Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του iPad 2 στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακά τα ψέματα υπάρχουν άτομα που και τζάμπα να τα πουλάγε η Apple τα προϊόντα της θα έβρισκαν κάτι να πούνε.Πόσο μάλλον τώρα που πουλάει τρελά.Όσοι έχουν ασχοληθεί με την Apple απο παλιά έχουν ακούσει πολλα ...

Τώρα που έγινε διάσημη στους πολλούς,καποιοι θυμηθηκανε να ασχοληθούν και με το φαινόμενο του marketing που ενω υπήρχε εκατοντάδες χρόνια τώρα ,σε συνδυασμό με την κρίση,τους κάνει τρομακτική εντύπωση λες και γεννηθήκανε τώρα σε αυτο τον κόσμο...

Σίγουρα υπάρχουν και μερικοι που βρίσκουν ευκαιρία όταν γίνεται ντορος να πούνε τα ιδεολογικά τους πιστεύω...αλλα έχω την εντύπωση ότι αν δεν έβρισκαν το πάτημα που τους δίνει η Apple θα κάνανε τις κότες και θα λουφαζανε...βλέπεις είναι πιο εύκολα να τα βάζουν με την μειοψηφεια παρα με την πλειοψηφία ...Οι πραγματικοί fun της Apple ποτέ δεν υποχρέωσαν κανέναν και υπερασπίζονται πάντα το δικαίωμα στην επιλογή όποια και να είναι αυτή.Γιατί η επιλογή του να έχεις Apple ήταν κάποτε απαγορευμένη απο την πλειοψηφία που τώρα τρέχει και στήνεται στην ουρά.Είναι κάπως άδικο να μας παίρνουν τα σκάγια απο μερικούς που αντιμετοπιζουν πρόβλημα με την πλειοψηφία μόνο και μόνο επειδή τώρα γίναμε διάσημοι.Δυστυχώς ανέχομαι ανθρώπους που με βριζανε όταν είχα Apple και τώρα με ρωτάνε για αυτή.Tώρα θα πρέπει να ανεχθώ και τα προβλήματα τους που οι ίδιοι ως πλειοψηφία δημιουργησανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως αυτό που θα θέλαμε να σταματήσουμε να βλέπουμε είναι μερικούς αμετροεπείς οι οποίοι φαίνεται δεν έχουν άλλη δουλειά και άλλη έννοια παρά να μπαίνουν σε οποιοδήποτε thread έχει να κάνει με Apple για να αναπτύξουν τις απόψεις τους περί ακρίβειας, marketing, κακών εταιρειών και καταναλωτικής συνείδησης; Μήπως πρέπει να αντιληφθούν τι συμβαίνει γύρω τους; Ότι η αγορά αυτορυθμίζεται, είτε το θέλουν είτε όχι;

 

Αλήθεια, γιατί οι συγκεκριμένοι αμετροεπείς αναπτύσσουν τις εν πολλοίς αδιάφορες θεωρίες τους μόνο σε όσα thread αναφέρονται σε προϊόντα Apple; Γιατί πρέπει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ να μας πρήζουν τα συκώτια; Γιατί πρέπει να καθόμαστε να διαβάζουμε "αναλύσεις" για το πόσο κακοί καταναλωτές είμαστε επειδή δεν αρέσει στους συγκεκριμένους αμετροεπείς η καταναλωτική μας συμπεριφορά και η προτίμησή μας σε προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας; Γιατί πρέπει κάθε φορά να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια, λες κι απευθυνόμαστε σε ανθρώπους με νηπιακή αντίληψη;

Ή μήπως σε τέτοιους απευθυνόμαστε;

 

Τέλος, γιατί δεν διαβάζω τίποτα από τους συγκεκριμένους αμετροεπείς σε αντίστοιχα threads άλλων εταιρειών; Γιατί δεν βλέπω τον κλαυσίγελο "ανάλυσης" στο thread του Motorola Xoom, για παράδειγμα, το οποίο (όλως τυχαίως) έχει τιμή ισάξια του iPad; Τελικά ποιοί είναι fanboys και ποιοί funboys;

 

Τελικά, πόσο θα δοκιμάζεται η αντοχή μας;

 

Φίλτατε paredwse, ειλικρινά το λέω, μακάρι να γνώριζα το μικρό σου για να σε αποκαλώ και με το όνομά σου :-), αν και δεν ξεκαθαρίζεις σε ποιον απευθύνεσαι, επειδή έτυχε το προηγούμενο ποστ να είναι το δικό μου, θα σου κάνω δυο ερωτήσεις και αν θέλεις μου απαντάς. :-)

 

