Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο μια unbootable εγκατασταση windows (8.1 update 1) διεσωσα το φακελο του προφιλ του ff (μπαινοντας απο hirens κλπ) και αφου ξαναεγκαταστησα το λειτουργικο, πηγα να τον κανω import απο το profile manager. Αλλα παντα ξεκιναει τον ff με στοκ ρυθμισεις και εμφανιση. Γιατι? Τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί import? Δοκίμασε με κλειστό τον ff, να βάλεις τον φάκελο που κράτησες στο

 

C:\Documents and Settings\xxxxxxxx\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ρε παιδια ο μονος browser ειναι ουσιαστικα, δοκιμασα τον chrome ενα διαστημα στην δουλεια, απιστευτο χαλι, κατ αρχην αυτο το feature που ανοιγει ενα process για καθε tab απλα απαραδεκτο, ελπιζω αν κ οποτε μπει στον fx να υπαρχει option να το κανουμε disable γιατι δεν παλευεται, με 5-6 tabs ανοικτα κ μονο το adblock απο extensions γεμιζω με processes απο καμια 50αρια mb το καθενα, μονο με το chrome ανοικτο κ outlook ουσιαστικα πολυ γρηγορα βρισκομουνα να χρησιμοποιω paging file σε συστημα με 2gb ram βεβαια, αλλα κ παλι απαραδεκτο, χωρια το adblock που οποτε γουσταρε κρασαρε, γενικως πολλα κουσουρια, ie δεν υπαρχει ουτως ή αλλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιοτερα, δεν θυμαμαι σε ποια εκδοση του FF, υπηρχε επιλογη απενεργοποιησης των εικονων

προκειμενου να καταναλωνονται λιγοτερα δεδομενα.

Ψαχνω και δεν το βρισκω.

 

Μπορει καποιος να βοηθησει ή εστω να μου προτεινει καποιον τροπο σ' αυτο ή σε αλλον browser,

για οικονομια σε καταναλωση δεδομενων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο about:config και άλλαξε το permissions.default.image από 1 --> 2

αλλά καλύτερα να βάλεις αυτό εδώ: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/image-block/

 

Αν θέλεις ρυθμίσεις για κάθε site:
1. θα ανοιξεις τη σελίδα που θέλεις

2. δεξι κλικ --> view page info --> Permissions

3. θα βρεις το "Load Images", θα ξετσεκάρεις το Use Default.

4. θα επιλέξεις block για να μη φορτώνει εικόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο addon που να μεταφραζει στα αγγλικα ή ελληνικα οποιοδηποτε site (π.χ. γερμανικο ebay) αλλα να μπορεις να κανεις login κ.τ.λ. στο μεταφραζμενο αυτο site και οχι σαν αυτη τη μεταφραση που κανει το google translator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγες μερες εχω ενα περιεργο προβλημα στο firefox

 

Αρκετα συχνα (καθε 5-10 λεπτα μεσο ορο αλλα με μεγαλη διακυμανση) μου χαλαει καποια κομματια της εικονας για κλασματα δευτερολεπτου

 

Οριστε τι εννοω

http://i128.photobucket.com/albums/p193/bspus/garbled_zpsaa482784.png
 

Δεν συμβαινει μονο στα γραμματα απλως ετυχε τωρα και απειδη κραταει πολυ λιγο ειναι δυσκολο να προλαβω να παρω printscreen με περισσοτερα παραδειγματα.

 

Προσφατα εκανα αυτοματα αναβαθμιση απο 8 σε 8.1 windows ενω παραλληλα αλλαξα και καρτα γραφικων απο μια 7770 σε 8400gs

 

Η καρτα δεν ειχε ποτε προβλημα, αναβαθμιση σε 8.1 εχω κανει και αλλου ενω δεν εχω λογο να πιστευω οτι φταιει κατι στο Hardware η στα windows γιατι το προβλημα εμφανιζεται αποκλειστικα στο firefox.

Δεν χαλαει ποτε κομματι της εικονας που δεν ειναι μεσα στον ιδιο το firefox (πχ window borders κλπ), μπορει να βλεπω ταινιες για αρκετη ωρα στο vlc και δεν εχω ποτε προβλημα, οπως επισης δεν εχω προβλημα με internet explorer

 

Εχει τυχε σε κανεναν αλλον?

Την 35.01 εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hardware acceleration του ff πρέπει να φταίει, μάλλον είναι κάποιο bug σε συνδυασμό με 8400gs και τους τελευταίους geforce drivers.

 

Μόνο σε γράμματα στο κάνει ή σε όλο το canvas; Δυο πράγματα που σκέφτομαι το ένα είναι να παίξεις λίγο με κάποια settings στο about:config ---> gfx.* μήπως "τσιμπήσεις" πότε το κάνει. Το άλλο να βάλεις μια aurora/nightly παράλληλα και να τη δουλέψεις μερικές μέρες μήπως υπάρχει κάποιο βεβαιωμένο / διορθωμένο bug -που δεν βρήκα με μια γρήγορη ματιά στο bugzilla.

 

Btw, ο Killik είναι ειδικός σ'αυτα.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλά δεν είναι σωστό να απενεργοποιηθεί μόνιμα γιατί θα χάσεις σε ταχύτητα rendering. Δες πρώτα αν έφταιγε αυτό (αλλαξε και nvidia drivers- απ'οτι βλέπω τελευταίους δίνει τους 340.52 για την 8400GS) για να ξέρεις οτι είναι θέμα rendering κι όχι κάτι άλλο.

 

Μήπως κάνεις κάτι άλλο παράλληλα με την κάρτα γραφικών πχ. transcoding videos ή bitcoin mining;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους 340.52 εχω. Μονο του τους εβαλε δηλαδη το συστημα με τα 8.1

 

Δεν κανω τιποτε αλλο παραλληλα οχι. Παλαιοτερα που εκανα λιγο mining με την 7770 οσο ημουν στο internet δεν μου δημιουργουσε προβλημα. Το ιδιο και με το Transcoding.

 

Θα το αφησω ετσι. Δεν βλεπω και καμια διαφορα στην ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτησα για mining κάπου είδα σε bug report οτι βγάζει μαύρα στίγματα στο scrolling, ειδικά με την 8400GS & GT. Αφου δεν το κάνει τώρα άστο έτσι και το κοιτάς σε επόμενη εκδοση ff. ;)

 

Τεστ gia HW Acc εδω αλλά και εδώ από microsoft.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο ... γινεται καθε φορα που βγαινει μια νεα εκδοση ολο και κατι χαλαει.

 

Π.χ. στη νεα 36.0 που βγηκε σημερα ειχα καποιες μηχανες αναζητησεις και ξαφνικα χαθηκαν ναι μεν τις βλεπω οταν παταω πανω στο μεγενθυτικο φακο και μετα στο "change search settings" αλλα ως εκει μετα δεν μπορω να τις εμφανισω εκει που ηταν πριν.

 

Τι θα γινει ποια με την mozilla 1 θα φτιαχνει 10 θα χαλαει?

 

Και κλασικα ακομα στο youtube με html5 δεν μπορεις να διαλεξεις 1080 αναλυση.

 

Αααα ρε mozilla θα με κανεις να παω στο google chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...