Προς το περιεχόμενο

linux server στο cod4


FISHERAKOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

Πρώτα από όλα να τονίσω πως έρχομαι από περιβάλλον windows και δεν έχω σχέση με τα linux :).

Έπεσα πάνω σε έναν server του cod4(call of duty Modern Warfare) που τον είχαν σηκώσει σε linux system.Ο τεχνικός μας άφησε και έτσι έμεινα στην διαχείριση εγώ.

Θέλω αν είναι δυνατόν να μου παρουσιάσετε κάποια σχετικά πράγματα για το τι επικρατεί εκεί μέσα.

πως θα μπορέσω να μπω στον server και αν γνωρίζετε τις εντολές που πρέπει να χρησιμοποιήσω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ σου linux θα δυσκολευτείς να τον χειριστείς.

 

Για αρχή μπορείς να διαβάσεις το Linux Basics

 

Αργότερα εδώ είμαστε για ό,τι απορίες έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας (dedicated) game server χειριζεται μονο με εντολες για την κονσολα του παιχνιδιου.

Συνδεεσαι σε αυτον κανονικα, οπως ολος ο κοσμος, δινεις το rcon password σου και οποια game related εντολη τρεχεις θα πρεπει να εχει το rcon μπροστα.

 

Εστω οτι εχω ενα server με κωδικο mitsos.

Για να συνδεθω εκει δινω ενα

>rcon login mitsos

και πλεον οποια εντολη του δινω με rcon μπροστα την εκτελει.

Πχ με ενα

>rcon kick jim_p

θα πεταξει απο τον σερβερ τον παιχτη με ονομα jim_p, με ενα

>rcon map_restart

θα επανεκκινησει τον τρεχον χαρτη, κλπ.

Χωρις rcon μπροστα η εντολη εκτελειται τοπικα, και το πιο πιθανο ειναι να μην εχει καμια επιπτωση.

 

Αυτα ειναι ανεξαρτητα απο το λειτουργικο το οποιο φιλοξενει τον server, δηλαδη και σε windows να ηταν, τα ιδια θα επρεπε να κανεις.

Γιαυτο και δεν υπαρχει λογος να ψαχτεις περισσοτερο, μιας και τη συντηρηση του λειτουργικου του σερβερ σιγουρα θα την εχει αναλαβει καποιος αλλος και θα γινεται πχ με ssh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις αυτο που λες θες αλλου ειδους προσβαση στο σερβερ, πχ με ssh, και λογικα με διαφορετικο ονομα χρηστη ΚΑΙ κωδικο. Τα εχεις?

Τοτε ειναι που θα πρεπει να ψαχτεις με εντολες που αφορουν το λινουξ σαν λειτουργικο, αν και δεν νομιζω να χρειαστεις κατι αλλο εκτος απο τις cd, για να μπαινοβγαινεις σε φακελους, και nano (ή οποιον αλλον text editor εχει) για να επεξεργαζεσαι τα αρχεια ρυθμισεων του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...