Ερώτηση πρώτη: Θα ήθελες να λάβεις κάποια απάντηση στα όσα αναφέρεις στο παραπάνω κείμενό σου;

 

Ερώτηση δεύτερη: Τα όσα αναφέρεις τα υποστηρίζεις από το βήμα του smod, δλδ από θέση ισχύος (οπότε και ο όποιος σχολιασμός μπορεί να θεωρηθεί δημόσια κριτική προς την διαχείριση και τους διαχειριστές που δεν επιτρέπεται από τους κανόνες) ή τα όσα αναφέρεις τα υποστηρίζεις ως απλό μέλος σαν και εμάς οπότε και η όποια συζήτηση (ερώτηση πρώτη) θα γίνει επί ίσοις όροις;

 

Εννοείται βέβαια ότι αν η απάντηση στην δεύτερη ερώτηση είναι ότι τα όσα αναφέρεις τα αναφέρεις ως smod, η απάντηση στην πρώτη ερώτηση καθίσταται αδιάφορη, το ίδιο βέβαια ισχύει και για την πρώτη, αν δεν θέλεις να λάβεις κάποια απάντηση επίσης είναι αδιάφορο από ποια θέση διατυπώνεις τα όσα αναφέρεις. :-)

 

Αν έχεις σκοπό να μου απαντήσεις, μην βιαστείς, σκέψου το καλά, εξάλλου το βραδάκι θα επιστρέψω και με την ευκαιρία, αν τα όσα αναφέρεις αφορούν και εμένα, να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη που σου απάντησα αργοπορημένα απλά σήμερα έχω πολλά τρεχάματα. :-)

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση...

 

Μηπως δοθηκε πολυ σοβαροτητα στο θεμα; στην Ελλαδα για καποιους λογους σχεδον τα παντα (ειτε μακαρονια, ειτε βεζινη, ειτε iphone) κοστιζουνε ακριβοτερα.

Καποιοι γουσταρουνε να πληρωνουνε παραπανω σε μη κοινα αποδεκτης αξιας, τομεις οπως brand, ομορφια προιοντος, cult status κλπ

Καποιοι σνομπαρουνε και ενδιαφερονται μονο για μετρησιμα χαρακτηριστικα

Καποιοι, ειτε της πρωτης ειτε ειτε δευτερης κατηγοριας παθιαζονται . Το ερωτημα ειναι γιατι τοσο πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, γιατί οι συγκεκριμένοι αμετροεπείς αναπτύσσουν τις εν πολλοίς αδιάφορες θεωρίες τους μόνο σε όσα thread αναφέρονται σε προϊόντα Apple; Γιατί πρέπει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ να μας πρήζουν τα συκώτια; Γιατί πρέπει να καθόμαστε να διαβάζουμε "αναλύσεις" για το πόσο κακοί καταναλωτές είμαστε επειδή δεν αρέσει στους συγκεκριμένους αμετροεπείς η καταναλωτική μας συμπεριφορά και η προτίμησή μας σε προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας; Γιατί πρέπει κάθε φορά να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια, λες κι απευθυνόμαστε σε ανθρώπους με νηπιακή αντίληψη;

Ή μήπως σε τέτοιους απευθυνόμαστε;

 

ναι paredose αυτοι ειναι κομπλεξικοι οι υπολοιποι ομως που δεν μπαινουν σε οτιδηποτε εχει σχεση με την apπle ειναι κ αυτοι κομπλεξικοι?

Κακος καταναλωτης ως προς τι ? Ως προς την επιλογη? Χμ δικαιωμα του καθενος το τι να αγορασει κ απο που κ πως να το χειριστει .

Το να το παιζει εξυπνος στο οτι το δικο του ειναι καλυτερο απο τοων αλλωνων επειδη κ μονο ειναι apple.. μου φενεται καπως κ δε συμφωνω ,μηπως λοιπον ειναι καποιοι κομπλεξικοι απο μονοι τους επειδη εσκασαν τα λεφτουδακια τους κ δε πρεπει να πανε τσαμπα κ γιαυτο εχουν κανει την καλυτερη επιλογη κ οσοι δεν συμφωνουν μαζι τους ειναι κομπλεξικοι ? Μην ξεχνας ημαστε πλεον στον αιωνα των εξελιξεων κανενας δεν ειναι πιοπ μπροστα απο τον αλλον ... Παντως ειδικα το πρωτο ipad οσοι το πηραν πρεπει να ποναει ακομα κ οχι μονο λογο οτι βγηκε το 2 ...

