Προς το περιεχόμενο

Apple: παρουσιάζει το iOS 5 το καλοκαίρι


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είπα ποτέ πως έχεις πλάκα, τα λεγομενα σου απο την άλλη έχουν.

Αν θες να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο θα κάνουμε PM Wars.

 

Εκτός απο το ξυπνητήρι είδες πουθενα να αναφέρουν άλλα bugs ?

Έχουν κάποιο subversion και δεν το ξέρω για το iOS ? Άσε, θα διαβάσω καλύτερα το changelog, αλλά ωχ ξέχασα...

Μήπως μιλάς για ένα κλειστό λογισμικό που κανένας δεν έχει

πρόσβαση εκτός απο την ίδια την εταιρία ?

 

Το ξέχασες αυτό ή δεν σε βολευει να το αναφέρεις ?

Απο την άλλη μιλώντας για το Android, μήπως είναι τελείως ανοιχτό ?

Και φυσικό είναι όλα τα bugs να βγαίνουν στη φόρα public ?

 

Φυσικό και επακόλουθο βλέποντας να μιλάς τόσο παθιασμένα δεν συνεχίζω γιατί θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα.

 

Μαμα Apple ftw

 

Φίλε - διαφωνώ! Καλύτερα να ξέρω, ότι τα updates, και η αλλαγές είναι υπό ελέγχο που κάνω - από την ¨μαμά¨ και να μην έχω ανα 2-3 εβδομάδες το θέμα: ¨αααχ τη βλακεία έκανα, αιντε πάλη reset το Android.

 

Μου άρεσει το android και έπαιζα με την ιδέα να πάρω και honeycomb tablet - αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο. Είναι όπως το windows σε διαφορετικούς υπολογιστες... Στο ενα παίζει γρήγορα κ καλά... Στο άλλο κολαει κ σου σπάει τα νεύρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bluetooth στο iPhone λειτουργεί κανονικά μέσω bump μεταξύ iPhone users ή σε jailbreak device κανονικά,

Τα πράγματα είναι απλά. Είσαι αναρχικός Linuxάτος που Πιστεύεις ότι ο κώδικας των προγραμάτων θα Πρέπει να κυκλοφωρεί ελεύθερα; Τότε android είναι το os για σένα. Είσαι τεχνοκράτης υπέρμαχος της ιδιωτικότητας και υπέρ των προγραμμάτων κλειστού κώδικα; Τότε το iPhone και το iOS είναι για σένα. Γνώμη μου αλλα αν όλα αυτά τα χρόνια υπήρχαν μόνο τα Linux και η νοοτροπία του Linux γενικότερα τότε τα παιχνίδια που θα παίζαμε στα pc μας θα ήταν σκάκι και πασιεντζα, και απο προγράμματα.... του κιλού που ο καθε ένας που θεωρεί τον εαυτό του developer θα έγραφε ότι γουστάρει και άντε να βγάλεις άκρη. Τα Linux και το android εν μερει θυμίζουν την αριστερά στην πολιτική που ναι μεν βλέπουν και καυτηριάζουν το άδικο στον κόσμο δεν έχουν όμως αυτό το κάτι που θα μας πείσει να τους ακολουθήσουμε. Καλώς η κακώς το κλειστό λειτουργικό παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια και στους developers με αποτέλεσμα να έχουμε ποιοτικοτερα apps και καλύτερο user experience αφού σε κλειστά συστήματα τα bugs είναι καλύτερα ελεγχόμενα.

 

Knowledge is power !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε - διαφωνώ! Καλύτερα να ξέρω, ότι τα updates, και η αλλαγές είναι υπό ελέγχο που κάνω - από την ¨μαμά¨ και να μην έχω ανα 2-3 εβδομάδες το θέμα: ¨αααχ τη βλακεία έκανα, αιντε πάλη reset το Android.

 

Μου άρεσει το android και έπαιζα με την ιδέα να πάρω και honeycomb tablet - αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο. Είναι όπως το windows σε διαφορετικούς υπολογιστες... Στο ενα παίζει γρήγορα κ καλά... Στο άλλο κολαει κ σου σπάει τα νεύρα....

