Προς το περιεχόμενο

Νέος στο Linux


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πρώτη μέρα στο Linux και αισθάνομαι τόσο αρχάριος και μόνος μου. Οτιδήποτε και να θέλω να κάνω δεν ξέρω πως. Μέχρι και Forums αλλά και εδώ, ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι που να με βοηθάει.

 

Μερικές από τις ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πως θα μπω msn? Δυστυχώς το πρόγραμμα που έχει το ubuntu δεν μπαίνει. Κάτι διάβασα ότι άλλαξε η MS κάτι και έχει γίνει μπάχαλο.

2) Στα ελληνικά τραγούδια η αναπαραγωγή πολυμέσων μου εμφανίζει "κινέζικα" το ίδιο και στις ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους.

 

Αυτά για αρχή.

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δοκίμασε με emesene ή pidgin. Για να τα εγκαταστήσεις

Εφαρμογές->Τερματικό:

>sudo apt-get install "όνομα πακέτου"

χωρίς τα " "

Και για να καταλαβαίνεις και τι κάνεις:

sudo : παίρνεις δικαιώματα super user για την εκτέλεση της εντολής που ακολουθεί

apt-get : καλεί τον package manager του ubuntu

install : κάνει εγκατάσταση το πακέτο

Αντίστοιχα για απεγκατάσταση όπου install βάζεις remove. Θα σου ζητήσει κωδικό αυτόν που έχεις βάλει κατά την εγκατάσταση, δε θα φαίνεται οτι γράφεις κάτι αλλά γράφεις κανονικά. (για λόγους ασφαλείας νομίζω)

 

2.Με τους ελληνικούς χαρακτήρες δεν θυμάμαι να είχα ποτέ θέμα με το rythmbox. Για τους υπότιτλους στις ρυθμίσεις του player σου, στο encoding διαλέγεις ISO-8859-7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο aMsn βγάζει πολλά πράγματα δεν ξέρω πιο χρειάζομαι.

http://packages.ubuntu.com/search?suite=default&section=all&arch=any&searchon=names&keywords=amsn

 

Ubuntu 10.10

 

Δοκίμασα από της επιλογές του player να αλλάξω κωδικοποίηση, αλλά τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπότιτλους δοκίμασε και την κωδικοποίηση windows-1253. Τώρα για τα ελληνικά τραγούδια πρέπει να μετατρέψεις τα tags δυστυχώς καθώς χρησιμοποιούν κωδικοποίηση της microsoft ασύμβατη με οτιδήποτε άλλο, για αυτό για παράδειγμα ούτε σε φορητές συσκευές ή κινητά τα ελληνικά tags φαίνονται καλά. Δοκίμασε με ένα πρόγραμμα όπως το easytag να τα μετατρέψεις σε unicode.

 

Τώρα όσο αφορά το msn έκανες όλα τα updates και συνεχίζει να μην λειτουργεί σωστά το empathy; Αν ναι, τότε ακολούθησε τις οδηγίες εδώ για να έχεις πάντα το τελευταίο pidgin που συνήθως δεν έχει προβλήματα αν και ενίοτε αλλάζει τα πρωτόκολλα της η microsoft και αναγκαστικά υπάρχουν ψιλοθέματα. Εγώ πάντως σπάνια έχω αντιμετωπίσει τέτοια χρησιμοποιώντας τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων, απλά το ubuntu που ακολουθεί την λογική των εξαμηνιαίων εκδόσεων δεν προσφέρει πάντα τις τελευταίες εκδόσεις.

 

Τα προγράμματα στο ubuntu δεν τα εγκαθιστάς ψάχνοντας πακέτα-εκτελέσιμα στο ίντερνετ καθώς είναι όλα αποθηκευμένα σε σέρβερ-αποθετήρια τα οποία διαβάζει ένα ειδικό πρόγραμμα στον υπολογιστή σου που υπάρχει στο μενού, "προσθαφαίρεση προγραμμάτων" ή κάτι τέτοιο λέγεται. Ακολουθώντας μια διαδικασία όπως αυτή για το pidgin προσθέτεις ένα νέο αποθετήριο με επιπλέον πακέτα και έχεις περισσότερα διαθέσιμα προγράμματα ή νεότερες εκδόσεις από αυτές που προσφέρονται με το ubuntu σε κάθε έκδοση. Αλλά φαντάζομαι τα ξέρεις, ή αν όχι τα μαθαίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.

E: _cache->open() failed, please report.

 

Δυστυχώς το synaptic μου βγάζει αυτό.

