Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2019 στις 7:59 ΠΜ, hariskar είπε

Ο Firefox δεν αποθηκεύει τα στοιχεία login από webbanking Πειραιώς και Alpha ενώ ο Chrome τα αποθηκεύει. Μπορεί αυτό να αλλάξει με κάποια ρύθμιση;

Ευχαριστώ!

Απαντάω εγώ στην ερώτησή μου:

Γιατί κάποια sites έχουν autocomplete="off" σε κάποιες φόρμες.

Με το Gracemonkey και το script Allow Password Remembering πλέον αποθηκεύει τα στοιχεία και από αυτά τα sites.

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Δηλαδή την όλη διαδικασία για να μπορεί να αποθηκεύει τους κωδικούς ακόμα και από σελίδες που δεν σου δίνουν αυτή την δυνατότητα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστάς ένα add-on όπως το Gracemonkey και μετά εγκαθιστάς το script Allow Password Remembering από εδώ https://greasyfork.org/en/scripts/2286-allow-password-remembering/code

Απλά πατάς το Install this script.

Δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς το greasyfork plugin το script και να το κάνεις install είναι άχρηστο?

Και αν σε κάποια site τα site τα οποία όταν εισάγεις τα στοιχειά όνομα και κωδικός αν κανονικά δεν σου εμφανίζει καν το παραθυράκι για να σώσει αυτούς τους κωδικούς με τον παραπάνω τρόπο στο εμφανίζει?

 

Και βρήκα site που ακόμα και αυτός ο τρόπος δεν δουλεύει.

Δοκίμασε αυτό to site.

 

Απλό plugin χωρίς κάποιο script δεν υπάρχει που να κάνει το ίδιο?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Απλό plugin χωρίς κάποιο script δεν υπάρχει που να κάνει το ίδιο?

Ανοιξε το site ---> F12 ---> Console tab ---> Copy+paste το script --> [Enter] --> F12 (για να κλείσει)

Είτε έχεις κρατήσει σε ενα notepad το script ή κάνεις copy/paste από εδώ:
 

Spoiler

var allowAutoComplete = function(element) {
    var iAttrCount = element.attributes.length;
    for (var i = 0; i < iAttrCount; i++) {
	var oAttr = element.attributes[i];
	if (oAttr.name == 'autocomplete') {
	    oAttr.value = 'on';
	    break;
	}
    }
}

var forms = document.getElementsByTagName('form');
for (var i = 0; i < forms.length; i++)
{
    var form = forms[i];
    var elements = form.elements;

    allowAutoComplete(form);

    for (var j = 0; j < elements.length; j++)
    {
        allowAutoComplete(elements[j]);
    }
}

 

----------------------------

Αλλη λύση, φτιάξε ένα bookmark ή καλυτερα bookmarklet και βάλε περιεχόμενο αυτό. Κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, ανοίγεις το site και το popup που ζητάει email/κωδικό, πατάς πρώτα το bookmarklet (ή το bookmark, ότι έχει φτιάξει).
 

javascript:(function(){var%20ca,cea,cs,df,dfe,i,j,x,y;function%20n(i,what){return%20i+"%20"+what+((i==1)?"":"s")}ca=cea=cs=0;df=document.forms;for(i=0;i<df.length;++i){x=df[i];dfe=x.elements;if(x.onsubmit){x.onsubmit="";++cs;}if(x.attributes["autocomplete"]){x.attributes["autocomplete"].value="on";++ca;}for(j=0;j<dfe.length;++j){y=dfe[j];if(y.attributes["autocomplete"]){y.attributes["autocomplete"].value="on";++cea;}}}alert("Removed%20autocomplete=off%20from%20"+n(ca,"form")+"%20and%20from%20"+n(cea,"form%20element")+",%20and%20removed%20onsubmit%20from%20"+n(cs,"form")+".%20After%20you%20type%20your%20password%20and%20submit%20the%20form,%20the%20browser%20will%20offer%20to%20remember%20your%20password.")})();

lMDW2VW.png

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πιο εύκολο δεν υπάρχει?

Απλά ένα plugin που να τα κάνει όλα μόνο του.

 

Κάποιο άλλο plugin που να κάνει backup των αποθηκευμένων κωδικών υπάρχει ή πρέπει να αποθηκεύουμε το φάκελο του profile χειροκίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Κάτι πιο εύκολο δεν υπάρχει? Απλά ένα plugin που να τα κάνει όλα μόνο του.

Κάποιο άλλο plugin που να κάνει backup των αποθηκευμένων κωδικών υπάρχει ή πρέπει να αποθηκεύουμε το φάκελο του profile χειροκίνητα? 

Οχι δυστυχώς απ'όσο ξέρω. Θεωρητικά η πιο "ευκολη" (αυτόματη) λύση είναι αυτή που σου είπε ο hariskar, με greasemonkey + script.

Για backup κωδικών δεν υπάρχει addon/extension/plugin όπως παλιότερα, είτε κρατάς το φάκελο όπως λες, είτε κάνεις sync με το ενσωματωμένο σύστημα της mozilla. Αν θες απλώς να δεις ή να κρατήσεις αντίγραφο από τα passwords υπάρχει αυτό εδώ το εργαλείο: PasswordFox , αλλά είναι μόνο για backup δεν κάνει για επαναφορά σε καθαρό προφίλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μα αν δεν κάνει επαναφορά τότε είναι δώρον άδωρον.

Αν έχεις 5-10-αντε 15 κωδικούς τους βάζεις και με το χέρι έτσι. Αν έχεις περισσότερους με firefox sync ή ακόμα καλύτερα κρατάς όλο το προφίλ. Δε λες παλι καλά που το αφήσαν να δουλεύει κι έτσι.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αν και έχω 10..αντε το πολύ 15 ...δουλεύω με το Bitwarden( https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/bitwarden-password-manager/ )...Τα κρατάει όλα και με 1 Master Password καθάρισες.... και με το κλείσιμο του fire δεν κρατάω τίποτα...ουτε Autofill ούτε cookies ούτε history...όλα delete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κακό στο χειρότερο πάει πια αυτό το πρόγραμμα.

 

Γιατί ενώ μέχρι πρότινος είχα μόνο ένα αγγλοελληνικό λεξικό και οτιδήποτε έγραφα στα Αγγλικά ή Ελληνικά μου έβγαζε αν είναι λάθος ορθογραφικά χωρίς να πρέπει να διαλέγω κάθε φορά Ελληνικά ή Αγγλικά από το λεξικό τώρα γιατί τα διαχώρισε και πρέπει να επιλέγω κάθε φορά Ελληνικά ή Αγγλικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Από το κακό στο χειρότερο πάει πια αυτό το πρόγραμμα.

Γιατί ενώ μέχρι πρότινος είχα μόνο ένα αγγλοελληνικό λεξικό και οτιδήποτε έγραφα στα Αγγλικά ή Ελληνικά μου έβγαζε αν είναι λάθος ορθογραφικά χωρίς να πρέπει να διαλέγω κάθε φορά Ελληνικά ή Αγγλικά από το λεξικό τώρα γιατί τα διαχώρισε και πρέπει να επιλέγω κάθε φορά Ελληνικά ή Αγγλικά?

Και φταίει ο ff για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Και φταίει ο ff για αυτο;

Ίσως έφταιγε το plugin που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα. Αλλά με το ίδιο plugin μέχρι πρότινος μια χαρά με μια επιλογή μου είχε και τις δυο γλώσσες, Αγγλικά και Ελληνικά.

Δοκίμασα άλλο plugin και όλα οκ.

Με ένα plugin έχω και Ελληνικά και Αγγλικά.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...