Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Πως φαινεται ο ff σε σενα χωρις το userchrome.css του τυπου και πως με αυτο? Γιαυτο ρωτησα παραπανω αν βλεπεις αλλες αλλαγες στο ui του. Πχ σε μενα ο στοκ φαινεται οπως στην 1η εικονα και με το userchrome.css οπως στη 2η, επειδη αλλαζει και την εμφανιση του ff απο default.

2019-10-11-113158_1280x1024_scrot.png

2019-10-11-113057_1280x1024_scrot.png

 Λοιπον, εκανα μια δοκιμη, εσβησα (backup αλλου φυσικα) τελειως τον φακελο chrome. Φαινεται οπως στο 1ο screenshot. Και μετα τον επανεφερα, οπως βλεπω παλι την ιδια εικονα, στο 1ο screenshot. Δηλαδη, απλα ειναι σαν να μην υπαρχει, σαν να μην βλεπει καν τον φακελο chrome! Δεν χρειαζεται να πω, οτι εχω σβησει καλου-κακου, οτι αλλο προφιλ υπηρχε, και ας μην ηταν default. Ενα προφιλ λοιπον, default, φακελος chrome εκει μεσα, με τα παντα ολα. Και ειναι σαν να ειναι ο firefox τυφλος!!!!!

Εν τω μεταξυ, επειδη εχω ff και στην δουλεια, σε pc-windows, πηρα αντιγραφη σε φλασακι τον φακελο chrome απο το προφιλ του pc της δουλειας, και το εβαλα στην αντιστοιχη θεση παλι, στο προφιλ του ff στον mac. Στο pc φυσικα, κανονικα τα tabs ειναι multirow, με οτι αλλη καστομια ηθελα! Ε, στο mac, ουτε και παλι παιζει!!!!!!!!!!!!!!!! Γμτ! Και οπως ειπα, πριν την αναβαθμιση του λειτουργικου, ειχα κανονικα multirow tabs!

Τι στο καλο συμβαινει; Γιατι ο ff φαινεται να αγνοει εντελως τον φακελο chrome, και αρα αν δεν τον 'δει', δεν μπορω κι εγω να εχω multirow?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Γιατί στη νέα έκδοση 69.0.3 ενώ όταν πληκτρολογούσα κάτι σε μπάρες π.χ. αναζήτησης κράταγε ιστορικό πλέον δεν κρατάει?

Μπορω να το αλλαξω αυτο στη νεα εκδοση 69.0.3?

Το ξανά ποσταρω γιατί λόγο αλλαγής σελίδας ούτε μερικά λεπτά δεν θα φανεί μην τυχόν και κάποιος έχει απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mindreader είπε

 Λοιπον, εκανα μια δοκιμη, εσβησα (backup αλλου φυσικα) τελειως τον φακελο chrome. Φαινεται οπως στο 1ο screenshot. Και μετα τον επανεφερα, οπως βλεπω παλι την ιδια εικονα, στο 1ο screenshot. Δηλαδη, απλα ειναι σαν να μην υπαρχει, σαν να μην βλεπει καν τον φακελο chrome! Δεν χρειαζεται να πω, οτι εχω σβησει καλου-κακου, οτι αλλο προφιλ υπηρχε, και ας μην ηταν default. Ενα προφιλ λοιπον, default, φακελος chrome εκει μεσα, με τα παντα ολα. Και ειναι σαν να ειναι ο firefox τυφλος!!!!!

Εν τω μεταξυ, επειδη εχω ff και στην δουλεια, σε pc-windows, πηρα αντιγραφη σε φλασακι τον φακελο chrome απο το προφιλ του pc της δουλειας, και το εβαλα στην αντιστοιχη θεση παλι, στο προφιλ του ff στον mac. Στο pc φυσικα, κανονικα τα tabs ειναι multirow, με οτι αλλη καστομια ηθελα! Ε, στο mac, ουτε και παλι παιζει!!!!!!!!!!!!!!!! Γμτ! Και οπως ειπα, πριν την αναβαθμιση του λειτουργικου, ειχα κανονικα multirow tabs!

Τι στο καλο συμβαινει; Γιατι ο ff φαινεται να αγνοει εντελως τον φακελο chrome, και αρα αν δεν τον 'δει', δεν μπορω κι εγω να εχω multirow?

Αρα οντως δεν διαβαζε καθολου το userchrome.css λογω του περιορισμου της 69 που λεω παραπανω. Δοκιμασε να βαλεις αυτη την παραμετρο του about:config σε true

toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets

Μετα επανεκκινεις τον ff αναγκαστικα.

