Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

H Vram γιατι να πειραχτει? Αφου δεν μπορεις να της αλλαξεις τη ταση της ετσι κι αλλιως...

Εξαλλου ακομα και με 915/1000 κολλαει.

Ενω με 910/1200 δεν εχει κανενα προβλημα.

 

Απο CCC δεν μπορεις να αλλαξεις τη ταση για τον πυρηνα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω καλοριζικες η αργησα :eek: ξαναπερνα μια και τους chipset drivers,κλεισε το ΗPET απο το bios και δωσε λιγα nb volts και βλεπουμε...αυτο το παλιο trixx δεν την πολυ παλευει με crossfire στις 5850 extreme ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν λιγο εβγαλε επιτυχως ενα 3dmark03 και ενα 3dmark06 σε 950/1200 1,2v χωρις ουτε μισο artifact, τωρα παλι τα ιδια.

Αν δε το σπασω τυχερο θα ειναι :P

 

Παιζει να χρησιμοποιησουμε trixx μονο για τις τασεις και άλλο προγραμμα για τα υπολοιπα? Ή Θα confictάρουν?

 

Αμα ειναι το αφηνω 900/1200 με 1,18 και ξαναπαιζω οταν με το καλο ερθουν οι μπουλντοζες (ευελπισθω να εχει οριμασει μεχρι τοτε το trixx). Ετσι κι αλλιως με κραταει ηδη ο επεξεργαστης πολυ κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμενα το trixx με το ab μαζι τα εκαναν ταναπου ακρετες φορες!σε τετοιες καταστασεις πηγαινα πρωτα στο ccc overdrive πατουσα ενα defaults και μετα δοκιμαζα με ενα prog volt+clocks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κρασαρε με 725/1000 μονο και μονο επειδη ειχα αλλαξει τη ταση! :shock: Αρα μαλλον το trixx τα κανει μπ@δελλο (το εχουμε αναγκη γαμωτο!), και θελει restart με καθε αλλαγη τασης. Παραδοξως το setting της τασης το κραταει μετα απο restart, ενω τα ρολογια οχι...

 

 

Edit: Παιξαν σωστα 900/1200 με 1,18v. Τις αφηνω εκει και ξανασχολουμαι επι εποχης bulldozer και επειτα :)

 

Ξαναedit: Θα με τρελανει αυτο! Τωρα παιζουν 950/1200 με 1,2v. Δεν ξαναπειραζω ΤΙΠΟΤΑ, για να δουμε αν θα πεταξει καποια στιγμη μπλε οθονη...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο μην αγχώνεσαι. Όταν είχα Crossfire τις extreme, όταν έβαζα παραπάνω τάση στο Trixx και πάταγα apply κόλλαγε και αμέσως έκανε restart. Έτσι δεν μπορούσα να βάλω παραπάνω τάση στο CF.

Με την μία πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είναι καθαρά θέμα του προγράμματος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει εμφανη bugs η βλακεια, και λειτουργει όποτε του καπνισει.

 

Παντως αν επαιρνα σημερα την HD5850 απο το καταστημα Πλαισιου στο Mall, θα ειχα τη ταινια που ειδα + τα ποπκορν τσαμπα. Ριξανε την τιμη 13 ευρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες παίζει και extreme 5870?? αν ναι έχει κάνεις δοκιμάσει να περάσει το bios από extreme 5870 σε extreme 5850 ??

(το έκανα στην reference (xfx 5850 black) μου . και ανέβασα stable την memory στα 1300(μάλλον δίνει περισσότερο ρεύμα στην gpu ram)

με 5850 bios έφτανε stable μέχρι 1200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η reference 5850 μου ειχε stable ρολογια περι τα 1265 mhz στις ram , αυτο που εκανες παλι καλα να λες που δεν brickαρε την καρτα . δεν νομιζω οτι ειναι κ πολυ safe .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι safe αν το κάνεις σε ref(unsafe είναι αν το κάνεις με ref bios σε unref κάρτα η το ανάποδο ) . πριν το κάνω είχα διαβάσει σε ένα ξένο φόρουμ κάτι παιδιά που το έκαναν κ επιπλέον έχω και onboard κάρτα γραφικών

όποτε αν γινόταν κάτι 8α ξανά flashara με το παλιό bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως με τις μνημες ειτε στα 1000 ειτε στα 1200, εγω μια απο τα ιδια βλεπω. Καμια αυξηση. Εκτος αν το 0,5% σε 3dmark ειναι υπαρκτη αυξηση χαχαχα!

Ποσο μαλλον απο 1200--> 1300! Ο πυρηνας τα δινει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με τις μνημες ειτε στα 1000 ειτε στα 1200, εγω μια απο τα ιδια βλεπω. Καμια αυξηση. Εκτος αν το 0,5% σε 3dmark ειναι υπαρκτη αυξηση χαχαχα!

Ποσο μαλλον απο 1200--> 1300! Ο πυρηνας τα δινει ολα.

true that είναι πιο σημαντικός ο πυρήνας.

 

εσύ με τον e7400 δεν τρως bottle-neck με cf 5850?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συστημα αναγκης ειναι, τραγικο bottleneck τρωω. Υπομονη μολις γυρισω απο διακοπες κατα Σεπτεμβρη μπαντα για Bulldozer ή Sandy ομως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες παίζει και extreme 5870?? αν ναι έχει κάνεις δοκιμάσει να περάσει το bios από extreme 5870 σε extreme 5850 ??

(το έκανα στην reference (xfx 5850 black) μου . και ανέβασα stable την memory στα 1300(μάλλον δίνει περισσότερο ρεύμα στην gpu ram)

με 5850 bios έφτανε stable μέχρι 1200

Δεν δινει περισσοτερο ρευμα στις ram απλα η 5870 εχει πιο χαλαρα memory timmings για τις gpu rams και γι αυτο κερδιζεις mhz αν τρεξεις ενα 3dmark στα ιδια ρολογια και με τα 2 bioses(πχ 850/1200) θα δεις οτι με το 5870 bios θα εισαι λιγο πιο κατω στο σκορ! δεν κερδιζεις τιποτα ιδιαιτερο οτι κεδριζεις απο τα 100 mhz παραπανω το χανεις απο τα timmings
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...