Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Παντως εμενα 875/1150 φαινεται οκ σε furmark, και με max 74 βαθμους (ανεμιστηρι στο auto --> στους 72-74 βαθμους δουλευει στο 63%).

Παιχνιδια δε μπορω να δοκιμασω γιατι δεν εχω κανενα εγκατεστημενο. Προτεινετε καποιο (ΜΗ FPS) να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι να σου πω βάλε κάποιο σχετικά καινούριο και απαιτητικό (με υποστήριξη directx 11). Προσωπικά τις δοκιμές μου τις έκανα με το Dirt2 (κορυφή για benchmark κατ' εμέ αν και παλιό), Dragon Age2 (μην με κράξετε :P ) και Bulletstorm (ναι ξέρω τώρα σώθηκα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παραπάνω δεν είχε νόημα αφού μου κόλλαγε στα παιχνίδια... Ξαναλέω όμως μόνο με OCCT έκανα benchmark. Αν και το θεωρώ αξιόπιστο (ειδικά για cpu) το furmark ειναι σίγουρα καλύτερο... Εν κατακλείδι το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ (και με βάσει αυτά που έγραψε ο lionheart75) είναι: αφήστε τα benchmark και πιάστε κάνα παιχνίδι για να δείτε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To λεω γιατι ειναι τωρα 20 λεπτα στα 880/1150 χωρις καποιο προβλημα και με max 74 βαθμους.

Θα δοκιμασω και Dirt2, οχι σημερα ομως.

post-71294-0-36436600-1302956725_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παραπάνω δεν είχε νόημα αφού μου κόλλαγε στα παιχνίδια... Ξαναλέω όμως μόνο με OCCT έκανα benchmark. Αν και το θεωρώ αξιόπιστο (ειδικά για cpu) το furmark ειναι σίγουρα καλύτερο... Εν κατακλείδι το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ (και με βάσει αυτά που έγραψε ο lionheart75) είναι: αφήστε τα benchmark και πιάστε κάνα παιχνίδι για να δείτε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος...

 

 

To occt είναι καλύτερο απο το furmark. Αν στο occt με shader complexity στο 3 (optimal) δεν σου βγάλει κάποιο error, τότε είσαι οκ. Αστο κανα 45λεπτο σε full screen με error check και shader complexity στο 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λεω γιατι ειναι τωρα 20 λεπτα στα 880/1150 χωρις καποιο προβλημα και με max 74 βαθμους.

Θα δοκιμασω και Dirt2, οχι σημερα ομως.

 

Γιώργο δοκίμασε να παίξεις κάποιο παιχνίδι σαν αυτά που σου πρότεινε ο @chrisde ή κάποιο άλλο που θέλεις εσύ, αρκεί να είναι κάποιο φρέσκο. Φρόντισε να είναι και κάπως απαιτητικό, όπως π.χ Mafia 2, Crysis κλπ.

Μην αναλώνεσαι στα benches γιατί είναι χαμένος χρόνος, το προσπάθησα ιδιαίτερα γιαυτό στο λέω. Το furmark σε εσένα κρατεί καλά απο θερμοκρασίες όπως και στους περισσότερους που έχουν μία κάρτα.

Όταν όμως έχεις δύο τα πράγματα είναι διαφορετικά και η custom ρύθμιση στα fans είναι απαραίτητη. Πάντως η άποψή μου είναι ότι το furmark τις ζορίζει πολύ και απο τα κολλήματα που αντιμετώπισα θεωρώ καλύτερο να μην τις ζορίσετε πολύ με furmark.

Κάτι άλλο που θέλω να συμπληρώσω, έχει τύχει αρκετές φορές με άλλες κάρτες να είμαι σταθερός και άνευ artifacts σε 15λεπτο furmark stability και να τρώω κόλλημα ή bsod στο unigine ή στο 11 ή σε games.

Οπότε μόνο αν δεν αντιμετωπίσετε κολλήματα, artifacts ή freezes στα games είσαστε σταθεροί, τα υπόλοιπα είναι για να λέμε στο περίπου. Επίσης το ότι οι δικές μου πήγαν στα παιχνίδια μέχρι 800/1100 δεν είναι πανάκεια. Τα κομμάτια σας μπορεί να πάνε καλύτερα. Οπότε δοκιμάστε για να δούμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον, ολη τη δουλεια την κανει το error checking του OCCT GPU.

 

Ενω στα 880 εγω δεν βλεπω κατι με το ματι στο furmark, ουτε κρασαρει κατι, το πιο πιθανον ειναι σε παιχνιδια να κρασαρε.