 

Σε αυτό διαφωνώ και συμφωνώ μαζί.

 

Χρήστης απο 2009 με ένα devphone, HTC Dream 32B, developer απο 2010, το android σαν *σκέτο* λειτουργικό είναι καλό.

Σκέτο καλό. Μόνο του δεν κάνει και πολλά πράγματα.

Πέρασα απο 1.0 σε 1.5, 1.6 -> 2.0, 2.1 2.2 και τώρα παίζω με την 2.3.

 

Παίρνοντας το AOSP μπορείς να παίξεις μόνος σου, να κάνεις τις αναβαθμίσεις μόνος σου να το κάνεις οτι θελεις στη κυριολεξια.

 

Απο την άλλη όμως -επειδή είπα διαφωνω και συμφωνω μαζί (σαδιστής)-,

δεν φταίει το android απο μόνο του, που οι εταιρίες που το ενσωματώνουν δεν το "προσέχουν". Βάζουν τα δικα τους χεράκια, UI, μαγικα προγραματακια

το κλειδώνουν απο εκει απο εδω και στο δίνουν στο πιάτο. Και όταν βγαίνει ένα update πρέπει να παρακαλάς την Sony Ericsson και την κάθε SE για

το Update...

 

Έτσι έχουμε το defragmentation το όποιο σε αυτό βασίζεται (στην έλλειψη υποστήριξης άμεσα απο τις εταιρίες που το πλασάρουν) δημιουργεί αναστάτωση

γύρω απο το android (και αγανάκτηση).

 

 

Κάτι που δεν υφίσταται στο iOS μιας και που έχουμε ενα λειτουργικό για μία συγκεκριμένη ομάδα προιόντων τα οποία προιόντα

τα παράγει η ίδια εταιρία...

 

Το iOS στη παρούσα φάση είναι πιο ολοκληρωμένο, πιο "συμαζεμένο" και πιο οριμο απο το Android.

Αλλα προσωπική μου άποψη πως το Android έχει πολυ μέλλον μπροστά του, είναι νέο ακόμα αλλα θα

έχει καλύτερα και δυνατά potentials*.

 

(*που τα περισσότερα είναι πολυ geek για να βγούνε σε παραγωγη απο κάποια εταιρία, Android on Linux όπως πχ ήδη τρέχω debian στο Dream).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ μου ειπαν πως με την κυκλοφορια του νεου MacOS θα πεσουν οι τιμες στα Mac...ελπιζω να αληθευει, γιατι αν αληθευει τοτε δεν θα αντεξω θα το χτυπησω ενα iMac απο USA!!!

 

και πως θα το φερεις ρε μεγαλε?

εχεις σκεφτει τελωνεια, μεταφορα,κτλ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό διαφωνώ και συμφωνώ μαζί.

 

Χρήστης απο 2009 με ένα devphone, HTC Dream 32B, developer απο 2010, το android σαν *σκέτο* λειτουργικό είναι καλό.

Σκέτο καλό. Μόνο του δεν κάνει και πολλά πράγματα.

Πέρασα απο 1.0 σε 1.5, 1.6 -> 2.0, 2.1 2.2 και τώρα παίζω με την 2.3.

 

Παίρνοντας το AOSP μπορείς να παίξεις μόνος σου, να κάνεις τις αναβαθμίσεις μόνος σου να το κάνεις οτι θελεις στη κυριολεξια.

 

Απο την άλλη όμως -επειδή είπα διαφωνω και συμφωνω μαζί (σαδιστής)-,

δεν φταίει το android απο μόνο του, που οι εταιρίες που το ενσωματώνουν δεν το "προσέχουν". Βάζουν τα δικα τους χεράκια, UI, μαγικα προγραματακια

το κλειδώνουν απο εκει απο εδω και στο δίνουν στο πιάτο. Και όταν βγαίνει ένα update πρέπει να παρακαλάς την Sony Ericsson και την κάθε SE για

το Update...

