Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγραψα στο μηνυμα #96

Καταρχας,λαθος μου που δε το προσεξα.

Οποταν ειμαστε συναδελφοι!

Απλα εσυ το κανεις με συνειδηση και σεβασμο προς το θυμα και εγω με αδιαφορια και προκλητικοτητα!

 

 

Y.Γ.Και μεχρι τωρα,δε θυμαμε να εχω κατεβασει κατι,που θα το αγοραζα,αν δε μπορουσα να το κατεβασω!Απλα το μονο που κερδισα με τα torrent,ειναι οτι απαλακτικα απο τη NOVA(αυτο πρεπει να ειναι το εισητηριο για τη κολαση,να υποθεσω)!

 

Αποψη μου,εφοσων,ολοι κλεβουμε ή απολαμβανουμε τα κλεμενα,καποιοι περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο,για μενα δεν εχει σημασια,ειναι να βγαλουμε το σκασμο και να συνεχισουμε και οπου μας βγαλει.Ή να σταματισουμε,εμεις οι ιδιοι να παρανομουμε,ουτε αυτο το λιγο που λεμε οτι κανουμε και να στηριξουμε τις ετερειες που προσφερουν αυτες τις υπηρεσιες και προϊοντα!

Αυτα και τελος απο μενα,καλο βραδι σε ολους!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποψη μου,εφοσων,ολοι κλεβουμε ή απολαμβανουμε τα κλεμενα,καποιοι περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο,για μενα δεν εχει σημασια,ειναι να βγαλουμε το σκασμο και να συνεχισουμε και οπου μας βγαλει.Ή να σταματισουμε,εμεις οι ιδιοι να παρανομουμε,ουτε αυτο το λιγο που λεμε οτι κανουμε και να στηριξουμε τις ετερειες που προσφερουν αυτες τις υπηρεσιες και προϊοντα!

Αυτα και τελος απο μενα,καλο βραδι σε ολους!;)

 

Εγώ παράδειγμα αν σταματήσω δεν θα στηρίξω καμια εταιρία γιατί δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάτι που δεν θα παίξω. Δοκιμάζω κάτι και το σβήνω οποτε δεν με αφορά το θέμα. Σε περίπτωση που δεν τα βρίσκαμε στο τζαμπέ και πάλι δεν θα τα αγόραζα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα το έχουμε βαρεθεί...

Δεν υπάρχει κάτι άλλο άμεσα συγκρίσιμο; Έτσι για αλλαγή; Άϋλο με άϋλο όμως όχι Υλικό (αμάξι) με άϋλο (πνευματικά δικαιώματα) :whistle:

 

 

 

ΟΚ! Να στο πω απλα. Εισαι κουρεας, 9 το πρωι εμφανιζομαι και σου λεω :

 

-"γεια σας, κουρεμα χτενισμα παρακαλω.".

-Τελεια, και τα δυο μαζι κοστιζουνε 16 ευρω.

Μετα απο 20 λεπτα που τελειωνεις. σου λεω...

-"εχμ, μολις ηρθα απ την τραπεζα. Εχετε ρεστα απο 100ευρω;

-Οχι βρε αγορι μου. Ρωτα αν θες διπλα στο ψιλικατζιδικο.

 

 

3 μερες αργοτερα συζηταω στην καφετερια. "Ασε ρε μ@λκ@ μιλαμε δεν ξερω πως μου ρθε και εριξα πιστολι στον μπαρμπερη. Ακους εκει 20 ευρω για 3 λεπτα δουλεια τσακα τσακα.

 

Απαντηση κολλητου. "Ναι ρε συ καλα εκανες. Στην τελικη τα ψαλιδια του και την χτενα του τα κρατησε. Δεν του κοστισες τιποτα."

 

- "Και δεν τον χωνευω σε 10 χρονια που ανοιξε το μαγαζι εχει αλλαξει 2 αμαξια. Ποιος νομιζει οτι ειναι. Καθομαστε και πεταμε λεφτα στα κουρεματα και τα φρου κ αρωματα. Μας εχουνε κανει πλυση εγκεφαλου τα καναλια και το χολιγουντ! Απατεωνες!"

 

- "Ωραια τα λες ρε μαγκα! ΡΕΣΠΕΚΤ!"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1274283707-robin_hood_men_in_tights2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τον Παπούλη Σούλη (στις πίσω σελίδες). Για παράδειγμα και εγώ κατέβασα το AvP3 και το δοκίμασα να δω ότι μου κάνει, και μετά το παρήγγειλα από Amazon.

