Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι. Παλια, οταν το ask to activate ηταν ακομα καινουριο feature, ο ff θυμοταν τη σελιδα στην οποια πατησες allow για το flash. Σημερα την ξεχναει με το που θα τον κλεισεις.
https://support.mozilla.org/en-US/kb/why-do-i-have-click-activate-plugins

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ελπιζω να εχει καποιος mac εδω σε αυτο το νημα, αλλα καμια φορα δεν ξερεις...

Ρωτω γιατι αναβαθμισα στην τελευταια εκδοση του mac os, catalina, και ο + firefox εχει προβηματα στο προφιλ του. Θα το παλεψω ξανα, αλλα θα χρειαστω και παλι τα φωτα σας. Ψιλοκλασικες αποριες....Σας παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει, γιατι cross platform ειναι ο firefox, και πιστευω να τα ξανακαταφερω παλι, οπως παλι.

Multirow tabs (εκανα ξανα την πατεντα με το userchrome.css στον φακελο chrome στο προφιλ, αλλα δεν δουλεψε). Αν θελετε να τσεκαρω κατι, παρακαλω πειτε μου.

Αυτο υπαρχει ως κωδικας (με comment out) @import url(./css/tabs/tabs_multiple_lines.css);

και τσεκαρα οτι υπαρχει και ως αρχειο css μεσα στη δομη αρχειων του default profile. Ωστοσο, κατι φαινεται να λειτουργει σωστα, και multi row δεν εχω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που πηρες το css που εχεις τωρα για multirow tabs και απο ποια εκδοση του ff και μετα το εχεις? Το πιο πιθανο εινια να εχει αλλαξει κατι στον ff και να θελει και το css φρεσκαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FF εχω την τελευταια εκδοση 69.0.2

Το css το πηρα απο εδω, ανεκαθεν απο εδω το ειχα, και δουλευε

https://github.com/Aris-t2/CustomCSSforFx/releases

Φαινεται σαν να μην φορτωνει τιποτε απο τις ρυθμισεις σχετικα με τα tabs. Και ομως, ο φακελος chrome ειναι εκει, τα αρχεια userchrome ειναι εντος (με τις αντιστοιχες γραμμες), ο φακελος css ειναι εκει εντος του chrome, το profile το εχω τσεκαρει απο το about:profiles και ειναι το συγκεκριμενο, και δεν μπορω να φανταστω που αλλου να ψαξω, για να βρω γιατι δεν μου φορτωνει ολο αυτο το 'συστημα' για τα css των tabs.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε και λεμε. Με την εκδοση 2.7.6 του σετ που δινει ο τυπος στο github και αλλαζοντας μονο τα οσα λεω παρακατω και αφηνοντας τα υπολοιπα στοκ.

Ενεργοποιωντας τη γραμμη 427 δεν αλλαζει κατι, ολες οι καρτελες ειναι μαζεμενες σε μια σειρα, οποτε αυτο ειναι σιγουρα προβληματικο. Ενεργοποιωντας τη γραμμη 428 εχω αυτο στην 1η εικονα, με την 429 αυτο στην 2η και με αυτο στην 430 αυτο στην 3η. Διαλεξε και παρε. Εννοειται οτι ενεργοποιεις ενα απο ολα καθε φορα.

Ff 69.0.2 σε λινουξ.
 

2019-10-10-090121_1280x1024_scrot.png

2019-10-10-090207_1280x1024_scrot.png

2019-10-10-090244_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

jim_p, thanks, θα ξαναδοκιμασω οπως εδειξες.

