Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το Heaven DX11 Benchmark 2.5, δεν νομίζω να έχεις θέμα αφού μπορείς να το τρέξεις

και σε DX9-DX10. Με τα xp όμως και την νέα καρτουλα θα έχεις μικροπροβλήματα καλό είναι

να σκεφτείς σιγά σιγά να πας στα 7 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν δεν έχεις πρόβλημα με νέα παιχνίδια, τότε σίγουρα θα έχεις προβλήματα με οδηγούς!

Δυστυχώς η ευτυχώς τα xp πλέον είναι σε δεύτερη μύρα, άσε που η κάρτα σου έχει DX11

που δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στα xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τους οδηγους και η 4870 που ειχα και η 5850 δουλευουν καλυτερα με τους 10.7 οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει ειναι πολυ κατω σε αποδοσεις...Απλα επειδη εχω 3Giga μνημη το σκεφτομαι ακομα...Τλς εχω βγει νομιζω εκτος θεματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω παιζω με τις ωρες στα 965, ενω σε OCCT GPU βγαζει γρηγορα error... Τι να κανω?

 

Συνέχιζε να παίζεις αφού δεν έχεις θέμα. Τώρα για ψυχολογικούς λόγους αν θέλεις να είσαι ήσυχος περιορίσου στα 950 ξέρω γω. Πάντως εγώ δεν τεστάρισα ούτε με OCCT ούτε με furmark όπως έχω πεί. Έτρεξα τα γνωστά bench και μετά έβαλα το crysis 2 και όλα πάνε μια χαρά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν και τα 950/1200 με 1.2v. Οι θερμοκρασίες στους 70 βαθμούς με το fan στο 80%. :)

 

τελειο μια χαρα τα παει και η δικη σου!

(εγω δε δοκιμασα καθολου λιγοτερα mhz πηγα τερμα απο την αρχη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την καλησπερα μου! Πηρα σημερα απο Πλαισιο στο Μall ακομα μια καρτουλα (είχε αλλες αλλες 5).

 

Με τη μια καρτουλα το κουτι ηταν αρχικα ετσι:

xngao4.jpg

 

Θερμοκρασια gaming σε 950/1200 1,2v: 70°C max

 

Επειτα εγινε ετσι:

spk6ch.jpg

 

Θερμοκρασια με 950/1200 1,2v σε gaming: 71°C max

 

 

 

Κατοπιν εγινε ετσι:

 

a11yzm.jpg

2meqrmo.jpg

 

Θερμοκρασιες gaming και με τις 2 καρτες σε 950/1200 1,2v: 78°C /71°C.

Δυστυχως με το πλαστικο καλυμμα ανεβαινουν πανω απο 80 βαθμους, οποτε και δεν θα το χρησιμοποιησω.

 

Βγαζουν με εναν ταπεινοτατο Ε7400 @ 3,5GHz 44600 marks στο gpu based 3dmark03 με 1920x1200 maxed out settings.

 

Εν αναμονη των μπουλντοζιέρηδων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oτι ειναι και οι δυο 950/1200 δε το ειδες μαλλον :P

+31% στον πυρηνα με στοκ ψυξη και μαλιστα και τις 2 καρτες μαζι, καθολου δε με χαλασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστω! :D

 

Μου εκανε εντυπωση που το Aida64 δειχνει εκτος απο τις συχνοτητες και τα fans της καθε μιας σωστα, αλλά και το core voltage και το +12v της καθε καρτας ξεχωριστα, και αυτα σωστα! Πραγμα που ουτε το GPU-Z ουτε το Trixx δειχνουν. ;)

 

Επισης η διαχειριση γινεται ανα καρτα, απλα εχουν κοινες ρυθμισεις. Δηλαδη αν βαλω το fan στους 80°C να τεζαρει, στη μια καρτα που πλησιαζει τους 80 θα ειναι σχεδον τεζαρισμενο, ενω στην αλλη στους 71°C θα ειναι εκει που πρεπει να ειναι και οχι και αυτο σχεδον τεζαρισμενο.

 

Σε idle αφηνω το default profile για να βγαζει το σκασμο, με αποτελεσμα ~55°C.

 

Και κατι ακομα που δεν περιμενα. Λογικο η πρωτη καρτα να πηρε +7 βαθμους με τη παρουσια της δευτερης, αλλα με εξεπληξε που δεν πηρε ουτε εναν βαθμο πανω ο επεξεργαστης. Αρκετα κρυος!

 

Bench, τι bench να τρεξω?

Μονο το 3dmark03 εχω μεσα τωρα :P

 

Δειτε τι βλεπω απο Aida64:

post-71294-0-40084200-1305329247_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...