Προς το περιεχόμενο

Linux και TeamViewer


sam27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά εγκοτέστησα το ubuntu στο desktop επειδή λεω ρίξω μαύρη πέτρα στα windows έχω μία απορία εγκατέστισα το teamviewer και όταν το έτρεξα μου φάνηκε το wine για δευτερόλεπτα πριν ξεκινίσει η εφαρμογή να ανησιχώ μην τρεξει κανα ιος μεσο του wine sorry αλλα τοσα χρονια windows σε πιάνει ενας φοβος. Επαθα πλακα παντος απλα μαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ιός να περάσει μέσω wine δεν έχει δικαιώματα να βλάψει το συστημά σου αρά δεν πρέπει να ανυσηχεις. Τι πρόγραμμα είναι το teamviewer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εγκοτέστησα τα ουμπουντου στο σταθερο και λεω ριξο μαυρη πετρα στα παραθηρια εχω 1 απορια εγκατεστισα το τεαμ βιουερ και οταν το ετρεξα μου φανηκε το γουαιν για δευτερολεπτα πριν ξεκινισει η εφρμογη πριν να ανησιχο μην τρεξει κανα ιος μεσο του γουαιν σορυ αλλα τοσα χρονια παραθηρα σε πιανει ενας φοβος. Επαθα πλακα παντος απλα μαματα

 

Μήπως κατέβασες την έκδοση για τα Windows και το άνοιξες με το wine? γιατί αλλιώς δε δικαιολογείται...

Και ιός να περάσει μέσω wine δεν έχει δικαιώματα να βλάψει το συστημά σου αρά δεν πρέπει να ανυσηχεις. Τι πρόγραμμα είναι το teamviewer?

 

Remote Desktop εφαρμογή είναι:

http://www.teamviewer.com/en/index.aspx

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι έκδοση για linux ubuntu κατέβασα την έκανε install το κέντρο λογισμικού ubuntu όταν την έτρεξα εμφανίστικε ενα παραθυράκι που λεγε wine αν ισχύουν τα λόγια του check2fire εντάξει χίλια ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το teamviewer για λινουξ ειναι στην ουσια το teamviewer των windows πακετο με wine. Το ιδιο και το picassa για λινουξ.

Το ιδιο και πολλες αλλες εφαρμογες που οι εταιριες τους τις βαφτιζουν native λινουξοεφαρμογες αλλα βαριουνται να τις ξαναφτιαξουν για λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές το έκανα εγκατάσταση όμως δεν το είδα ποτέ να ανοίγει το wine... για ποιό λόγο να το κάνει στον OP ?

 

EDIT

 

Το δοκίμασα, έβαλα την top σε μια κονσόλα και ps -ef | grep wine σε μια δεύτερη και όντως τρέχει και για την εγκατάσταση και μετά από αυτήν, απλά αν είναι γρήγορος ο υπολογιστής γίνεται πολύ γρήγορα και δεν το παίρνεις χαμπάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αντί για teamviewer για όποιο δεν έχε πολλές γνώσεις πάνω στα linux μία καλή επιλογή για να μην μπλέκεις με wine κτλ είναι να ανοίξεις το skype , να πάρεις τηλ τον άλλο και στο παράθυρο που συνομιλειτε έχει μία επιλογή που λέει "Εμφάνιση οθόνης" ή κάτι τετοιο.... Με αυτό τον τρόπο λειτουργεί κάπως σαν teamviewer μόνο που απλά ο άλλος μπορεί να δει τι κάνεις στο desktop σου χωρίς να μπορεί να επέμβει.... Έ,με λίγο μπλα-μπλα μετά στο skype κουτσά στραβά θα βγάλεται μία άκρη.... Ξέρω χαζομαρίτσα,αλλά ας το έχετε και αυτό στα υπόψειν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εγκοτέστησα τα ουμπουντου στο σταθερο και λεω ριξο μαυρη πετρα στα παραθηρια εχω 1 απορια εγκατεστισα το τεαμ βιουερ και οταν το ετρεξα μου φανηκε το γουαιν για δευτερολεπτα πριν ξεκινισει η εφρμογη πριν να ανησιχο μην τρεξει κανα ιος μεσο του γουαιν σορυ αλλα τοσα χρονια παραθηρα σε πιανει ενας φοβος. Επαθα πλακα παντος απλα μαματα

Είναι normal αυτό φίλε, το κάνει ακόμα και αν δεν έχεις κανονικά το wine εγκατεστημένο.

 

 

Προσωπικά πιστεύω το teamviewer είναι ανάμεσα στις πρώτες θέσεις από τα σημαντικότερα free εφαρμογές που υπάρχουν στον κόσμο. Είναι πολύ απλό,φιλικό και γλυτώνεις πολύ χρόνο από δουλειές, μπορείς να έχεις όσα pc θέλεις συνδεμένα ταυτόχρονα.

Δουλεύει κανονικά και αν τα pc έχουν διαφορετικό os (windows-linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την βρίσκω στο κέντρο λογισμικού. Σε ποια κατηγορία είναι ακριβώς?

 

Το κατεβάζεις από δω

http://www.teamviewer.com/en/download/index.aspx#downloadAreaLinux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το teamviewer μου είναι χρήσιμο. και χαίρομαι που το χρισιμοποιώ στα ubuntu το θέμα μου λύθηκε ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...