Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολογιες part 2 για το προβληματικο certificate που πηδηξε τα προσθετα το Μαϊο
https://hacks.mozilla.org/2019/07/add-ons-outage-post-mortem-result/
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/ccd43i/addons_outage_postmortem_result_mozilla_hacks_the/

Οπως λεει και ο τυπος στο 1ο μηνυμα, δεν βρηκανε πραγματικα τι εφταιξε αλλα κατι θα σκεφτουν μεχρι το 2025 που ληγει το επομενο certificate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/7/2019 στις 11:05 ΠΜ, jim_p είπε

Απολογιες part 2 για το προβληματικο certificate που πηδηξε τα προσθετα το Μαϊο
https://hacks.mozilla.org/2019/07/add-ons-outage-post-mortem-result/
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/ccd43i/addons_outage_postmortem_result_mozilla_hacks_the/

Οπως λεει και ο τυπος στο 1ο μηνυμα, δεν βρηκανε πραγματικα τι εφταιξε αλλα κατι θα σκεφτουν μεχρι το 2025 που ληγει το επομενο certificate.

Το πρόβλημα θα επανέλθει για παλαιότερες εκδόσεις υποθέτω και σε εκείνες θα ξανάρθει για να μείνει... Εϊμαι με την τελευταία προ Quantum έκδοση η οποία επιτρέπει πολλά από τα παλιά πρόσθετα, όπως και skins, κάτι που ο Quantum έχει καταργήσει πλήρως. Εάν επανέλθει το πρόβλημα, δεν ξέρω αν θα βγάλουν ξεχωριστά fix για παλαιότερες εκδόσεις ή αν τα περάσουν μόνο στις τελευταίες...

Γενικά, πολλά πράγματα που μου άρεσαν στον προ Quantum Firefox χάθηκαν και δεν ξαναγύρισαν πια... Ούτε στα forks τύπου Waterfox δεν υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί στην τελευταία έκδοση 68.0.1του firefox δεν μπορείς να αντιγράψεις ένα λινκ το οποίο είσαι όπως παλιότερα?

Δηλαδή, είτε κρατώντας πατημένο το αριστερό κλικ του ποντικιού στο θαυμαστικό αριστερά στη διεύθυνση λινκ και πηγαίνοντας το με drag & drop σε οποίο φάκελο θέλεις, είτε με το να κάνεις πάλι drag & drop ένα αγαπημένο σου λινκ από τη γραμμή σελιδοδεικτών.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πρεπει να εχω τις ρυθμισεις μου στο preferences > privacy and security > content blocking για να με αφησει να μπω στη σελιδα της εθνικης τραπεζας (ibank.nbg.gr)?
Με strict δεν φορτωνει καν και με standard με ξαναπεταει στη login screen μoλις πατησω να κανει login. Στον chromium περναει το login αλλα δεν με βαζει στη σελιδα και λεει να επικοινωνησω με την τραπεζα, το οποιο κανω αυτη τη στιγμη. Μηπως παιζει ρολο που μπαινω απο private mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα σε ενα συστημα το kaspersky free και αυτο εβαλε την επεκταση του στον ff και στον chrome. Στον chrome γινεται καταργηση κανονικα, αλλα στον ff δεν βλεπω κατι. Πρεπει να κανω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα ειχα γραψει καπου κι εγω, ή αρκεισαι στο disable, η πας και το σβηνεις απο το αρχειο που κραταει τα extensions (extensions.json),

αλλα ειναι αγγουρι, ανοιξε το και θα δεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτηκα και εγω. Θα αρκεστω στο disable επειδη δεν δινεται καποια αλλη επιλογη μεσα απο τις ρυθμισεις του kaspersky, ακομα και με κλειστα ολα οσα εχει για το δικτυο και τους browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τυπος εδω δινει μια πολυ καλη εξηγηση για τις chrome only σελιδες, που ολο και πληθαινουν τελευταια
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/chrrme/this_is_kinda_getting_really_old_now/euylx5c/

32 λεπτά πριν, accipio είπε

Δες κι αυτό, ίσως βοηθήσει.

Επειδη το συγκεκριμενο συστημα δεν ειναι dual boot οπως του τυπου στο φορουμ του kaspersky, δεν θα κατσω να εκκινησω με live cd κλπ για να το διαγραψω. Ειναι η γνωστη κακη πρακτικη των av devs σε συνδιασμο με την ανικανοτητα του ff να σβησει ενα προσθετο που μπηκε απο καποια τριτη εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 7:19 ΜΜ, jim_p είπε

Πως πρεπει να εχω τις ρυθμισεις μου στο preferences > privacy and security > content blocking για να με αφησει να μπω στη σελιδα της εθνικης τραπεζας (ibank.nbg.gr)?
Με strict δεν φορτωνει καν και με standard με ξαναπεταει στη login screen μoλις πατησω να κανει login. Στον chromium περναει το login αλλα δεν με βαζει στη σελιδα και λεει να επικοινωνησω με την τραπεζα, το οποιο κανω αυτη τη στιγμη. Μηπως παιζει ρολο που μπαινω απο private mode?

μην ενεργοποιησεις το fingerprint. αυτο δημιουργει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2019 στις 9:01 ΠΜ, jim_p είπε

Θυμησε μου που εινια αυτο...

στα privacy settings στο options menu του browser, βαλε custom και φροντισε να μην ειναι ενεργοποιημενο το fingerprinting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...