Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για βγαλε ενα screenshot της sidebar που λες, εκτος αν εννοεις αυτη στην οποια βγαινουν το ιστορικο και οι σελιδοδεικτες οταν πατας ctrl+h και ctrl+b αντιστοιχα. Και φυσικα τι εχεις για αυτο στο userchrome.css σου και που το βρηκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jim_p είπε

Για βγαλε ενα screenshot της sidebar που λες, εκτος αν εννοεις αυτη στην οποια βγαινουν το ιστορικο και οι σελιδοδεικτες οταν πατας ctrl+h και ctrl+b αντιστοιχα. Και φυσικα τι εχεις για αυτο στο userchrome.css σου και που το βρηκες.

Μπράβο αυτό εννοώ. Όταν πατάς Cttr+b σου βγαίνει η Bookmarks sidebar. Εγώ την είχα μόνιμα ενεργοποιημένη με autohide και εμφανιζόταν όταν πήγαινα το mouse αριστερά. Για ultrawide οθόνες βολεύει απίστευτα. Το scriptάκι είναι αυτό:

Edit: Τελικά βρήκα επιτέλους κάτι για όποιον ενδιαφέρεται

 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τις τελευταίες μέρες, εντελώς ξαφνικά, ο Firefox μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα. Με ελάχιστη περιήγηση, εντός μερικών λεπτών ή και δευτερολέπτων, αρχίζει να μου τρώει τεράστια ποσότητα RAM, μέχρι που φτάνει στο 100% (16GB RAM σύνολο) Τι συμβαίνει; Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν άλλον περιηγητή.

Υπάρχει τρόπος να το ελεγξω; Σκέφτηκα μήπως είναι μετά την τελευταία ενημέρωση των Windows, αλλά δεν επηρεάστηκε κανένα άλλο πρόγραμμα και η ενημέρωση ήταν ένα πολύ μικρό security fix...

Καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Τις τελευταίες μέρες, εντελώς ξαφνικά, ο Firefox μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα. Με ελάχιστη περιήγηση, εντός μερικών λεπτών ή και δευτερολέπτων, αρχίζει να μου τρώει τεράστια ποσότητα RAM, μέχρι που φτάνει στο 100% (16GB RAM σύνολο) Τι συμβαίνει; Δεν έχω πρόβλημα με κανέναν άλλον περιηγητή.

Υπάρχει τρόπος να το ελεγξω; Σκέφτηκα μήπως είναι μετά την τελευταία ενημέρωση των Windows, αλλά δεν επηρεάστηκε κανένα άλλο πρόγραμμα και η ενημέρωση ήταν ένα πολύ μικρό security fix...

Καμια ιδέα;

Ρίξε μία ματιά στο about:performance (task manager του firefox) , αν δεν βγάλεις άκρη, κάνε ένα reset στον firefox και πες μας αν διορθώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος extension manager για firefox;

Αυτό που θέλω να κάνω είναι, να βάλω τα extensions σε ομάδες και αναλόγως την σελίδα που είμαι να επιλέγετε η ομάδα με τα extension που θέλω (είτε αυτόματα, είτε χειροκίνητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, htaccess είπε

Ρίξε μία ματιά στο about:performance (task manager του firefox) , αν δεν βγάλεις άκρη, κάνε ένα reset στον firefox και πες μας αν διορθώθηκε.

Ευχαριστώ για το tip. Ουσιαστικά επιβεβαίωσε τον task manager των Windows, ότι δηλαδή τρώει πολλή RAM. Μόνο που το κάνει σε διάφορες ιστοσελίδες, από ινσόμνια μέχρι ebay... Έκανα μια επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία και εκεί φαίνεται εντάξει γενικά. Όταν τον ξανάνοιξα κανονικά, πάλι τα ίδια...

Αν τον κάνω reset, ουσιαστικά καταργώ το προφίλ, δηλαδή σελιδοδείκτες, κωδικούς, πρόσθετα, ρυθμίσεις κλπ, οπότε αν χαθούν όλα αυτά, μου είναι άχρηστος μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Ευχαριστώ για το tip. Ουσιαστικά επιβεβαίωσε τον task manager των Windows, ότι δηλαδή τρώει πολλή RAM. Μόνο που το κάνει σε διάφορες ιστοσελίδες, από ινσόμνια μέχρι ebay... Έκανα μια επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία και εκεί φαίνεται εντάξει γενικά. Όταν τον ξανάνοιξα κανονικά, πάλι τα ίδια...

Αν τον κάνω reset, ουσιαστικά καταργώ το προφίλ, δηλαδή σελιδοδείκτες, κωδικούς, πρόσθετα, ρυθμίσεις κλπ, οπότε αν χαθούν όλα αυτά, μου είναι άχρηστος μετά...

Τι πιο πιθανό είναι να στο κάνει κάποιο πρόσθετο. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις ένα ένα τα πρόσθετα μέχρι να βρεις ποιο σου κάνει την ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, slr είπε

Τι πιο πιθανό είναι να στο κάνει κάποιο πρόσθετο. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις ένα ένα τα πρόσθετα μέχρι να βρεις ποιο σου κάνει την ζημιά.

