Προς το περιεχόμενο

Νιώθετε ασφαλείς;


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν φοβηθηκα προσωπικα αλλα καποια αλλη θα ειχε καθε λογο να φοβηθει.

 

ετσι οπως ειναι με το αμαξι μπορει ανετα να σε βουτηξει μεσα ειδικα αν υπαρχει και συνοδηγος και τοτε την εκατσες την βαρκα. τετοια ατομα δεν πρεπει για κανενα λογο να τα προσβαλεις η να τους εκνευρισεις.

 

αναφερομουνα στον

op

οχι σε εσενα η σε γυναικες γενικοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ Θεσσαλονίκη είμαι και δεν υπήρξε ποτέ στιγμή που να ένιωσα έστω και ελάχιστα

ότι υπάρχει κάποιος κίνδυνος, ούτε μου έχει συμβεί κάτι μέχρι στιγμής.

Γενικά, νιώθω 100% ασφαλής.

Τώρα, η γκαντεμιά μπορεί να σου τύχει παντού φυσικά, μια βόλτα στην παραλία

μεσημεριάτικα να κάνεις και να σε ληστέψουν, αλλά γενικά ναι, νιώθω ασφαλής

ακόμα και βράδυ σε περισσότερο "κακόφημες" περιοχές που και πάλι η Θεσσαλονίκη δεν

νομίζω να έχει πολλές.

 

Απλα εισαι καργα τυχερος. Πες και εμας που δουλευουμε στο κεντρο και μενουμε δυτικα τι τραβαμε. Ειδικα τα βραδια στο κεντρο ειναι εντελως λοττο φαση. Η θα εχεις καμια κομπανια απο αστυνομικους να κανουν βολτες οποτε γενικα τα πολλα πολλα ειναι περιορισμενα ειτε θα κανεις 10 βηματα παραπερα σε κανενα δρομακι ή πλατεια και για ποτε θα σε εχουν ξαφρισει χαμπαρι δεν παιρνεις. Εμενα μου εκλεψαν τον σακο της δουλειας (με ολα τα βρωμερα μου ρουχα μεσα) και του φωναζα απο μακρια "κακο ψωφο να εχεις πουστη απο τη βρωμα". Ειχα και τα κατεστραμενα γυαλια μου μεσα αλλα δε πα στα διαλα, ειχα αναγκη απο καινουργια ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω τοσα πολλα τελευταια για πεσιματα του 5ευρου που έχω τσιτωσει. Παντα ημουνα προσεκτικη, τωρα εχω τα ματια μου 104,

αλλα σε μαλλον τετοιο σημειο που καμια φορα τρομαζω και χωρις λογο. κραταω τη τσαντα σχιφτα και εχω ετοιμη μπουνια.

Λεω μηπως ειμαι υπερβολικη. :fear:

 

Φραγκα ποτε δεν εχω, αλλα οταν προχθες ειδα τον αλλον να κρυβει ενα παλουκι πισω απ την πλατη του πηδηξαν τα σωθικα μου :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με την τσάντα υπάρχουν 1-2 πράγματα που μπορείς να κάνεις.

 

Πχ. σε ΜΜΜ πάντα την κρατάς έτσι ώστε να την βλέπεις και την έχεις πάντα κλειστή. Στο δρόμο δεν την κρατάς ποτέ από τη μεριά του δρόμου και γενικά προσπαθείς να περπατάς στο πεζοδρόμιο. Επίσης βολεύουν οι τσάντες τύπου ταχυδρόμου που τις φοράς διαγωνίως, έτσι δεν γίνεσαι άμεσος στόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοειται τα κολπα ολα, αλλα αυτα ειναι λιγο αχρηστα αμα σε στριμωξουν με καμια συριγγα στο χερι (οπως προσφατα ακουσα σκηνικο μεσα στα πανεπιστημια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά είναι ανάλογα που μένει κανείς.

αν είσαι σε κανένα χωριό -επαρχία αισθάνεσαι πιο ασφαλής. αν και εκεί πλέον δυσκόλεψαν τα πράγματα.

σε μεγάλες πόλεις (ειδικά αθήνα) δε νομιζω ότι μπορείς να αισθάνεσαι ασφάλεια.

όσοι λένε ότι νιώθουν ασφαλείς είναι αυτοί που δεν τους έχει συμβεί τίποτα, ακόμα.

εγώ προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου ασφάλεια.

 

χθες το βράδυ επιτέθηκε στην αδελφή μου, σε κεντρικό δρόμο με κίνηση (αυτοκίνητα) κάποιος για να της πάρει την τσάντα.

