Προς το περιεχόμενο

Αγορά entry level DSLR φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους σας! Eχω σκοπο να αγορασω μια dslr! Ημουν αναμεσα στη canon eos 1000D και στη nikon d3000 οπως ολοι. Η αληθεια ειναι πως την καθηστερησα την αγορα με αποτελεσμα να μη βρισκω την canon 1000D κατω απο 400Ε(χωρις IS). Αντιθετα κατεληξα στη nikon d3000 με φακό18-55(IS) στα 340Ε και δωρο καρτα μνημης και θηκη. Δε με πειραζει για το live view που δεν εχει! Να κανω την αγορα; Δε διαθετω πανω απο 400Ε για αρχη(ειμαι αρχαριος).

 

Κάντη. Μια χαρά θα είσαι. Με τα 60 ευρώ που περισσεύουν μπορείς να πάρεις ένα τριποδάκι αν είσαι φίλος των τοπίων ή ένα κινέζικο εξωτερικό ttl flash αν είσαι φίλος των πορτραίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τριποδο παρε αυτο http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Tripod/Hama-Star-62-Tripod-4162.htm

 

το εχει στο αμαζον 17 ευρω!

πηρα το ελαφρως καλυτερο 63,με 18.5 ευρω και ειναι φανταστικο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει από το αγγλικό amazon το Hahnel Triad 40 Lite και είναι τέλειο. Μόλις ανακάλυψα πως το δίνουν 9 λίρες φθηνότερα και τα πήρα άσχημα, γιατί πάντα πληρώνω περισσότερα από τους άλλους γμτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Λοιπον να ξαναφερω στην επιφανεια αυτο το θεμα.. Και εγω ειμαι ενας πολυ αρχαριος με τις μηχανες που ομως εχω ριξει τρελο διαβασμα.. Ομως εχω τρελο παθος με τη φωτογραφια και ιδιαιτερα με την επεξεργασια της (photoshop) .. Ετσι αποφασισα να παρω μια DSLR . Ειχα ξεκινησει απο compact αλλα κατεληξα να θελω την D3100 σαν τρελος.. Ειναι μια απο τις καλυτερες στην κατηγορια της ! Για μεταχειρισμενη , δε το βλεπω.. δυσκολα ! Προτιμω να την παρω αυτη , να την κρατησω καποια χρονια , και αν δω οτι εχω αλλες αναγκες αναβαθμιζω ! Ομως , τι να κανω ;; Να περιμενω ποτε θα βγει η D3200 η να παω στην D3100 ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον να ξαναφερω στην επιφανεια αυτο το θεμα.. Και εγω ειμαι ενας πολυ αρχαριος με τις μηχανες που ομως εχω ριξει τρελο διαβασμα.. Ομως εχω τρελο παθος με τη φωτογραφια και ιδιαιτερα με την επεξεργασια της (photoshop) .. Ετσι αποφασισα να παρω μια DSLR . Ειχα ξεκινησει απο compact αλλα κατεληξα να θελω την D3100 σαν τρελος.. Ειναι μια απο τις καλυτερες στην κατηγορια της ! Για μεταχειρισμενη , δε το βλεπω.. δυσκολα ! Προτιμω να την παρω αυτη , να την κρατησω καποια χρονια , και αν δω οτι εχω αλλες αναγκες αναβαθμιζω ! Ομως , τι να κανω ;; Να περιμενω ποτε θα βγει η D3200 η να παω στην D3100 ;;

 

Αν έχεις σκοπό να τα "χώσεις" μήπως να πήγαινες σε καμιά μεταχειρισμένη d300 σε καλή κατάσταση με λίγα κλικ; Από την άλλη δεν έχει νόημα να ψάχνεις την πιο καλή μηχανή για να την δουλεύεις με μέτριο φακό. Ίσως πρέπει να το δεις σφαιρικά συνυπολογίζοντας τον παράγοντα φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα .. εγω κατεληξα στην D3100 .. μεταχειρισμενη δεν θα ηθελα.. θελω να παρω την πρωτη μου μηχανουλα , να μαθω πανω σε αυτην . Να δω τις αναγκες μου και απο εκει και περα , να παρω καινουργιους φακους , αφου θα εχω ενα καλο σωμα .. Για την 3200 διαβασα οτι βγαινει απο 2013 και πιο μετα. Οποτε σε κανα μηνα πιστευω να εχω στα χερια μου την 3100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα .. εγω κατεληξα στην D3100 .. μεταχειρισμενη δεν θα ηθελα.. θελω να παρω την πρωτη μου μηχανουλα , να μαθω πανω σε αυτην . Να δω τις αναγκες μου και απο εκει και περα , να παρω καινουργιους φακους , αφου θα εχω ενα καλο σωμα .. Για την 3200 διαβασα οτι βγαινει απο 2013 και πιο μετα. Οποτε σε κανα μηνα πιστευω να εχω στα χερια μου την 3100