Τωρα οσον αφορα το Iphone για να δεις ποσο κομπλεξικος ειμαι προσωπικα εγω με την apple το ξαναλεω το πρωτο αντε μεχρι το 3g iphone εγω προσωπικα για βασικο κινητο δεν θα το ηθλελα διοτι πληρωνω που πληρωνω τοσα τουλαχιστον θελω να ειναι πληρες ,τωρα με το τελευταιο παει κατι να κανει δε θα με χαλαγε αν κ παλι υπαρχουν κ αλλα πλεον με καλυτερα χαρακτηριστηκα για το συνολο που θελέι να διαθετει ενα κινητο διοτι δε θελω να εχω κ καμια δεκαρια συσκευες αν πηγαινω καπου αλλα μια κ καλη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδια από πότε έχει καθιερωθεί ότι τα ipad ρίχνουν γκόμενες?? Τι μπούρδες είναι αυτές?

 

Αν σκάσει το ipad στο κεφάλι της γκόμενα άνετα πέφτει... είναι βαρύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι, ουτε με επηρεαζε ουτε με επηρεαζει! :rolleyes:

 

ερωτηση...

 

Μηπως δοθηκε πολυ σοβαροτητα στο θεμα; στην Ελλαδα για καποιους λογους σχεδον τα παντα (ειτε μακαρονια, ειτε βεζινη, ειτε iphone) κοστιζουνε ακριβοτερα.

Καποιοι γουσταρουνε να πληρωνουνε παραπανω σε μη κοινα αποδεκτης αξιας, τομεις οπως brand, ομορφια προιοντος, cult status κλπ

Καποιοι σνομπαρουνε και ενδιαφερονται μονο για μετρησιμα χαρακτηριστικα

Καποιοι, ειτε της πρωτης ειτε ειτε δευτερης κατηγοριας παθιαζονται . Το ερωτημα ειναι γιατι τοσο πολυ;

Γιατι εμεις οι νεοελληνες ειμαστε βληματα! Γιαυτο....

 

Η αντεπίθεση ποια είναι;;; :lol:

 

Αυτό που θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες των χρηστών ipad1, ipad2, θα είναι σαφέστατα καλύτερο και φθηνότερο!!!

 

 

ipad 3 που με την παρουσίασή του θα χάσουν μόλις από 100, 200 ή και 300 ευρώ από την αξία τους τα προηγούμενα μοντέλα... :rolleyes:

 

 

Δεν ξέρω πότε θα βγει και δεν με ενδιαφέρει, αλλά ούτε και οι παραπάνω δεν το ξέρουν και τους καίει... :lol:

 

Πάντως δεν σταθήκαμε στο σημαντικότερο της είδησης που δεν είναι άλλο από το ότι η isquare έκανε δεκτές τις επιστροφές προϊόντων!!! Γεια σου ρε Μήτσο που άλλαξες την πολιτική της εταιρείας και πλέον η apple (εδώ στο Ελλάντα) δέχεται επιστροφές προϊόντων !!!

Το ελλαντα κανει μια φορα και κατι σωστο, αντε γιατι εντω στο ελλαντα εκτος απο το να ακουμε τοντοριντο πρεπει και να ξυπναμε σιγα-σιγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι paredose αυτοι ειναι κομπλεξικοι οι υπολοιποι ομως που δεν μπαινουν σε οτιδηποτε εχει σχεση με την apπle ειναι κ αυτοι κομπλεξικοι?

Όχι αυτοί δεν είναι.

Μπαίνοντας όμως κάποιος σε κάποιο Topic, όπου το προϊόν που συζητιέται δεν τον ενδιαφέρει και προσπαθεί να πείσει τους αναγνώστες του Topic, που προφανώς τους ενδιαφέρει το προιόν, ότι δεν αξίζει, δεν είναι καλό, κλπ, υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Να είναι τόσο καλό παιδί που να μην θέλει να ξοδευτεί ο συνάνθρωπος του χωρίς λόγο. (Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση μιλάς μία φορά και όποιος σε ακούσει σε άκουσε, δεν επιμένεις).

2) Να είναι τόσο μ@λ@κ@ς και σπασ@ρχίδ@ς που από τη ζήλια του να μπαίνει και να προσπαθεί να πείσει τον κόσμο που διαβάζει το Topic και προφανώς τον ενδιαφέρει το προϊόν, να μην το αγοράσει επειδή εκείνος δεν μπορεί να το έχει ή έχει άλλου είδους ψυχολογικά - υπαρξιακά.

