Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/11/2019 στις 12:11 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Πως κατάφερες και διάβασες τι δείχνει η φώτο?

Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω καν τι δείχνει η φώτο.

Και τι ακριβώς κάνει το " gfx.webrender.all" που λογικά το αλλάζεις στο about:config.

Τι να σου πω για την photo, κατάφερα να την διαβάσω έστω και με δυσκολία.

Το gfx.webrender.all ( το αλλάζεις στο about:config όπως γράφεις) λέει στον firefox να χρησιμοποιεί μόνο τον καινούργιο compositor που είναι γραμμένος σε rust και σχεδιάζει τα elements χρησιμοποιώντας κυρίως την κάρτα γραφικών. Σιγά σιγά όσο περνάνε οι εκδόσεις αρχίζει να είναι το default σε όλο και περισσότερους χρήστες ( ενεργοποιείτε αυτόματα ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης / την κάρτα γραφικών / το λειτουργικό ). Ως τώρα δεν ενεργοποιείτε σε pc με ανάλυση πάνω από 1920 αλλά αν θέλεις μπορείς να το αλλάξεις όπως έγραψα.

Εγώ όταν το ενεργοποίησα ( σε 2560 ανάλυση)  είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα που εμφανίζεται η σελίδα, είδα και μερικά bugs (ελάχιστες φορές θέλει refresh για να τα δείξει όλα σωστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Tario είπε

Για κάποιο λόγο από σήμερα το πρωί ο ff απενεργοποίησε ublock.

Έβαλα άλλο block αλλά δεν δουλεύει.

Συμβαινει και σε κάποιον άλλο;

δοκιμασα μολις, λειτουργει κανονικα.

ff 70.0.1 x64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Έχετε να προτείνετε ένα δωρεάν vpn που να δουλεύει σαν πρόσθετο του firefox?

Hola Free VPN Proxy Unblocker

2 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

δοκιμασα μολις, λειτουργει κανονικα.

ff 70.0.1 x64

Me too.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chrisde είπε

Hola Free VPN Proxy Unblocker

Me too.

Σε αυτό η δωρεάν πάντα έκδοση λήγει?

Και πρέπει να κάνεις λογαριασμό για να μπορείς να δεις έστω και την δωρεάν εκδοχή του?

 

 Πάντως δοκίμασα να φτιάξω και έναν δωρεάν λογαριασμό αλλά δυστυχώς ενώ διάλεξα Αγγλία δεν δούλεψε πότε σε αυτό το site.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμισα στην εκδοση 71, και μου χαλασε το multirow!!!!

Ελεγξα οτι το toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets ειναι true, και δοκιμασα να κανω paste ενα backup απο το profile που ειχα, που επαιζε το multirow tabs, μεχρι πριν την αναβαθμιση. Ωστοσο το multi-row tabs δεν λειτουργει! Αντ'αυτου, μου εμφανισε δυο ηλιθια βελακια, να αρχισω τα σκρολαρισματα δεξια αριστερα!

Βοηθεια!!!!!

:(

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αλλάξανε την όλη εμφάνιση του firefox στην έκδοση 71.0

 

Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να επαναφέρουμε την παλιά χωρίς να χρειάζεται να περνάμε custom αρχεία στο firefox ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Όντως αλλάξανε την όλη εμφάνιση του firefox στην έκδοση 71.0

Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να επαναφέρουμε την παλιά χωρίς να χρειάζεται να περνάμε custom αρχεία στο firefox ας μας πει.

Δε χρειάζονται χακεριές. Απλά κατεβάζεις όποια έκδοση θέλεις από τον ftp της mozilla -> http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/ και επιλέγεις την έκδοση, μετά την win32 ή win64  και πας στον φάκελο el (για την Ελληνική έκδοση, για άλλες γλώσσες πας στον ανάλογο φάκελο) και επιλέγεις σε exe ή msi μορφή (το ίδιο είναι και τα δύο).

π.χ. στο λινκ παρακάτω είναι η 70.0.1 64bit Ελληνική έκδοση.

http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/70.0.1/win64/el/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα.

Δεν είπα πως αναβαθμίζουμε ή πως κατεβάζουμε τη νεότερη έκδοση αλλά πως μπορούμε να γυρίσουμε την ανάλυση και την εμφάνιση της νέας έκδοσης του firefox όπως ήταν στη παλιότερη έκδοση αλλά μόνο την εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι ακομα σε ff 70, περιμενετε να ενημερωθω σε 71 και θα το ψαξω αυτο που λετε για την εμφανιση. Σε 2-3 μερες ελπιζω να δεησουν οι maintainers της διανομης μου και να τον ενημερωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...