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά δεν εντόπισα κάποιο συγκεκριμένο. Όλα μαζί συνεπικουρικά αυξάνουν τη μνήμη. Και δεν έχει ενημερωθεί κανένα από αυτά εδώ και καιρό. Άρα κάτι άλλο υπάρχει. Έκανα κι ένα απο τα τεστ που υπάρχουν, ο Firefox φαίνεται να πετάει στη σύνδεση. Ταχύτερος από Waterfox Current, Palemoon, Opera και IE που δοκίμασα (τον Chrome τον έστειλα από εκεί που ήρθε). Και όπως είδα, είναι ταχύτερος από πολλούς άλλους περιηγητές και εκδόσεις...

Αλλά στη διαχειριση πόρων σέρνεται τις τελευταίες μέρες, δεν ξέρω τι φταίει... Τον κάνω συνέχεια επανεκκίνηση...

Ταχύτητα.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τον ορθογραφικο ελεγχο του ff, αρκει η ενεργοποιηση του Check your spelling as you type στο preferences > general > language ή πρεπει να κατεβασω και καποιο προσθετο-λεξικο? Ενδιαφερομια για αγγλικα στην αρχη και αργοτερα θελω να προστεθουν και τα ολλανδικα.
Σε ελληνικο ff και σε windows 10 με ελληνικο locale ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για απλό ορθογραφικό έχω ένα Greek-English spelling dictionary εγκατεστημένο, αλλά αυτό που βοηθάει αρκετά είναι το Grammarly, για τυχόν συντακτικά-γραμματικά λάθη (και φυσικά εντοπίζει και ορθογραφικά εάν υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Firefox Sync ειναι μονο για 2+ συσκευες; Εκανα format και δεν εκανε καμια επαναφορα! Χρησιμοποιω τον firefox μονο στον υπολογιστη. Εχασα ολους τους κωδικους μου τωρα και πρεπει να ξαναβαλω απο την αρχη και extenaions, ρυθμισεις. Ευτυχως εκανα backup τα bookmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που εχουμε καποιον εδω μεσα που χρησιμοποιει waterfox
https://www.ghacks.net/2020/02/14/waterfox-web-browser-sold-to-system1/
https://old.reddit.com/r/privacy/comments/f3gqoc/privacy_browser_waterfox_appears_to_be_sold_to/

@elpaso1
Οχι, δουλευει και με 1 συστημα... υποτιθεται, γιατι δεν δουλευει παντα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Σε περιπτωση που εχουμε καποιον εδω μεσα που χρησιμοποιει waterfox
https://www.ghacks.net/2020/02/14/waterfox-web-browser-sold-to-system1/
https://old.reddit.com/r/privacy/comments/f3gqoc/privacy_browser_waterfox_appears_to_be_sold_to/

@elpaso1
Οχι, δουλευει και με 1 συστημα... υποτιθεται, γιατι δεν δουλευει παντα σωστα.

Όπως ανέφερα έχω εδώ και ένα μήνα πρόβλημα με τον Firefox 56... Χωρίς λόγο τρώει όλη τη RAM. Οπότε άρχισα να πειραματίζομαι με Waterfox Classic και Palemoon. Ο Waterfox είναι πολύ πιο ισχυρός και πλήρης νομίζω, με καλύτερη συμβατότητα με πρόσθετα και full skins. Πολύ πιθανό να αναβαθμίσω τον FF56 στον 68, μήπως λυθούν τα προβλήματα, και να κρατήσω τον Waterfox Classic όπως έχω τον FF56 τώρα.

Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει και το Startpage και ευελπιστώ να έχουμε καλύτερη υποστήριξη μεν, χωρίς να χαθεί το απόρρητο δε. Τουλάχιστον κι ο Άλεξ Κοντός αυτό λέει...

Ακόμη πειραματίζομαι πάντως, μιας και έχει 1-2 bugs, δεν ξέρω αν είναι του περιηγητή, ή αν έχει γίνει κάτι λάθος με εγκατάσταση κλπ... Π.χ. αν και βάζω ελληνικά ως προεπιλογή, παραμένουν τα αγγλικά... Τα περισσότερα πρόσθετα πάντως φαίνεται να λειτουργούν. Όπως και τα Full skins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jim_p said:

Σε περιπτωση που εχουμε καποιον εδω μεσα που χρησιμοποιει waterfox
https://www.ghacks.net/2020/02/14/waterfox-web-browser-sold-to-system1/
https://old.reddit.com/r/privacy/comments/f3gqoc/privacy_browser_waterfox_appears_to_be_sold_to/

@elpaso1
Οχι, δουλευει και με 1 συστημα... υποτιθεται, γιατι δεν δουλευει παντα σωστα.

Εμένα πάντως δεν μου έκανε απολύτως τίποτα restore. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...