:)

 

Τωρα οσον αφορα το Iphone για να δεις ποσο κομπλεξικος ειμαι προσωπικα εγω με την apple το ξαναλεω το πρωτο αντε μεχρι το 3g iphone εγω προσωπικα για βασικο κινητο δεν θα το ηθλελα διοτι πληρωνω που πληρωνω τοσα τουλαχιστον θελω να ειναι πληρες ,τωρα με το τελευταιο παει κατι να κανει δε θα με χαλαγε αν κ παλι υπαρχουν κ αλλα πλεον με καλυτερα χαρακτηριστηκα για το συνολο που θελέι να διαθετει ενα κινητο διοτι δε θελω να εχω κ καμια δεκαρια συσκευες αν πηγαινω καπου αλλα μια κ καλη ...

Σαφέστατα. Άρα δεν παίρνεις iPhone. Και καλό είναι να μην πάρεις και το 4G, αφού κοστίζει αρκετά και δεν σε καλύπτει. Θα βρεις αρκετές αγγελίες στο Insomnia που πουλάνε Samsung Galaxy και άλλα πολύ καλά κινητά σε πάρα πολύ καλές τιμές. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dijekas οταν εκφραζουμε παραπανα και αντι να σταματησεις να μας προσβαλεις εσυ συνεχιζεις, αναγκαζεται να ερθει μια "ανωτερη" δυναμη να βαλει τα πραγματα σε ταξη...

 

Μας εχεις %$%# την παναγια με τις θεωριες σου, οι οποιες ειναι στα apple, σε πηραμε χαμπαρι και τωρα βαζεις στις εκθεσεις σου οτι μιλας και για ολη την αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έκανα δυο ερωτήσεις στον paredwse και περιμένω απαντήσεις.

 

Δεν θα δώσω άλλη τροφή για σχόλια μέχρι να λάβω αυτές τις απαντήσεις.

 

Το ποιος είμαι και ποιος είναι ο σκοπός μου... τι να πω, το nickname το χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια και όποιος θέλει να δει ποιος είμαι και τι έχω κάνει μπορεί από το google να βρει στοιχεία από εκεί και πέρα έθιξα το θέμα των τιμών των tablet (γενικά και όχι μόνο αυτά της apple) σε σχέση με τους φορητούς που με αυτούς έκανε μέχρι και πριν λίγα χρόνια την δουλειά του ο κόσμος και που το ίδιο έθιξε και ο poulinos (αλλά εκεί δεν σας παίρνει να κάνετε χαρακτηρισμούς και να πετροβολάτε).

 

Επικριτικός ήμουν και σε ότι αφορά την πολιτική της samsung στο αντίστοιχο θέμα και από εκεί και πέρα η νέα αντίδρασή σας απέφυγε χαρακτηριστικά την αναφορά μου στην ισοτιμία ευρώ/δολαρίου που εμείς εδώ στην Ελλάδα (που είναι και το θέμα του topic) πληρώνουμε 509 ευρώ το ipad2 στα 16GB και που με αυτά τα χρήματα θα αγοράζαμε από την apple στην Αμερική το ipad2 στα 64GB.

 

Μην μου πείτε, απλά λοιπόν αναλογιστείτε αν θα πρέπει να επιβραβεύουμε με την στάση μας την πολιτική της εταιρίας και τους συμπολίτες μας. Τόσο απλά είναι τα πράγματα και μην περιμένετε από εμένα reports για τους χαρακτηρισμούς και την προσπάθεια δημιουργίας εντάσεων. Ο καθένας μας κρίνει και κρίνεται και από την στιγμή που δεν καταπατούνται οι κανόνες του forum, όλοι μας έχουμε την ελευθερία να διατυπώνουμε τις σκέψεις μας και τις απόψεις μας. Αν με κάποιες δεν συμφωνούμε ή για χίλιους δυο λόγους δεν θέλουμε να τις διαβάζουμε, υπάρχει επιλογή στο panel μας να μην προβάλλονται τα ποστ των χρηστών που επιλέγουμε.

 

Μην μου παρεξηγηθείτε λοιπόν, δεν αδιαφορώ επιδεικτικά, συνειδητά επιλέγω να απέχω από το off-topic flame και όταν ο paredwse μου απαντήσει, αν κρίνετε και κρίνεται απαραίτητο θα απαντήσω στις όποιες αναφορές σας. :-)

 

Καλή συνέχεια, πάντα φιλικά, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας αναλυει ο poulinos το ποσο προβατα ειμαστε 47 φορες σε καθε apple topic με διαφορετικα λογια καθε φορα.... Λεει οτι με 800 παιρνει λαπτοπ, χαιρω πολυ, με 800 αγοραζω ψωμι-γαλα για 3 χρονια πχ..... Επισης ουτε εδωσε καποια απαντηση επι της ουσιας και πανω στο θεμα, οποτε δεν εδωσε κανενας σημασια... Απλα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, έκανα δυο ερωτήσεις στον paredwse και περιμένω απαντήσεις.

