Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν εχεις καποια επεκταση (= addon) που να τη φορτωνεις εσυ με το χερι (about:addons > γραναζακι > εγκατασταση προσθετου απο αρχειο), δεν σε αφορα η παραπανω αλλαγη στον ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει άραγε περίπτωση να βρεθεί τρόπος να εγκατασταθούν ξανά full skins και legacy addons? Είμαι ακόμη με τον τελευταίο προ quantum Firefox, τον 56 (EME-free). Αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα σε κάποιες ιστοσελίδες. Οπότε αναγκαστικά ανοίγω τον Chrome μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2019 στις 1:10 ΜΜ, jim_p είπε

Για τα legacy addons σιγουρα οχι. Για τα skins δεν ξερω, αλλα λογικα αποκλειονται και αυτα.

σκεφτόμουν εναλλακτικά πως μπορώ να επιδιορθώσω τον παλιό firefox, ώστε να εμφανίζονται σωστά όλες οι σελίδες. Π.χ. γίνεται να ξεγελάσω κάπως τις σελίδες ώστε να φαίνεται νέα έκδοση;

Επίσης, αν υπάρχουν τυχόν patches πέρα από εκείνο για τα πιστοποιητικά των πρόσθετων, που θα μπορούσα να εγκαταστήσω, είτε για καλύτερη ταχύτητα, είτε για ασφάλεια, είτε για καλύτερη εμφάνιση των σελίδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες... 😐

Οσοι φίλοι μου παραπονιούνται για τον firefox πως έγινε, χάλασε, άπατος κτλ κτλ μετά από μισή ωρίτσα που βάζουμε νέα έκδοση και βρίσκουμε τα σωστά addons, σταματάνε την κλάψα.  Αν εξαιρέσω κάποιους που έχουν κολλήσει με ενα συγκεκριμένο addon ή κάποιους που χρειάζονται απαραίτητα flash (γιατί?) ή java plugin (γιατίιιι?),  δεν κατανοώ γιατί τόσο δράμα. Ας ρωτήσω λοιπόν:

  • τι legacy addon χρησιμοποιείτε που είναι τόσο αναντικατάστατα ή/και δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις που να κάνουν την ίδια ή καλυτερη δουλειά.
  • τι είδους skin χρησιμοποιείτε που δεν σας κάνει το default dark ή το breeze dark, ας πούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pigeon είπε

Ρε παίδες... 😐

Οσοι φίλοι μου παραπονιούνται για τον firefox πως έγινε, χάλασε, άπατος κτλ κτλ μετά από μισή ωρίτσα που βάζουμε νέα έκδοση και βρίσκουμε τα σωστά addons, σταματάνε την κλάψα.  Αν εξαιρέσω κάποιους που έχουν κολλήσει με ενα συγκεκριμένο addon ή κάποιους που χρειάζονται απαραίτητα flash (γιατί?) ή java plugin (γιατίιιι?),  δεν κατανοώ γιατί τόσο δράμα. Ας ρωτήσω λοιπόν:

  • τι legacy addon χρησιμοποιείτε που είναι τόσο αναντικατάστατα ή/και δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις που να κάνουν την ίδια ή καλυτερη δουλειά.
  • τι είδους skin χρησιμοποιείτε που δεν σας κάνει το default dark ή το breeze dark, ας πούμε.

Αν ρωτάς εμένα, έχω lavafox blue full skin και παραπλήσια, από πρόσθετα, μου λείπουν αρκετά από παλαιότερα (τύπου Cooliris, ή ένα για youtube player σε μικρό ξεχωριστό παράθυρο του πρόσθετου, χωρίς να έχεις εξτρά καρτέλες και κάποια όμορφα και γρήγορα μεταφραστήρια), αλλά από όσο θυμάμαι και από αυτά που έχω τώρα, πολλά γιοκ σε Quantum...

