Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις απλά να αποθήκευσης το αρχείο το οποίο ο firefox αποθηκεύει τους login κωδικούς των σελίδων που πας απλά αποθήκευσε σε κάποιο ασφαλές μέρος το αρχείο "C:\Users\onoma ypologisti soy\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxxxxx.default(Ο φάκελος του profile του firefox(Δεν θα έχει τα xxx που έχω βάλει εγώ)\logins.json"

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν θέλω να κάνω αποθήκευση ,θέλω να τους περάσω απο τον chrome στον μοζίλλα γιατί με την τελευταία αναβάθμιση τα έσβησαν ούλα.Κάνω την διαδικασία που λέει απο την σελιδα του αλαλ δνε τους περνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον χρειάζεστε τους κωδικούς σας σε firefox, chrome & κινητά ταυτόχρονα, κακώς παιδεύεστε με export/import κτλ.

Καλύτερα να δοκιμάσετε μια online λύση τύπου bitwarden (είναι open source) με τα αντίστοιχα addons σε κάθε browser. Εναλλακτικά για τους "φοβιτσιάρηδες", σε offline εκδοχή υπάρχει το keepass (επίσης open source), με πληθώρα addons για browsers και για συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς κάνει το keepass?

Είναι ένα πρόγραμμα το οποίο κρατάει όλους τους αποθηκευμένους κωδικούς που έχεις σε ένα σύστημα?

Όταν λέω σύστημα εννοώ τους κωδικούς όλων των προγραμμάτων που έχεις εγκατεστημένα και όχι μόνο του εκάστοτε browser.

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πρόγραμμα keepass για backup-restore των κωδικών μας?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα keepass, lastpass, bitwarden κλπ εινια password managers. Φαντασου κατι σαν ενα αρχειο κειμενου που εχει ολους τους κωδικους σου και το ιδιο το αρχειο ειναι κλειδωμενο με δικο του κωδικο. Εκτος απο αυτο, προσφερουν integration με τους browsers, βλεποντας σε ποια σελιδα εισαι και βαζοντας αυτοματα τα στοιχεια σου και cloud storage, ωστε να εχεις προσβαση σε αυτα απο περισσοτερες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω φτιάξει μόνος μου ένα αρχείο κείμενου με τους κωδικούς μου σε κάθε πρόγραμμα και site τότε τέτοιου είδους προγράμματα δεν μου χρειάζονται?

Καλά τα λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2019 στις 10:07 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Αν έχω φτιάξει μόνος μου ένα αρχείο κείμενου με τους κωδικούς μου σε κάθε πρόγραμμα και site τότε τέτοιου είδους προγράμματα δεν μου χρειάζονται?  Καλά τα λέω? 

* Το "αρχείο κειμένου" το κλειδώνεις με κάποιο τρόπο;
* Συγχρονισμό με άλλες συσκευές / υπολογιστές πως κάνεις πχ. στέλνεις email στον εαυτό σου;
* Οταν κάποια σελίδα ζητάει κωδικό, τους κάνεις copy/paste;

Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η ασφάλεια τότε γιατί παιδεύεσαι με πατέντες κ δεν κάνεις συγχρονισμό με firefox sync που είναι σχετικά ασφαλής τρόπος και δεν χρειάζεται εξτρα πρόγραμμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά το κάνεις zip/rar και του βάζεις κωδικό και αν θες ο κωδικός να είναι και σχεδόν αδύνατον να το βρει κάποιος με brute force κ.τ.λ. βάζεις σαν κωδικό έναν κώδικα/σχήμα ascill.

Εγώ όσο αφορά το firefox σώζω - κάνω backup το αρχείο logins.json

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

εχω συναντησει αρκετες φορες συσκευες που για να εχεις προσβαση στο web interface τους ζητουσα να τρεχει απο πισω απο τον browser java η κατι αλλο.
οι νεες εκδοσεις δεν το υποστηριζουν αυτο πλέον, αλλα το ερωτημα ειναι γιατι ενω εγκαθιστώ μια παλαιοτερη version, σαν αυτη που δουλευε παλαιοτερα με την συγκεκριμενη συσκευη, το προβλημα παραμενει και δεν ανοιγει το web interface !

εχει καποιος συναντησει ποτε κατι τετοιο η να γνωριζει πως θα επιλυθεί το προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες σημερα browser που να υποστηριζει java, εχεις μια επιλογη: ie11. Μπορεις να βαλεις ff 52 esr, που ειναι η τελευταια που την υποστηριζει, αλλα νομιζω οτι θελει να επιτρεψεις να τρεχει μεσα απο το about:addons > plugins.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω διαβασει το οτι ο ie11 εχει java, αλλα δυστυχως δεν παιζει το web interface παρολο που το εχω κανει enable μεσα απο τα settings!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...