 

Εδώ όμως συνδυάζω και τη δική μου solution, διότι το Game στην τελική το παρήγγειλα 10 μόλις ευρώ.

 

ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Να στο πω απλα. [...]

 

Ακριβώς. Και από το παράδειγμα αυτό φαινεται ότι δεν είσαι κλέφτης(τουλάχιστον με την κυριολεκτική σημασια του όρου).

 

Αν και στην τελική τι σημασία έχει αν λέγεσαι κλέφτης ή οχι; Το σίγουρο ειναι οτι κάνεις κάτι παράνομο, επειδή μπορείς. Επειδή ξέρεις οτι δεν θα έχεις κάποια επίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα θέσω το θέμα απο μια διαφορετική σκοπιά. Μαζί με άλλα 2 άτομα είχαμε φτιάξει πριν 7-8 χρόνια (φοιτητές ακόμα) ένα πρόγραμμα που στο ευρύ κοινό θα ήταν άχρηστο αλλά σε συγκεκριμένο τομέα είχε αξία (στην ουσία ενα add-on στο matlab ήταν για θέματα κρυπτογραφίας, ασφάλειας). Επειδή όμως έπρεπε να πληρώσουμε για τα δικαιώματα κάποιας βιβλιοθήκης, από την πλευρά μας το ανεβάσαμε σε ένα site με οδηγίες, support και παραδείγματα και το χρεώναμε 1$. Προφανώς δεν βγάζαμε κανένα σοβαρό κέρδος και δεν ήταν και αυτός ο στόχος μας. Μέσα σε ένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά είχαμε περί τις 400 αγορές ( Αρα 400* 1 = 400$, βγάλτε και κρατήσεις, φόρους....). Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή όπως είναι λογικό για κάτι που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένη "αγορά".

Ξαφνικά λοιπόν ανακαλύψαμε ότι κυκλοφορεί στο internet είτε αυτόνομο, είτε σε πακέτο μαζί με άλλα αντίστοιχα εργαλεία. Όποτε υπολογίστε οτι είχαμε προσωπικό κόστος (βιβλιοθήκη, site) βάλτε και τον χρόνο που ξοδέψαμε και την ξενέρα που φάγαμε όταν καταλάβαμε οτι υπήρχε κόσμος (στην πλειοψηφία προφανώς για ερευνητικούς σκοπούς ) που προτιμούσε να το "κλέψει" παρά να σκάσει 1$ για να κάνει συγκεκριμένη δουλειά....

Προφανώς βέβαια μετά το δίναμε δωρεάν και είχαμε για κάποιο χρονικό διάστημα donate, μέχρι που βαρεθήκαμε να ασχολούμαστε και το αφήσαμε........

Επαναλαμβάνω πως δεν είχαμε στόχο να βγάλουμε χρήματα αλλά όχι και να μπούμε μέσα. Έλεος.....

Δεν λέω οτι μεγάλες εταιρείες εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία( αν και οι υπάλληλοι μεγάλων εταιρειών συχνά είναι σε πολύ άσχημη μοίρα), απλά το αναφέρω σαν προσωπική εμπειρία που με έχει κάνει να βλέπω την πειρατεία λίγο διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καθησα να διαβασω ολες αυτες τις σελιδες απο τα ιδια και τα ιδια.

βασικα βαρεθηκα καθε φωρα.

α)ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ.ΟΛΟΙ.Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΓΕΝΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

β)Εγω ξερετε ποιον λεω κλεφτη?αυτον που μου πουλαει 50-60 ευρω ενα παιχνιδι.

γ)ο καθενας εχει δικαιωματα και επιπτοσεις.δεν καταλαβενω την καψα μερικων να ασχολουντε με τους πειρατες.εγω εχω απο το λειτουργικο μου μεχρι το τελευταιο μου παιχνιδι ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΙΟ.μαγκια μου και το χαιρομαι.οποιος δεν γουσταρει ας μου στειλει αστυνομια.αλλα μην τον πιασω να εχει κατεβασμενα Mp3 ταινιες κτλπ.κοιταχτε λιγο την δικια σας καμπουρα και μετα των αλλονων.

