Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pigeon είπε

Για skin έχω το Breeze Dark και το default dark είναι οκ, όμως κανένα skin δεν υποστηρίζει τα εσωτερικά παράθυρα (options, library, logins κτλ). Νομίζω ζούμε κι έτσι, πόσες φορές μπαίνεις options καθημερινα;  Με userchrome.css λύνεται κι αυτό -όπως και τα tabs on bottom- αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι ζόρικη customιά και θέλει ψάξιμο για να το φέρεις στα μέτρα σου. 

Στα addons με κάλυψε ο jim_p, να συμπληρώσω οτι το stylus είναι καλύτερο και ασφαλέστερο του stylish. Flashgot γιατί? Downthemall αλλά ακόμα κι ο  ενσωματωμένος μια χαρά έχει pause/resume, πολλαπλά downloads. Link preview εννοείς κάτι τέτοιο;

Floating youtube υπαρχει addon, νομίζω όμως από την 69beta υπάρχει εγγενές picture-in-picture αλλά δεν το έχω δοκιμάσει Edit: μια χαρά δουλεύει στην v70 και ενεργοποιείται με about:config  ---> media.videocontrols.picture-in-picture.enabled --> True και media.videocontrols.picture-in-picture.video-toggle.enabled --> True.

Η τηλεμετρία κλείνει εντελώς, εκτός απο τις εμφανείς ρυθμίσεις υπάρχουν κι έξτρα διακόπτες στο about:config.

Ευχαριστώ για το feedback. Άρα για full skin το ξεχνάμε και βολευόμαστε με τα ποικίλα dark themes (αν και δεν είναι πλήρως σκούρα από όσο θυμάμαι, αλλά μόνο τμήματα του firefox) και για περισσότερη παραμετροποίηση και ρύθμιση τηλεμετρίας θέλει αρκετό ψάξιμο και σκάψιμο σε σχέση με προ quantum εκδόσεις... Το ότι παλεύεται πάντως, έστω κι έτσι είναι θετικό. Αλλά προφανώς το ότι είναι πιο δύσκολο από παλιά και το default του είναι να μοιάζει πιο πολύ π.χ. σε chrome παρά σε παλιότερο firefox, δεν είναι και τόσο καλό.

Simple link preview είναι αυτό που λέω από την πρώην ομάδα του Cooliris (λεγόταν coolpreview παλιά αυτό το πρόσθετο), νόμισα είχε καταργηθεί σε νέους firefox. Λογικά το ενημέρωσαν για να λειτουργεί και σε νέες εκδόσεις.

Το flashgot ίσως να μη μου λείψει ιδιαίτερα, μιας και το αγαπημένο μου είναι το download helper, αλλά αν υπάρχουν εναλλακτικά κατεβαστήρια που λειτουργούν, ακόμη καλύτερα.

Κρατώ τα σχόλια και τα προτεινόμενα workarounds κι όταν βρω τα πολύ σκούρα (ήδη π.χ. οι φωτογραφίες στο insomnia δεν εμφανίζονται καν), πηγαίνω σε καινούργια έκδοση.

 

 

5 λεπτά πριν, vasilis.g είπε

Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα με τους αποθηκευμένους κωδικούς ,συνεχώς χάνονται,το έψαξα και είδα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το avg,η λύση που βρήκα είναι να κάνω μετονομασία το αρχείο json.login.corrupt αλλά είναι κάτι προσωρινό αφού σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια.Υπάρχει κάποια μόνιμη λύση?

Θα πρότεινα να βάλεις προσθήκη εξαίρεσης στο AVG να μην ελέγχει καν τον φάκελο του Firefox κατά την εκκαθάριση. Εκτός κι αν είναι real-time το πρόβλημα, δηλαδή την ώρα που αποθηκεύεις νέο κωδικό να στο σβήνει το AVG?

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι addons, αλλα εξωτερικα apps που χρησιμοποιω χρονια:

για να κανεις resize/move το FF, βαλε το Autohotkey, το οποιο δουλευει με τα παντα.

