Προς το περιεχόμενο

Η επιφάνεια εργασίας "ξεφεύγει" από τα όρια της οθόνης


k.tnb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

έχω ένα Sony Vaio της σειράς VPCF11M1E με κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce GT 330M και το πρόβλημα είναι το εξής:

Δοκίμασα να εγκαταστήσω κάποιες διανομές Linux (Ubuntu, Kubuntu, Mint, OpenSuse) και όλες ήταν όπως έπρεπε να είναι, εκτός από το γεγονός ότι σε όλες τις διανομές η επιφάνεια εργασίας εμφανιζόταν με τη σωστή ανάλυση αλλά δεν "χωρούσε" στην οθόνη! Συγκεκριμένα, εμφανίζεται κανονικά από την αριστερή επάνω γωνία αλλά η υπόλοιπες άκρες της επιφάνειας φεύγουν εκτός οθόνης!

Ψάχνω εδώ και 3-4 μέρες κάποια λύση στις μηχανές αναζήτησης αλλά βρίσκω μόνο θέματα κακής ανάλυσης κτλ. Δοκίμασα να εγκαταστήσω ξανα τους οδηγούς για τη κάρτα και δεν έγινε τίποτα..

 

Αν ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να αντιμετωπιστεί το θέμα ή να πλησιάσουμε τη λύση θα ήμουν ευγνώμων!

 

Υ.Γ.

Τρέχων εγκατεστημένη διανομή είναι η Kubuntu 10.10

και το πρόβλημα επιμένει... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα φίλε μου αλλά τίποτα.. αλλάζει η ανάλυση αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Πάω να βγάλω μια άκρη με xrandr αλλά μάλλον θέλει λίγο πειραματισμό (μιας και είμαι σχετικά αρχάριος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p:

Στη διανομή που έχω τώρα (Kubuntu 10.10) έκανα εγκατάσταση τον driver αλλά δεν είδα καμία αλλαγή στο σύστημα. Έδωσα την apt-get... και από safe mode (χωρίς γραφικό περιβάλλον), ξεκίνησε ο xserver μια χαρά αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα.

Στα Ubuntu 10.10 που είχα πριν από λίγο καιρό, μόλις έκανα εγκατάσταση τον driver της nvidia μαύριζαν τα πάντα και δεν επανερχόταν ξανά...

 

Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται κι αν βρω κάτι συγκεκριμένο θα το post-άρω.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις κι αν έχετε καμιά άλλη ευχαρίστως θα την άκουγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν στερεψει το μυαλο μου απο ιδεες, εχω να προτεινω 2 πραγματα.

 

1) Να κανεις ενα xorg.conf που να δηλωνει ρητα πως πρεπει να χρησιμοποιησει τον nvidia και οχι καποιον αλλο.

>sudo touch /etc/X11/xorg.conf

για να το κανεις και

>sudo nano /etx/X11/xorg.xonf

για να το επεξεργαστεις (δεν θυμαμαι τωρα ποιον text editor εχει το kde). Μετα γραφεις μεσα του αυτα

>Section "Device"
Identifier	"mycard"
Driver		"nvidia"
EndSection

με ctrl+o το σωζεις και με ctrl+x το κλεινεις και επανεκκινεις.

 

2) Να κλεισεις το kms.

Ανοιγεις το /etc/default/grub

>sudo nano /etc/default/grub

βρισκεις μια γραμμη που ξεκιναει με "GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT", πχ

>GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

και διπλα στις οσες παραμετρους εχει (quiet και splash εδω), βαζεις και εσυ τη δικη σου

>GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

σωζεις και κλεινεις το αρχειο. Μετα τρεχεις και ενα

>sudo updade-grub

για να παρει τις αλλαγες ο grub τερμα.

Αυτο ειναι καλο να το κανεις ΠΡΙΝ ξεκινησεις την εγκατασταση του driver της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε στην διανομή openSuse 11.3. Έπρεπε να καταχωρήσω τα σωστά repositories

Protocol: HTTP

Server Name: : download.nvidia.com

Directory on Server: /opensuse/11.3

στο Yast->Software->Software Repositories, μετά να κάνω boot με επιπλέον boot-επιλογή την nomodeset, και έπειτα να κάνω κανονικά την εγκατάσταση των drivers (μετά απ αυτό, υπήρχε και επιλογή για αυτόματη εγκατάσταση του driver και στο Software Managment του Yast φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, απλά έπρεπε να κάνω την εγκατάσταση με σωστό τρόπο... :-D

 

(Ναι όντως η ανάλυση του laptop μου είναι αυτή, HD και καλά... τι να πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...