Προς το περιεχόμενο

Mint LXDE γνώμες.


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να βάλω σε ένα φίλο με υπολογιστή χαμηλών επιδόσων (RAM 512 ίσως και λιγότερο δε θυμάμαι) τη συγκεκριμένη έκδοση.

απλά να μπαίνει στο internet (facebook) να γράφει κανένα κείμενο, να ακούσει κανένα τραγούδι και να βλέπει καμία ταινία.

έχω δουλέψει Mint gnome (ελάχιστα) και μου άρεσε.

ποιά η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη έκδοση;

 

κάτι που ξέχασα. υπάρχει περίπτωση για χρειαστεί μετά να συνδεθεί σε δίκτυο με winXP.

ελπίζω να μην υπάρχει κόλλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη σελιδα του mint http://blog.linuxmint.com/?p=1705

 

Mikael Says:

March 21st, 2011 at 8:21 pm

 

Hi guys

 

Installed this edition on a machine with an 800MHz Duron (Spitfire) processor, 512MB RAM, and a 20GB hard disk and it runs beautifully.

 

It plays DivX encoded movies smoothly that were slideshow-like in Windows XP – very, very nice!

 

Κανενα προβλημα για δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα πρόσφτατα σε έναν home made server πάνω σε ubuntu server core και τα 2.(LXDE και XFCE)

 

Το LXDE μου έκανε τα δικά του...ισύχασα με το xfce.!!!

 

Και μιλάω για υπολογιστή acer laptop του 2003 με 2004...μιλάμε δηλαδή για αρκετά χαμηλές επιδόσεις.(μάλιστα και ο σκληρός-40GB- πρέπει να έχει ψηλοβαρέσει μπιέλα και δεν έμπεναν τα windows!!)

 

Πάει κομπλέ, όπως πρέπει να πηγαίνει ένας όπως πρέπει υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Performance boost

 

One of the most significant improvements is the performance boost given to this edition.

 

Here are a few figures comparing the memory consumption in the 32-bit live sessions of Linux Mint Xfce and Linux Mint 9 Xfce:

 

Mint Xfce: 107 MB RAM (Mint 9 Xfce: 153 MB RAM)

Mint Xfce + OO Writer + OO Calc + Firefox: 162 MB RAM (Mint 9 Xfce + OO Writer + OO Calc + Firefox: 212 MB RAM)

Mint Xfce + OO Writer + OO Calc + Firefox + Thunderbird + VLC + Rhythmbox: 207 MB RAM (Mint 9 Xfce + OO Writer + OO Calc + Firefox + Thunderbird + Gnome MPlayer + Exaile: 256 MB RAM)

Αυτά είπε ο Clem στο επίσημο blog του Mint.

Ίσως τώρα που το XFCE του Mint θα είναι βασισμένο στο Debian να είναι η στιγμή για να το εγκαταστήσεις. Θα θέλει, βέβαια,

κάποιες ελάχιστες γνώσεις, σαν Debian που είναι.

Από την άλλη, το LXDE είναι πιο user friendly.

Πάντως, και τα δύο έχουν τα πάντα, και με χαμηλή κατανάλωση RAM (προσωπική πείρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...