Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σαρωτη


kaminia7eldi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδία..Εχω το πολυμηχάνημα HP Photosmart C4200 series

c00880898.jpg

Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δουλεύει ο σαρωτης μου..Παλια δούλευε τωρα όμως καθε φορα που θέλω να σαρωσω ενα εγγραφο ή μια εικονα μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η επικοινωνια με το λογισμικο σαρωσης HP και οτι παρουσιαζεται σφαλμα κατα την επικοινωνια με τη συσκευη.Εχω ελενξει αν το καλωδιο εχει μπει σωστα παρα πολλες φορες και εχω κανει εγκατασταση ξανα το προγραμμα αλλα παλι τα ιδια.Ενω οταν θελω να εκτυπωσω κατι απο τον υπολογιστη εκτυπωνεται κανονικα.Ειναι επειγον γιατι πρεπει να σαρωσω οπωσδηποτε κατι εγγραφα.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λυση που βλεπω: system restore σε μια αρκετα παλια ημερομηνια αλλιως κανε uninstall ολα τα drivers για το πολυμηχανημα καθαρισε και το registry -με ccleaner- και κατεβασε τα latest driver και δοκιμασε παλι.

 

http://www.filehippo.com/download_ccleaner αν διαλεξεις την 2η λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που έβαλες την εικόνα,πριν αρχίσεις και βγάζεις οδηγούς,κάθε φορά που αλλάζεις μελάνια ή γενικά αντιληφθεί κάποια αλλαγή ο σαρωτής πρέπει να εκτυπώσεις δοκιμαστική σελίδα και αμέσως να την βάλεις να την σαρώσει(ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο),έτσι ώστε να καταλάβει ότι δεν έχει πρόβλημα,μέχρι να το κάνεις αυτό δεν σε αφήνει να σαρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ..ξεχασα να σου πω μια σημαντικη πληροφορια..Ειμαι αρχαριος με τους υπολογιστες.. :-( καμια πιο ευκολη λυση αν μπορεις.Ευχαριστω παντως!

 

Μια που έβαλες την εικόνα,πριν αρχίσεις και βγάζεις οδηγούς,κάθε φορά που αλλάζεις μελάνια ή γενικά αντιληφθεί κάποια αλλαγή ο σαρωτής πρέπει να εκτυπώσεις δοκιμαστική σελίδα και αμέσως να την βάλεις να την σαρώσει(ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο),έτσι ώστε να καταλάβει ότι δεν έχει πρόβλημα,μέχρι να το κάνεις αυτό δεν σε αφήνει να σαρώσεις.

 

Τωρα θα το δοκιμασω αυτο και θα σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παίζει αυτό που ισχυρίστηκε ο ΕΛΦ μερικά ποστ πιο πάνω, δεν αποκλείεται να έχει χαλάσει το κομμάτι που κάνει το σκανάρισμα, στο πολυμηχάνημα. Πράγμα αρκετά πιθανό, θα έλεγα.

 

(όχι ότι δεν παίζει να τραβάνε κάποιο ζόρι τα Win - κατάσταση που διαπιστώνεται "εύκολα" με την εγκατάσταση του μηχανήματος σε άλλο pc ή εγκατάσταση άλλων Win)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο check δες το καλώδιο όσο καλά και να είναι βαλμένο ενδέχεται να έχει πρόβλημα/χαλάσει ή αυτό ή και κάποια θύρα ή και κάποιο driver,με λίγα λόγια έλεγξε τα όλα ^_^

Για την σάρωση χρειάζεται σαφώς περισσότερο ρεύμα/bandwith και γενικά πόρους από ότι ή εκτύπωση οπότε αυτό δεν με παραξενεύει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε το καλωδιο επικοινωνιας και προσπαθησε να δωσεις ενα αντιγραφο.

Αν στο τυπωσει,το scanner δεν εχει κανενα προβλημα,θα ψαχτεις για καλωδια, drivers,windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...