 

ADblock

tabs on bottom (classic theme restorer)

Firesizer

Stylish

Flashgot

Download helper

Search preview

link preview

Night shift

και πολλά άλλα (μεταφραστήρια, vpn, proxy κλπ νομίζω υπάρχουν εναλλακτικές για τέτοια)

 

Μιας και έχεις νεότερη έκδοση μπορείς να κοιτάξεις τι μπορεί να καλυφθεί από αυτά;

Η εμφάνιση είναι σημαντική (κουράζονται και τα μάτια ξέρεις) και δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βελτιωθεί/προχωρήσει τα σκούρα θέματα για firefox... Το Μάιο με τα τρελά για τα πιστοποιητικά που είχαμε, δοκίμασα νέα έκδοση και ήταν ακόμη χάλια τα θέματα... Από όσο ξέρω full skins δεν υποστηρίζονται σε νέες εκδόσεις. Δοκίμασα και το νέο lavafox σε Quantum, ήταν περιορισμένο σαν όλα τα υπόλοιπα... Όχι full skin σαν το παλιό δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο το adblock plus οσο και το ublock ειναι συμβατα με ff quantum απο τοτε που αυτος ηταν στην beta, δηλαδη εδω και 2+ χρονια. Καινουριο και συμβατο downloadhelper βγηκε οταν ο 57 εφτασε την stable. Για τα tabs στο κατω μερος θα κανεις αναγκαστικα δικο σου userchrome.css.

Για τα υπολοιπα που ρωτας, χωρις να εχω καποιο εγκατεστημενο, 
- firesizer = no idea, πιθανον rip, αλλα υπαρχει αυτο > https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/windowsizer/
- stylish = υπαρχει
- flashgot = rip
- search preview = υπαρχει
- link preview = no idea
- night shift = υπαρχει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Τοσο το adblock plus οσο και το ublock ειναι συμβατα με ff quantum απο τοτε που αυτος ηταν στην beta, δηλαδη εδω και 2+ χρονια. Καινουριο και συμβατο downloadhelper βγηκε οταν ο 57 εφτασε την stable. Για τα tabs στο κατω μερος θα κανεις αναγκαστικα δικο σου userchrome.css.

Για τα υπολοιπα που ρωτας, χωρις να εχω καποιο εγκατεστημενο, 
- firesizer = no idea, πιθανον rip, αλλα υπαρχει αυτο > https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/windowsizer/
- stylish = υπαρχει
- flashgot = rip
- search preview = υπαρχει
- link preview = no idea
- night shift = υπαρχει

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Οπότε για τα πρόσθετα, αρκετά τουλάχιστον καλύπτονται. Θα δοκιμάσω και το windowsizer. Το Stylish είχε προβλήματα στο καινούργιο από ό,τι θυμάμαι... Ϊσως τα θέματά του να μην είναι συμβατα με Quantum και όχι το ίδιο το πρόσθετο? Full skin και customization από ό,τι βλέπω δυστυχώς δεν... Τέλος πάντων, έστω ότι από χρηστικότητα καλυπτόμαστε.

Σχετικά με παρακολούθηση, τηλεμετρία κλπ πώς πάμε; Κατά καιρούς σε εκδόσεις έμπαιναν καινούργια πράγματα αν θυμάμαι καλά. Αλλά υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης ή απενεργοποίησης; Ουσιαστικά η παραμετροποιηση και η ασφάλεια/ιδιωτικότητα είναι οι λόγοι που έχω firefox και όχι chrome ως κύριο... Και μάλιστα παλιά έκδοση με full skin και customization κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, pigeon είπε

Ρε παίδες... 😐

Οσοι φίλοι μου παραπονιούνται για τον firefox πως έγινε, χάλασε, άπατος κτλ κτλ μετά από μισή ωρίτσα που βάζουμε νέα έκδοση και βρίσκουμε τα σωστά addons, σταματάνε την κλάψα.  Αν εξαιρέσω κάποιους που έχουν κολλήσει με ενα συγκεκριμένο addon ή κάποιους που χρειάζονται απαραίτητα flash (γιατί?) ή java plugin (γιατίιιι?),  δεν κατανοώ γιατί τόσο δράμα. Ας ρωτήσω λοιπόν:

  • τι legacy addon χρησιμοποιείτε που είναι τόσο αναντικατάστατα ή/και δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις που να κάνουν την ίδια ή καλυτερη δουλειά.
  • τι είδους skin χρησιμοποιείτε που δεν σας κάνει το default dark ή το breeze dark, ας πούμε.