 

Έτσι έχουμε το defragmentation το όποιο σε αυτό βασίζεται (στην έλλειψη υποστήριξης άμεσα απο τις εταιρίες που το πλασάρουν) δημιουργεί αναστάτωση

γύρω απο το android (και αγανάκτηση).

 

 

Κάτι που δεν υφίσταται στο iOS μιας και που έχουμε ενα λειτουργικό για μία συγκεκριμένη ομάδα προιόντων τα οποία προιόντα

τα παράγει η ίδια εταιρία...

 

Το iOS στη παρούσα φάση είναι πιο ολοκληρωμένο, πιο "συμαζεμένο" και πιο οριμο απο το Android.

Αλλα προσωπική μου άποψη πως το Android έχει πολυ μέλλον μπροστά του, είναι νέο ακόμα αλλα θα

έχει καλύτερα και δυνατά potentials*.

 

(*που τα περισσότερα είναι πολυ geek για να βγούνε σε παραγωγη απο κάποια εταιρία, Android on Linux όπως πχ ήδη τρέχω debian στο Dream).

 

Και το ιΟΣ δεν θα μείνει στάσιμο. Απλά ελπίζω, να βγει ένα σταθερό σύστημα κ με android / win7 phone / kir-Mitzo software, απλά, για να υπαρχηγός ποικιλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Μήπως μιλάς για ένα κλειστό λογισμικό που κανένας δεν έχει

πρόσβαση εκτός απο την ίδια την εταιρία ?

 

 

2.Απο την άλλη μιλώντας για το Android, μήπως είναι τελείως ανοιχτό ?

 

 

1.Μήπως μιλάς για ένα ανοιχτό λογισμικό που εκτός απο εσένα έχει πρόσβαση και η μαμά εταιρία; :P

 

2.Τόσο τελείως ανοιχτό που το Honeycomb θα παραμείνει για κάποιους μήνες? τελείως κλειστό.

 

MeeGo for the win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ιΟΣ δεν θα μείνει στάσιμο. Απλά ελπίζω, να βγει ένα σταθερό σύστημα κ με android / win7 phone / kir-Mitzo software, απλά, για να υπαρχηγός ποικιλία...

Το android πλέον είναι σταθερό. Ειδικα μετα την 2.3 version , και τα νέα 2πυρινα hardware που έρχονται κατα τη γνώμη μου ξεπερνάει πλέον το iOS σε δυνατότητες, χωρις να χάνει πολυ σε ευκολία , ευχρηστια.

Χάνει μονο σε ποιότητα εφαρμογών. Αλλα και αυτο αναμένεται να βελτιωθεί θεαματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό διαφωνώ και συμφωνώ μαζί.

 

Χρήστης απο 2009 με ένα devphone, HTC Dream 32B, developer απο 2010, το android σαν *σκέτο* λειτουργικό είναι καλό.

Σκέτο καλό. Μόνο του δεν κάνει και πολλά πράγματα.

Πέρασα απο 1.0 σε 1.5, 1.6 -> 2.0, 2.1 2.2 και τώρα παίζω με την 2.3.

 

Παίρνοντας το AOSP μπορείς να παίξεις μόνος σου, να κάνεις τις αναβαθμίσεις μόνος σου να το κάνεις οτι θελεις στη κυριολεξια.

 

Απο την άλλη όμως -επειδή είπα διαφωνω και συμφωνω μαζί (σαδιστής)-,

δεν φταίει το android απο μόνο του, που οι εταιρίες που το ενσωματώνουν δεν το "προσέχουν". Βάζουν τα δικα τους χεράκια, UI, μαγικα προγραματακια

το κλειδώνουν απο εκει απο εδω και στο δίνουν στο πιάτο. Και όταν βγαίνει ένα update πρέπει να παρακαλάς την Sony Ericsson και την κάθε SE για

το Update...

 

Έτσι έχουμε το defragmentation το όποιο σε αυτό βασίζεται (στην έλλειψη υποστήριξης άμεσα απο τις εταιρίες που το πλασάρουν) δημιουργεί αναστάτωση

γύρω απο το android (και αγανάκτηση).

