Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως,την ξεφτυλιζει την 6950 ακομη και ξεκλειδωτη.....

 

Edit:τουλαχιστον να ελπιζουμε οτι απο την στιγμη που εκανε αυτη την μαγκια η sapphire και καταφερε και εριξε τοσο την τιμη της,στο μελλον μπορει να δουμε κατι αντιστοιχο να συμβαινει και με τις σειρες 69xx.

Οχι τιποτα αλλο αλλα ειδικα στην περιπτωση της 6950,ασχοληθηκαν με την καρτα,μεχρι και με 1 gigabyte την εβγαλαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θάνο αυτό πάλι καταστροφή θα είναι για μας που σκάσαμε 500€ για τις 6950 πρόσφατα. Δεν λέω μακάρι να πέσουν οι τιμές στις κάρτες και όχι μόνο εκεί αλλά να υπάρχει και μια λογική σε αυτό. Σίγουρα στο μέλλον θα γίνει κάτι τέτοιο όπως γίνεται πάντα, το θέμα είναι αν θα είναι στο άμεσο μέλλον ή βραχυπρόθεσμα.

Επίσης αν θα βγάλει η sapphire ακόμα πιο φθηνή έκδοση της 6950 (απο αυτές που έχει βγάλει ήδη) θα είναι σίγουρα με custom cooler με ίσως τροποποιημένο pcb, δεν θα έχει δυνατότητα ξεκλειδώματος και πιθανόν να είναι αποκλειστικά με 1GB μνήμης όπως λές.

Πέρυσι αισθανόμουν ότι είχα κάνει την καλύτερη αγορά με τις 2 Reference 5850, ειδικά στην περίπτωσή μου που πρόλαβα και τις πήρα σχετικά νωρίς στα 220 και 250 ευρώ αντίστοιχα.

Μέτα απο λίγο καιρό ξέφυγαν, έφτασαν και ξεπέρασαν τα 300€ έκαστη όσοι θυμούνται.

Φέτος αισθάνομαι τελείως διαφορετικά, ότι έδωσα 500€ και έκανα μια fail αγορά ... η οποία είναι ακόμα πιο fail για αυτούς που έδωσαν ~700€ για 2 6970. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγώ λίγο offtopic αλλα γενικά όσο διαβάζω εδώ και γενικά σε αλλα forums oι 5850 εκτος του οτι clockaroun άνετα, σε διάταξη crossfire ειναι πολύ δυνατές και συναγωνίζονται και πολύ καινούργιες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο αυτό πάλι καταστροφή θα είναι για μας που σκάσαμε 500€ για τις 6950 πρόσφατα. Δεν λέω μακάρι να πέσουν οι τιμές στις κάρτες και όχι μόνο εκεί αλλά να υπάρχει και μια λογική σε αυτό. Σίγουρα στο μέλλον θα γίνει κάτι τέτοιο όπως γίνεται πάντα, το θέμα είναι αν θα είναι στο άμεσο μέλλον ή βραχυπρόθεσμα.

Επίσης αν θα βγάλει η sapphire ακόμα πιο φθηνή έκδοση της 6950 (απο αυτές που έχει βγάλει ήδη) θα είναι σίγουρα με custom cooler με ίσως τροποποιημένο pcb, δεν θα έχει δυνατότητα ξεκλειδώματος και πιθανόν να είναι αποκλειστικά με 1GB μνήμης όπως λές.

Πέρυσι αισθανόμουν ότι είχα κάνει την καλύτερη αγορά με τις 2 Reference 5850, ειδικά στην περίπτωσή μου που πρόλαβα και τις πήρα σχετικά νωρίς στα 220 και 250 ευρώ αντίστοιχα.

Μέτα απο λίγο καιρό ξέφυγαν, έφτασαν και ξεπέρασαν τα 300€ έκαστη όσοι θυμούνται.

Φέτος αισθάνομαι τελείως διαφορετικά, ότι έδωσα 500€ και έκανα μια fail αγορά ... η οποία είναι ακόμα πιο fail για αυτούς που έδωσαν ~700€ για 2 6970. :-(

Δυστυχώς έτσι είναι η αγορά των υπολογιστών, οτιδήποτε αγοράζεις χάνει την αξία του με το χρόνο. Κάποιες φορές αυτό αργεί να γίνει και άλλες φορές γίνεται γρηγορότερα. Πάντα χαμένοι βγαίνουμε όμως. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγώ λίγο offtopic αλλα γενικά όσο διαβάζω εδώ και γενικά σε αλλα forums oι 5850 εκτος του οτι clockaroun άνετα, σε διάταξη crossfire ειναι πολύ δυνατές και συναγωνίζονται και πολύ καινούργιες κάρτες.

