Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω κι εδώ για όσους έχουν ακόμη πρόβλημα με το bug του Firefox

Για όσους χρησιμοποιούν έκδοση 56 και πίσω, αυτό το workaround δείχνει να λειτουργεί. Όχι μόνο επαναφέρει τα απενεργοποιημένα πρόσθετα, αλλά δίνει την δυνατότητα εγκατάστασης νέων πρόσθετων, κάτι που ήταν αδύνατο μετά το πρόβλημα στις αρχές Μαίου

 

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/bkspmk/addons_fix_for_5602_older/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματικα στεναχωριεμαι με την καταντια του firefox ..έχοντας ζησει τις πρωτες εποχες (1.x versions) και τις χρυσες εποχες (3.x+) ειναι να σε πιανουν τα κλαματα πως ειναι η σημερινη του κατασταση.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και στους browsers η Google πάει για μονοπώλιο... Αλλά και η Mozilla έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την πτώση από 50% σε 5% μέσα σε λίγα μόνο χρόνια... Παραμένει το Νο2 για την ώρα, αλλά με τέτοια ποσοστά και τέτοια προβλήματα, τι να το κάνεις... Κι εγώ χωρίς τέτοια workarounds, customizations κλπ, θα το είχα αφήσει προ πολλού για Chrome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox 67.0 Release Information
https://www.ghacks.net/2019/05/21/firefox-67-0-release-information/

Το πιο ηλιθιο feature του chrome βρηκαν να αντιγραψουν αυτη τη φορα

Starting with the release of Firefox 67 Stable, all extensions that do get installed by users in the web browser won't run in private browsing windows by default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αναβαθμίζοντας στη νέα έκδοση 67.0 έχασα τα πάντα?

Από πρόσθετα, ρυθμίσεις και γενικότερα τα πάντα και είναι λες και εγκατέστησα το firefox για πρώτη φορά?

 

Έχω ήδη στο netbook μου το firefox 66.0.3 και δοκίμασα να περάσω στο desktop μου όλους τους φακέλους από την αρχή αφού πρώτα σβήσω εντελώς με το your uninstaller προγραμμα το firefox του desktop αλλά πάλι τα ίδια.

 

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω εντελώς το νέο "feature" που πρόσθεσε η mozilla στην έκδοση 67.0?

Αυτό δηλαδή:

image.jpg

Edit: Βρήκα τη λύση.

Όποιος θέλει να απενεργοποιήσει αυτό το κουμπί πατάει στη μπάρα που βάζουμε τα sites την εντολη

about:config

Και μετά στην λευκή μπάρα κάνουμε αναζήτηση αυτής της γραμμής "signon.showAutoCompleteFooter" και απλά την κάνουμε από true σε false.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις διαπιστωσα οτι η 67 δεν ειναι esr, παρολο που ειναι 7 εκδοσεις νεοτερη της προηγουμενης esr. Η σειρα πηγαινε ετσι 17 > 24 > 31 > 38 > 45 > 52, αλλα η επομενη esr εγινε η 60 και η επομενη της θα ειναι η 68. Μεχρι και το διαγραμμα στη σελιδα της αλλαξε η mozilla, ανεβαζοντας το "βημα" στις 8 εκδοσεις

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου βγήκε μήνυμα ότι χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του ff, δεν κοίταξα να δω ποια.

Από εμφάνιση και λειτουργίες δεν μου άλλαξε τίποτα νομίζω, ενώ το πρόβλημα με το site που είχα αναφέρει κανα δυο σελίδες πριν παραμένει ολόιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Paragontas-X
Για το προβλημα με το που λες οτι εχασες τα  παντα. Ειχες παλιοτερα ff beta με το ιδιο προφιλ? Αν ναι, τοτε ισως να πεφτεις στο προβλημα που λεει ο τυπος εδω
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/bs3zxa/firefox_just_removed_all_of_my_data/eoiokwe/

@cthulhucarbide
Αν εισαι απλος χρηστης, λογικο ειναι να μην εχεις esr, μιας και η mozilla δεν την προοριζει για τους απλους χρηστες.