Καθαρά φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνείας να σου πω τα εξής:

Είσαι ένας από τους δημιουργούς του προγράμματος και θίγεσαι με το να αναφέρει κάποιος αρνητικά σχόλια γι' το firefox?

Ναι εγώ π.χ. έχω 2-3 legacy addons(Π.χ. password exporter) που πλέον δεν μπορώ να βρω κάτι να τα αντικαταστήσω.

Αυτό τι σημαίνει οτι δεν πρέπει να "κράζω" την mozilla για την απόφαση της να σταματήσει την υποστήριξη των legacy addons?

 

Και στην τελική να τονίσω οτι δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όλα τα προγράμματα έχουν προβλήματα. Άλλα μεγάλα, άλλα μικρά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Είσαι ένας από τους δημιουργούς του προγράμματος και θίγεσαι με το να αναφέρει κάποιος αρνητικά σχόλια γι' το firefox? Ναι εγώ π.χ. έχω 2-3 legacy addons(Π.χ. password exporter) που πλέον δεν μπορώ να βρω κάτι να τα αντικαταστήσω. Αυτό τι σημαίνει οτι δεν πρέπει να "κράζω" την mozilla για την απόφαση της να σταματήσει την υποστήριξη των legacy addons? Και στην τελική να τονίσω οτι δεν υπάρχει το τέλειο πρόγραμμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όλα τα προγράμματα έχουν προβλήματα. Άλλα μεγάλα, άλλα μικρά.

Καθαρά φιλικά -όπως κι εσύ- σου απαντώ ότι δεν θα ζητάω άδεια από μέλη για να γράψω τη γνώμη μου, ούτε θα ανεχτώ άλλες προβοκατόρικες απαντήσεις "εσύ το έφτιαξες; γιατί θίγεσαι". Καλώς ή κακώς αυτό το μέρος θεωρείται τεχνικό forum όχι παράρτημα μεσημεριανής εκπομπής για να κλαίμε όλοι μαζί ένα θέμα της επικαιρότητας για να περνάει το μεσημεράκι. Το ζητούμενο λοιπόν εδώ είναι να βρίσκονται λύσεις, και προσωπικά κάθε φορά που βλέπω ένα πρόβλημα αυτομάτως αναζητώ τη λύση (αν υπάρχει) για να την προσφέρω. Αν είναι άλλος ο σκοπός του νήματος, ας με διορθώσουν οι διαχειριστές.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ υπάρχουν λύσεις και απαντήσεις, κάποιοι ρίχνετε μαύρο δάκρυ για κάποια θέματα ήδη πολυσυζητημένα. Δεν θελετε να τα εφαρμόσετε, καλώς και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά μη το παίζετε θιγμένοι όταν σας θυμίζουν ότι λύσεις υπάρχουν απλώς δεν σας αρέσουν. Για παράδειγμα, ορισμένοι έχετε κολλήσει με κάποια addons λες και δεν υπάρχουν δέκα άλλες λύσεις, ή λες και η mozilla θα ασχολείται με τα επιμέρους κολλήματα του καθενός μας. Κι εγώ έχω άλλα 5 κολλήματα δεν βγαίνω να τα κλαίω κάθε μέρα, γιατί αφενός εδώ δεν είναι παράρτημα της mozilla για να λέμε τον πόνο μας, αφετέρου είναι χώρος που ζητάμε πρακτικές απαντήσεις από άλλους χρήστες.

Και κάτι ψιλά:

  • Ο jim_p πολλές φορές έχει γράψει αρκετά αρνητικά για τη mozilla, κυρίως σε θέματα της επικαιρότητας. Σωστά κατα τη γνώμη μου έπραξε γιατι είναι θέματα που θα αγγίξουν σιγά σιγά όλους και πρέπει να δοθούν λύσεις.
  • Τα legacy addons έχουν πάψει να υπάρχουν από την 52 και φτάσαμε στην εκδοση 70. Ποιος ο λόγος του κραξίματος εδώ μέσα εκτός απο την πρόκληση αντεγκλήσεων;
  • Εφόσον δεν υπάρχει πρόγραμμα χωρις πρόβλημα (σύμφωνοι!) ποιος ο λόγος να κράζουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και δεν αποφασίζουμε να πάμε παρακάτω, δηλαδή να αποδεχτούμε την πραγματικότητα;
  • Αν το νήμα έγινε "κράζω τη mozilla" ας δηλωθεί και να σταματήσουμε τις απαντήσεις και την παρακολούθηση όσοι από εμας ασχολούμαστε να βοηθήσουμε.

