Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επειδη ειμαι ακομα σε ff 70, περιμενετε να ενημερωθω σε 71 και θα το ψαξω αυτο που λετε για την εμφανιση. Σε 2-3 μερες ελπιζω να δεησουν οι maintainers της διανομης μου και να τον ενημερωσουν.

jim_p, εσυ νομιζω με ειχες βοηθησει με το multirow tabs.
Δες κι αυτο το θεμα σε παρακαλω!
Κρεμασμα παλι!
:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είσαι σε προσωπικό υπολογιστή?

Αν ναι μπορείς να κάνεις και μόνος σου την αναβάθμιση.

Οτι έχω ξαναπεί σε κάθε νέα έκδοση του firefox αντί να φτιάχνουν προβλήματα δημιουργούν και άλλα ακόμα και από πράγματα που σε προηγούμενες εκδόσεις δουλεύουν μια χαρά.

Π.χ. στη τωρινή έκδοση όταν πας σε ένα site σου δείχνει και αποθηκευμένους κωδικούς άλλων(Ίσως εφάμιλλων μεν αλλά άλλων) sites κάτι που δεν πρέπει να γίνεται.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου υπολογιστη ειμαι, απλα τρεχω λινουξ και στο λινουξ δεν παιρνεις μια ενημερωση του Χ προγραμματος οποτε θες αλλα οταν την κανουν διαθεσιμη οι maintainers της εκαστοτε διανομης στα repo της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, με το τελευταιο "σετ" που δινει ο τυπος απο το github, την εκδοση 2.9.0 δηλαδη, απο εδω
https://github.com/Aris-t2/CustomCSSforFx/releases/tag/2.9.0

Τα παρακατω κομματι ειναι για ff 71+, ειναι οι γραμμες 471 και 472 και φαινεται να δουλευουν κανονικα. Τσεκαρισμενο σε ff71 σε win7. Screenshot δεν μπορω να βγαλω

/* @import "./css/tabs/tabs_multiple_lines_fx71.css"; /**/  /* Fx 71+ */
/* @import "./css/tabs/tabs_multiple_lines_fx71_force_newtab_button_visibility.css"; /**/  /* Fx 71+ */

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2019 στις 8:21 ΜΜ, gamerz είπε

και σε μενα συμβαινει το ιδιο και με mozilla chrome και opera υπρχει καποια λυση?

Το δικο μου λυθηκε ετσι:

Στον Chrome οταν τον ανοιξεις (στην εισοδο που θα κανεις στα Windows) αλλα πρεπει να προλαβεις τα πρωτα 20-30 δευτερολεπτα, κανεις δεξι κλικ πανω στην γραμμη του Chrome και δεξι κλικ/Task Manager και πρεπει να προλαβεις (πριν εξαφανιστει) να κανεις ''End Process'' στο ''unity windows utilities''.

Εκανα αυτο και μετα δεν μου παρουσιαστηκε ξανα. 

Firefox δεν εχω προς το παρον, τον αφαιρεσα.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jim_p είπε

Λοιπον, με το τελευταιο "σετ" που δινει ο τυπος απο το github, την εκδοση 2.9.0 δηλαδη, απο εδω
https://github.com/Aris-t2/CustomCSSforFx/releases/tag/2.9.0

Τα παρακατω κομματι ειναι για ff 71+, ειναι οι γραμμες 471 και 472 και φαινεται να δουλευουν κανονικα. Τσεκαρισμενο σε ff71 σε win7. Screenshot δεν μπορω να βγαλω


/* @import "./css/tabs/tabs_multiple_lines_fx71.css"; /**/  /* Fx 71+ */
/* @import "./css/tabs/tabs_multiple_lines_fx71_force_newtab_button_visibility.css"; /**/  /* Fx 71+ */

Οντως, λειτουργησε, να σαι καλα!!!! :)

----

Πως αφαιρω το close icon απο το να το εχει το καθε tab?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mindreader είπε

Πως αφαιρω το close icon απο το να το εχει το καθε tab?