 

Δύο 5850 σε CF στα 900/1200 αποδίδουν ισάξια με μια 6990. Αυτό απο μόνο του τα λέει όλα. Πού τα 600+€ για την 6990 και πού τα 260€ για δύο 5850. Η κάρτα έχει πολύ μέλλον ακόμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δοκιμασα και τη δικια μου πόσο παει με παραπανω ταση. Αποτελεσματα:

 

Stock: 725/1000

OC no overvolt: 820/1200 (max gaming temp: 63°C)

OC vgpu 1,13 (από 1,09): 925/1200 (max gaming temp: 65°C)

OC vgpu 1,20: 960/1200.

 

Θερμοκρασιες στα 960/1200: το πολυ 70°C κατά το gaming, με επιθετικά ρυθμισμένο προφιλ (~85% στους 70°) και σωστα τοποθετημενα hardware/καλωδια/ανεμιστηρια στο κουτι.

 

Φαινεται να ακουει λιγακι. Να δωσω κι αλλο? Μεχρι 1000 MHz αφηνει το Trixx και 1,3v.

Ή θα την παρω στο χερι σε κανα χρονο? Oχι οτι +32% με χαλαει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και τη δικια μου πόσο παει με παραπανω ταση. Αποτελεσματα:

 

Stock: 725/1000

OC no overvolt: 820/1200 (max gaming temp: 63°C)

OC vgpu 1,13 (από 1,09): 925/1200 (max gaming temp: 65°C)

OC vgpu 1,20: 960/1200.

 

Θερμοκρασιες στα 960/1200: το πολυ 70°C κατά το gaming, με επιθετικά ρυθμισμένο προφιλ (~85% στους 70°) και σωστα τοποθετημενα hardware/καλωδια/ανεμιστηρια στο κουτι.

 

Φαινεται να ακουει λιγακι. Να δωσω κι αλλο? Μεχρι 1000 MHz αφηνει το Trixx και 1,3v.

Ή θα την παρω στο χερι σε κανα χρονο? Oχι οτι +32% με χαλαει! :P

 

Τούμπανο είναι Γιώργο, αν και μέχρι ~1.25 δεν νομίζω να έχεις θέμα αν την κρατάς κάτω απο 80. Εμένα είναι μέχρι στιγμής σταθερή στα 920/1200 με 1.162v. Αν καταφέρω (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα) τα 950 στο 1.2 θα μείνω εκεί 24/7. Επιπλέον σκέφτομαι να της μοντάρω το σύστημα ψύξης βάζοντας μεγαλύτερο ανεμιστήρα, να αφαιρέσω τελείως το πλαστικό κάλυμμα της ψύκτρας, να βάλω ψυκτράκια στις μνήμες και ceramique στην gpu. Σύντομα θα σας πώ αποτελέσματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο Trixx χρειάζεται για το OC της κάρτας; Σε λίγες μέρες στήνω το PC (επιτέλους) και λέω να μην αφήσω CPU/GPU ούτε λεπτό σε στοκ :-)

 

Nαι μόνο η τελευταία έκδοση 4.0.1 του Trixx δίνει δυνατότητα overvoltage στην Xtreme.

Άντε με το καλό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που δοκιμασα o/c και μπηκα σε 2-3 παιχνιδια δεν ειδα διαφορα με το fraps...Στο Operation Flashpoint Red River 34-36 fps επιανα πριν τα ιδια και τωρα...Δεν θα επρεπε να φτασει για παραδειγμα τα 40;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η κάρτα για τα λεφτά της είναι η best αγορά για κάποιον που θέλει να έχει αρκετή δύναμη

στα γραφικά χωρίς να δαπανήσει σεβαστό ποσό...(μπράβο στην sapphire)!

Αλλά ρε παιδιά μην λέμε οτι η κάρτα πατάει και την 6950 όπως διάβασα παραπάνω, ήμουν κάτοχος

της 5850 για 1 χρονο περίπου και τώρα της 6950 ξεκλειδωμένη σε 6970. :D

@Inler, για να δεις διαφορά σε fraps τρέξε κάποιο benchmark, Heaven DX11 Benchmark 2.5 η

3DMark 11!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγραμματα αυτα ειναι συμβατα με τα Xp; Κανονικα δεν θα επρεπε να δω διαφορα και στα παιχνιδια; Στο Furmark παντως εχει καλυτερο σκορ απο οτι πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...