 

Δεν θα δώσω άλλη τροφή για σχόλια μέχρι να λάβω αυτές τις απαντήσεις.

 

Το ποιος είμαι και ποιος είναι ο σκοπός μου... τι να πω, το nickname το χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια και όποιος θέλει να δει ποιος είμαι και τι έχω κάνει μπορεί από το google να βρει στοιχεία από εκεί και πέρα έθιξα το θέμα των τιμών των tablet (γενικά και όχι μόνο αυτά της apple) σε σχέση με τους φορητούς που με αυτούς έκανε μέχρι και πριν λίγα χρόνια την δουλειά του ο κόσμος και που το ίδιο έθιξε και ο poulinos (αλλά εκεί δεν σας παίρνει να κάνετε χαρακτηρισμούς και να πετροβολάτε).

 

Επικριτικός ήμουν και σε ότι αφορά την πολιτική της samsung στο αντίστοιχο θέμα και από εκεί και πέρα η νέα αντίδρασή σας απέφυγε χαρακτηριστικά την αναφορά μου στην ισοτιμία ευρώ/δολαρίου που εμείς εδώ στην Ελλάδα (που είναι και το θέμα του topic) πληρώνουμε 509 ευρώ το ipad2 στα 16GB και που με αυτά τα χρήματα θα αγοράζαμε από την apple στην Αμερική το ipad2 στα 64GB.

 

Μην μου πείτε, απλά λοιπόν αναλογιστείτε αν θα πρέπει να επιβραβεύουμε με την στάση μας την πολιτική της εταιρίας και τους συμπολίτες μας. Τόσο απλά είναι τα πράγματα και μην περιμένετε από εμένα reports για τους χαρακτηρισμούς και την προσπάθεια δημιουργίας εντάσεων. Ο καθένας μας κρίνει και κρίνεται και από την στιγμή που δεν καταπατούνται οι κανόνες του forum, όλοι μας έχουμε την ελευθερία να διατυπώνουμε τις σκέψεις μας και τις απόψεις μας. Αν με κάποιες δεν συμφωνούμε ή για χίλιους δυο λόγους δεν θέλουμε να τις διαβάζουμε, υπάρχει επιλογή στο panel μας να μην προβάλλονται τα ποστ των χρηστών που επιλέγουμε.

 

Μην μου παρεξηγηθείτε λοιπόν, δεν αδιαφορώ επιδεικτικά, συνειδητά επιλέγω να απέχω από το off-topic flame και όταν ο paredwse μου απαντήσει, αν κρίνετε και κρίνεται απαραίτητο θα απαντήσω στις όποιες αναφορές σας. :-)

 

Καλή συνέχεια, πάντα φιλικά, Δημήτρης. :-)

 

Καλημέρα

Μην το πάρεις σαν παρατήρηση, δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θέλεις, αλλά νομίζω ότι είναι άδικο να μην απαντάς σε όλους περιμένοντας να σου απαντήσει ένας.

Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση επί της ισοτιμίας δολαρίου/ευρώ στην οποία αναφέρθηκες αρκετές φορές και να το "κουμπώσω" σε κάτι που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου.

 

Εγώ δεν γνωρίζω πως λειτουργεί η αγορά σε επίπεδο εισαγωγών, φορολόγησης, τελωνείων κτλ. Σε προηγούμενο post σου ανέφερες κάποια πράγματα σύμφωνα με τα οποία δεν θα πρέπει να επιβαρύνεται ένα (πχ) iPad με επιπλέον τελωνειακούς δασμούς όταν εισάγεται στην Ευρώπη. Είσαι σίγουρος για αυτό; Δεν το αμφισβητώ, αλλά πρέπει να δώσεις υπεύθυνη απάντηση ότι το γνωρίζεις προκειμένου να έχει νόημα ο διάλογος πάνω σε αυτό.

 

Προηγουμένως είχα αναφέρει ότι βρίσκω λάθος να υπάρχει επιχειρηματολογία κατά μίας κατηγορίας προϊόντων, φέρνοντας ως αντεπιχείρημα μία άλλη κατηγορία που με ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια τη θεωρούμε "καλύτερη".

Πέρα από το ότι εξέφρασα την αμφισβήτησή μου για την ανωτερώτητα των netbooks (ειδικότερα) και των φθηνών laptop, θεωρώ ότι έχεις κολλήσει στην κατηγορία των ταμπλετών και στο θέμα της υπερτιμολόγησης σε σχέση με την ισοτιμία δολαρίου/ευρώ, αγνοώντας ότι σε ένα

netbook (ΗΠΑ, Ελλάδα)

ή ένα

laptop (ΗΠΑ, Ελλάδα)

συμβαίνει πρακτικά το ίδιο πράγμα.

