Προς το περιεχόμενο

Αγορά entry level DSLR φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, το βίντεο το θέλω μόνο και μόνο για αν χρειαστεί να γράψω βίντεο (σπάνια) να μην χρειάζομαι μια άλλη κάμερα που γράφει βίντεο. Θα μπορούσα βέβαια να χρησιμοποιήσω και το κινητό μου για βίντεο...

 

Όσο έχει να κάνει με το θέμα "μεταχειρισμένη" τα βασικά μου προβλήματα είναι τρία:

1)Αφού δεν ξέρω από DSLR πώς θα καταλάβω ότι αυτό που παίρνω είναι σωστό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα;

2)Δεν έχω ιδέα που να ψάξω για μεταχειρισμένες DSLR

3)Δεν έχω καλή εμπειρία - τύχη με μεταχειρισμένα. Πρόσφατα αγόρασα κάτι ηχεία και ενώ στην αρχή δούλευαν άψογα μετά από αρκετές μέρες άρχισαν να έχουν προβληματάκια

 

αγοραζεις DSLR με τα εξης κατα νου.

 

1. δεν θα σε κανει η μηχανη καλυτερο φωτογραφο. σαν χρηση ειναι κατα πολυ δυσκολοτερες και στην αρχη θα ζοριστεις λιγακι.

2. αγοραζεις οτι σου επιτρεπει η τσεπη σου παντα αναλογικα με το ποσο γουσταρεις την φωτογραφια

3. nikon για τοπια, προσωπα,καλα αυτοματα προφιλ και καλλιτεχνικα αποτελεσματα, canon για ποιο ρεαλιστικη απεικονιση και κινουμενα θεματα.

4. οι αλλες εταιριες δεν αξιζουν εκτος και αν βρεις σε πολυ χαμηλη τιμη καποια

5. καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που σου καθεται καλυτερα στα χερια και εχει μια στοιχειωδη ποιοτητα κατασκευης.

 

http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=165

 

http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=3079

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να μπείς στο dpgr και να ψωνίσεις άφοβα.

 

Πρόκειται για ένα σοβαρό φόρουμ,στο οποίο έχουν γίνει παμπολλες αγοραπωλησίες φωτογραφικών ειδών.

Βλέπεις τα κλικς μιας dslr και βγάζεις ένα συμπερασμα.

 

Οπως και να χει,καλό θα είναι να πιάσεις μια δυο μηχανές στα χέρια σου για να δεις τι σε βολεύει και τί οχι.

Εισαι απο αθήνα δυστυχώς,αν ησουν θεσνικη να βρισκόμασταν να έβλεπες λίγο την δική μου.

 

Πάντως απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου,τα "φθηνά" σώματα, είναι κάπως ψεύτικα στην άισθηση.Βέβαια τα...αληθινής άισθησης κοστίζουν 1500 και βάλε :-D

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο 1000Δ και παρεμφερείς.

...

Θα μιλήσω με τον κολλητό ο οποιος έχει μια νικον 3100 νομίζω,με βιντεο για να σου μεταφέρει τα θετικά/αρνητικά.

 

Για αρχή,ένας τυπικός φακός 18-55 θα ειναι μια χαρά.Μολις μαθεις 5 πραματα και πειραματιστείς, θα επιλέξεις κάτι ανάλογα με τα γούστα σου.

Εξάλλου οι φακοί είναι για μια ζωή,τα σώματα όχι.

...

Κατα την αποψη μου πήγαινε σε ενα μεταχειρισμένο σετ για αρχη.Αν βέβαια θες και βιντεο σώνει και καλά,είναι λίγες οι επιλογές και δεν υπάρχουν μπολικες ευκαιρίες.

 

Περιμένω για την άποψη του φίλου σου για την Nikon D3100 επειδή μάλλον αυτή θα πάρω τελικά.

Αν και η D5000 έχει πολύ μικρή διαφορά (τελικά το φτηνό κιτ της 5000 δεν έχει VR φακό!) από την 3100 οπότε θα το σκεφτώ...

