Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, jim_p είπε

Ο ορισμος του "αλλαξε ο Μανωλιος..."
https://www.ghacks.net/2019/08/12/goodbye-firefox-quantum-hello-firefox-browser/ 

 

Πειτε μου οτι απλα αλλαζει το ονομα, και οχι εσωτερικα η engine, δεν θα αντεξω παλι να εχουμε αλλαγες με χακεριες με css και addons....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πειτε μου οτι απλα αλλαζει το ονομα, και οχι εσωτερικα η engine, δεν θα αντεξω παλι να εχουμε αλλαγες με χακεριες με css και addons....

Με πρόλαβες, αυτό θα ρωτούσα κι εγώ. Αλλά από ό,τι διαβάζω δεν αλλάζει τίποτα πέρα από το όνομα και τις πληροφορίες στο About... Είμαι ακόμη με Firefox 56, ακριβώς εξαιτίας όλης αυτής της αλλαγής στον πυρήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2019 στις 2:39 ΜΜ, Mivas (myphone) είπε

Με πρόλαβες, αυτό θα ρωτούσα κι εγώ. Αλλά από ό,τι διαβάζω δεν αλλάζει τίποτα πέρα από το όνομα και τις πληροφορίες στο About... Είμαι ακόμη με Firefox 56, ακριβώς εξαιτίας όλης αυτής της αλλαγής στον πυρήνα...

Το παλεψα κι εγω με την 56αρα, κρατωντας τη κανεναν χρονο απο τοτε που βγηκε ο quantum....αλλα δεν αντεξα περισσοτερο, γιατι αρχισαν να μην παιζουν καλα διαφορα sites....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω καπου την 52.9.0 ESR πεταμενη δεν την ανοιγω καν.palemoon για τον παλιο καλο firefox με υποστηριξη των legacy addons και παλια themes .πρωτη επιλογη κατι σε chromium και εγω.

 

υ.σ.o palemoon με theme firefox 3.6 (αξια ανεκτιμητη ^_^ )

Capture.PNG

Επεξ/σία από alexisnik19911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια ερώτηση χαζή μάλλον.. αλλά μην με παρεξηγήσετε.. παλεύω απ'το πρωί να φέρω πίσω τα αρχεία μου απο χαλασμένο δίσκο και κάπου κάπως στην πορεία κατέληξα να έχω 2 προφιλ firefox με διαφορετικά bookmarks το καθένα (νομιζω). πως γίνεται να τα ενώσω τα 2 προφιλ σε ένα ωστε να πάρω backup σωστό και να έχω το κεφάλι μ ήσυχο ξανά? ευχαριστώ. Α να προσθέσω οτι το mozbackup το ένα προφίλ μου το βλέπει ως κατεστραμένο, αλλά εγώ όταν το βάζω μέσα στο %appdata% μπορώ να δουλέψω κανονικά το firefox και να δω τα bookmarks. γίνεται sync στον ίδιο υπολογιστή? (με αφήνει να ανοιξω το ενα προφιλ στο ένα παράθυρο και το άλλο στο άλλο παράθυρο) ή πρέπει να πάρω το ένα προφιλ να το βάλω σε άλλο pc και να τα βάλω να συγχρονιστούν? επίσης για να συγχρονιστούν πρέπει να έχω το ίδιο email και στα 2 πισιά σωστά?αυτά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να μεταφέρω όλες τις ρυθμίσεις, κωδικούς μου κ.τ.λ. από το firefox που έχω στα windows7 στα windows10 αν απλά κάνω εγκατάσταση την τελευταία έκδοση του firefox και μετά αντιγράψω το φάκελο των windows7.

Μέχρι τώρα απλά έκανα εγκατάσταση της τελευταίες έκδοσης του firefox και μετά απλά αντέγραφα τον φάκελο που είχα από τα win7 με το profile μου σε οποιαδήποτε άλλα windows π.χ. windows 8 ή windows vista.

Ο βασικός μου φάκελος με το profile μου από τα windows 7:
"C:\Users\oldpc\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\profile.default"

Στο νέο μου υπολογιστή με οποιαδήποτε νέα εγκατάσταση των windows:
"C:\Users\newpc\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\profile.default"

Και δούλευε πάντα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στα windows10 θα μπορώ να κάνω το ίδιο?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθε νεα εκδοση ολο και κατι χαλανε στο firefox.

Με την νεοτερη εκδοση firefox 69.0 καθε φορα που ξεκιναω το προγραμμα εξαφανιζεται η "γραμμη μενου" και πρεπει να την επανεμφανιζω καθε φορα που ξεκιναω το προγραμμα.

 

Πως μπορω να το λυσω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Χρησιμοποιούσα Chrome αλλά εδώ και πολύ καιρό έχω κάνει μετάβαση σε Firefox. Αντιμετωπίζω όμως από την αρχή ένα πρόβλημα που απλώς με κούρασε και θέλω να το λύσω.

Διαβάζω εδώ αυτή τη σελίδα: https://www.sport24.gr/Columns/pantelis-vlachopoulos/kleiste-toys-ta-stomata.5589481.html

Σε 2-3 σημεία αυτής υπάρχει ένα πλαισιάκι του Twitter και υπάρχει επίσης embedded ένα βίντεο. Αυτά λοιπόν στο Firefox δεν αμφανίζονται. Το βίντεο καθόλου, ενώ τα tweets εμφανίζονται.....κάπως έτσι:
 

@BasqueteBrasil upset @HellenicBF in an absolute DRAMA!! #BRAGRE #BrasilGotGame

https://t.co/6lozeLkGdL pic.twitter.com/Pv8FdTXTZA

— Basketball World Cup (@FIBAWC) September 3, 2019
 
Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό και πώς να το λύσω; (Με παρόμοια προβλήματα λετουργούν όλες οι σελίδες που έχουν πάνω τους "κολλημένο" -δεν ξέρω πώς να το πω- τέτοιο περιεχόμενο)
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά κατέβασα σήμερα και είπα να ξαναδοκιμασω Firefox και θέλω να ρωτήσω.

Τα site και τα βίντεο που λένε how to increase speed in Firefox κτλπ κάνουν όντως δουλειά ή δεν γίνεται απολύτως τίποτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Paragontas-x
Εδω δεν χανεται. Αν κανεις δεξι κλικ στο χωρο πανω πανω και τικαρεις το "γραμμη μενου" δεν μενει? Επισης, μηπως εχεις δικο σου userchrome.css για καποιο αλλο λογο? Η mozilla εκοψε την χρηση του στην 69 και πλεον θελει μια αλλαγη στο about:config για να ξαναενεργοποιηθει.

@Abudi
Μηπως εχεις κατι που να κοβει social networks, πχ καποια λιστα στο ublock?

@dieccast
Για ποσταρε ενα τετοιο site και θα σου πουμε αν ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω δικο μου userchrome.css.

Και ναι καθε φορα που ξανα ξεκιναω το firefox 69 στο netbook εξαφανιζεται η "γραμμη μενου" ενω στο desktop με το που εκανα update στην εκδοση 69.0 ολα καλα με την "γραμμη μενου" δεν εξαφανιζοταν καθε φορα που ετρεχα το firefox 69.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά απλά να αναφέρω ότι δοκιμάζω εδώ και λίγες ώρες τον Firefox 70 beta (70.0b3) για macOS. Έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό "Vastly reduced power consumption with a more efficient compositor" και όντως, ενώ με τον Firefox 69 το λαπτοπάκι μου (Macbook Pro) ψήνεται, με τον Firefox 70b είναι δροσερό σαν τα γάργαρα νερά...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...