Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μέχρι να αποκτήσετε προσωπικό βίωμα ώστε να δείτε απο διαφορετικό πρίσμα τη πράξη. Αθάνατη Ελληνική κουλτούρα σερβιρισμένη με γαρνιτούρα ασέβειας.

Δεν ηξερα οτι οι χακερσ,ειναι μονο ελληνες και αυτοι που τα κατεβαζουν,παλι ειναι μονο οι ελληνες?

Γιατι δε σκεφτομαστε λιγο πριν να γραψουμε κατι.Δε λεω ειμαστε οτι ειμαστε,αλλα υπαρχουν και αλλου(σ'ολο τον πλανητη) σαν εμας!

Και δεν ειναι ολοι που το κανουν,λαμογια!Γιατι στο τελος θα ειμαστε ολοι μας λ...ια και αυτοι που βριζουν και αυτοι που υπερασπιζουν την πειρατια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Σίγουρα σε τόσες επαναλήψεις του θέματος τα έχω ξαναπεί, αλλά πάμε άλλη μια:

 

Βασικά η αιτία δεν μπορεί να είναι μόνο το υπερτιμολογημένο προϊόν γιατί τα τελευταία ΧΡΟΝΙΑ, μετά από μερικούς μήνες (και κατά περίπτωση και πιο νωρίς πχ σε περιόδους γιορτών / επετείων / whatever αφορμής) οι τιμές πέφτουν πολύ χαμηλά, ενώ υπάρχουν και συχνές προσφορές της τάξης του -50% ή -75%. Και τότε μπορείς να βρεις δημοφιλείς τίτλους κάτω από 10 ευρώ και μερικές φορές ακόμα και κοντά στα 2 ευρώ.

 

Οπότε αυτό που πιστεύω ότι ευθύνεται είναι η κάκομαθημενη λογικη "τα θέλω όλα (τζάμπα) και τα θέλω τώρα! Κι αφού μπορώ να τη γλιτώσω / κι αφού αυτό κάνουν όλοι, θα το πάρω πειρατικό!"

Αλλά όπως ήδη ειπώθηκε:

1) Τα (pc) games είναι είδος πολυτελείας. Δεν έχει κανένας publisher την υποχρέωση να τα κάνει προσιτά σε όλους (ειδικά όσα μόλις κυκλοφόρησαν) και δεν είναι απαραίτητο να παίξει κανείς ό,τι κυκλοφορεί.

2) Αν δεν έχει κάποιος χρήματα να αγοράσει ένα παιχνίδι έχει δύο καθόλα αποδεκτές επιλογές. Είτε δεν το αγοράζει ή περιμένει να πέσει η τιμή του. Δεν στέκει το επιχείρημα "το παίρνω πειρατικό γιατί είναι ακριβό".

 

Τέλος:

- Είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό (για μένα), να βλέπω σε κάθε thread παιχνιδιού απανωτά post για το πώς θα τρέξει σωστά η πειρατική εκδοχή, ποιά ομάδα το έσπασε πρώτη και πότε, πώς θα σπάσει το κάθε νέο patch κλπ. Θα μου πεις "deal with it". Αυτό κάνω. Είτε ignore, είτε σταματώ να συμμετέχω στο thread.

- Είναι πιο ενοχλητικό να βλέπω τα εν λόγω post σε παιχνίδια από indie developers ή μικρές εταιρείες ή τίτλους adventures (που ομολογουμένα δεν κάνουν μεγάλες πωλήσεις κατά κανόνα).

- Είναι πολύ αποθαρρυντικό για έναν (wanna-be) game-developer να βλέπει αυτή τη φιέστα από post περί πειρατείας και πόσο δίκαιο/επαναστατικό/λυτρωτικό/δε-ξέρω-τι-άλλο είναι να κατεβάζεις ή να αντιγράφεις παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δε καταλανβενουμε σημερα,ειναι οτι ολο το θεμα ξεκινησε,απο την αναγκη που εχουμε σαν ανθρωποι να φτιαχνουμε κοινωνιες και να μοιραζομαστε πραγματα.