Επίσης, στο δικό σου συλλογισμό περί ισοτιμίας συνεχίζεις να αποφεύγεις το να προσθέτεις τον αντίστοιχο ΦΠΑ που επιβάλλεται στην τιμή με βάση την πολιτεία στην οποία θα πωληθεί ένα apple στο apple store. Και πάλι φθηνότερο θα είναι από την αντίστοιχη τιμή σε ευρώ, αλλά μία ότι αντί για 399 κοστίζει 499, μία ότι τα 499 είναι χωρίς το ΦΠΑ (άρα +23% εδώ), και άλλη μία :-) το ότι θα ήθελα μία υπεύθυνη και ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον που γνωρίζει τα των φορολογήσεων και τελωνείων (και από εσένα αν γνωρίζεις, εννοείται!), δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η τιμή που θα έπρεπε να περιμένει κανείς στην Ευρώπη είναι η ισοτιμία της τιμής του δολαρίου σε ευρώ. Άλλο ότι ΓΕΝΙΚΑ είναι ένα ακριβό προϊόν (που είναι), άλλο ότι θα έπρεπε να είναι 100 ευρώ φθηνότερα βάσει ισοτιμίας και άλλο ~50 (αν τα παραπάνω που γράφω έχουν βάση).

 

Και τέλος, αν τα της ισοτιμίας είναι όπως ακριβώς τα λες, θα έπρεπε να μην αγοράζουμε ούτε ταμπλέτες, ούτε laptop, ούτε netbook και πιθανώς πολλά άλλα πράγματα, γιατί πρακτικά το ίδιο εφαρμόζεται παντού...

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι αυτοί δεν είναι.

Μπαίνοντας όμως κάποιος σε κάποιο Topic, όπου το προϊόν που συζητιέται δεν τον ενδιαφέρει και προσπαθεί να πείσει τους αναγνώστες του Topic, που προφανώς τους ενδιαφέρει το προιόν, ότι δεν αξίζει, δεν είναι καλό, κλπ, υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Να είναι τόσο καλό παιδί που να μην θέλει να ξοδευτεί ο συνάνθρωπος του χωρίς λόγο. (Βέβαια σε αυτή τη περίπτωση μιλάς μία φορά και όποιος σε ακούσει σε άκουσε, δεν επιμένεις).

2) Να είναι τόσο μ@λ@κ@ς και σπασ@ρχίδ@ς που από τη ζήλια του να μπαίνει και να προσπαθεί να πείσει τον κόσμο που διαβάζει το Topic και προφανώς τον ενδιαφέρει το προϊόν, να μην το αγοράσει επειδή εκείνος δεν μπορεί να το έχει ή έχει άλλου είδους ψυχολογικά - υπαρξιακά.

:)

 

 

 

 

Σαφέστατα. Άρα δεν παίρνεις iPhone. Και καλό είναι να μην πάρεις και το 4G, αφού κοστίζει αρκετά και δεν σε καλύπτει. Θα βρεις αρκετές αγγελίες στο Insomnia που πουλάνε Samsung Galaxy και άλλα πολύ καλά κινητά σε πάρα πολύ καλές τιμές. :rolleyes:

 

Χμ ναι κ προσωπικα εμενα περαν τους κομπλεξικους που δηλαδη οτι εχουν πρεπει κ να αξιζει διοτι το προτιμησαν εγω προτιμω να παρω λαπτοπ με τοσα λεφτα δεν θα τα ακουμπαγα ποτε για το ipad κ καθε στυλ Ipad απλα σου λεω για να καταλαβουν μερικοι πως δεν με καιει μια ανουσια συσκευη ενω μπορα να παρω περισσοτερα απο καποια αλλη με αυτα τα λεφτα .

Οπως επισης σου ειπα οταν εδωσα 600ε για κινητο μπορουσα να επερνα τοτε το iphone 3g αλλα προτιμησα καποιο αλλο ,αυτο οσον αφορα για το θεμα των λεφτων κ αν μπορουν καποιοι να το παρουν η οχι :-) . Χαιρομαι που υπαρχουν υποστηρικτες για κατι που δεν ειναι κ μοναδικο κ το υποστηριζουν λες ειναι ειναι κοπελα δεν θελω να πω γκομενα ... :rolleyes: μπορει να ειναι κ η ζωη τους αυτη δεν ξερω...

