Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γινεται, αφου οταν με ρωταει να αποθηκευσει κωδικους για ενα site και του επιλεγω 'Never save', εν τελει αυτο να θυμαται τους κωδικους;Δεν θελω να τους θυμαται. Γιατι με γραφει και τους θυμαται;

Εν τω μεταξυ, οταν παω στα options, να δω τα saved passwords, δεν μου δειχνει απολυτως τιποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!
(ωστε να τα σβησω)
Τι γινεται ρε παιδια;;;;;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι σελιδες αποθηκευουν στα cookies τους τα credentials που εχεις βαλει για την καθεμια. Αν βαλεις να σβηνονται τα cookies οταν κλεινει ο ff, θα πρεπει καθε φορα να τους βαζεις ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οι σελιδες αποθηκευουν στα cookies τους τα credentials που εχεις βαλει για την καθεμια. Αν βαλεις να σβηνονται τα cookies οταν κλεινει ο ff, θα πρεπει καθε φορα να τους βαζεις ξανα.

Αυτη η 'γενικη', ρυθμιση, δεν με βολευει. Μπαινω σε ενα σωρο φορουμς, κι εκει θελω να κραταει τα login, στα cookies. Στο yahoo mail ομως, ΔΕΝ θελω. Ε, και αποθηκευει τους κωδικους, και οσο και αν το βαλω στις εξαιρεσεις να μην κρατα, αυτο επιμενει να με βαζει εντος mail καθε φορα που ανοιγω το firefox. Θελω να ζητα κωδικο στο yahoo mail page, καθε φορα που παω να μπω μεσω firefox. Και οπως ειπα, ενω με βαζει κατευθειαν μες το mail, αν πας να δεις την καρτελα saved passwords, εκει ειναι εντελως κενο, ουτε yahoo ουτε τιποτε! Πως γινεται αυτο;;;;

Οπως και να χει, θελω το yahoo να μου ζητα παντα κωδικο στον ff. Βοηθειστε με μηπως και το καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Αυτη η 'γενικη', ρυθμιση, δεν με βολευει. Μπαινω σε ενα σωρο φορουμς, κι εκει θελω να κραταει τα login, στα cookies. Στο yahoo mail ομως, ΔΕΝ θελω. Ε, και αποθηκευει τους κωδικους, και οσο και αν το βαλω στις εξαιρεσεις να μην κρατα, αυτο επιμενει να με βαζει εντος mail καθε φορα που ανοιγω το firefox. Θελω να ζητα κωδικο στο yahoo mail page, καθε φορα που παω να μπω μεσω firefox. Και οπως ειπα, ενω με βαζει κατευθειαν μες το mail, αν πας να δεις την καρτελα saved passwords, εκει ειναι εντελως κενο, ουτε yahoo ουτε τιποτε! Πως γινεται αυτο;;;;

Οπως και να χει, θελω το yahoo να μου ζητα παντα κωδικο στον ff. Βοηθειστε με μηπως και το καταφερω.

Κατέβασε το πρόσθετο CookieBro.Σε κάθε site που θέλεις να σου κρατάει τα cookies θα το βάζεις στη white list και δεν θα ξαναασχολείσαι.Στα υπόλοιπα , απλά δεν θα τα κρατάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tarantules είπε

Κατέβασε το πρόσθετο CookieBro.Σε κάθε site που θέλεις να σου κρατάει τα cookies θα το βάζεις στη white list και δεν θα ξαναασχολείσαι.Στα υπόλοιπα , απλά δεν θα τα κρατάει.

Ειναι μια καποια λυση. Ευχαριστω για την προταση. Βεβαια, οχι ιδανικη. Θα ηταν προτιμοτερο να κανει την εκκαθαριση κατα την εξοδο απο τον ff. Αν'αυτου, την κανει στο startup. Αποτελεσμα? Με βαζει κανονικα και βλεπω το yahoo mail, και μετα απο λιγα δευτερολεπτα σε πεταει να κανεις login.

anyway, απο το ολοτελα...κατι ειναι κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όποιον γνωρίζει, είχα εγκατεστημένο ένα ελληνικό - αγγλικό λεξικό το οποιο μου υπογραμμίζει ποιες λέξεις δεν ειναι σωστές κλπ.

Στα ελληνικά λειτουργεί κανονικά, πλέον όμως στα αγγλικά τα βγάζει οτι είναι όλα λάθος.

Δοκίμασα να το αφαιρέσω τελείως και στα ελληνικά συνεχίζει να μου υπογραμμίζει αν έχω ξεχάσει κανέναν τόνο η είναι λάθος κλπ, στα αγγλικά όμως κάνει το ίδιο.

Πέρασα το συγκεκριμένο https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/us-english-dictionary/ αλλά και πάλι όλες τις αγγλικές λέξεις τις βγάζει ότι είναι λάθος.

 

Είναι κάποια ρύθμιση που έχω αμελήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ένα pc μόνο για ιντερνετ που έχει xp. 

Ο firefox έχει κολλήσει στην 52.9.0 έκδοση. Δεν μπορώ να αναβαθμίσω σε πιο νέα έκδοση.

Μετα απο αυτό το κόλλημα με τα πρόσθετα δεν με αφήνει να εγκαταστήσω το adblock  ή το ublock origin, μου λέει οτι δεν είναι συμβατό με την έκδοση που έχω. Πατάω να κατεβάσω πιο παλιά έκδοση του  ublock origin αλλά μου λέει download failed. Please check your connection.

Το ίδιο μου βγάζει και στο adblock. Υπάρχει κάποια λύση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 4:59 ΜΜ, hariskar είπε

Βάλε το English - Greek Spelling dictionary που είναι συγχρόνως Ελληνικό και Αγγλικό.

αυτό έχω και στα αγγλικά δεν λειτουργεί.

Ακόμα και το πόστ σου που έκανα παράθεση μου το βγάζει με γραμμούλες τα αγγλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

αυτό έχω και στα αγγλικά δεν λειτουργεί.

Ακόμα και το πόστ σου που έκανα παράθεση μου το βγάζει με γραμμούλες τα αγγλικά!

Έχεις επιλέξει όταν κάνεις δεξί κλικ Check Spelling και από κάτω Languages: Greek (EN);

Σε εμένα λειτουργεί άψογα και στις 2 γλώσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Βάλε linux και καθάρισες για μια ζωή

Lixnux δεν μπορώ να βάλω. το pc το έχουν οι γονείς μου για ιντερνετ, εδώ αμαν έκανα να τους μάθω τα windows. Κάποια άλλη λύση?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hariskar είπε

Έχεις επιλέξει όταν κάνεις δεξί κλικ Check Spelling και από κάτω Languages: Greek (EN);

Σε εμένα λειτουργεί άψογα και στις 2 γλώσσες.

Αυτό ήταν μάλλον το μπέρδεμα με τα πρόσθετα χάλασε και τούτο. Το άφησα στα αγγλικά και λειτουργεί σωστά πλέον!

Ευχαριστώ.

Είχα ξεχάσει ότι υπήρχε το δεξί κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η mozilla σας ζητα ταπεινα συγγνωμη για το χαλι του σ/κ που μας περασε, και δινει και μια εξηγηση για το τι εγινε.
https://hacks.mozilla.org/2019/05/technical-details-on-the-recent-firefox-add-on-outage/
https://blog.mozilla.org/blog/2019/05/09/what-we-do-when-things-go-wrong/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...