------------------------------------------

18 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Αν ρωτάς εμένα, έχω lavafox blue full skin και παραπλήσια (...) Μιας και έχεις νεότερη έκδοση μπορείς να κοιτάξεις τι μπορεί να καλυφθεί από αυτά;

Βασικά η ερώτηση είναι για όσους θέλουν την καινούργια έκδοση αλλά τους κρατάει πίσω ένα addon ή theme, ή απλώς ψάχνουν μια έξτρα προτροπή για να πάει στα κομμάτια το παλιό. 😋

Για skin έχω το Breeze Dark και το default dark είναι οκ, όμως κανένα skin δεν υποστηρίζει τα εσωτερικά παράθυρα (options, library, logins κτλ). Νομίζω ζούμε κι έτσι, πόσες φορές μπαίνεις options καθημερινα;  Με userchrome.css λύνεται κι αυτό -όπως και τα tabs on bottom- αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι ζόρικη customιά και θέλει ψάξιμο για να το φέρεις στα μέτρα σου. 

Στα addons με κάλυψε ο jim_p, να συμπληρώσω οτι το stylus είναι καλύτερο και ασφαλέστερο του stylish. Flashgot γιατί? Downthemall αλλά ακόμα κι ο  ενσωματωμένος μια χαρά έχει pause/resume, πολλαπλά downloads. Link preview εννοείς κάτι τέτοιο;

Floating youtube υπαρχει addon, νομίζω όμως από την 69beta υπάρχει εγγενές picture-in-picture αλλά δεν το έχω δοκιμάσει Edit: μια χαρά δουλεύει στην v70 και ενεργοποιείται με about:config  ---> media.videocontrols.picture-in-picture.enabled --> True και media.videocontrols.picture-in-picture.video-toggle.enabled --> True.

Η τηλεμετρία κλείνει εντελώς, εκτός απο τις εμφανείς ρυθμίσεις υπάρχουν κι έξτρα διακόπτες στο about:config.

Επεξ/σία από pigeon
typos :,(
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βλέπεις τόσο πολύ κόσμο να είναι δυσαρεστημένος πλέον με το firefox αυτό πιστεύω λέει πολλά έτσι δεν είναι. Δεν είναι απλά ένα άτομο που δεν ξέρει τι λέει αλλά πλέον είναι πολλά.

 

Αν δεν είχε τόσα πολλά θέματα το firefox και αν δεν αφαιρούσε όλο και περισσότερα features(Που και στο κάτω - κάτω της γραφής γι' αυτό αγαπήσαμε πολλοί το firefox εξ' αρχής, λόγο του πολύ μεγάλου customization που είχε κάποτε) η mozilla δεν νομίζω να είχε τόσα αρνητικά σχόλια.

 

Και όχι λύσεις πλέον δεν υπάρχουν για όλα. Π.χ. πιο πάνω σου ανάφερα ένα παλιό legacy addon πλέον που δεν υπάρχει κάποιο άλλο που να κάνει την ίδια δουλειά ώστε να το αντικαταστήσω.

 

Και να σου θυμίσω τον τίτλο του τοπικ που λέει:"Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις" και αυτό σημαίνει ότι δεν είναι δεν είναι τοπικ για τεχνική υποστήριξη μόνο αλλά και για απλές ερωτήσεις σχετικά με το mozilla firefox.

