φυσικά και θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από τις σημερινές κονσόλες (αυτό έλειπε να μην έχει καλύτερο hardware από κονσόλες 5ετίας), αλλά το θέμα είναι πόσο πιο καλό. Σίγουρα θα έρθει απάντηση από sony και ms.

 

Όσο για το ποια κονσόλα είναι καλύτερη αυτό μας το λένε κάθε φορά οι πωλήσεις. Και οι πωλήσεις λένε πως όσα PS3 και ΧΒΟΧ360 (με ένα χρόνο παραπάνω στην αγορά) πουλήθηκαν μαζί, τόσα Wii έχουν πουληθεί.

 

Υ.Γ. Μην απορείτε αν και πάλι δώσει σημασία σε κάτι άλλο και όχι στο hardware... Λέγε με 3D... Λέγε με παίζω_με_χρήση_μόνο_του_εγκεφάλου_μου... κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαπα αυτή η αποτυχημένη μικρομεσαία επιχείρηση της Nintendo..

 

Δε παίρνει παράδειγμα απ τη Sony ας πούμε η οποία τέλη του 2010 παρουσίασε αυτήν την ΓΑΜΑΤΗ τεχνολογία στα PS move! Όπα κάτσε.. το έχει κάνει η Nintendo από το 2006.. Οκ ας το πάμε αλλού!

 

Δε παίρνει παράδειγμα από τα 3D παιχνίδια της Sony που ΜΟΝΟ με το PS3 (400$) τα 1-2 παιχνίδια (70$) και την 3D τηλεόραση και τα γυαλιά (1000$) απολαμβάνεις 3D gaming ΜΟΝΟ με 1470$ !! Όπα κάτσε..Η nintendo το έκανε αυτό με γραφικά λίγο κατώτερα του PS3, χωρίς γυαλιά και σε ΦΟΡΗΤΗ κονσόλα με 270$...

 

Πραγματικά πιστεύεις ότι άμα στόχευε στα γραφικά η Nintendo δε θα είχε καταφέρει κάτι ανάλογο, αν όχι καλύτερο απ τα γραφικά του xbox360 και του PS3? ...

 

Πολύ καλά τα λέει το παιδί. Απλά η Nintendo έχει άλλο target group. Δεν θα κάνει target εμάς (σκληρούς Gamers), αλλά νεανικές ηλικίες (που σκάνε και τα περισσότερα χρήματα μιας και δεν είναι δικά τους) και casual gamers.

 

Μετά την ανακοίνωση, αυτό θα συνεχίσει να κάνει as it seems. Klein, αφού τα πήγα καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το Wii ήταν ότι επειδή ο χειρισμός τότε με το Wiimote ήταν κάτι το τελείως καινούργιο, δεν υπήρχε η πολυτέλεια να βγεί η κονσόλα με υψηλή τιμή, διότι πολύ απλά ο κόσμος δεν θα ρίσκαρε να δώσει πολλά λεφτά για κάτι τελείως διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

 

Σύν φυσικά το γεγονός ότι η Nintendo πρέπει να βγάζει κέρδος από τις πωλήσεις hardware, οπότε και δεν μπορεί να πουλήσει με ζημία, όπως έκαναν SONY και MS.

 

Αν το Wii είχε την ίδια ή σχεδόν την ίδια υποδύναμη με ΧΒΟΧ360 και PS3, τότε θα υπήρχε η δυνατότητα η βιβλιοθήκη της κονσόλας να εμπλουτιστεί με τους multiplatform τίτλους.

 

Πιστεύω ότι εκεί είναι που υστερεί το Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα παλιότερα πως ο shigeru miyamoto ήθελε να βγάλει το wii ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά του gamecube με μοναδική προσθήκη ένα set hardware και software που θα του επιτρέπει το motion controlling. Ας μην γελίωμαστε λοιπόν η N είχε μια ξεκάθαρη στρατηγική πάνω στο θέμα την οποία υποστήριξε μέχρι το τέλος. Η χαμηλή τιμή, το έυκολο σπάσιμο της κονσόλας, η ημερομηνία κυκλοφορίας και η βιβλιοθήκη τίτλων ήταν τα σημεία εκείνα που έδωσαν τους πόντους στην N και έκαναν την διαφορά στις πωλήσεις απο xbox 360 και ps3. Δεδομένων των παραπάνω λοιπόν αλλα και της χρονικής περιόδου που διανύουμε που πιστεύω είναι σωστή για την εμφάνιση μιας νέας ονσόλας θεωρώ πως είνια μια πρώτης τάξεως ευκαιρίας για την Ν να θέσει τα πλάισια για να στεφθεί και η επόμενη κονσόλα της με την ανάλογη επιτυχία.

 

Στο νήμα δίαβασα κάποιες πολύ σωστές παρατηρήσεις που αφορούν στην παρουσία τίτλων multiplatform ένα σημείο που το wii πάσχει πιστέυω και αυτό είναι ένα στοίχημα που η Ν θα πρέπει να κερδίσει. Απο την άλλη δεν μπορούμε να λέμε πως το wii δεν απευθύνεται σε hardcore gamers. Hardcore gaming για εμένα σημαίνει αρχικά δυνατό και βαθύ gameplay και έπονται γραφικά, παρουσίαση και ήχος αν θέλουμε να το εξετάσουμε απο την σκοπία των χαρακτηριστικών ενός παιχνιδιού. Νομίζω πως σε αυτήν την τετραλογία με την σειρά αυτή η Ν ως εταιρία παραγωγής συστημάτων αλλα και παιχνιδιών είναι μπροστά απο SONY και Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κρασια με την νεα κονσολα της N η sony και η Ms ποτε θα βγαλουν της κονσολες της καινουργιες οχι οτι θα ξανα αγορασω κονσολα αλα λεμε τωρα. μια χαρα ειμαι με το ps3 Που εχω αλα δν ξερω δν το βλεπω να ξανα αγοραζω κονσολα γενικα τα θεωρο χαμενα χρηματα ακριβα τα games κ με την πολητικη της sony για service & εγγυση δν το βλεπω pc και παλι pc gaming οπως παλια το ps3 ειναι η πρωτη μου παιχνιδομηχανη ετσι δν ειχα αλη ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...