Απο κει και περα,τα πραγματα ξεφευγου και το θεμα διαμοιρασμος,περνει πολλες φορμες και πολλα μονοπατια!Μερικα παραμενουν αθωα και αλλα γινοντε πιο "υποπτα"!

Το ειναι ακριβα γι'αυτο τα κατεβαζω,δε το συμεριζομαι,ουτε εγω,αλλα σαν αιτια(ή δικαιολογια) υφησταται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ειμαι υπερ της πειρατειας για λογους που ειπωθηκαν σενα ποστ του pc girl :)

αλλά και εγώ από πέρσι έχω αγοράσει μερικά παιχνίδια γιατί δούλευα και γούσταρα αλλά τώρα είμαι πάλι άνεργος ίσα ίσα βγαίνω κάθε μήνα οπότε δεν αγοράζω το assasssin creed brotherhood που θα ήθελα αλλά μένω με την έκδοση του θείου

να δώσω 40 ευρώ για ένα παιχνίδι αντί να γεμίσω ψυγείο για 2βδομάδες δεν λέει

 

και μην μου πείτε ο 12χρονος θα ζητήσει λεφτά απτό γονιό για ένα παιχνίδι ο δικός μου ούτε να το ακούσει lol(και αυτό πριν 10 χρόνια)

 

με τέτοια νοοτροπία μεγαλώσαμε όπως την μπες στο δημόσιο να κάθεσαι

και απτή στιγμή που εσύ(γενικά) ο ίδιος το κανείς τότε γιατί παραπονιέσαι δεν δικαιούσαι εδώ είναι χούντα!(είτε είναι games mp3 movies ή το photoshop .. ή καπόιος πληρωσε 800 ευρω?)ναι υπάρχουν και τα free αλλά τη στιγμή που μπορώ να έχω το καλύτερο γιατί να συμβιβαστώ με τη π@@ριά?

 

 

Anyway ο καθένας έχει τη δικιά του γνώμη

και αυτή δεν θα αλλάξει με μερικά ποστ

και δεν πρέπει να στοχεύετε εκεί αλλά στη αλλαγή του συστήματος που μεγαλώσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η πειρατεία έχει δημιουργήσει και ένα είδος κουλτούρας. Πόσοι δηλαδή θα ξέρανε για τις ξένες σειρές , τα anime τα παιχνίδια, ένα κάρο μουσική αν δεν ήταν η πειρατεία? Αν δεν έβλεπες τοanime θα αγόραζες το manga?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα μην εχουμε παράπονο που βγαίνουν παιχνίδια εν ετη 2011 σε Dx9

...ειτε να σνομπάρουμε τους κονσολάδες.

Οταν αγοράζεις ενα παιχνίδι στηριζεις την ομάδα που το εφτιαξε.

ειναι οπως ενα CD προσπαθείς κατα το ελάχιστο να του δωσεις ενα αντιτιμο στον καλιτεχνη για το κόπο του.

Τα λεφτα σχετικά δεν ειναι πολλά.

το θεμα ειναι οτι δεν χρειαζόμαστε πάνω απο 5 παιχνίδια την χρονιά.

εγω προσωπικά φετος θα κολλησω με το Crysis 2 και μετά οταν βγει το Battlefield 3.

Οταν εχω χαλάσει 1000+ για το PC μου τα 60 που θα δωσω για παιχνίδια ειναι γελοίο σχετικα ποσο.

Μην λέμε ότι θέλουμε.

Απλα μην στηριζοντας τους software-game developers οι εταιρίες ψαχνουν χρήμα απο αλλου.

Ιντελ-nvidia-ati . ΚΑι εμεις αναγκαζόμαστε να πέρνουμε κάρτες και επεξεργαστες πιο δυνατους.