Και όπως ακριβώς πολύ σωστά είπες κι εσύ: "δεν θα ζητάω άδεια από μέλη για να γράψω τη γνώμη μου" έτσι δεν μπορείς κι εσύ να "υποχρεώσεις" τον οποιοδήποτε να είναι ευχαριστημένος με το firefox και να μην πει κι αυτός την άποψη του όσο και αρνητική να είναι ή να μην αρέσει σε εσένα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μέτρησες τους δυσαρεστημένους; Στο internet η πλειοψηφία διαμαρτύρεται γενικώς και αορίστως για πράγματα που είτε δεν ισχύουν (παραπληροφόρηση/άγνοια), είτε φοβούνται να αλλάξουν κάτι που ..δουλεύει , συνήθως γιατι δεν έχουν χρόνο για δοκιμές. Εξαιρώ από την αρχή εκείνους τους γραφικούς που κατέχουν τα πάντα χωρίς να δοκιμάσουν ποτέ τίποτε, που πάντα γκρινιάζουν για τα πάντα.

Εσύ έχεις κάποια αντίρρηση στο βοηθάμε να λυθούν τα προβλήματα που έχουν όσοι απέχουν από τις τελευταίες εκδόσεις -όχι λόγω συνειδητής επιλογής αλλά λόγω άγνοιας, παραπληροφόρησης, φόβου για το καινούργιο ή διαφορετικό;

Ορθώς μου θυμίζεις τον τίτλο του τόπικ γιατί μου φάνηκε πως έγραφε "γκρίνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος για τη mozilla για όλα αυτά που πέθαναν πρόπερσι". Τεχνική υποστήριξη? Δεν ξέρω που το είδες αυτό. Εγώ έγραψα λύσεις στα προβλήματα και απαντήσεις στις ερωτήσεις δλδ εντός θέματος. Οσοι ψάχνουν τον εκπρόσωπο της mozilla να τα χώσουν για να ξεθυμάνουν, είναι όχι μόνο εκτός θέματος και εκτός πραγματικότητας.

Με το κλείσιμο συμφωνώ μαζί σου! Εχεις κι εσύ δικαίωμα ως δυσαρεστημένος να συνεχίσεις το κράξιμο στη mozilla, χωρίς την ανάγκη να κατηγορείς όσους δεν κράζουν μαζί σου πως είναι υπάλληλοι της mozilla. Υπάρχουν και ευχαριστημένοι, που ασχολούνται να κάνουν κι άλλους ευχαριστημένους, είναι καιρός να αρχίσεις να το συνηθίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα γιατί νομίζεις ότι εγώ σε κατηγόρησα?

Απλά σε ρώτησα γιατί θίγεσαι κάθε φορά που κάποιος λέει αρνητικά πράγματα για το firefox. Από τη στιγμή που δεν είσαι άτομο που δουλεύει στην Mozilla άσε τον καθένα να έχει την άποψη του όποια και να είναι αυτή εσένα δεν σε αφορά. Εσύ συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις(Να βοηθάς όσους μπορείς) και άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν για το firefox και μην χαλιέσαι με το κάθε αρνητικό σχόλιο.

Που είδες σε αυτό ότι σε κατηγόρησα για κάτι?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

39 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Απλά σε ρώτησα γιατί θίγεσαι κάθε φορά που κάποιος λέει αρνητικά πράγματα για το firefox.

Αυτό δεν τεκμαίρεται από πουθενά. Υπάρχει το ιστορικό να σε διαψεύσει.

Επειδή γενικότερα δεν είμαστε χωρισμένοι σε οπαδούς υπέρ/κατά του firefox, προτιμώ να απαντώ σε αυτούς που είναι δυσαρεστημένοι όπως λες κι εσύ. Αυτοί θέλουν βοήθεια. Μακάρι το έκαναν όλοι αυτό, ασχετως με το αν είναι οι ίδιοι δυσαρεστημενοί με τη χ ή ψ επιλογή της mozilla.

Οπως είδες, η ερώτησή μου απέδωσε καρπούς, ο φίλος παραπάνω πήρε αρκετές απαντήσεις και ίσως τελικά γλιτώσει τις πατέντες με τις παλιότερες εκδόσεις.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,έχω ένα θέμα με τους αποθηκευμένους κωδικούς ,συνεχώς χάνονται,το έψαξα και είδα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το avg,η λύση που βρήκα είναι να κάνω μετονομασία το αρχείο json.login.corrupt αλλά είναι κάτι προσωρινό αφού σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια.Υπάρχει κάποια μόνιμη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...