 

Δεν ξέρω αν φταίει που εγκατέστησα αυτό πιο πριν.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=3149320&postcount=6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το error που σου βγάζει κανε τα παρακάτω

 

εχθές είχα το ίδιο θέμα

 

ανοιξε τερματικο και γραψε τα παρακατο

 

μετά απο κάθε γραμμή πάτα enter

 

 

sudo dpkg --configure -a

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πρώτη μέρα στο Linux .....

Καλώς όρισες Neo !!!

Ελπίζω να μην χαζεύεις την trinity όσο σου απαντάνε εδω μέσα ;)

Να ξέρεις πάντως πως,... το Matrix XP πάντα θα σε περιμένει με ανοικτές αγκάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωσήρθες και καλό διάβασμα!

 

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/linux-windows-ελληνική-έκδοση-r12

 

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/με-ποιο-πρόγραμμα-linux-version-r33

 

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/οδηγίες-προς-νεοεισερχόμενους-στο-gnulinux-r157

 

στα preferences του VLC έχει 2 επιλογές για ελληνικά στους υπότιτλους, δοκίμασε τες.

 

για να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή το πιο απλό είναι να πας: Εφαρμογές ---> Κέντρο Λογισμικού Ubuntu

 

επίσης ένα καταπληκτικά χρήσιμο μυστικό (γιατί σχεδόν κανείς δεν το χρησιμοποιεί :-( )

είναι το: Σύστημα ---> Βοήθεια και Υποστήριξη

 

κάνει λίγη ώρα να ανοίξει, αλλά περιέχει (στα ελληνικά) οργανωμένη σε θεματικές ενότητες ουσιαστική βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Το Linux δεν είναι Windows. Αρκετά καλό άρθρο.

 

Ένας λόγος που το παλεύω από το πρωί και μέχρι τώρα έχω καταφέρει κάποια πράγματα, είναι ότι μου αρέσει το διαφορετικό. Επίσης δεν μπορεί να είναι τρελοί όλοι αυτοί που τους αρέσει το Linux! Κάτι θα έχει!

Οπότε λέω να το δοκιμάσω για να έχω γνώμη. Όταν λέω να το δοκιμάσω να φτάσω τουλάχιστον σ' ένα μέτριο επίπεδο, οπότε να μπορώ να κρίνω και να απορρίπτω. Για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο θα χρειαστούν μήνες δουλειάς.

 

Σαν αρχάριος χρήστης αυτό που φοβάμαι είναι το λάθος.

Στα Windows αν κάποιος αρχάριος χρήστης κάνει λάθος, το σύστημα θα αργεί πολύ, δεν θα δουλεύουν κάποιες εφαρμογές, κλπ.

 

Έτσι και εγώ εγκατέστησα το wine (θα το βγάλω τώρα που κατάλαβα ότι τρέχει αρχεία exe των windows - μαιμουδιά) και πίστευα ότι χάλασα κάτι στο λειτουργικό. Από ότι είδα δεν χάλασα κάτι.

Το μόνο που καταλάθος χάλασα ήταν στο login όταν μου έβγαλε ένα μήνυμα στο να διαγράψει κάτι πάτησα "ναι" και τώρα δεν έχω την δυνατότητα να πατήσω σε κάποιο κουμπάκι που υπήρχε και να με πάει αμέσως στο desktop. Δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν αυτό.

Μικρό το κακό.

 

Θα συνεχίσω το διάβασμα. :-)

 

Υ.Γ.: Να ευχαριστήσω επίσης όλα τα παιδιά που έχουν την όρεξη και βοηθάνε. Πραγματικά βλέπω πολύ καλή διάθεση για βοήθεια! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρωί ψάχνομαι και μπορώ να πω πως κάτι έχω κάνει.

Κατέβασα VLC αν και ποτέ δεν μου άρεσε μιας και δεν υποστηρίζει σε όλες τις ταινίες dts ή dolby digital παρόλο που η ταινία είναι. Πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σαν το WMCHC. Τον ρύθμισα και δεν βγάζει κινέζικα.

Έχω και msn με το aMSN.

Έφτιαξα και λίγο από αισθητικής άποψης τον περιβάλλον με άλλο backround έβαλα τα γραφικά στο μέγιστο κλπ...

 

Διάβασα και το "Το Linux δεν είναι Windows" μου άρεσε αρκετά μπορώ πω.

 

Από τα καθημερινά μου, αυτό που μένει είναι πως θα συνδέσω το κινητό μου. Γενικά πιστεύω ότι πάμε πολύ καλά για πρώτη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...