 

 

Ναι θα το επερνα το 4g στο ειπα δεν θα με χαλαγε ,τα λεφτα ομως αυτα για το συγκεκριμενο κινητο προτιμω να τα διαθεσω να παρω καποιο αλλο με καλυτερα χαρακτηριστηκα στο συνολο αν με καταλαβαινεις δεν με ενδιαφερει μονο να σερφαρω μονο σωστα στο ιντερνετ . Επισης για ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ Κ ΟΧΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΣΜΟΥ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ Κ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑΚ (ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΤΑ ΒΡΟΝΤΩΦΩΝΑΖΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ) Κ ΑΥΤΟ ΔΕΒΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ Κ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ... Χμμμ μαλλον πρεπει να ειμαι πολυ κομπλεξικος ...

 

Μαρεσει παντως που δεν φαινεσαι καθολου υποστηρικτης κ δεν ειναι κακο αλλωστε χαιρομαι που υποστηριζεις κατι που για σενα οπως το καταλαβαινω ειναι μοναδικο κ δεν μπορει να το κανει καμια αλλη συσκευη(μπορει να τα παραλεω αλλα φανταζεσαι να το πιστευεις... :-D ) διοτι αν ναι πρεπει να νιωθεις κ εσυ μοναδικος ,χμμμ λοιπον αν νιωθεις τοτε παω πασο φιλε μου εφοσον μια συσκευη σε κανει να νιωθεις ετσι μπορεις να κατακτησεις πλεον ολον το κοσμο ... :rolleyes:

 

 

Α κ το πιο συμαντικο απο αυτα που ειδα οτι εγραψες τελικα ειναι πως ποτε δεν ειπα οτι δεν με ενδιαφερει σαν συσκευη το ipad η το iphone η κ οποιαδηποτε συσκευη να βγει σε κυκλοφορια ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ κ οσο για το επιμενω το κανω επειδη καποιοι προσπαθουν να μειωσουν την γνωμη μου κ την κριση μου, οσο λοιπον θα επιμενουν αυτοι για οποιοδηποτε θεμα κ οχι μονο το συγκεκριμενο που πιστευω οτι δεν ειμαι λαθος τοσο κ εγω θα το συνεχιζω ,αν σταματησουν καταρχην να λενε πραγματα που δεν ισχυουν κ αυτα που θελουν να βγαλουν προς τα εξω απλα για να περασουν το δικιο τους ,ε καταλαβαινεις δε μπορω να κατσω κ εγω απραγος...

 

Καλημέρα

Μην το πάρεις σαν παρατήρηση, δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θέλεις, αλλά νομίζω ότι είναι άδικο να μην απαντάς σε όλους περιμένοντας να σου απαντήσει ένας.

Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να κάνω μία παρατήρηση επί της ισοτιμίας δολαρίου/ευρώ στην οποία αναφέρθηκες αρκετές φορές και να το "κουμπώσω" σε κάτι που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου.

 

Εγώ δεν γνωρίζω πως λειτουργεί η αγορά σε επίπεδο εισαγωγών, φορολόγησης, τελωνείων κτλ. Σε προηγούμενο post σου ανέφερες κάποια πράγματα σύμφωνα με τα οποία δεν θα πρέπει να επιβαρύνεται με επιπλέον τελωνειακούς δασμούς όταν εισάγεται στην Ευρώπη. Είσαι σίγουρος για αυτό; Δεν το αμφισβητώ, αλλά πρέπει να δώσεις υπεύθυνη απάντηση ότι το γνωρίζεις προκειμένου να έχει νόημα ο διάλογος πάνω σε αυτό.

 

Προηγουμένως είχα αναφέρει ότι βρίσκω λάθος να υπάρχει επιχειρηματολογία κατά μιας κατηγορίας προϊόντων φέρνοντας ως αντεπιχείρημα μία άλλη κατηγορία που με ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια τη θεωρούμε "καλύτερη".

Πέρα από το ότι εξέφρασα την αμφισβήτησή μου για την ανωτερώτητα των netbooks (ειδικότερα) και των φθηνών laptop, θεωρώ ότι έχεις κολλήσει στην κατηγορία των ταμπλετών και στο θέμα της υπερτιμολόγησης σε σχέση με την ισοτιμία δολαρίου/ευρώ, αγνοώντας ότι σε ένα

netbook (ΗΠΑ, Ελλάδα)

ή ένα

laptop (ΗΠΑ, Ελλάδα)

συμβαίνει πρακτικά το ίδιο πράγμα.