Για οσους χρησιμοποιουν userchrome.css, η mozilla σας εχει μια εκπληξη για την 69.
https://www.ghacks.net/2019/05/24/firefox-69-userchrome-css-and-usercontent-css-disabled-by-default/

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε κατι με το firefox? ανοιξα το pc σημερα κ ειχε χαθει το ιστορικο μου, οι σελιδοδεικτες μου, ακομα κ το ublock που εχω ενεργοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ilias78 είπε

εγινε κατι με το firefox? ανοιξα το pc σημερα κ ειχε χαθει το ιστορικο μου, οι σελιδοδεικτες μου, ακομα κ το ublock που εχω ενεργοποιησει.

Έγινε κάποια ενημέρωση μήπως;

Σε μένα δεν έχω πρόβλημα, μιας και είμαι με την τελευταία μη Quantum έκδοση, 56 και δεν το αφήνω να πάει σε Quantum...

Μήπως έκανες καμιά εκκαθάριση φακέλων, με κάποιο cleaner και σου έσβησε τις ρυθμίσεις του firefox? Στο κινητό έπαθα τα ίδια και χειρότερα με τα διάφορα Cleaners που υπάρχουν, πρέπει να κάτσω να το ξαναστήσω από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ilias78 είπε

οχι δεν εκανα τιποτα. να πηρε καμια ενημερωση μονο του? εχει auto update? αν ναι, πως το απενεργοποιω?

Στην έκδοση που έχω, είναι στα εργαλεία, επιλογές, γενικά, ενημερώσεις του firefox. Το έχω εντελώς απενεργοποιημένο. Υπάρχει κι επιλογή για έλεγχο ενημερώσεων, αλλά να ρωτάει αν θέλεις εγκατάσταση ή όχι. Επίσης, αν πας βοήθεια και περί Firefox θα σου εμφανίσει έκδοση κι από εκεί μπορείς επίσης να κάνεις ενημέρωση χωρίς καν να το καταλαβεις.

Άλλη πιθανότητα για να χάθηκαν, μήπως έκανες συγχρονισμό με άλλη συσκευή και εκεί λείπουν σελιδοδείκτες κλπ? Μου έχει συμβεί με ένα παλιό μίνι netbook που έχω για ώρα ανάγκης, έκανα συγχρονισμό και αντί να αντιγράψει σελιδοδείκτες από τον κύριο υπολογιστή, αντί αυτού, έσβησε τους σελιδοδείκτες από τον κύριο και πέρασε κάτι παλιούς που είχα στο μικρό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα μεινουμε χωρις browser στο τελος, μια o Firefox που παραμενει τσιρκο, μια o Chrome που σκοτωνει τους adblockers, αναγκαστικα πρεπει να παμε σε forks..

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Στην έκδοση που έχω, είναι στα εργαλεία, επιλογές, γενικά, ενημερώσεις του firefox. Το έχω εντελώς απενεργοποιημένο. Υπάρχει κι επιλογή για έλεγχο ενημερώσεων, αλλά να ρωτάει αν θέλεις εγκατάσταση ή όχι. Επίσης, αν πας βοήθεια και περί Firefox θα σου εμφανίσει έκδοση κι από εκεί μπορείς επίσης να κάνεις ενημέρωση χωρίς καν να το καταλαβεις.

Άλλη πιθανότητα για να χάθηκαν, μήπως έκανες συγχρονισμό με άλλη συσκευή και εκεί λείπουν σελιδοδείκτες κλπ? Μου έχει συμβεί με ένα παλιό μίνι netbook που έχω για ώρα ανάγκης, έκανα συγχρονισμό και αντί να αντιγράψει σελιδοδείκτες από τον κύριο υπολογιστή, αντί αυτού, έσβησε τους σελιδοδείκτες από τον κύριο και πέρασε κάτι παλιούς που είχα στο μικρό...

το βρηκα το auto update κ το απεργοποιησα. ευχαριστω.

οχι δεν εκανα καποιο synk. τεσπα, το καλο ειναι πως δεν ειχα κ τιποτα συμαντικο οποτε σχεδον μηδεν το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...