Στο ιδιο αρχειο, βαζεις comment στην γραμμη 501 και βγαζεις το comment απο την 504.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα tabs στο 1ο row ειναι μικρουλια, οπως τα θελω και τα εχω σεταρει, ενω στο 2ο row, τα απλωνει; Ποια ρυθμιση πρεπει να γινει, για να τα εχει μικρα τα tabs, οπως στην 1η σειρα;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασε να ανοιξω issue report στο github του τυπου για να το φτιαξει αν γινεται.

---edit
Εδω μου τα δειχνει ολα στο ιδιο μεγεθος σε ολες τις σειρες, με οποιαδηποτε απο τις 2 επιλογες που εχει εκει. Ff 71 σε w7.

1.jpg

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Ασε να ανοιξω issue report στο github του τυπου για να το φτιαξει αν γινεται.

---edit
Εδω μου τα δειχνει ολα στο ιδιο μεγεθος σε ολες τις σειρες, με οποιαδηποτε απο τις 2 επιλογες που εχει εκει. Ff 71 σε w7.

1.jpg

E ναι, το φυσιολογικο ειναι, εφοσον τα 'πειραζουμε' και τα κανουμε force να εχουν συγκεκριμενο μεγεθος μεσω css, να εχουν το ιδιο μεγεθος, οπως και να χει. Οχι να ειναι σαν ακορντεον να ξεχειλωνουν αναλογα με την περισταση! Καλη σκεψη το issue report, μακαρι να βρεθει λυση και σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον το προβλημα δεν ειναι reproducible σε μενα, αρα δεν εινια γενικο, τι θα πω στον τυπο? Μολις το δοκιμασα και στο δικο μου συστημα (debian testing, ff 71) και δεν εχει προβλημα οπως σε σενα αλλα εμφανιζεται οπως στα w7 του φιλου μου. Και στις 2 περιπτωσεις, η μονη ενεργοποιημενη επιλογη ειναι αυτη για τα multirow tabs.

2019-12-05-195917_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχεις δικιο. Οπου ειχε ρυθμιση για tabs, την εχω κανει. Βασικα ομως, δεν ειναι και πολλα που μπορεις να παιξεις. Το about:config, και το css. Παντως σε εμενα τα δειχνει οπως εδειξα. Τι να πω, αφησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως εχεις ενεργοποιησει περισσοτερες απο μια επιλογες εκει που λεει για το multirow? Αν εχεις ενεργοποιησει καπου αλλου αλλες επιλογες, πχ για τα tabs γενικα, πες να τις βαλω και εγω να το τσεκαρω.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρω κάτι που παρατήρησα με τον Firefox 71.0 και με ένα συγκεκριμένο site και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει. Όταν ανοίγω το zougla.gr και παραμένω στην αρχική σελίδα χωρίς να κάνω κάτι άλλο, αρχίζει μια ακατάσχετη ροή δεδομένων στον υπολογιστή για πολλή ώρα· υπολόγισα, δύο φορές (μία με ενεργό το adblock και μία χωρίς), ότι κατεβάζει 150 sec x 1,6 MB/s = 240 MB (!). Αν μπω σε κάποιο άρθρο και ύστερα γυρίζω πίσω, στην αρχική σελίδα, κάνει το ίδιο. Με τον Chrome, Edge και Maxthon, που επίσης δοκίμασα, αυτή η συμπεριφορά δεν συμβαίνει - κατεβάζει κάτι λίγα MB στην αρχική σελίδα και σταματά. Αναρωτιέμαι, φυσικά, τι να φταίει και το κάνει αυτό ο Firefox.

EDIT: Μόλις διαπίστωσα ότι έφτιαξε, δεν το κάνει πλέον στον Firefox. Ίσως ήταν κάτι από την πλευρά του site και το διόρθωσαν.

Επεξ/σία από accipio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...