Προς το περιεχόμενο

Αγορά entry level DSLR φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR φωτογραφική μηχανή επειδή πιστεύω ότι οι δυνατότητες και επιλογές των compact δεν μου είναι αρκετές και επειδή θέλω να ασχοληθώ γενικά με την καλή φωτογραφία.

 

Διάβασα και παλαιότερα threads στο forum αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι κατέληξα κάπου συγκεκριμένα.

Αυτό που θέλω εγώ από την φωτογραφική είναι: να έχει σταθεροποίηση εικόνας με τον αρχικό φακό που θα την αγοράσω, να βγάζει καλές φωτογραφίες, να έχει live view και αν γίνεται με λίγα χρήματα (400€-500€) να γράφει βίντεο έστω 720p (αλλιώς και το VGA καλό είναι).

 

Γνωρίζω ότι η Nikon D5000 διαθέτει όλα όσα ζητάω αλλά είναι λίγο ακριβή (550€) (βέβαια αν μου πείτε ότι αξίζει μάλλον αυτή θα πάρω).

Επίσης έχω διαβάσει ότι για αρχάριο και η Canon EOS 1000D είναι αρκετά καλή.

 

Ποια μου προτείνεται εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στα 550 παιζει και η σονυ 580 που ειναι πολυ καλυτερη

 

Ευχαριστώ, θα το έχω και αυτό υπόψιν μου, θα ψάξω και reviews και θα δω...

 

οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι βέβαια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Canon EOS 1000d δεν γράφει βίντεο. Και είναι και κάπως παρωχημένη πλέον για τα χρήματά της (ως γνωστόν οι Canon δεν πέφτουν σε χρήματα, ακόμη και σε περίοδο ξεστοκαρίσματος). Η αντικαταστάτριά της, η 1100D, γράφει βίντεο, αλλά δεν έχει περπατήσει ακόμη καθόλου για να τη δούμε. Λιανική τιμή του βασικού κιτ με φακό, από 499Ε.

 

BTW, οι Canon έχουν σταθεροποίηση αλλά στους φακούς τους και όχι στο σώμα (τουλάχιστον σε αυτήν την κατηγορία τιμής). Οπότε σε Canon κοιτάς μόνο φακούς με το σήμα "IS" (image stabilization).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω τη nikon d3100 με το φακό vr. Είναι καλή μηχανούλα και γενικά ο φακός αυτός είναι καλός για γενική χρήση αλλά είναι κάπως σκοτεινός. Σε συνδυασμό με κάποιο γρήγορο φακό όπως τον 35mm f/1.8 θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Canon EOS 1000d δεν γράφει βίντεο. Και είναι και κάπως παρωχημένη πλέον για τα χρήματά της (ως γνωστόν οι Canon δεν πέφτουν σε χρήματα, ακόμη και σε περίοδο ξεστοκαρίσματος). Η αντικαταστάτριά της, η 1100D, γράφει βίντεο, αλλά δεν έχει περπατήσει ακόμη καθόλου για να τη δούμε. Λιανική τιμή του βασικού κιτ με φακό, από 499Ε.

 

BTW, οι Canon έχουν σταθεροποίηση αλλά στους φακούς τους και όχι στο σώμα (τουλάχιστον σε αυτήν την κατηγορία τιμής). Οπότε σε Canon κοιτάς μόνο φακούς με το σήμα "IS" (image stabilization).

Αφού δεν είναι δοκιμασμένη (από χρήστες) για να είμαστε σίγουροι τότε δεν θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές

 

Σου προτείνω τη nikon d3100 με το φακό vr. Είναι καλή μηχανούλα και γενικά ο φακός αυτός είναι καλός για γενική χρήση αλλά είναι κάπως σκοτεινός. Σε συνδυασμό με κάποιο γρήγορο φακό όπως τον 35mm f/1.8 θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές.

 

Σαν μηχανή φαίνεται πολύ καλή! Αν πάρω μόνο το body και ξεχωριστά τον φακό που λές (35mm f/1.8) πόσο θα μου κοστίσει;

 

Υ.Γ. Με χαρά ανακοινώνω ότι το budget είναι πλεόν 550€ (από τα 400-500 που είχα πει στην αρχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 35άρης φακός δεν είναι για γενική χρήση, δεν έχει zoom. Είναι σταθερός ακριβώς στα 35mm ενώ ο άλλος κυμαίνεται από 18-55mm. Εννοείται ότι αν είναι να πάρεις μόνο έναν θα πάρεις τον 18-55.

 

Υ.Γ. Πως καταφέρνεις και ανεβάζεις το budget σου μέσα σε λίγα λεπτά; Για πες τον τρόπο να μαθαίνουμε κι εμείς... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 35άρης φακός δεν είναι για γενική χρήση, δεν έχει zoom. Είναι σταθερός ακριβώς στα 35mm ενώ ο άλλος κυμαίνεται από 18-55mm. Εννοείται ότι αν είναι να πάρεις μόνο έναν θα πάρεις τον 18-55.