Επίσης, στο δικό σου συλλογισμό περί ισοτιμίας συνεχίζεις να αποφεύγεις το να προσθέτεις τον αντίστοιχο ΦΠΑ που επιβάλλεται στην τιμή με βάση την πολιτεία στην οποία θα πωληθεί ένα apple στο apple store. Και πάλι φθηνότερο θα είναι από την αντίστοιχη τιμή σε ευρώ, αλλά μία ότι αντί για 399 κοστίζει 499, μία ότι τα 499 είναι χωρίς το ΦΠΑ (άρα +23% εδώ), και άλλη μία :-) το ότι θα ήθελα μία υπεύθυνη και ξεκάθαρη απάντηση από κάποιον που γνωρίζει τα των φορολογήσεων και τελωνείων (και από εσένα, εννοείται!), δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι η τιμή που θα έπρεπε να περιμένει κανείς στην Ευρώπη θα έπρεπε να είναι η ισοτιμία της τιμής του δολαρίου σε ευρώ. Άλλο ότι ΓΕΝΙΚΑ είναι ένα ακριβό προϊόν (που είναι), άλλο ότι θα έπρεπε να είναι 100 ευρώ φθηνότερα βάσει ισοτιμίας και άλλο ~50 (αν τα παραπάνω που γράφω έχουν βάση).

 

Και τέλος, αν τα της ισοτιμίας είναι όπως ακριβώς τα λες, θα έπρεπε να μην αγοράσουμε ούτε ταμπλέτες, ούτε laptop, ούτε netbook και πιθανώς πολλά άλλα πράγματα, γιατί πρακτικά το ίδιο εφαρμόζεται παντού...

 

 

καλημερα φιλε μου συμφωνω με αυτα που λες απλα πλεον κανενας δεν εμπιστευεται την ελληνικη αγορα κ μεσω του διαδικτυου κανουν τις αγορες τους απο απεξω κ αν εχουν συγγενη σε συγκεκριμενες χωρες ακομα πιο καλυτερο για να τελειωνει η κοροιδια εδω μιας που η τιμη μπορει να φτανει τοσο με τελωνειο με φπα κτλ .

Επεξ/σία από AKISHELLAS1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδιά, έκανα δυο ερωτήσεις στον paredwse και περιμένω απαντήσεις.

 

Δεν θα δώσω άλλη τροφή για σχόλια μέχρι να λάβω αυτές τις απαντήσεις.[...]

 

Λυπάμαι που δεν θέλω να πέσω τόσο χαμηλά ώστε να δώσω "απαντήσεις" στις προβοκατόρικες και προσβλητικές, για εμένα, "ερωτήσεις" σου.

 

Με ρωτάς αν τις απόψεις που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου τις γράφω "από το βήμα του smod, δλδ από θέση ισχύος".

Πιο προσβλητικός ισχυρισμός δεν γίνεται να διατυπωθεί. Θεωρείς ότι "τιμωρώ" όποιον δεν συμφωνεί μαζί μου; Υπόδειξέ μου έστω και μία φορά να έγραψα απόψεις από θέση ισχύος και να τιμωρήθηκε κάποιο μέλος επειδή διαφωνούσα με τις απόψεις του. Έστω και μία φορά! Ουδέποτε έχει γίνει κάτι τέτοιο και ουδέποτε θα γίνει. Αν ήταν έτσι, το μισό forum με το οποίο διαφωνώ σε διάφορα θέματα θα είχε αποκλειστεί ή τιμωρηθεί.

 

Το να "αναρωτιέσαι" λοιπόν αν θα τιμωρηθείς σε περίπτωση που μου απαντήσεις είναι όχι μόνο προσβλητικό αλλά και συκοφαντικό. Πώς θα σου φαινόταν αν σε ρωτούσα "Ξέρεις, θα σου πω κάτι με το οποίο δεν συμφωνείς αλλά να μου υποσχεθείς να μην με δείρεις";

 

Αντιλαμβάνεσαι τι κάνω; Υπονοώ ότι συνήθως δέρνεις όταν ακούς κάτι διαφορετικό από την άποψή σου και ζητάω τη διαβεβαίωσή σου να μην κάνεις σε εμένα αυτό που συνήθως κάνεις στους λοιπούς διαφωνούντες... Τον ίδιο χαρακτήρα έχει κι η δικιά σου ερώτηση.

 

Λυπάμαι αλλά προτιμώ να απέχω από συζητήσεις στις οποίες συγκεκριμένα μέλη θεωρούν εκ των προτέρων ότι αδυνατούν να μιλήσουν ελεύθερα γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να τιμωρηθούν από εμένα για την έκφραση των απόψεών τους. Λυπάμαι αλλά προτιμώ να απέχω.

 

Άλλωστε τόσα και τόσα άλλα μέλη σου απάντησαν. Λογικό βέβαια να μην θες να απαντήσεις αλλά καλύτερα να μην κρύβεσαι περιμένοντας την απάντησή μου στις προσβλητικές σου "ερωτήσεις"....

 

Καλή συνέχεια στην κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...