...μια η άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πρόταση για την βελτίωση του θρεντ. Τι λέτε να τρώει μπαν όποιος ξανακάνει καθυστερημένη παρομοίωση με αυτοκίνητα και με ΚΟΥΡΕΜΑΤΑ (αυτό ήταν έπος) και τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πρόταση για την βελτίωση του θρεντ. Τι λέτε να τρώει μπαν όποιος ξανακάνει καθυστερημένη παρομοίωση με αυτοκίνητα και με ΚΟΥΡΕΜΑΤΑ (αυτό ήταν έπος) και τέτοια;

 

Ναι βεβαια, αν μεσα στο "και τετοια" συμπεριλαβουμε και γαλατα, ψωμια, στερητικα συνδρομα αν δεν παιξεις το παιγνιδι τη launch day, αναγκες των 12χρονων να παιξουν οπωσδηποτε το νεο assasin's creed (γιατι αλλιως θα πεσουν στα ναρκωτικα), και πολλα αλλα ομορφα που ακουγονται κατα καιρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tony_Montana

 

εσύ χάλασες 1κ αλλά εμένα το pc έκανε 400 ευρώ και το πήρα κομμάτι κομμάτι

 

δεν είμαστε όλοι ίδιοι και όμοιοι

για σένα 60 ευρώ δεν είναι πολλά αλλά εγώ με 150 ευρώ τον μήνα την βγάζω.

 

 

όσο για το Dx9 να σου πω την αλήθεια δεν έχω κανένα πρόβλημα

ούτε θα μπω στο κόπο να ποστάρω γιατί δεν μπορώ να παίξω ένα παιχνίδι στα 1900

 

κάθε επιλογή που κάνει ο καθένας έχει το αντίκτυπο της

αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορείς να λες για όλους ενώ δεν γίνεται να τους ξέρεις όλους(όχι ότι εγώ ξέρω)

 

αυτή τη στιγμή παιδιά πεθαίνουν απτή πεινά και εδώ μαλώνουμε για την πειρατεία λολ

κανε κάτι για αυτά και μετά θα σου πω μπράβο γιατί εναντιώνεσαι κ στη πειρατεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια, αν μεσα στο "και τετοια" συμπεριλαβουμε και γαλατα, ψωμια, στερητικα συνδρομα αν δεν παιξεις το παιγνιδι τη launch day, αναγκες των 12χρονων να παιξουν οπωσδηποτε το νεο assasin's creed (γιατι αλλιως θα πεσουν στα ναρκωτικα), και πολλα αλλα ομορφα που ακουγονται κατα καιρους.

Σωστός, τα ξέχασα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

αυτή τη στιγμή παιδιά πεθαίνουν απτή πεινά και εδώ μαλώνουμε για την πειρατεία λολ

κανε κάτι για αυτά και μετά θα σου πω μπράβο γιατί εναντιώνεσαι κ στη πειρατεία

Με το συμπάθιο αλλά δεν είναι λογική αυτή. Εκτός κι αν το είπες χιουμοριστικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη κατεβαζω το battlefield 2. αν δουλεψει στο λαπτοπ ,δεν υπαρχει αμφιβολια οτι θα το αγορασω και αν ειναι ,θα χρησιμοποιησω μονο το serial key και θα μεινει η συσκευασια αθικτη (σχεδον).

αυτη ειναι η δικη μου λογικη και την εχω εφαρμοσει αρκετες φορες ,προκειμενου να μην την πατησω με θεματα συμβατοτητας με αλλα παιχνιδια στο παρελθον

επισης ,εχω το minecraft σπασμενο, αλλα εαν μπορεσω ,θα το αγορασω, προκειμενου να ενισχυσω τον developer και να εχω τα προνομια του αγορασμενου παιχνιδιου.

το οτι κατεβαζω το παιχνιδι χωρις να πληρωσω, ναι, ειναι πειρατια. αλλα εαν το αγορασω στην συνεχεια, θα ειναι παλι πειρατια το οτι χρησιμοποιω τα αρχεια του παιχνιδιου που κατεβασα με το δικο μου αγορασμενο κλειδι?

