Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πρόβλημα να έχεις ρε σύ. Έτσι έχω τις δύο κάρτες που όσο νά ναι ζεσταίνονται περισσότερο. Εσύ όπως και οι περισσότεροι αν έχεις ικανοποιητικό airflow και auto να την αφήσεις δεν θα έχεις θέμα. Εκτός και αν είσαι μυστήριος και θέλεις η κάρτα να μην σου ανεβάζει πάνω απο 65 βαθμούς. :lol:

Ειμαι ολιγον μυστηριος :rolleyes: :rolleyes:

Λεω να το ξαναπω στ 70% :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι με stock τάση οι καρτούλες παίζουν safe στα 800/1100 χωρίς crash σε games. Αν δεν δούμε το overvoltage tweak για την καρτούλα μας από το Trixx τότε δεν έχει και πολύ νόημα να το παιδεύουμε για κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρωτησα στο ticket system (support) της Sapphire αν ξέρουν πότε θα ανέβει νέα εκδοση και αν η "v4" στο site που ομως ειναι η v3.0.7 ειναι σωστη, και μου απαντησαν οτι απλα ετσι επελεξαν να την ονομασουν και οτι "we are still waiting for the new trixx release" και "We will keep updating.", αρα μαλλον δεν ξερουν το πότε ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παρακολούθησα από την αρχή το θέμα (έγιναν και πολλές οι σελίδες) αλλά με το MSI Afterburner γιατί δε μπορείτε να κάνετε overvoltage ; από ότι κατάλαβα είναι bios περιορισμός της συγκεκριμένης έκδοσης ; Εγώ με την απλή SAPPHIRE 5850 πάντως κάνω κανονικά αλλάζοντας τις τιμές στο κεντρικό MSIAfterburner.cfg

 

UnlockVoltageControl = 1

ForceConstantVoltage = 1

 

[ATIADLHAL]

EnableUnofficialOverclocking = 1

AccessibilityCheckingPeriod = 1

 

και αυτές στο cfg του φακέλου profiles

 

 

UnlockVoltageControl=1

UnlockVoltageMonitoring=1

EnableUnofficialOverclocking = 1

 

Λεω μπας και βοηθήσει αν και λογικά θα το δοκιμάσατε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παρακολούθησα από την αρχή το θέμα (έγιναν και πολλές οι σελίδες) αλλά με το MSI Afterburner γιατί δε μπορείτε να κάνετε overvoltage ; από ότι κατάλαβα είναι bios περιορισμός της συγκεκριμένης έκδοσης ; Εγώ με την απλή SAPPHIRE 5850 πάντως κάνω κανονικά αλλάζοντας τις τιμές στο κεντρικό MSIAfterburner.cfg

 

UnlockVoltageControl = 1

ForceConstantVoltage = 1

 

[ATIADLHAL]

EnableUnofficialOverclocking = 1

AccessibilityCheckingPeriod = 1

 

και αυτές στο cfg του φακέλου profiles

 

 

UnlockVoltageControl=1

UnlockVoltageMonitoring=1

EnableUnofficialOverclocking = 1

 

Λεω μπας και βοηθήσει αν και λογικά θα το δοκιμάσατε :rolleyes:

 

Τα έχουμε δοκιμάσει ήδη αυτά που λές φίλε μου. :rolleyes:

Αναμένουμε νέα έκδοση TriXX μήπως αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την συγκεκριμενη vga αλλα αν θελει καποιος με την last version του msi afterburner ας δοκιμασει να ανοιξει το RTCore.cfg στο φακελο του msi afterburner και να αλλαξει τα παρακατω ωστε να ειναι ετσι

RV870 =

RV810 = 68D8h-68D9h

RV940 = 6898h,6899h,689Ch,689Eh

RV970 = 6898h,6899h,689Ch,689Eh

μηπως εχει κανα voltage regulator απο 68xx 69xx και ξεκλειδωσει με καμια αλχημια τα volts ισως να λεω και χαζομαρες αλλα δεν κοστιζει τπτ μια δοκιμη :mrgreen:

 

EDIT:εχει αναφερθει για το rtcore απο οτι βλεπω και απο τον caution, λογικα αφου εχει Ι2C υπομονη and u will see...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ το αργουν παντως...σε μενα εκανα το αντιστροφο και επιασε εβαλα στις RV940 και RV970 το device id μου σβηνοντας την τελειως απο το RV870 και δουλεψε με την ref 5850(VT1165) :mrgreen: και βλεποντας στο afterburner 6950-6850/70 με support CHL8214 μου ηρθε η ιδεα μηπως γινει κατι με απλο τροπο... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ το αργουν παντως...σε μενα εκανα το αντιστροφο και επιασε εβαλα στις RV940 και RV970 το device id μου σβηνοντας την τελειως απο το RV870 και δουλεψε με την ref 5850(VT1165) :mrgreen: και βλεποντας στο afterburber 6950-6850/70 με support CHL8214 μου ηρθε η ιδεα μηπως γινει κατι με απλο τροπο... :lol:

 

Ναι καλά σκέφτηκες ήταν καλή ιδέα. Τι άλλο θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε?

Σκέφτηκα και το RBE για κανα modded bios αλλά λογικά δεν θα με αφήνει να επιλέξω ρεύματα, θα είναι κλειδωμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...