Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, paoknf είπε

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.Άνοιξα το λάπτοπ για να βρώ κάτι κωδικούς που είχα αποθηκευμένους στον firefox και με βάζει στο mozilla lockwise. Πως μπορώ να βρώ τους κωδικούς μου?Ευχαριστώ!

Νομίζω είναι το αρχείο logins.json στο προφίλ του firefox

π.χ. C:\Users\(χρήστης)\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\(φάκελος προφίλ)

Αντικαθιστάς τις παρενθέσεις και τον τόμο με τα δικά σου και στον φάκελο προφίλ βρίσκεις το συγκεκριμένο αρχείο. Αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις για να το ξεκλειδώσεις. Στην χειρότερη, κάνεις αντίγραφο όλου του φακέλου του προφίλ, κάνεις απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση και αντικαθιστάς το νέο προφίλ με το παλιό μήπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/11/2019 στις 9:30 ΠΜ, fork είπε

Πιθανόν να σταματήσει τη λειτουργία του το θρυλικό, (ανεπίσημο)φόρουμ υποστήριξης του Firefox, Mozillazine. 

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=38&t=3055133

wow, ενα ακομη καρφι στο φερετρο του Firefox. κριμα. 😟

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια (αν εξαιρέσω 5-6 όμορφα νήματα) είχε καταντήσει το καφενείο παλαίμαχων του Ολυμπιακού που συζητάνε για τον Γιούτσο και τον Δεληκάρη. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθήστε με σε μία απορία ρε παλικάρια.
Έχω παρατηρήσει το εξής θέμα.

Βλέπω ένα video στο yοutube στα 1080ρ συνήθως, όταν όμως το προχωράω με το slider ξαφνικά χάνει την ανάλυση του και πέφτει στα 240p, το επαναφέρω και συνεχίζει κανονικά.

Δεν το κάνει πάντα, αραιά και πού, αλλά είναι λίγο σπαστικό.
Αυτό είναι θέμα του ff ή είναι γενικά στραβό του yt ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια συζητηση στο reddit απο προχτες για το τι κανουν οι χρηστες στην πρωτη εκκινηση του ff και τι θεωρει ο καθενας οτι θα επρεπε να ειναι default ρυθμιση στον ff
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/dxdmvb/to_you_what_should_a_firefox_first_installation/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα με Firefox και Chrome.

Χρησιμοποιουσα Chrome χρονια και χθες τον εβγαλα για πρωτη φορα και εβαλα Firefox 70.0.1 (64-bit) αλλα εχω το ιδιο θεμα.

Σε καθε εκκινηση των Windows 10 πριν ανοιξω Chrome η Firefox χρησιμοποιει ηδη 50-60% cpu.

Μπαινω Task Manager και κλεινω (End task) την διεργασια και μεχρι την επομενη επανεκκινηση ειναι οκ, μετα παλι τα ιδια.

Αυτο γινετε με τον Chrome εδω και 2 βδομαδες και σημερα ειδα οτι μου το κανει και ο Firefox.

Δεν εχω πουθενα προσθετα και themes εγκατεστημενα.

Capture.PNG.0db5b7927e26615ec8dad1f7c220f3c6.PNG  Capture1.PNG.ea31b38145a504cbe18ef07250b15106.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το tag moz-extension://d97622ac-f7c3-4de7-a5fb-9f5c620dbbe1/first-run.html που εμφανίζεται κάθε φορά που ανοίγω  το Firefox.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Βαγγ3λης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 6:58 ΠΜ, fearless είπε

Προβλημα με Firefox και Chrome.

Χρησιμοποιουσα Chrome χρονια και χθες τον εβγαλα για πρωτη φορα και εβαλα Firefox 70.0.1 (64-bit) αλλα εχω το ιδιο θεμα.

Σε καθε εκκινηση των Windows 10 πριν ανοιξω Chrome η Firefox χρησιμοποιει ηδη 50-60% cpu.

Μπαινω Task Manager και κλεινω (End task) την διεργασια και μεχρι την επομενη επανεκκινηση ειναι οκ, μετα παλι τα ιδια.

Αυτο γινετε με τον Chrome εδω και 2 βδομαδες και σημερα ειδα οτι μου το κανει και ο Firefox.

Δεν εχω πουθενα προσθετα και themes εγκατεστημενα.

Capture.PNG.0db5b7927e26615ec8dad1f7c220f3c6.PNG  Capture1.PNG.ea31b38145a504cbe18ef07250b15106.PNG

και σε μενα συμβαινει το ιδιο και με mozilla chrome και opera υπρχει καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gamerz είπε

και σε μενα συμβαινει το ιδιο και με mozilla chrome και opera υπρχει καποια λυση?

α καλα και opera; ειμουν ετοιμος αυριο μεθαυριο να βγαλω firefox και να βαλω opera να δω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω θεμα με το mozilla τρωει πολυ ram οπως δειχνει η εικονα θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να δω οτι ειναι θεμα software? κολλαει αρκετα με το που εχω ανοιχτω το YouTube και παιζει.  

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, gamerz είπε

εχω θεμα με το mozilla τρωει πολυ ram οπως δειχνει η εικονα θελω να ρωτησω τι πρεπει να κανω για να δω οτι ειναι θεμα software? κολλαει αρκετα με το που εχω ανοιχτω το YouTube και παιζει.  

Untitled.png

Έτσι είναι οι browser σήμερα, δοκίμασε να βάλεις το ublock origin που κόβει όλα τα αχρείαστα js του youtube, εγώ όταν έχω ανοιχτό insomnia και youtube να παίζει (με το ublock origin) καταναλώνει λίγο λιγότερο (750 ΜΒ). Φυσικά βγάλε και ότι άλλα addons έχει ο firefox, τρώνε ram και CPU.

923817361_Annotation2019-11-27235602.jpg.56c05c9cf7bd64d945e4abdca1688431.jpg

Ο chrome καταναλώνει λίγο λιγότερη RAM παρά την κοινή πεποίθηση ότι ισχύει το αντίθετο, εγώ δεν τον βάζω στο σύστημα μου αλλά αν είχα το πρόβλημα σου θα τον δοκίμαζα μήπως και βοηθήσει (αν και ανήκει στην κατηγορία spyware όχι software έχει καλύτερα γραμμένο κώδικα από τον firefox).

Υποψιάζομαι βέβαια ότι το πρόβλημα σου δεν είναι η RAM γιατί βλέπω ότι με 1gb usage από τον firefox και είσαι μόνο στο 30%. Θερμοκρασίες με το hwinfo θα κοιτούσα πρώτα στη θέση σου. Επίσης μπορείς να δεις αν μέσα στα settings του firefox είναι ενεργοποιημένο το gfx.webrender.all και να το δοκιμάσεις και ενεργοποιημένο και απενεργοποιημένο να δεις τι είναι καλύτερο για εσένα.

Στις 22/11/2019 στις 5:41 ΜΜ, Βαγγ3λης είπε

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το tag moz-extension://d97622ac-f7c3-4de7-a5fb-9f5c620dbbe1/first-run.html που εμφανίζεται κάθε φορά που ανοίγω  το Firefox.

Screenshot_1.png

Μήπως με reset;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως κατάφερες και διάβασες τι δείχνει η φώτο?

Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω καν τι δείχνει η φώτο.

 

Και τι ακριβώς κάνει το " gfx.webrender.all" που λογικά το αλλάζεις στο about:config.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...