 

Υ.Γ. Πως καταφέρνεις και ανεβάζεις το budget σου μέσα σε λίγα λεπτά; Για πες τον τρόπο να μαθαίνουμε κι εμείς... :rolleyes:

 

Μάλιστα (για τον φακό).

 

Για το δεύτερο θέμα, αν παρατηρήσεις το πρώτο μήνυμά μου ήταν στις 21/03, σήμερα έχουμε 27/03, άρα δεν ανέβασα το budget μου μέσα σε λίγα λεπτά αλλά σε 6 ημέρες ( :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, μια πλάκα σου έκανα.

 

Βασικά σου έχω μια καλύτερη πρόταση. Αφού απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις ιδέα από τον τομέα φωτογραφία, προσπάθησε να βρείς μια μεταχειρισμένη μηχανή γύρω στα 200-250 ευρώ και ξεκίνα να τη μαθαίνεις. Τα υπόλοιπα χρήματα κράτησε τα καβάτζα για μετά. Μετά από ένα (μεγάλο) διάστημα που θα έχεις μάθει τα πάντα για τη φωτογραφία θα είσαι σε θέση να γνωρίζεις από μόνος σου τι παραπάνω χρειάζεσαι να αγοράσεις και μόνο αν το χρειάζεσαι. Πχ μια φωτογραφική της πλάκας με ένα φακό της πλάκας και ένα μέτριο προς καλό εξωτερικό φλας μπορούν να δώσουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτογράφησης από μια καλή μηχανή και έναν καλό φακό χωρίς το φλας.

 

Παραδείγματα μετεχειρισμένων μηχανών είναι όλες οι μικρές nikon (d3000, d60 κλπ) και όλες οι μικρές canon (450d,1000d,κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, μια πλάκα σου έκανα.

 

Βασικά σου έχω μια καλύτερη πρόταση. Αφού απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις ιδέα από τον τομέα φωτογραφία, προσπάθησε να βρείς μια μεταχειρισμένη μηχανή γύρω στα 200-250 ευρώ και ξεκίνα να τη μαθαίνεις. Τα υπόλοιπα χρήματα κράτησε τα καβάτζα για μετά. Μετά από ένα (μεγάλο) διάστημα που θα έχεις μάθει τα πάντα για τη φωτογραφία θα είσαι σε θέση να γνωρίζεις από μόνος σου τι παραπάνω χρειάζεσαι να αγοράσεις και μόνο αν το χρειάζεσαι. Πχ μια φωτογραφική της πλάκας με ένα φακό της πλάκας και ένα μέτριο προς καλό εξωτερικό φλας μπορούν να δώσουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτογράφησης από μια καλή μηχανή και έναν καλό φακό χωρίς το φλας.

 

Παραδείγματα μετεχειρισμένων μηχανών είναι όλες οι μικρές nikon (d3000, d60 κλπ) και όλες οι μικρές canon (450d,1000d,κλπ).

 

Δεν είμαι και τελείως άσχετος. Απλά ποτέ μου δεν είχα (D)SLR φωτογραφική μηχανή, είχα πάντα compact και πάντα χρησιμοποιούσα τα προγράμματα με τις μη αυτόματες ρυθμίσεις.

 

Προτιμώ πάντως, να πάρω μια καλή (καινούρια) DSLR από την αρχή ώστε μετά να μείνω με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Ενώ οι φακοί θεωρούνται επένδυση επειδή χρησιμοποιούνται και στα μελλοντικά σώματα, το σώμα θεωρείται αναλώσιμο.

 

Αν πάρεις σήμερα στα 250 μηχανή με φακό και σε ένα χρόνο (που θα έχει βγεί η d3200) αποφασίσεις να πάρεις τη d3100 θα σου έρθει μία η άλλη και θα σου έχει μείνει ένα δεύτερο σώμα στην άκρη. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα σε ένα-δύο χρόνια να αποφασίσεις ότι πρέπει να ανέβεις κατηγορία σε σώμα για να απολαμβάνεις τα πλεονεκτήματα των επαγγελματικών μηχανών. Τότε αν έχεις δώσει λίγα λ7 στο πρώτο σώμα είσαι ΟΚ, αν έχεις δώσει πολλά την έχεις πατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Ενώ οι φακοί θεωρούνται επένδυση επειδή χρησιμοποιούνται και στα μελλοντικά σώματα, το σώμα θεωρείται αναλώσιμο.

 

Αν πάρεις σήμερα στα 250 μηχανή με φακό και σε ένα χρόνο (που θα έχει βγεί η d3200) αποφασίσεις να πάρεις τη d3100 θα σου έρθει μία η άλλη και θα σου έχει μείνει ένα δεύτερο σώμα στην άκρη. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα σε ένα-δύο χρόνια να αποφασίσεις ότι πρέπει να ανέβεις κατηγορία σε σώμα για να απολαμβάνεις τα πλεονεκτήματα των επαγγελματικών μηχανών. Τότε αν έχεις δώσει λίγα λ7 στο πρώτο σώμα είσαι ΟΚ, αν έχεις δώσει πολλά την έχεις πατήσει.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Άρα μου λες να πάρω ένα μεταχειρισμένο σώμα ή τουλάχιστον κάποιο όχι πολύ ακριβό με έναν καλό φακό και μετά αν χρειαστώ καλύτερο σώμα το αλλάζω.

