Προς το περιεχόμενο

debian linux ερωτηση


dkoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα εχω εγκαταστησει το debian linux σε vurtial machine ( vmware) εχ κανει την εγκατασταση του πακετου σχετικα με το compiz αλλα δεν μπορω να κανω τις ρυθμισεις να το τρεξω δν μπορω να βρω το αρχειο xorg.conf

 

μπορειτε να με βοηθισετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα του virtual pc εχεις ενεργοποιησει το 3d? Ειναι καπου μεσα στις επιλογες, νομιζω στο general ή στο display κομματι.

Αν ναι, στο guest os, εχεις εγκαταστησει τα virtualbox additions?

 

Αν σε καιει τοσο πολυ το 3d κομματι, καλυτερα να πας σε λυση της vmware, μιας και εκει ειναι πιο σιγουρο το οτι θα εχεις 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρισημοποιω το vmware αλλα θα κοιταξω στις επιλογες γι αυτο που μου ειπες

 

ενταξει εκανα εγκατασταση το 3d graphics ,τωρα τι πρεπει να ρυθμισω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα το debian κανονικα σε υπολογιστη και τωρα ψαχνω να εγκαταστησω τους drivers της καρτας γραφικων εχω nvidia 7900 gtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα γραφικων του guest os φυσικα δεν θα ειναι η nvidia σου, μιας και vitrual pc σημαινει virtual hardware, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Ο driver για την καρτα γραφικων του vmware περιλαμβανεται στα οσα βαζουν τα vmware tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω κανει εγκατασταση σε vm machine , τωρα το εχω εγκαταστησει κανονικα :) απλα τωρα πεδευομαι να περασω τον driver της καρτας γραφικων και να σεταρω μετα το compiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εμπλεξες :P

 

Τον driver τον περνας με ενα απλο

>apt-get install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx

και σου περναει τον 195.x.

 

Κανεις και ενα xorg.conf με τα παρακατω

>Section "Device"
Identifier  "mycard"
Driver      "nvidia"
EndSection

και εισαι τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και ιδιαίτερη υπόθεση η ρύθμιση του compiz.

 

Δύο πράγματα αρκούν πιστεύω:

1. Πηγαίνεις System-> Preferences-> Startup Applications, κάνεις add και γράφεις στο command compiz --replace.

2. Κάνεις install σε περίπτωση που δεν το έχεις το compizconfig-settings-manager, μετά το βρίσκεις στο System-> Preferences.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα εγκατασταση αλλα μου απενεργοποιει τα 4 virtuals desktops και μου αφηνει μονο 2 και οταν ενεργοποιω το wobbly effect μου χαλαει η εικονα

 

τι μπορω να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα virtual desktops ειναι υποθεση του window manager που τρεχεις, οποτε αν με το metacity ειχες 4 και με το compiz εχεις 2... πρεπει να ορισεις και στο compiz, απο τις ρυθμισεις του, οτι θα εχει 4.

Για το αλλο δεν ξερω. Δες αν υπαρχει καποιο bug report στην nvidia ή στο compiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει το βρηκα , καλα ειναι κορυφαιο το compiz ...... τωρα κανω λιστα με προγραμματακια που θελω να βρω να περασω στο debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...