 

 

Κάτι που δεν υφίσταται στο iOS μιας και που έχουμε ενα λειτουργικό για μία συγκεκριμένη ομάδα προιόντων τα οποία προιόντα

τα παράγει η ίδια εταιρία...

 

Το iOS στη παρούσα φάση είναι πιο ολοκληρωμένο, πιο "συμαζεμένο" και πιο οριμο απο το Android.

Αλλα προσωπική μου άποψη πως το Android έχει πολυ μέλλον μπροστά του, είναι νέο ακόμα αλλα θα

έχει καλύτερα και δυνατά potentials*.

 

(*που τα περισσότερα είναι πολυ geek για να βγούνε σε παραγωγη απο κάποια εταιρία, Android on Linux όπως πχ ήδη τρέχω debian στο Dream).

 

Ολοκληρωμένη τοποθέτηση, με την οποία συμφωνώ κι όλας.

Το μεγάλο κακό προέρχεται από τα UI της εκάστοτε εταιρείας, τα οποία είναι υπεύθυνα για πολλές αστάθειες και για την αργοπορία (ή και την έλλειψη) αναβάθμισης στην επόμενη version.

Είχα iPhone, έχω android τώρα, και αν έπρεπε τώρα να ξαναδιαλέξω ένα από τα 2, θα πήγαινα χωρίς σκέψη στο iOS.

Σε αρκετούς μήνες μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη βέβαια, αλλά τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω χρηστης iphone ειμαι τα τελευταια 3 ετη(3g,3gs,4) και δηλωνω γενικα ευχαριστημενος. Τωρα πρεπει να λεμε και τα κακα της apple. Αρχικα μεγαλο μειονεκτημα που προσωπικα με εκνευριζει αφανταστα ειναι η εμμονη της apple να κυνηγαει την jailbreak κοινοτητα και να προσπαθει να μπαλωσει κενα ασφαλειας με update. Αφου βλεπεις και ξερεις οτι οποιοδηποτε λογισμικο σπαει αστο το ρημαδι. Δευτερο αρνητικο ειναι οτι μερικες αναβαθμισεις σκωτωνουν τα πιο παλια μοντελα και δεν εχεις δυνατοτητα να ξαναγυρισεις το firmware πισω. Τα πλεονεκτηματα υπερκερουν τα μειονεκτηματα. Αυτα απο ενα χρηστη iphone και desire:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερο αρνητικο ειναι οτι μερικες αναβαθμισεις σκωτωνουν τα πιο παλια μοντελα και δεν εχεις δυνατοτητα να ξαναγυρισεις το firmware πισω. Τα πλεονεκτηματα υπερκερουν τα μειονεκτηματα. Αυτα απο ενα χρηστη iphone και desire:)

 

Ε αφού κάνεις JB θα ξέρεις ότι δεν είναι και ιδιαίτερο πρόβλημα να κάνεις downgrade αν έχεις προνοήσει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το Bluetooth και την απώλεια σύνδεσης με Bluetooth headsets & in car bluetooth το οποίο δημιουργήθηκε μετά την 4.3 δεν βλέπω να το αναφέρεται. Εάν κοιτάξεται στο forum της apple πολύς κόσμος έχει θέμα ( είμαι και εγώ ένας από αυτούς) που έχω ένα ακριβό Bluetooth και δεν μπορώ πλέον να το συνδέσω με το μηλόφωνο.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το Bluetooth και την απώλεια σύνδεσης με Bluetooth headsets & in car bluetooth το οποίο δημιουργήθηκε μετά την 4.3 δεν βλέπω να το αναφέρεται. Εάν κοιτάξεται στο forum της apple πολύς κόσμος έχει θέμα ( είμαι και εγώ ένας από αυτούς) που έχω ένα ακριβό Bluetooth και δεν μπορώ πλέον να το συνδέσω με το μηλόφωνο.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλά που το είπες και έλεγα να περάσω 4.3 σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...