για κατεβαστηρι θα προτεινα τα JDownloader και youtube-dl, σε συνδυασμο με το Download Helper που εχεις ηδη. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

Ευχαριστώ για το feedback. Άρα για full skin το ξεχνάμε και βολευόμαστε με τα ποικίλα dark themes (αν και δεν είναι πλήρως σκούρα από όσο θυμάμαι, αλλά μόνο τμήματα του firefox) και για περισσότερη παραμετροποίηση και ρύθμιση τηλεμετρίας θέλει αρκετό ψάξιμο και σκάψιμο σε σχέση με προ quantum εκδόσεις... Το ότι παλεύεται πάντως, έστω κι έτσι είναι θετικό. Αλλά προφανώς το ότι είναι πιο δύσκολο από παλιά και το default του είναι να μοιάζει πιο πολύ π.χ. σε chrome παρά σε παλιότερο firefox, δεν είναι και τόσο καλό.

Simple link preview είναι αυτό που λέω από την πρώην ομάδα του Cooliris (λεγόταν coolpreview παλιά αυτό το πρόσθετο), νόμισα είχε καταργηθεί σε νέους firefox. Λογικά το ενημέρωσαν για να λειτουργεί και σε νέες εκδόσεις.

Το flashgot ίσως να μη μου λείψει ιδιαίτερα, μιας και το αγαπημένο μου είναι το download helper, αλλά αν υπάρχουν εναλλακτικά κατεβαστήρια που λειτουργούν, ακόμη καλύτερα.

Κρατώ τα σχόλια και τα προτεινόμενα workarounds κι όταν βρω τα πολύ σκούρα (ήδη π.χ. οι φωτογραφίες στο insomnia δεν εμφανίζονται καν), πηγαίνω σε καινούργια έκδοση.

Θα πρότεινα να βάλεις προσθήκη εξαίρεσης στο AVG να μην ελέγχει καν τον φάκελο του Firefox κατά την εκκαθάριση. Εκτός κι αν είναι real-time το πρόβλημα, δηλαδή την ώρα που αποθηκεύεις νέο κωδικό να στο σβήνει το AVG?

όχι χάνονται μετά από μέρες οι κωδικοί,θα το δοκιμάσω απλά μηπως εχω κανα θέμα με ιούς μετά αφού το Avg δεν θα έχει πρόσβαση στον φάκελο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilis.g είπε

όχι χάνονται μετά από μέρες οι κωδικοί,θα το δοκιμάσω απλά μηπως εχω κανα θέμα με ιούς μετά αφού το Avg δεν θα έχει πρόσβαση στον φάκελο αυτό?

Άρα γίνεται διαγραφή με την τακτική εκκαθάριση. Μπορείς να δοκιμάσεις εξαίρεση μόνο του συγκεκριμένου αρχείου; Δεν γνωρίζω από AVG, αλλά υποθέτω γίνεται και εκεί. Μόνο το αρχείο με τους κωδικούς και ελπίζω θα είσαι εντάξει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για full skin μπορείς να δεις αυτό https://overdodactyl.github.io/ShadowFox/

Επίσης και εγώ θα πρότεινα το stylus αντί για το stylish.
Υπάρχει και το dark reader,  με σημείωση να το κάνεις εσύ toggle κ να μην το έχεις always on, κ να διαλέγεις filter/static παρά dynamic καθώς τρώει πολλούς πόρους.

 

Επεξ/σία από Insignificant
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Κρατώ τα σχόλια και τα προτεινόμενα workarounds κι όταν βρω τα πολύ σκούρα (ήδη π.χ. οι φωτογραφίες στο insomnia δεν εμφανίζονται καν), πηγαίνω σε καινούργια έκδοση.

Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις* την έκδοση DEV από εδώ (https://www.mozilla.org/en-US/firefox/developer/), η οποία δουλεύει παράλληλα με την υπάρχουσα εγκατάσταση σε δικό της προφίλ. Κάνεις εκει τις δοκιμές σου χωρίς άγχος κ όταν έρθει η ώρα αναβαθμίζεις το κανονικό.

* Αφού πρώτα πάρεις backup το βασικό προφίλ σου, για κάθε ενδεχόμενο.
(οδηγίες υπάρχουν σε πίσω σελίδες, και εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Insignificant είπε

Για full skin μπορείς να δεις αυτό https://overdodactyl.github.io/ShadowFox/

Επίσης και εγώ θα πρότεινα το stylus αντί για το stylish.
Υπάρχει και το dark reader,  με σημείωση να το κάνεις εσύ toggle κ να μην το έχεις always on, κ να διαλέγεις filter/static παρά dynamic καθώς τρώει πολλούς πόρους.