Και το λεω αυτο γιατι με το που εβαλα OCCT GPU + Fullscreen + Error checking χτυπησε errors απο το πρωτο δευτερολεπτο.

 

Τελικα κατεληξα σε ρυθμισεις (ανευ errors φυσικα), 820/1200. Στα 830/1225 ξεκινανε τα πρωτα errors, οποτε τα αφησα ενα κλικ κατω, οπου ειναι error-free για μιση ωρα.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι και σε παιχνιδια δεν προκειται να αντιμετωπισω το παραμικρο, αλλα αυτο θα το δειξει ο χρόνος! ;)

Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος με τις επιδοσεις αυτες, δεν περιμενα πανω απο 800-820 χωρις Overvoltage, αλλα περιμενα να εχει δυνατοτητα overvoltage...

 

Το σκεφτομαι σοβαρα να την επιστρεψω παντως, αφου δεν εχει overvolting δυνατοτητα, παρολο που το διαφημιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά έκανα και εγώ το τεστ του OCCT πριν λίγο με shader complexity στο 3 (πριν το είχα στο 0) με ρυθμίσεις 820/1125 για περιπου μια ώρα και δεν μου έβγαλε error. Πάω με τις ίδιες ρυθμίσεις να παίξω Mafia II και για μαντέψτε; Hell right... Crashάρισμα στο πρώτο λεπτό... Με 800/1100 που έβαλα μετά no problem... Δεν ξέρω κάνω κάτι εγώ λάθος; Μήπως θέλει format; Στο benchmark του Mafia βλέπει ότι έχω ακόμη την 4800 series (Πριν είχα την 4870). Το ίδιο και στις ρυθμίσεις του Dragon Age II πριν μπεις στο παιχνίδι - στα settings του παιχνιδιού μου βγάζει κανονικά τις ρυθμίσεις για directx 11 (blur κτλ) που δεν είχα πριν λόγω 4870. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό απλά το αναφέρω... - Την διαδικασία αλλαγής drivers την έκανα κανονικά: uninstall, safe mode, driver sweeper κτλ. Για του λόγου το αληθές: post-60587-0-71410000-1302964885_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα format φίλε μου. Άλλωστε εγώ έχω φρέσκο το λειτουργικό και δοκίμασα και με άλλους οδηγούς της Ati και είχα τα ίδια.

Οι κάρτες μου παίζουν απροβλημάτιστα μέχρι τα 800/1100 απο κεί και πάνω κρασάρουν ή κολλάνε στα παιχνίδια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό απλά το αναφέρω... - Την διαδικασία αλλαγής drivers την έκανα κανονικά: uninstall, safe mode, driver sweeper κτλ. Για του λόγου το αληθές: post-60587-0-71410000-1302964885_thumb.jpg

 

Μια χαρά την έκανες την διαδικασία. Tώρα αυτό που λες κάποιες φορές συμβαίνει. Δεν έχω κάποια εξήγηση αλλά συμβαίνει ακόμα και στο gpu-z αν δεν έχεις ενημερωμένη έκδοση. :)

 

To λεω γιατι ειναι τωρα 20 λεπτα στα 880/1150 χωρις καποιο προβλημα και με max 74 βαθμους.

Θα δοκιμασω και Dirt2, οχι σημερα ομως.

 

Γιώργο τώρα το είδα.

Να τρέχεις καλύτερα σε full screen με υψηλή ανάλυση και όχι σε window mode με χαμηλή ανάλυση.

Το ίδιο και στο OCCT. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιώργο τώρα το είδα.

Να τρέχεις καλύτερα σε full screen με υψηλή ανάλυση και όχι σε window mode με χαμηλή ανάλυση.

Το ίδιο και στο OCCT. :)

 

To occt σε fullscreen το ετρεξα.

Ασχετο, αλλα σε μενα παιζει κανονικα το Dirt2 τοση ωρα στα 840, ενω στα 830 χτυπαει error το occt.

Τεσπα, το εχω αφησει 820 και ειναι μια χαρα, απλα δεν ξερω να θα πάω την καρτα πισω λογω μη προσφορας διαφημιζομενης λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλεύετε με τα 800 και τα 840 ενώ η κάρτα κανονικά σύμφωνα με αυτά που διαφημίζουν θα πρέπε να παιρνει το βολτακι της και να ανεβαίνει χαλαρά πιο πάνω.Αυτό σκέφτομαι και εκνευρίζομαι με τα marketing κόλπα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...