@Paragontas-x
Δοκιμασε να ξεκινησεις τον ff χωρις προσθετα (help > restart with addons disabled) και δες αν στο κανει και τοτε. Αν οχι, καποιο προσθετο σου τη χαλαει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Αρα οντως δεν διαβαζε καθολου το userchrome.css λογω του περιορισμου της 69 που λεω παραπανω. Δοκιμασε να βαλεις αυτη την παραμετρο του about:config σε true


toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets

Μετα επανεκκινεις τον ff αναγκαστικα.

Καλέ μου άνθρωπε (όπως έλεγε κι ο τεράστιος Θανάσης Βέγγος),

θέλω να σου πω 1000 ευχαριστω!!!!!

Εβαλα αυτη την ρυθμιση, και επιτελους επαιξε! Ναι, ειδε τον φακελο chrome, ολες τις ρυθμισεις, εχω επιτελους multi row tabs!

Τι να πω, ειμαι ευγνωμων! Ο Θεός να σε έχει καλα!!!!!!

:) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (που μάλλον είναι intended behavior) και δε βρίσκω το κατάλληλο αποτέλεσμα στο Google για να το φτιάξω. Όταν έχω ανοιχτό ένα stream στο twitch, ο FF κατεβάζει την ποιότητα και ίσως το διακόπτει κιόλας αν κρατήσω κάποια δευτερόλεπτα το tab στο background. Μόλις ξαναγυρίσω στο tab, ανεβάζει ξανά την ποιότητα και όλα κανονικά. Θεωρώ έχει να κάνει με κάποιο background tab restriction αλλά δε βρίσκω την κατάλληλη ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το είδα αυτό που λες, αλλά σε μένα είναι default false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι περιεργο που πετυχα πριν λιγο...

Σε ενα συστημα με w8.1, ο ff (esr 60.9) εχει σαν αρχικη σελιδα μια 

new.internet-start.net

το αντιστοιχο κ@λοsearch engine και πανω πανω στις ρυθμισεις ενα "your browser is being managed by your organization"!
Εκανα ενα σκαναρισμα με το mbam, τιποτα. Εκανα και με το avast, παλι τιποτα. Εκανα επαναφορα του ff (troubleshooting > refresh firefox) αλλα αυτα εκει! Μονο το search engine μπορω να αλλαξω και να βαλω πχ google.

Λογικα ο χρηστης θα κατεβασε τον ff απο καποια καρκινοσελιδα τυπου uptodown πχ και του ηρθε σετ με search engines και policies...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικές ημέρες στον ff δεν εμφανίζεται το κουτάκι "Δεν είμαι ρομπότ" για τικάρισμα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω σε επόμενη ενέργεια διότι βγαίνει σχετικό μήνυμα Wrong Captcha. Απεγκατέστησα Adblock αλλά και πάλι δε διορθώθηκε τίποτε.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετυχα αυτο πριν λιγο στο reddit
https://support.mozilla.org/en-US/kb/some-pages-or-page-elements-fail-load-after-updating
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/dol899/some_pages_or_page_elements_fail_to_load_after/

Συναντησε κανεις παρομοιο προβλημα? Γιατι σιγουρα καπου ξαναπηρε το ματι μου την παραμετρο για την οποια γινεται λογος τη βδομαδα που μας περασε, παλι στο reddit, αλλα δεν μπορω να βρω το θεμα.

(ισως να σχετιζεται με το απο πανω μηνυμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Πετυχα αυτο πριν λιγο στο reddit
https://support.mozilla.org/en-US/kb/some-pages-or-page-elements-fail-load-after-updating
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/dol899/some_pages_or_page_elements_fail_to_load_after/

Συναντησε κανεις παρομοιο προβλημα? Γιατι σιγουρα καπου ξαναπηρε το ματι μου την παραμετρο για την οποια γινεται λογος τη βδομαδα που μας περασε, παλι στο reddit, αλλα δεν μπορω να βρω το θεμα.

(ισως να σχετιζεται με το απο πανω μηνυμα)

Δυστυχώς το πρόβλημα δε λύθηκε.

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να ψάξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εψαξα, απλα η mozilla λεει οτι υπαρχει καποιο θεμα με elements που λειπουν απο σελιδες, πχ το κουτακι που λες, και ειπα μηπως εχει να κανει με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...