 

αγοραζεις DSLR με τα εξης κατα νου.

 

1. δεν θα σε κανει η μηχανη καλυτερο φωτογραφο. σαν χρηση ειναι κατα πολυ δυσκολοτερες και στην αρχη θα ζοριστεις λιγακι.

2. αγοραζεις οτι σου επιτρεπει η τσεπη σου παντα αναλογικα με το ποσο γουσταρεις την φωτογραφια

3. nikon για τοπια, προσωπα,καλα αυτοματα προφιλ και καλλιτεχνικα αποτελεσματα, canon για ποιο ρεαλιστικη απεικονιση και κινουμενα θεματα.

4. οι αλλες εταιριες δεν αξιζουν εκτος και αν βρεις σε πολυ χαμηλη τιμη καποια

5. καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που σου καθεται καλυτερα στα χερια και εχει μια στοιχειωδη ποιοτητα κατασκευης.

 

@1 το γνωρίζω αυτό

@2 γι'αυτό πιστεύω ότι είναι καλύτερο να πάρω μια καινούρια DSLR από την αρχή, επειδή δεν θεωρώ ότι θα χρειαστώ κάτι παραπάνω πιο μετά (εκτός από φακό ίσως). Άλλωστε δεν θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την φωτογραφία, μόνο ως ένα χόμπι

@5 εννοείται ότι πριν αγοράσω την DSLR μου θα πάω σε ένα κατάστημα για να την δω από κοντά

 

Υ.Γ. Γενικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τη συγκεκριμένη την έχω αγοράσει (για δώρο) μπορώ να σου πω ότι η πιο φθηνή τιμή που θα βρείς θα είναι γύρω στα 500 με παζάρια ή την παίρνεις απευθείας από κάποιο μαγαζί της ευρώπης ελαφρώς φθηνότερα και χωρίς παζάρια πχ http://www.amazon.co.uk/Nikon-D3100-18-55vr-Kit/dp/B00403MA4M/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1301296566&sr=1-1

στις 418 λίρες με δωρεάν μεταφορικά.

 

Όταν μάθεις με καλούς φακούς και σώματα με περισσότερες λειτουργίες, μετά όλες οι entry-level μηχανές σου φαίνονται σαν ψεύτικες, σαν παιχνιδάκια. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι ένα καλό εργαλείο. Την έβγαλε καθαρή μετά από ένα απίστευτα δυνατό πέσιμο :devil:

 

Η ποιότητα του φακού είναι η γνωστή. Είναι ο καλύτερος φακός που μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα, αλλά δεν παύει να είναι θεοσκότεινος του κερατά. Ειδικά στο τέλος της διαδρομής όταν το μέγιστο διάφραγμα είναι f/5.6 και πρέπει να βάλεις f/8 για να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα αυτομάτως αποκλείονται οι μισές περιπτώσεις που θέλεις να βγάλεις φωτογραφία. Μόνο με δυνατό φως ήλιου ή φλας. Αν έχεις μάθει να δουλεύεις με φωτεινούς φακούς αυτό είναι καταδίκη.

 

Η ποιότητα εικόνας της μηχανής είναι πολύ καλή. Σε ISO800 απλά δεν καταλαβαίνεις ότι έχει ISO800, είναι εξαιρετική. Στο 1600 το καταλαβαίνεις, αλλά και πάλι βγάζεις ψιλοαξιοπρεπείς φωτογραφίες. Αυτό είναι το μόνο που σε σώζει για να αντισταθμίσεις το σκοτεινό φακό. Τουμπανιάζεις το ISO.