στην ουσια, ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] εαν το αγορασω στην συνεχεια, θα ειναι παλι πειρατια το οτι χρησιμοποιω τα αρχεια του παιχνιδιου που κατεβασα με το δικο μου αγορασμενο κλειδι?

στην ουσια, ολα ειναι ενας φαυλος κυκλος

Όχι, δε θα είναι. Θα χεις πληρώσει πλέον γι αυτό το προϊόν. Εξάλλου ποιος ψάχνει για δισκάκι κάθε φορά, βάζει ένα no-CD ck@ck και τέλειωσε :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αγιάσουν τα δάχτυλά σας boys. Το έχω ξαναπεί, και το λέω και παντού. Επειδή ΑΓΑΠΑΩ το Gaming με όλη την έννοια της λέξεως, ναι θα πλήρωνα για τα Games (όπου μέχρι τώρα έχω παίξει 1000 και έχω πληρώσει τα 30 από αυτά). Τιμοκατάλογος όμως ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

 

Trine - 3€

MW2 (κ.α Games με γερό Online lifetime) - 10€

Arkham Asylum - 5€

Final Fantasy 7 - 8€

Fifa/Pro '11 - 7€ (θα άξιζαν παραπάνω, αλλά κρατάνε ένα χρόνο μιας και δε μπορείς να παίζεις με παλιές μεταγραφές)

BulletStorm - 5

 

Με τις παραπάνω τιμές, θα είχα μια βιβλιοθήκη γεμάτη Games και οι εταιρίες περισσότερα απ' όσα βγάζουν σήμερα. Όπως όμως αναφέρθηκε παραπάνω, 60€ για ένα άυλο Game που θα με απασχολήσει μερικές ωρούλες ΔΕΝ ΔΙΝΩ όποιο και να είναι αυτό. Αν δεν υπήρχε πειρατεία στα Games, μάλλον θα είχα αφιερώσει πολύ περισσότερο χρόνο στην κιθάρα μου. Με 300€ τα W7 Ultimate x64; Linux.. 1.60 η βενζίνη; Ποδήλατο.. 400€ το diesel τζιν; Noname. 40% το Φ.Π.Α; Επανάσταση και αιματοχυσία.

+1000

Έτσι ακριβώς!

 

Πειρατια δεν ειδες στο PS3, αλλα δεν ειδες και αποστροφη του κοσμου στις τιμες. Εβγαινε ο ταδε ακυρος τιτλος με 60 ευρα, και ολοι σαν προβατα να τον αγορασουμε... τι θες να κανουν μετα οι εταιριες, χαζες ειναι να ριξουν τις τιμες, αφου βλεπουν με τι εχουν να κανουν;

Ποιος αγοράζει παιχνίδια με 60Ευρώ? Μόνο κάποιος πλούσιος ή αγοράζει κάποιος παιχνίδι μία φορά το τρίμηνο και πολλά λέω. Μετά το πουλάει ίσως σε κάποιο Forum κλπ.

Πριν βρω τα sites, www.zavvi.com και www.blahdvd.com, είχα αγοράζει μόνο το Metal Gear στα 69Ευρώ (αν είναι δυνατόν τιμή! - ντρέπομαι λίγο) και ένα χρόνο η κονσόλα καθόταν στο ράφι.

Με 20Ευρώ ή από κάποιο Forum με μεταχειρισμένα, όπως το ps3forums.gr αξίζει να δώσεις 10-15Ευρώ για κάποιο παιχνίδι ή να το ανταλλάξεις.

 

 

H αντιγραφή ειναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Απέκτησες παράνομα πρόσβαση σε λογισμικό το οποίο και αντέγραψες. Εν συνεχεία το χρησιμοποιείς χωρίς να έχεις αγοράσει την απαιτούμενη άδεια.

Όμορφα μέχρι εδώ.