Πες μου κατι, μιας και linux-mac os, ειναι πιο 'αδερφια' σε σχεση με windows:

Επειδη κανω δοκιμες, εχω φτασει να σβηνω φακελο chrome και ξανα copy paste κλπ:

οι αλλαγες ειναι δυναμικες; Εννοω οτι αλλαζεις ειτε στην γραμμη του κωδικα, ή σε αρχειο, αμεσως δειχνει/φαινεται στον ff? Ή θελει πχ restart το λειτουργικο, μηπως κραταει καμια cache, και δεν δειχνει τις αλλαγες που κανουμε;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ξαναεβαλα τον φρεσκοαποσυμπιεσμενο φακελο chrome μεσα στο default profile (ανοιγμενο για σιγουρια μεσα απο το about:profiles), και δοκιμασα ολες τις σχετικες γραμμες κωδικα με comment out, για να δω ποια θα παιξει. Τελικα δεν λειτουργησε καμια!!!!! Γιατι ρε παιδια; Γιατι σε μενα;;;;; Τι μπορει να παει λαθος;;;;;

:( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως κανεις comment out τις γραμμες που λες? Κανονικα σβηνεις τα "/*" απο την αρχη της γραμμης που σε ενδιαφερει, οπως φαινεται εδω (εικονα). Η εικονα εινια απο το geany, εναν προχω text editor για λινουξ που δειχνει τι ειναι commented out κλπ, οπως κανει το notepad++ στα windows.

Τα υπολοιπα customizations που εχει το userchrome.css απο default, πχ διαφορετικα κουμπια, γκρι χρωματα κλπ, φαινονται σε σενα? Αν οχι, τοτε μαλλον επεσες στη γνωστη κουλαμαρα του ff 69+ που απλα δεν το διαβαζει, επειδη ετσι κρινανε τα μεγαλα μυαλα της mozilla. Υπαρχει στο about:config μια παραμετρος για αυτο το λογο, αλλα δεν τη θυμαμαι τωρα.

2019-10-11-073034_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου, ετσι ακριβως κανω το comment out, σβηνοντας καθε φορα το /* από καθε γραμμη δοκιμαζοντας.

Το γαμωτο ειναι, οτι πριν την αναβαθμιση λειτουργικου, ο ff επαιζε κανονικα με το multi row. Απλα φαινεται οτι η αναβαθμιση για καποιο λογο, πειραξε το προφιλ. Ομως, θεωρητικα τουλαχιστον, μιλαμε για μετρημενα κουκια. Κανεις αυτο, γινεται εκεινο. Μου εχουν δεθει τα χερια, ειναι ισως ο μονος λογος που κραταω τον firefox, γιατι χρειαζομαι το multirow tabs. Εχω φαει και το internet στο γκουγκλαρισμα για να βρω τι φταιει, αλλα δεν βρισκω κατι νεοτερο.

Τι να κανω;;;;;;;;;;;;

:( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως φαινεται ο ff σε σενα χωρις το userchrome.css του τυπου και πως με αυτο? Γιαυτο ρωτησα παραπανω αν βλεπεις αλλες αλλαγες στο ui του. Πχ σε μενα ο στοκ φαινεται οπως στην 1η εικονα και με το userchrome.css οπως στη 2η, επειδη αλλαζει και την εμφανιση του ff απο default.

2019-10-11-113158_1280x1024_scrot.png

2019-10-11-113057_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 1:23 ΜΜ, Abudi είπε

Καλησπέρα. Χρησιμοποιούσα Chrome αλλά εδώ και πολύ καιρό έχω κάνει μετάβαση σε Firefox. Αντιμετωπίζω όμως από την αρχή ένα πρόβλημα που απλώς με κούρασε και θέλω να το λύσω.

Διαβάζω εδώ αυτή τη σελίδα: https://www.sport24.gr/Columns/pantelis-vlachopoulos/kleiste-toys-ta-stomata.5589481.html

Σε 2-3 σημεία αυτής υπάρχει ένα πλαισιάκι του Twitter και υπάρχει επίσης embedded ένα βίντεο. Αυτά λοιπόν στο Firefox δεν αμφανίζονται. Το βίντεο καθόλου, ενώ τα tweets εμφανίζονται.....κάπως έτσι:
 

@BasqueteBrasil upset @HellenicBF in an absolute DRAMA!! #BRAGRE #BrasilGotGame

https://t.co/6lozeLkGdL pic.twitter.com/Pv8FdTXTZA

— Basketball World Cup (@FIBAWC) September 3, 2019
 
Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πώς να το λύσω; (Με παρόμοια προβλήματα λετουργούν όλες οι σελίδες που έχουν πάνω τους "κολλημένο" -δεν ξέρω πώς να το πω- τέτοιο περιεχόμενο)
 
