Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αυτό ακριβώς έφταιγε, έπεσε ο server της εταιρείας

Δηλαδη, πως επηρεαζει ο server της mozilla, το αν εγω τρεχω τον ff στο μηχανημα μου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν επεσε ακριβως, οποτε ας εξηγησω τι εγινε.

Εσυ εχεις στον ff σου ενα συνολο απο προσθετα και ο ff ελεγχει για νεες εκδοσεις τους καθε τοσο με τον κεντρικο σερβερ του amo (addons.mozilla.org). Επιπλεον, απο την 43 και μετα, ο ff ελεγχει υποχρεωτικα και αν αυτα τα προσθετα που εχεις εγκατεστημενα εχουν τα ιδια certificates (ψηφιακες υπογραφες) με αυτα στον σερβερ και οσα δεν εχουν τα απενεργοποιει. Και χτες εληξαν τα certificates στον σερβερ της mozilla, οποτε το verification που πηγε να κανει ο καθε ff στον κοσμο απετυχε, οποτε απενεργοποιηθηκαν τα προσθετα που ειχανε εγκαταστησει οι χρηστες. 

Μεγαλη πατατα απο τη mozilla, που 24 ωρες μετα το μονο που εχει κανει ειναι να βγαλει ενα workaround που απαιτει την ενεργοποιηση των studies και την εγκατασταση ενος εξτρα προσθετου. Θυμιζω οτι τα studies ειναι ενα feature του ff που εχει επικριθει τουλαχιστον 2 φορες στο παρελθον για τα χαλια που δημιουργησε στους χρηστες (cliqz και mr robot).

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε εμενα απενεργοποιηθηκαν ολα τα προσθετα αλλα δεν πειραζω τιποτα ακομα γιατι αποτι βλεπω μαλλον τις επομενες ωρες θα φτιαχτει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος δε θέλει να ενεργοποιήσει τα studies,μπορεί να βάλει το ενδιάμεσο πιστοποιητικό από εδώ. Λογικά πάντως μέχρι αύριο θα έχει βγει patch.

Επεξ/σία από BadBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο manjaro ενεργοποίησα τα studies και έφτιαξε αμέσως το πρόβλημα. Στα windows 10 έχει περάσει μια μέρα και ακόμα τίποτα. Τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον απεγκατέστησα Firefox οριστικά μετά από σχεδόν 15 χρόνια αποκλειστικής χρήσης.

Στην αρχή χτες σταμάτησαν να δουλεύουν τα addons και από σήμερα το πρωί δεν μπορούσα να φορτώσω καμία σελίδα. Ενεργοποίησα το studies, τίποτα μέχρι το απόγευμα.

Τέλος εποχής...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τον εγκαταλείπω τόσο εύκολα. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τον Waterfox, από τον οποίο έμεινα πολύ ικανοποιημένος (γιατί μπόρεσα να χρησιμοποιήσω σχεδόν όλα μου τα πρόσθετα, καθώς και κάποιο legacy που δεν υπάρχει στον Firefox Quantum), και περιμένω να διορθωθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...