Αγοράζω λοιπόν ένα CD της Rihanna 20Ευρώ, ok? Όπως αναφέρεις έχω πληρώσει τα πνευματικά δικαιώματα, άρα μπορώ να το ακούσω νόμιμα βάζοντας το στο CD Player μου.

Καταλάθος όμως σε μία άτυχη στιγμή το CD μου σπάει. Αν πάω στο δισκάδικο θα μου δώσουν άλλο? Αν απευθυνθώ στην εταιρία θα μου δώσει άλλο?

Αφού έχω πληρώσει τα δικαιώματα, πόσες φορές θα τα πληρώσω ακόμα? Το CD σαν υλικό δεν νομίζω ότι κοστίζει 20Ευρώ. Αν θέλουν να τους πληρώσω ένα μικρό πόσο για το υλικό, αφού όπως είπαμε το αγόρασα μία φορά.

 

Θα πει κάποιος και που ξέρουν αυτοί ότι εγώ δεν το χάρισα, κλπ.

Ναι, δεν το ξέρουν. Είναι δικό τους, εσωτερικό θέμα το πως θα το διασφαλίσουν αυτό, δεν με νοιάζει εμένα πως το κανονίζουν, δεν είμαι σύμβουλός τους.

 

Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις.

 

Επίσης το πρόβλημα δεν είναι με αυτούς που και καλά το παίζουν ηθικοί. Κανένας σε αυτό το τόπικ δεν το έπαιξε έτσι. Αυτό που λέμε είναι να μήν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να κατηγορούμε τις ακριβές τιμές των παιχνιδιών και να αποτελεί δικαιολογία για την πειρατεία, η οποία και καλά γίνεται συνειδητά ως τρόπος εκδήλωσης παραπόνου για τις υψηλές αυτές τιμές.

 

Και 5 ευρώ να είχαν τα παιχνίδια, ο τζαμπατζής είναι τζαμπατζής.

 

Το αν η πειρατεία βοηθάει τις πωλήσεις ή αν τις μειώνει, αυτό είναι τεράστιο κεφάλαιο και υπάρχουν πολλές απόψεις που υποστηρίζουν τόσο τη μία όσο και την άλλη πλευρά.

 

Πάντως ο μόνος τρόπος να διαμαρτυρηθείς πραγματικά για την υψηλή τιμή κάποιου παιχνιδιού είναι να μήν το αγοράσεις και να μήν το κατεβάσεις.

Ηθικοί το παίζουν. Δεν υπάρχει ούτε ένας που να μην έχει κάτι πειρατικό στο PC του, είτε του το έχει δώσει φίλος του, είτε το έχει κατεβάσει ο ίδιος.

Με το να υποστηρίζει κάποιος κάτι τέτοιο, είναι τουλάχιστον γραφικός!

 

 

Πάντως η πειρατεία έχει δημιουργήσει και ένα είδος κουλτούρας. Πόσοι δηλαδή θα ξέρανε για τις ξένες σειρές , τα anime τα παιχνίδια, ένα κάρο μουσική αν δεν ήταν η πειρατεία? Αν δεν έβλεπες τοanime θα αγόραζες το manga?

Ακριβώς. Αυτό που λέω πάντα.

Αν δεν έχω τα χρήματα να αγοράσω ένα παιχνίδι, ένα CD, μία ταινία, κλπ, θα την κατεβάσω. Από τη στιγμή λοιπόν που για κάποιον ειδικά στην Ελλάδα, είναι αδύνατον να αγοράζει και Apps για το iPhone και παιχνίδια για το Playstation 3, είτε μέσω PS3 Store, είτε μέσω Αγγλικού καταστήματος και παιχνίδια για το PC και να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, τότε κάποια θα τα κατεβάζει "παράνομα".

Αν για κάποιο λόγω σταματήσουν όλα τα Sites διαμοιρασμού αρχείων, τότε απλά ο χρήστης δεν θα τα αγοράσει, αλλά θα δει Τατιάνα Στεφανίδου και θα πέσει ακόμα περισσότερο στο λήθαργο της υποκουλτούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...