Πολύ καλή πρόταση! Ευχαριστούμε! Μιας και πρόκειται για προσαρμόσιμο script, θα λειτουργεί με οποιοδήποτε θέμα άραγε; Πάντως ναι, είναι ό,τι πιο κοντινό έχω δει μέχρι τώρα σε αυτό που έχω στην παλιά έκδοση. Γιατί η Mozilla δεν ενσωματώνει τέτοια δυνατότητα ως Dark Mode και ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός, την κλείνει ή την ανοίγει ανεξάρτητα από την επιλογή θέματος. ;)

5 ώρες πριν, pigeon είπε

Θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις* την έκδοση DEV από εδώ (https://www.mozilla.org/en-US/firefox/developer/), η οποία δουλεύει παράλληλα με την υπάρχουσα εγκατάσταση σε δικό της προφίλ. Κάνεις εκει τις δοκιμές σου χωρίς άγχος κ όταν έρθει η ώρα αναβαθμίζεις το κανονικό.

* Αφού πρώτα πάρεις backup το βασικό προφίλ σου, για κάθε ενδεχόμενο.
(οδηγίες υπάρχουν σε πίσω σελίδες, και εδώ)

Κατά καιρούς κάνω αντίγραφο του φακέλου του προφίλ (AppData - Roaming - Firefox - default profile) και σε περίπτωση αναβάθμισης αν χαθεί κάτι προφανώς επαναφέρω με το αντίγραφο που κράτησα.

Δεν είναι άσχημη ιδέα να πειραματιστώ με έκδοση για προγραμματιστές. Σκεφτόμουν να πειραματιστώ σε ένα παλιό min-netbook που έχω, αλλά είναι τρομερά αδύναμο, με τα βίας αντέχει τον ελαφρύτερο chrome και μάλιστα χωρίς κανένα πρόσθετο ή παραμετροποίηση.

Ευχαριστώ για το tip :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Υπάρχει κανένας τρόπος να αλλάξω το χρώμα του background όταν ανοίγω έναν φάκελο στο toolbar;
Να το αλλάξω από άσπρο σε μαύρο π.χ. Προσπάθησα να βρω λύση μεσώ userchrome άλλα χάθηκα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

DSC_0086.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lt. Kojak είπε

Καλησπέρα σας. Υπάρχει κανένας τρόπος να αλλάξω το χρώμα του background όταν ανοίγω έναν φάκελο στο toolbar;
Να το αλλάξω από άσπρο σε μαύρο π.χ. Προσπάθησα να βρω λύση μεσώ userchrome άλλα χάθηκα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

DSC_0086.jpg

Ο συμφορουμίτης πιο πάνω πρότεινε αυτό και σκέφτομαι να το δοκιμάσω κι εγώ. Λογικά γίνεται

https://overdodactyl.github.io/ShadowFox/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Lt. Kojak είπε

Καλησπέρα σας. Υπάρχει κανένας τρόπος να αλλάξω το χρώμα του background όταν ανοίγω έναν φάκελο στο toolbar;
Να το αλλάξω από άσπρο σε μαύρο π.χ. Προσπάθησα να βρω λύση μεσώ userchrome άλλα χάθηκα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βάλε αυτό στο userchrome.css

.bookmark-item menupopup {
	-moz-appearance: none !important;
	background: black !important;
	color: whitesmoke !important;
	border: 1px black !important;
}

Για όλα τα menupopup, δεξί click κτλ. δες αυτό εδώ:
https://github.com/M1ch431/FirefoxW10ContextMenus

Υπάρχει ένας σχετικά εύκολος τρόπος για να βρίσκετε τα elements που σας ενδιαφέρουν να πειράξετε. 😉
 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν να σταματήσει τη λειτουργία του το θρυλικό, (ανεπίσημο)φόρουμ υποστήριξης του Firefox, Mozillazine. 

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=38&t=3055133

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.Άνοιξα το λάπτοπ για να βρώ κάτι κωδικούς που είχα αποθηκευμένους στον firefox και με βάζει στο mozilla lockwise. Πως μπορώ να βρώ τους κωδικούς μου?Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...