Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν νευριαζω με το "firefox is running but not responding", με αυτο θα βγαλω αφρους! 

 

 

αυτο το προβλημα λυθηκε με την 34. πλεον σου βγαζει μηνυμα να τον κλεισεις και να τον ξανανοιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προειδοποηση που βγαζει δεν ειναι λυση. Λυση ειναι... να μην το βγαζει, οπως κανει πχ ο chrome οταν τον κλεισω και τον ξανανοιξω αμεσως.

 

Αληθεια Killik, φιλικα παντα, συμφωνεις με τα οσα λεω παραπανω για τον ff και το market share που πεφτεθ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε παιζει βιντεο στο youtube. παει να τα φορτωσει και κολλαει εκει

 

εκανα εκκαθαριση cookies, cache.

εκκαθαριση με ccleaner

 

ΔΕΝ αλλαξε κατι. πως θα το διορθωσω; (χωρις απεγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση)

 

ειμαι στην 37.0 beta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προειδοποηση που βγαζει δεν ειναι λυση. Λυση ειναι... να μην το βγαζει, οπως κανει πχ ο chrome οταν τον κλεισω και τον ξανανοιξω αμεσως.

 

 

αυτο που κανει ο Chrome ειναι να σκοτωνει τα processes των tabs οταν τον κλεινεις. γιαυτο και δεν βγαζει τετοιο μηνυμα.

ο Firefox ειναι single-process, οποτε οταν τον κλεισεις ειναι φυσικο και επομενο να θελει χρονο για να καθαρισει την μνημη απο ολα τα tabs,addons,plugins,κτλ που τρεχουν στο process αυτο.

αν τον ξανανοιξεις πριν τελειωσει την διεργασια αυτη, θα σου βγαλει το μηνυμα. το καλυτερο που μπορουσε να κανει η Mozilla ειναι να σου δωσει την δυνατοτητα να "σκοτωσει" το process και να τον ανοιξεις κανονικα.

 

αν ομως θελεις να ξεφορτωθεις τελειως αυτο το προβλημα, εχεις δυο λυσεις:

 

φτιαξε ενα batch file που να εκτελει taskkill του firefox process και μετα να τον ανοιγει.

 

η βαλε την Nightly με το e10s ενεργοποιημενο.

 

Προσωπικα, δεν εχω αντιμετωπισει αυτο το προβλημα εδω και αρκετο καιρο, επειδη ο χρονος κλεισιματος του browser εχει βελτιωθει κατα πολυ. Αυτο επαληθευεται και απο τα benchs που εχουν κανει οι devs που ασχολουνται με τα σχετικα bugs.

Υποψιαζομαι οτι σου βγαζει το μηνυμα, εξαιτιας καποιου page script η addon που αρνειται να σταματησει να τρεχει.

 

Εκει που εχω προβλημα, ειναι με τον Chrome οταν τρεχω πολλα tabs. Δεν κλεινει με τιποτα αν του κανω exit, ενω μερικες φορες σκοτωνει μονο τα μισα tab processes, οποτε οταν τον ξανανοιγω, μου φορτωνει μονο τα μισα tabs απο το προηγουμενο session .

Γιαυτο και εχω φτιαξει ενα batch με taskkill και για τον Chrome.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως; το θεμα ειναι οτι προχθες επαιζαν και ξαφνικα σταματησαν, χωρις να εχω αλλαξει κατι

 

1. Στη σελίδα https://www.youtube.com/html5  λογικά κάπου στη μέση γράφει "The HTML5 player is currently used when possible." , από κάτω ένα μαύρο κουμπι "Use the default player". Το πατάς αυτό.

2. Πήγαινε στο about:config και άλλαξε το media.mediasource.enabled σε false.

3. Restart τον firefox και ξαναδοκίμασε.

 

(Αν θες να τα ξαναγυρίσεις όπως πριν, κάνεις τα ανάποδα βήματα ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει αυτά τα 2 μηνύματα ο firefox.Τον έχω κα΄νει απεγκατάσταση και εγκατάσταση 2-3 φορές και όλο τα ίδια.Υπάρχει λύση?

post-244051-0-19312700-1426547038_thumb.jpg

post-244051-0-25229300-1426547039_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει αυτά τα 2 μηνύματα ο firefox.Τον έχω κα΄νει απεγκατάσταση και εγκατάσταση 2-3 φορές και όλο τα ίδια.Υπάρχει λύση?

Η απεγκατάσταση δεν σβήνει το προφίλ όμως. Δοκίμασε να μπεις με νέο προφίλ σβήνοντας η μετονομάζοντας τον φάκελο στο Mozilla στο Users/<username>/AppData/Roaming. Αν τον σβήσεις πάρε πρώτα ενα backup τα bookmarks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στη σελίδα https://www.youtube.com/html5  λογικά κάπου στη μέση γράφει "The HTML5 player is currently used when possible." , από κάτω ένα μαύρο κουμπι "Use the default player". Το πατάς αυτό.

2. Πήγαινε στο about:config και άλλαξε το media.mediasource.enabled σε false.

3. Restart τον firefox και ξαναδοκίμασε.

 

(Αν θες να τα ξαναγυρίσεις όπως πριν, κάνεις τα ανάποδα βήματα ;))

use default player δε με εμφανιζει πουθενα παντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...