Προς το περιεχόμενο

Redhat


satmania1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά θέλω mia βοιθια... πέρασα στο lap redhat και έμπλεξα, δεν μπορώ να βρω τα πακέτα από τα προγράμματά δεν υπάρχουν στο menu οποίος ξέρει ας βοιθιςi.. ευχάριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εγκατεστημένα πακέτα τα βρίσκεις με

>rpm -qa

Για να δείς τί αρχεία σου εγκατέστησε στο σύστημα κάποιο πακέτο δίνεις

>rpm -ql <packet name>

Πέρα από αυτά όμως δέν καταλαβαίνω τί δέν βρίσκεις στο redhat. Αν μας πείς ακριβώς τί ψάχνεις και δέν το βρίσκεις θα σου δώσουμε και πιό ακριβείς οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εγκατεστημένα πακέτα τα βρίσκεις με

>rpm -qa

Για να δείς τί αρχεία σου εγκατέστησε στο σύστημα κάποιο πακέτο δίνεις

>rpm -ql <packet name>

Πέρα από αυτά όμως δέν καταλαβαίνω τί δέν βρίσκεις στο redhat. Αν μας πείς ακριβώς τί ψάχνεις και δέν το βρίσκεις θα σου δώσουμε και πιό ακριβείς οδηγίες.

 

θελω να περασω το amsn και δεν μπορω......τη πρέπη να κάνω? θέλω και ένα πρόγραμμα να βλέπω ταινίες για τη δεν τα exi μέσα MPEG-1 Layer 3 (MP3)decoder XVID MPEG-4 decoder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

redhat 6

Τι θες να κάνεις με το λειτουργικό; Το RedHat Linux προορίζεται κυρίως για servers όπως είπε και ο jim_p.

 

Βάλε κάποια διανομή που προορίζεται για desktop χρήση, όπως το Ubuntu ή το openSUSE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δώσεις στην κονσόλα σου

>yum update

και μετά

>yum install amsn

σαν root πάντα τί σου επιστρέφει;

 

offtopic: ρέ παιδιά τον πρήξατε τον άνθρωπο να αλλάξει διανομή, δέν μας ρωτάει αυτό. Μπορεί να έχει συγκεκριμένο λόγο που να θέλει RHEL ή μπορεί απλώς να του έχει κάτσει και να θέλει να κάνει αυτό που έχει στο κεφάλι του εκεί. Τί διαφορετικό έχουν δηλαδή όλες οι άλλες που του προτείνετε; Ποιός είπε οτι το ένα είναι για server και το άλλο για desktop; Για Linux μιλάμε, όλα τα ίδια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ξέρω αλλά της έχω δοκιμάσει όλες τις διαμονές για afto μου φενετε λίγο με διάφορα το redhat γενικά είναι πιο σταθερό, αλά κόλησα με τα προγραματα μήπως φτει και το dvd ενγαταστασης τεσπα εφχαριστο για της απάντησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ξέρω αλλά της έχω δοκιμάσει όλες τις διαμονές για afto μου φενετε λίγο με διάφορα το redhat γενικά είναι πιο σταθερό, αλά κόλησα με τα προγραματα μήπως φτει και το dvd ενγαταστασης τεσπα εφχαριστο για της απάντησης....

 

θα σου πρότεινα να βάλεις την κοινοτική έκδοση Fedora που είναι πιο desktop και πιο εύκολο να ρυθμιστεί

http://proxy6.fedoraproject.org/el/

 

πρέπει να διαβάσεις λίγα πράγματα για τις πηγές λογισμικού (repos)και τον διαχειριστή πακέτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...