Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χλώμιους Λεοντόκαρδε... Εγώ τουλάχιστον προσωπικά απ'ότι θυμάμαι που δοκίμαζα με 800/1120 είχα πρόβλημα... Θα ξαναδοκιμάσω το απογευματάκι μπας και λέω μπούρδες (όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία απλά έτσι για το γαμώτο) αλλά έχω την εντύπωση ότι εμείς οι δύο έχουμε πέσει στα χειρότερα κομμάτια της αγοράς :P .

κοιτα μέσα απο το menu desktop properties απ τπ catalyst μπας και πρέπει να αλαξεις και εσυ τα hertz οπως εγω απο 50 σε 60hz, μόλις τά άλαξα πηγε 900/1200 με την μία σβάρνα και εχει ακόμη απ οτι φενεται... ενω πριν το αλαξω δεν ανεβηκε πολυ.

 

Χχαχαχαχα πραγματικα πιστευεις οτι το πλαισιο επεισε τη Sapphire να βαλει ...φτηνοτερο πλαστικο και μια λιγοτερη DVI? :lol: :lol: :lol:

 

Εμενα ειναι η καρτα καλα 820/1200. Σε αλλους πιο πολυ, σε αλλους πιο λιγο. Τεσταρε τη.

ναι και πιστευω ότι οι υπάλληλοι στο πλαισιο ειναι μυστικοι πράκτορες B) B) της amd.. :-D

 

Τώρα αυτά που γράφεις τα πιστεύεις ειλικρινά? :shock:

Η συγκεκριμένη υλοποίηση κυκλοφόρησε στο εξωτερικό πρίν έρθει στην Ελλάδα. Υπάρχουν διάφορα reviews της συγκεκριμένης καθώς και πολλά θέματα συζήτησης που ανοίχτηκαν σε διάφορα τεχνολογικά φόρουμ παγκοσμίως.

Δεν αποτελεί επίτευγμα ή παραγγελιά του Πλαισίου για τους ΦΤΩΧΟΥΣ Ελλαδίτες η συγκεκριμένη υλοποίηση αλλά αποκλειστικά της Sapphire που θέλησε να σπρώξει τα cypress τσίπ που της είχαν μείνει ανασχεδιάζοντας και φτιάχνοντας ένα pcb βασιμένο σε αυτό της πρόσφατης HD6850 αλλά με με κάποιες διαφορές όσο αφορά την τροφοδοσία (2 εξάπινα αντί ενός), τον πυρήνα φυσικά (Cypress αντί Barts) και μια επιπλέον φάση. Ακόμα και η ψύξη είναι παρόμοια της HD6850. Όπως είναι λογικό η τιμή έπεσε αρκετά με αυτόν τον τρόπο και λόγω του ότι αποτελεί προηγούμενης γενιάς κάρτα, αν και είναι ταχύτερη απο την HD6850 που σε καμμιά περίπτωση δεν είναι ο αντικαταστάτης της, αλλά και εξαιτίας του γεγονότος ότι η Sapphire ήθελε προφανώς να ταράξει την αγορά με αυτό τον τρόπο και καλά έκανε. ;)

ο.κ ειναι τρίπλα της amd, πιστευα οτι υπάρχη περίπτωση να κινουνται στο σχεδιασμο παραγωγης ηλ/κων σε συνεννόηση με τους παραγωγούς ηλ/κων στην περιπτωση μας η amd και οι εμπόροι βλεπε μεγαλες αλυσιδες καταστηματων στην ευρωπη και οχι απαραιτητα το πλαισιο ή μπορει και αυτο μεςσα στους άλλους... γιατι εχω ενα παραδειγμα (δουλευα παλιά) απο μια αλυσια αναλώσιμων ανταλλακτικών αυτ/των η οποια παράγγελνε απο εργοστάσιο καινοτόμα πράγματα πρός παραγωγή για να αιφνιδιάσει την αντίπαλη εταιρεία.Μαλλον εβαλα τριποντο σε γκάφα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μέσα απο το menu desktop properties απ τπ catalyst μπας και πρέπει να αλαξεις και εσυ τα hertz οπως εγω απο 50 σε 60hz, μόλις τά άλαξα πηγε 900/1200 με την μία σβάρνα και εχει ακόμη απ οτι φενεται... ενω πριν το αλαξω δεν ανεβηκε πολυ.

60hz το έχω έτσι κι αλλιώς αλλά δεν... Εσύ με 900/1200 είσαι σταθερός; Δεν έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια; Μήπως έκανες και κάτι άλλο; Να υποθέσω ότι χρησιμοποίησες το ccc για overclocking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστα τα νέα Γιώργο σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αναμένουμε λοιπόν. :)

 

Edit:

Γιάννη400 για τσέκαρε σταθερότητα στα games γιατι δεν το βλέπω να είναι. Εκτός και αν έχεις πάρει ΤΟ κομμάτι. (Ούτε οι Reference στην πλειοψηφία τους δεν πήγαιναν τόσο με στόκ τάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο Furmark αντεχει μεχρι 850/1150 αλλα στα παιχνιδια ενεργοποιειται το vpu recovery...Δηλαδη αναλογα το κομματι παιζει και το ποσο ανεβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παιζει ρολο τωρα οταν βγαλει η Sapphire το tool θα παιζει ακομα ρολο; Ρωταω γιατι δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα..

 

Nαι, συνήθως αν έχει πέσει κάποιος σε καλό κομμάτι θα πάει ακόμα ψηλότερα όταν υπάρχει δυνατότητα overvoltage απο κάποιον που έχει πέσει σε χειρότερο κομμάτι.

Βέβαια όλα αυτά είναι και σχετικά πάντα και δεν αποτελούν εγγύηση. Στις περιπτώσεις αυτές χρειάζεται πάντα ψάξιμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...