Ερώτηση: οι φακοί είναι ίδιοι για όλες τις μάρκες DSLR;

 

Πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι αν πάρω μια καλή καινούρια DSLR δεν θα χρειαστώ να την αλλάξω για τα επόμενα δύο με τρία χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο 1000Δ και παρεμφερείς.

Αθλια ποιότητα σώματος,εξού και η τιμή της.

Αν και είμαι κάτοχος Canon, θα σε παροτρύνω προς κάποια Νικον,μιας και θαρρώ πως είναι φθηνότερες.

Για το θέμα βίντεο στη φωτογραφικη΄ενίσταμαι,αλλά γούστα είναι αυτά.

Θα μιλήσω με τον κολλητό ο οποιος έχει μια νικον 3100 νομίζω,με βιντεο για να σου μεταφέρει τα θετικά/αρνητικά.

 

Για αρχή,ένας τυπικός φακός 18-55 θα ειναι μια χαρά.Μολις μαθεις 5 πραματα και πειραματιστείς, θα επιλέξεις κάτι ανάλογα με τα γούστα σου.

Εξάλλου οι φακοί είναι για μια ζωή,τα σώματα όχι.

Το "καλή","καινουργια" dslr σηκώνει πάλι μια τεράστια κουβέντα...Πραγματικά θα ακούσεις 10δες απόψεις για το πόσο αντέχει στο χρόνο μπλα μπλα μπλα.

Εγώ προσωπικά έχω μια 400Δ κανον και δε προβλεπεται να την αλλάξω...ποτέ! διότι δε μου χρειάζεται κάτι περαιτέρω.

Ναι ζηλευω την 7Δ του άλλου φιλου μου, ή την 5Δ FF του, αλλά και τι να κάνουμε!

 

Κατα την αποψη μου πήγαινε σε ενα μεταχειρισμένο σετ για αρχη.Αν βέβαια θες και βιντεο σώνει και καλά,είναι λίγες οι επιλογές και δεν υπάρχουν μπολικες ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου πήγαινε σε ενα μεταχειρισμένο σετ για αρχη.Αν βέβαια θες και βιντεο σώνει και καλά,είναι λίγες οι επιλογές και δεν υπάρχουν μπολικες ευκαιρίες.

 

Καταρχάς, το βίντεο το θέλω μόνο και μόνο για αν χρειαστεί να γράψω βίντεο (σπάνια) να μην χρειάζομαι μια άλλη κάμερα που γράφει βίντεο. Θα μπορούσα βέβαια να χρησιμοποιήσω και το κινητό μου για βίντεο...

 

Όσο έχει να κάνει με το θέμα "μεταχειρισμένη" τα βασικά μου προβλήματα είναι τρία:

1)Αφού δεν ξέρω από DSLR πώς θα καταλάβω ότι αυτό που παίρνω είναι σωστό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα;

2)Δεν έχω ιδέα που να ψάξω για μεταχειρισμένες DSLR

3)Δεν έχω καλή εμπειρία - τύχη με μεταχειρισμένα. Πρόσφατα αγόρασα κάτι ηχεία και ενώ στην αρχή δούλευαν άψογα μετά από αρκετές μέρες άρχισαν να έχουν προβληματάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: οι φακοί είναι ίδιοι για όλες τις μάρκες DSLR;

Όχι, οι φακοί δεν είναι ίδιοι για όλες τις μάρκες. Κάθε μία έχει τους δικούς της και υπάρχουν τεράστιες διαφορές ως προς την ποικιλία και ως προς την τιμή. Ακόμη υπάρχουν μεγάλες διαφορές ως προς την εύρεση μεταχειρισμένων φακών.

 

Γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις καλό σώμα σε χαμηλή τιμή πάρε Nikon.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το σώμα αλλά θέλεις πρόσβαση σε μεγάλη ποικιλία φακών σε όχι εντελώς παράλογες τιμές, κοίτα και σε canon μεριά. Πάντα υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις ένα καλύτερο σώμα στο μέλλον.

 

Όσο έχει να κάνει με το θέμα "μεταχειρισμένη" τα βασικά μου προβλήματα είναι τρία:

1)Αφού δεν ξέρω από DSLR πώς θα καταλάβω ότι αυτό που παίρνω είναι σωστό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα;

2)Δεν έχω ιδέα που να ψάξω για μεταχειρισμένες DSLR

3)Δεν έχω καλή εμπειρία - τύχη με μεταχειρισμένα. Πρόσφατα αγόρασα κάτι ηχεία και ενώ στην αρχή δούλευαν άψογα μετά από αρκετές μέρες άρχισαν να έχουν προβληματάκια

 

Όταν αποφασίσεις τι θέλεις να πάρεις, άνοιξε ένα θέμα ή γράψε στο υπάρχον και στείλε μου πμ. Θα σε βοηθήσω εγώ, έχω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...