 

Αν εξακολουθείς να αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα, έχει να κάνει με τα tracking settings. Αν κάνεις disable tracking protection από το σηματάκι που μοιάζει με "ασπίδα" δίπλα από το address bar, θα πρέπει να σου δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jonkyr είπε

Αν εξακολουθείς να αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα, έχει να κάνει με τα tracking settings. Αν κάνεις disable tracking protection από το σηματάκι που μοιάζει με "ασπίδα" δίπλα από το address bar, θα πρέπει να σου δουλέψει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το να επιτρέψω το tracking έδωσε τη σωστή συμπεριφορά, αλλά....f*** 'em. Να σε ρωτήσω, μιας και το επανέφερες και θυμήθηκα κάτι. Αντιμετωπίζω ένα (μικρό και ανούσιο, αλλά ξέρεις πως είναι αυτά) πρόβλημα με το Google Calendar. Το έχω σε bookmark μόνο με το εικονίδιό του. Κανονικά, κάθε φορά που το επισκέπτομαι, το εικονίδιο πρέπει να κάνει refresh και να αναγράφει την ημερομηνία που έχουμε όταν το επισκέφθηκα. Έτσι τουλάχιστον έκανε στο chrome. Για παράδειγμα, τώρα που μιλάμε και έχοντας επισκεφτει σήμερα τη σελίδα, θα έπρεπε να έχει ένα "11" στο εικονίδιο. Αντ'αυτού εμένα έχει ένα "5". Και γενικά κινείται τελείως άσχετα αυτό. Γράφει άσχετα τελείως και όχι τη σημερινή ημερομηνία
 

edit: Να διευκρινίσω. Δεν ανανεώνει σωστά το εικονίδιο του σελιδοδείκτη. Το εικονίδιο που εμφανίζεται στην καρτέλα δίπλα στο όνομα της σελίδας, εμφανίζει κάθε μέρα τη σωστή ημερομηνία

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Abudi είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το να επιτρέψω το tracking έδωσε τη σωστή συμπεριφορά, αλλά....f*** 'em. Να σε ρωτήσω, μιας και το επανέφερες και θυμήθηκα κάτι. Αντιμετωπίζω ένα (μικρό και ανούσιο, αλλά ξέρεις πως είναι αυτά) πρόβλημα με το Google Calendar. Το έχω σε bookmark μόνο με το εικονίδιό του. Κανονικά, κάθε φορά που το επισκέπτομαι, το εικονίδιο πρέπει να κάνει refresh και να αναγράφει την ημερομηνία που έχουμε όταν το επισκέφθηκα. Έτσι τουλάχιστον έκανε στο chrome. Για παράδειγμα, τώρα που μιλάμε και έχοντας επισκεφτει σήμερα τη σελίδα, θα έπρεπε να έχει ένα "11" στο εικονίδιο. Αντ'αυτού εμένα έχει ένα "5". Και γενικά κινείται τελείως άσχετα αυτό. Γράφει άσχετα τελείως και όχι τη σημερινή ημερομηνία
 

edit: Να διευκρινίσω. Δεν ανανεώνει σωστά το εικονίδιο του σελιδοδείκτη. Το εικονίδιο που εμφανίζεται στην καρτέλα δίπλα στο όνομα της σελίδας, εμφανίζει κάθε μέρα τη σωστή ημερομηνία

Δεν έχω ιδέα για το πρόβλημα αυτό. Το google calendar το είχα εγκαταλείψει, δεν θυμάμαι γιατί. Το χρειάστηκα πριν 2-3 μέρες, ήθελα να βάλω μία υπενθύμιση, δεν με ειδοποίησε ποτέ. Ευτυχώς το είχα τόση έννοια που δεν υπήρχε περίπτωση να ξεχάσω το ραντεβού :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στη νέα έκδοση 69.0.3 ενώ όταν πληκτρολογούσα κάτι σε μπάρες π.χ. αναζήτησης κράταγε ιστορικό πλέον δεν κρατάει?

 

Μπορω να το αλλαξω αυτο στη νεα εκδοση 69.0.3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...