ευτυχώς τη γλίτωσε με μερικές γρατσουνιές μόνο.

το εξοργιστικό της υπόθεσης ήταν πως παρόλο που το συμβάν έγινε σε δρόμο που περνούσαν αυτοκίνητα κανείς δε σταμάτησε να βοηθήσει ενώ βλέπανε τι γίνοταν.

 

μιλήστε μου τώρα για ασφάλεια...

 

Υ.Γ το κακο είναι ότι έχουμε γίνει τελείως αδιάφοροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλάβετε είναι το ότι ρωτώ παραπάνω αν νιώθετε ασφαλείς από μπούληδες και τα λοιπά και όχι τόσο από κλέφτες και έτσι.Δηλαδή χωρίς λόγο π.χ. για λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλάβετε είναι το ότι ρωτώ παραπάνω αν νιώθετε ασφαλείς από μπούληδες και τα λοιπά και όχι τόσο από κλέφτες και έτσι.Δηλαδή χωρίς λόγο π.χ. για λεφτά.

 

Μπούληδες τι ακριβώς εννοείς;

Να σε σταματήσει κάποιος στα καλά καθούμενα στον δρόμο

για να σου πουλήσει μαγκιά;

 

Αυτά συνήθως σε μικρές ηλικίες γίνονται, τώρα στα 34 να με σταματήσει κάποιο

16χρονο και να μου λέει χαζά...ξέρω 'γω, όχι, δεν μου έχει τύχει.

 

Μήπως είσαι σε τέτοια ηλικία και σε ενοχλεί κανείς στο σχολείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοιώθω ασφαλής παντού,

όλες τις ώρες,

εκτός από συγκεκριμένα τα κτήρια του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τους ανθρώπους γενικά δεν τους φοβάμαι,ούτε προσπαθώ να φοβίσω κάποιον,

οι άνανδροι με μεταπτυχιακά και τίτλους με προβληματίζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούληδες τι ακριβώς εννοείς;

Να σε σταματήσει κάποιος στα καλά καθούμενα στον δρόμο

για να σου πουλήσει μαγκιά;

 

Αυτά συνήθως σε μικρές ηλικίες γίνονται, τώρα στα 34 να με σταματήσει κάποιο

16χρονο και να μου λέει χαζά...ξέρω 'γω, όχι, δεν μου έχει τύχει.

 

Μήπως είσαι σε τέτοια ηλικία και σε ενοχλεί κανείς στο σχολείο;

Μπορεί ακόμα και σε περίπτερο.Ας πούμε είναι λίγο μεγάλη ιστορία,ύστερα θα την πω καλύτερα.Αλλά να πω σύντομα τωρά πήγαινε σε ένα περίπτερο και δν ήξερα τον τύπο.Τέλος πάντων πήρα τι πήρα να πάρω και πάω σοτ ταμείο.Μου λέει ''Marlboro Light'';Έτσι ειρωνικά.Ύστερα ήξερα ότι με ήξερε από κάπου αλλά είναι απαράδεκτο αυτό από περιπτερά.Υποτίθεται πας να αγοράσεις και κάνεις έτσι;Να χάσεις και πελατεία;

 

Κάτι άλλο με φοβίζουν οι πλασιέ.Είμαι 23 αλλά δεν ξέρω συμβαίνουν καμμιά φορά.Λόγω ρατσισμού συνήθως από ανώριμους.Αλλά εντάξει πιστεύω και μερικοί από τους μικρούς θα μεγαλώσουν και θα λένε τι κάναμε τότε;Ο νόμος της ζούγκλας δεν ισχύει.

 

Φυσικά οι παραπάνω μαζί μου μια χαρά ήταν.Δεν λέω είμαστε όλοι αγαθοί οι πλήρες αγάπης αλλά όχι να πάμε και στο άλλο άκρο.Οι κλέφτες είναι ποιο δικαιολογημένοι.

 

Οι παραπάνω ήταν εντάξει,και σητν σάμο κι όλας.Αλλά πολλές φορές μόνο εμένα μου κάναν έτσι λόγω προκατάληψης ενώ με τους άλλους ήταν όλα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω...

 

φοβήθηκες επειδή σου έκανε πλάκα ο περιπτεράς για τα τσιγάρα?

 

και φοβάσαι τους πλασιέ? γιατί? μην σου πουλήσουν με το ζόρι κατσαρόλα?

 

τι σημαίνει "φοβάμαι" το καταλαβαίνεις σαν ένoια?

 

wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...