Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, tarantules είπε

Κάποιος μια βοήθεια γιατί θα το σπάσω από τα νεύρα μου :

Μπαίνω στη σελίδα του Aliexpress και σε όποιο προϊόν πατήσω μου βγάζει να κάνω login πρώτα για να τη δω.Σε άλλον browser πχ Opera ανοίγουν κανονικά οι σελίδες.

Τι ακριβώς το μπλοκάρει και θέλει να κάνω login; Το έχει ξανασυναντήσει κανείς;

Αυτό γίνεσαι σε μένα όταν είμαι σε ασφαλή περιήγηση ή από τον tor, όταν μπω κανονικά είτε με Firefox είτε με chome παίζει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύγκριση δύο διαφορετικών ιδεολογιών Chrome vs Firefox, Google vs Mozilla, Κατασκοπεία vs Ιδιωτικότητα. Παρά τα προβλήματα του Firefox, παραμένει υπέρ της ιδιωτικότητας και της προστασίας τυο απορρήτου σε αντίθεση με την Google που θέλει πλήρη διαφάνεια, ακόμη κι αν έχεις ρυθμίσει τα πάντα στο "απόρρητο"

Από Sciencealert.

https://www.sciencealert.com/a-tech-expert-says-we-should-stop-using-google-chrome?fbclid=IwAR2COphKBHcc-LuRGv7TfHe1gVDwdYzFwcFwGz0lRj5t9E3MMSB_mRrtQJI

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τι διαφάνεια να έχει ο Chrome;

Αν τον χρησιμοποιείς και είσαι και λογγαρισμένος στο Google. 

Ολα τους τα δίνεις το πιάτο.

Διαφάνεια με την έννοια να μη μενει τίποτα κρυφό στην Google και στους πελάτες της (εταιρείες κλπ) ;)

Κάθε τόσο είναι σε κόντρα με την Ε.Ε. όσον αφορά την καταπάτηση της ιδιωτικότητας κλπ Όπως και το Facebook που πρέπει να λογοδοτεί κάθε τόσο χωρίς να διαφέρει ιδιαίτερα από Google, συνεχίζουν αμφότεροι στην ίδια κατεύθυνση...

Γι αυτό από μεγάλους περιηγητές, μόνο firefox, εναλλακτικά κάποιο fork...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω εντελώς σε κάθε site που έχω αποθηκευμένο κωδικό login με το που πάω στη σελίδα login του site μου δείχνει κατευθείαν το username/password μου χωρίς να χρειάζεται να πατήσω στην μέχρι την έκδοση 67.0 άδεια μπάρα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ενώ πέρασα το firefox από το netbook στο desktop όταν το ξεκινάω μου λέει ότι δεν έχει profile παρόλο που εννοείτε ότι έχω περάσει και το φάκελο του profile(C:\Users\Onoma xristi\AppData\Roaming\Mozilla).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Γιατί ενώ πέρασα το firefox από το netbook στο desktop όταν το ξεκινάω μου λέει ότι δεν έχει profile παρόλο που εννοείτε ότι έχω περάσει και το φάκελο του profile(C:\Users\Onoma xristi\AppData\Roaming\Mozilla).

Ο φάκελος έχει έναν κωδικό για όνομα. Εϊναι ο ίδιος και στους δύο υπολογιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Ναι από τη στιγμή που είναι το ίδιο ακριβώς profile ναι.

Νομίζω το έφτιαξα απλά προσθέτοντας την παράμετρο -p στη συντόμευση του firefox.

Η συντόμευση δηλαδή είχε θέμα; Συνήθως δεν επηρεάζει, παλιά συντόμευση με νέο προφίλ από αλλού, θα έπρεπε να λειτουργεί... Αν έφτιαξε όμως οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είχε κανένα θέμα η συντόμευση απλά με την παράμετρο -p σου δίνει το δικαίωμα να διαλέξεις πιο profile να φορτώσει αλλά ακόμα και με αυτή τη παράμετρο την πρώτη φορά δεν μου έβγαλε κανένα profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...