 

Έβγαλα κάτι φωτογραφίες όταν την πήρα για να δω αν εστιάζει σωστά. Παραθέτω μια με iso 800, f/5.6 στα 55mm. Θεωρητικά είναι η χειρότερη φωτογραφία που μπορεί να βγάλει αυτός ο φακός. Έχει υποστεί ελαφρά επεξεργασία στο ufraw

 

84ef1a125456301.jpg

No comments για το θέμα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε για την Pentax Κ-Χ;

 

Τις pentax, olympus κλπ όταν τις παίρνεις είναι όλα καλά και άγια. Μόλις αποφασίσεις όμως να αγοράσεις ένα φλας ή έναν άλλο καλύτερο φακό ανακαλύπτεις ότι τα πάντα είναι πανάκριβα, λίγες οι επιλογές και εξαιρετικά σπάνια βρίσκεις μεταχειρισμένα σε λογικές τιμές λόγω χαμηλής προσφοράς. Ενδείκνυνται δηλαδή για κάποιον που θέλει να έχει μια απλή φωτογραφική μηχανή τύπου compact αλλά με λίγο καλύτερη ποιότητα, όχι όμως για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με τη φωτογραφία και θα χρειαστεί πρόσθετο εξοπλισμό στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κχ ειναι πολυ καλη μηχανη.εχει καταργηθει αλλα αν την βρεις σε στοκ γυρω στο 500αρι και κατω,παρτην.και μην ακους για ακριβους φακους σε πενταξ ή ολυμπους,γιατι τοτε τι θα πεις για τους πανακριβους των κανον-νικον,με σταθεροποιητη(γιατι πενταξ και ολυ και σονυ εχουν σταθεροποιηση στο σωμα και πολυ φθηνοτερους φακους)........σχετικα με τους ΘΕΟΣΚΟΤΕΙΝΟΥΣ φακους 3-5.6,ΟΛΟΙ οι κιτ φακοι σε αυτην την κλιμακα κυμαινονται.........και εννοειτε οτι βρισκεις οτι θελεις σε μεταχειρα και σε πολυ καλες τιμες............σου ξαναλεω να κοιταξεις την α580 της σονυ που εχει την καλυτερη αποδοση σε χαμηλο φωτισμο,ακομα και απο την διαβοητη κ-χ....στα 1200 ισο δεν υπαρχει σχεδον καθολου θορυβος....ολες οι αλλες εχουν τον ιδιο θορυβο απο τα 800 ισο και πανω.ειναι καλυτερη και απο την δ90 που θεωρειτο στατους στις εντρι λεβελ μηχανες(και η ακριβοτερη ακομα και τωρα στα 700-800)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ LOULATRANS: Προφανώς κάτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα για να τα γράφεις αυτά. Για δώσε όμως συγκεκριμένα χειροπιαστά παραδείγματα γιατί στα λόγια μπορώ κι εγώ να εκθειάσω τη μια εταιρεία και να θάψω την άλλη.

 

Μόλις δώσεις τα παραδείγματα κάνε μια προσπάθεια να μας εξηγήσεις και γιατί οι απανταχού επαγγελματίες κατά ενενηνταφεύγα τοις εκατό χρησιμοποιούν nikon ή canon. Τους διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ LOULATRANS: Προφανώς κάτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα για να τα γράφεις αυτά. Για δώσε όμως συγκεκριμένα χειροπιαστά παραδείγματα γιατί στα λόγια μπορώ κι εγώ να εκθειάσω τη μια εταιρεία και να θάψω την άλλη.

 

Μόλις δώσεις τα παραδείγματα κάνε μια προσπάθεια να μας εξηγήσεις και γιατί οι απανταχού επαγγελματίες κατά ενενηνταφεύγα τοις εκατό χρησιμοποιούν nikon ή canon. Τους διαφεύγει κάτι;

 

με δεδομενο οτι μαλλον εσενα σου διαφευγει οτι ο τοπικ σταρτερ ΔΕΝ ειναι επαγγελματιας.......καταλαβαινει καποιος οτι σχεδον ολοι ξερουν κατι παραπανω απο εσενα

 

"σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR φωτογραφική μηχανή επειδή πιστεύω ότι οι δυνατότητες και επιλογές των compact δεν μου είναι αρκετές και επειδή θέλω να ασχοληθώ γενικά με την καλή φωτογραφία."