Όχι, δεν έχω μεταχειρισμένη d300 στις αγγελίες και προσπαθώ να τη σπρώξω! :mrgreen: Εγώ βασικά canonάκιας είμαι. Απλά επειδή έχει τύχει να δουλέψω αρκετά τη d3100 και κάποιες άλλες nikon, είπα να πω τη γνώμη μου. Καλή είναι μεν για entry level, αλλά μια μεταχειρισμένη ανώτερης κατηγορίας απλά δεν συγκρίνεται με τη d3100 σε ποιότητα εικόνας, ποιότητα κατασκευής, εργονομία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο φθηνές dslr όλων των εταιριών θεωρούνται λίγο αναλώσιμες. Τα χρήματα που θα έχανες εάν πούλαγες την κανούρια σου D3100 θα είναι πολύ περισσότερα σε σχέση με αυτά που θα έχανες αν ξαναπούλαγες την μεταχειρισμένη σου D300. Δεν επενδύουμε στο σώμα, αλλά σε φακούς. Ο andreasl ξέρει τι σου λέει. Εάν θέλεις να ασχοληθείς όπως λες, θα το δεις κατευθείαν κατά πόσο αξίζει η αγορά μιας D300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μονο το σωμα παει 1400. Στην υπερτατη περιπτωση (που ειναι απιθανο) τη βρισκω 700. Και παλι ειναι πολλα !! Εγω δεν θελω να ξεκινησω με μια pro dslr . Προτιμω την entry. Τη μηχανη αυτη θα τη μαθω με τα χρονια και αν δω οτι δεν με καλυπτουν οι αναγκες της παω σε κατι αλλο . Εφοσον καν ομως δεν εχω γνωσεις , ειναι προτιμοτερο να αρχισω απο κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα λεγα να πας σε μια που να εχει προοπτικες σε θεμα φακων.

να ξερεις παντως οτι ο φακος ειναι το βασικο και το σωμα το αναλωσιμο.οσο και αν ακουγεται περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την 3100 με κλειστα ματια(μεχρι 500,οχι παραπανω).δεν εχει αντιπαλο προς το παρον στην κατηγορια της.για φακους,θα δεις πρωτα τι σε αρεσει να φωτογραφιζεις με τον 18-55 και μετα θα αποφασισεις πανευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3100 θα παρω.. Και οπως εχω διαβασει εχει προοπτικες για φακους . Μονο απο την Νικον παιρνει 169 φακους !! Περα απο αλλες εταιριες.. Οπως και να εχει.. ειμαι της γνωμης πως για να ξεκινησω αυτο το παθος μου πρεπει να κανω μικρα βηματα. π.χ. δεν μπορεις να πας σε σχολη οδηγων και να μαθεις να οδηγας πανω σε φεραρι . Μπορει να ειναι πολυ καλυτερη απο ενα yaris αλλα εκει μαθαινεις και η εμπειρια σε οδηγει στην φεραρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω το θέμα dslr έχει γίνει μόδα τελευταία, και υπάρχει η περίπτωση (γνωρίζω αρκετές) να μείνει η μηχανούλα στο ράφι, εγώ προτίνω σε ΟΛΟΥΣ,που θέλουν να ασχοληθούν, την αγορά ενός μεταχειρισμένου σετ.

Μπορείς να βρείς άνετα 400/450D canon με 250ε, και τις αντίστοιχες νίκον.

 

Μη μπαίνετε στο τριπάκι σωμάτων στυλ canon 1000/1100D, που είναι πραγματικά φθηνοκατασκευές, απλά εκμεταλλεύονται τη καύλα του κοσμάκη για "φθηνή επαγγελματική" μηχανή.

Φυσικά και των αντίστοιχων νίκον (που λογικά θα υπάρχουν).

 

Επίσης, μτχ 40D canon είναι επίσης η κορυφαία αγορά.Σκυλί μαύρο πραγματικά και σε καλή τιμή πλέον, όντας παλιό σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω το θέμα dslr έχει γίνει μόδα τελευταία, και υπάρχει η περίπτωση (γνωρίζω αρκετές) να μείνει η μηχανούλα στο ράφι, εγώ προτίνω σε ΟΛΟΥΣ,που θέλουν να ασχοληθούν, την αγορά ενός μεταχειρισμένου σετ.

Μπορείς να βρείς άνετα 400/450D canon με 250ε, και τις αντίστοιχες νίκον.

 

Μη μπαίνετε στο τριπάκι σωμάτων στυλ canon 1000/1100D, που είναι πραγματικά φθηνοκατασκευές, απλά εκμεταλλεύονται τη καύλα του κοσμάκη για "φθηνή επαγγελματική" μηχανή.

Φυσικά και των αντίστοιχων νίκον (που λογικά θα υπάρχουν).

 

Επίσης, μτχ 40D canon είναι επίσης η κορυφαία αγορά.Σκυλί μαύρο πραγματικά και σε καλή τιμή πλέον, όντας παλιό σώμα.

 

που...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...