αν το καταλαβες ,δωστου καμια προσγειωμενη συμβουλη ,και οχι αερολογιες..........απο την αλλη,αν ειναι επαγγελματιας και ζηταει εδω μεσα συμβουλη,λυπαμαι τους πελατες του.......

και εχε υποψιν σου οτι η πεπατημενη δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δεδομενο οτι μαλλον εσενα σου διαφευγει οτι ο τοπικ σταρτερ ΔΕΝ ειναι επαγγελματιας.......καταλαβαινει καποιος οτι σχεδον ολοι ξερουν κατι παραπανω απο εσενα

 

"σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR φωτογραφική μηχανή επειδή πιστεύω ότι οι δυνατότητες και επιλογές των compact δεν μου είναι αρκετές και επειδή θέλω να ασχοληθώ γενικά με την καλή φωτογραφία."

αν το καταλαβες ,δωστου καμια προσγειωμενη συμβουλη ,και οχι αερολογιες..........απο την αλλη,αν ειναι επαγγελματιας και ζηταει εδω μεσα συμβουλη,λυπαμαι τους πελατες του.......

και εχε υποψιν σου οτι η πεπατημενη δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση............

 

Επειδή προβλέπεται να ξεκινήσετε λεκτικό πόλεμο :P ας ξεκαθαρίσω ότι προφανώς και δεν είμαι επαγγελματίας και πιστεύω αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι ζητάω entry level DSLR και όχι επαγγελματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάσατε το point. Το ότι οι απανταχού επαγγελματίες χρησιμοποιούν nikon ή canon είναι η αιτία που βρίσκεις μεταχειρισμένους φακούς nikon ή canon με το κιλό ενώ σε άλλες μάρκες βρίσκεις με το κυάλι. Απλά γιατί υπάρχουν πολύ περισσότεροι φακοί -σε αριθμό- εκεί έξω.

 

Έχω να κάνω μια τελευταία διαπίστωση: Ο μέσος ερασιτέχνης που ασχολείται σοβαρά με τη φωτογραφία καταλήγει να έχει κάποια στιγμή περίπου το 50-60% του εξοπλισμού που έχει ο μέσος επαγγελματίας. Εγώ προσωπικά έχω παραπάνω. Δεν έχω κάτι παραπάνω να προσθέσω σε αυτή τη συζήτηση.

 

http://goo.gl/P70CQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε ξεχνώ για τη ποιότητα βίντεο της 3100.

 

Απλως δε μπορεσα να το κουβεντιασω χθες με το φίλο για να σου μεταφέρω αυτούσια την άποψη του.

 

Αν και εντέλει αυτός έχει D90,αλλά γνωρίζει και τα +,- της 3100 στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε ξεχνώ για τη ποιότητα βίντεο της 3100.

 

Απλως δε μπορεσα να το κουβεντιασω χθες με το φίλο για να σου μεταφέρω αυτούσια την άποψη του.

 

Αν και εντέλει αυτός έχει D90,αλλά γνωρίζει και τα +,- της 3100 στο βίντεο.

 

Οκ, κανένα πρόβλημα. Όποτε μπορείς μου μεταφέρεις την άποψη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την δυνατότητα αναβάθμισης σε full frame που η pentax δεν έχει σε όλα τα υπόλοιπα αλλού κερδίζεις αλλού χάνεις όποια επιλογή και να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια χαρα σε ολους σας! Eχω σκοπο να αγορασω μια dslr! Ημουν αναμεσα στη canon eos 1000D και στη nikon d3000 οπως ολοι. Η αληθεια ειναι πως την καθηστερησα την αγορα με αποτελεσμα να μη βρισκω την canon 1000D κατω απο 400Ε(χωρις IS). Αντιθετα κατεληξα στη nikon d3000 με φακό18-55(IS) στα 340Ε και δωρο καρτα μνημης και θηκη. Δε με πειραζει για το live view που δεν εχει! Να κανω την αγορα; Δε διαθετω πανω απο 400Ε για αρχη(ειμαι αρχαριος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...