δ)να εισαστε σιγουροι οτι οι εταιριες χαμενες δεν θα βγουν ποτε.τα εχουν ολα υπολογισμενα ωστε αυτοι που θα το αγοραζανε το παιχνιδι να το αγορασουν και αυτοι που θα το κατεβασουν θα το κανουν.εκει βασιζοντε και πιστεψτε ξερουν τι κανουν

οποτε χαλαρωστε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέχρι να αποκτήσετε προσωπικό βίωμα ώστε να δείτε απο διαφορετικό πρίσμα τη πράξη. Αθάνατη Ελληνική κουλτούρα σερβιρισμένη με γαρνιτούρα ασέβειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Και από το παράδειγμα αυτό φαινεται ότι δεν είσαι κλέφτης(τουλάχιστον με την κυριολεκτική σημασια του όρου).

 

Αν και στην τελική τι σημασία έχει αν λέγεσαι κλέφτης ή οχι; Το σίγουρο ειναι οτι κάνεις κάτι παράνομο, επειδή μπορείς. Επειδή ξέρεις οτι δεν θα έχεις κάποια επίπτωση.

 

Σε παρακαλω, πες μου οτι κανεις πλακα! Πιστευεις οτι αμα σε κλεψω αλλα σε κατι αυλο οπως η εργασια και οχι σε κατι υλικο δεν το θεωρεις κλοπη;

Αμα το παμε ετσι, ρε παιδια πατε να κλεψετε και σε μια γκαλερι πινακες αξιας 100.000 ευρω και αφησετε πισω καμβαδες και μπογιες αξιας 15 ευρω (οτι κοστισε δηλαδη στον καλλιτεχνη). Επισης βαλτε φεσι με πλαστη επιταγη στην κλινικη που κανατε εγχειριση αφου ητανε μια αυλη υπηρεσια. Ασε που εχουνε λεφτα. Μαλλον οχι καν'τε το σε ολες τις συναλλαγες σας και πολυ καλα θα κανετε, αφου το χρημα δεν εχει αξια, ειναι απλα "νουμερα".

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΝΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΤΙ, ΗΤΑΝΕ ΑΥΛΟ,

 

παμε καλα;

 

 

Ειτε ειναι χειροπιαστο προιον, ειτε οχι (υπηρεσια) εχει καποιο κοστος και ποσο μαλλον σε πραγματα ψυχαγωγιας ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ. Αμα θελει να το πουλησει η σονυ 2500 ευρω το dvd γουστο της και καπελο της. Το οτι σου αρεσει πολυ δεν ειναι δικαιολογια. Αμα θες να δειξεις δυσαρεστημενος ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ. Ολα τα αλλα ειναι τζαμπα μαγκια.

 

Οταν κατεβαζω mp3 (που προσωπικα το κανω) ΚΛΕΒΩ. Α, και οταν κατεβαζω τραγουδι που κοστιζει 1$ (που σημαινει οτι εχω να το δωσω) ειναι επειδη γουστασταρω Το τζαμαπα αρα στα @@ μου (ισχυει). Οπως και 5 cent να εκανε παλι δεν θα τ αγοραζα. Αλλα παραμενει κλοπη. Η βενζινη κανει 1,8 το λιτρο ενω στην αμερικη 0.60 και στη μεση ανατολη 0,20. ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ αλλα δεν θα παω να την κλεψω μεχρι να την φθηνυνουν.

 

Και ξεκολληστε με το "αυλο". Ειναι εταιριες με εξοδα υπαλληλους φορους κλπ. Γι αυτο κλεινουν οταν δεν πανε καλα οικονομικα. Δεν εχουνε καθε χρονο 0 ευρω κοστος και καθε φορα που πουλανε μια κοπια 29ευρω θεωρειται "μπονους καθαρου κερδους"!!

 

EDIT:

 

Copy-paste σε κουρεύουν εσένα; :whistle:

Να υποθέσω από τα λεγόμενά σου οτι τα έχεις όλα αγορασμένα :whistle:

 

Οχι! Κλεβω! απλα (χωρις δικαιολογιες)

Τι εννοεις με κουρευουνε copy paste. Η δημιουργια παιχνιδιου χρειαζεται ας πουμε Χ εργατοωρες απο Χ υπαλληλους και δεν το φτιαχνει για ΕΝΑΝ αλλα υπολογιζει ας πουμε Ζ πελατες και θελει να βγαλει και κερδος (καλως η κακως οσο θελει δεν υποχρεωνει κανενα να συμφωνησει δεν ειναι φαρμακο να θεωρειται απανθρωπο το υψηλο κερδος) θα μετατοπιστει σε χ πιθανους πελατες. Αντιστοιχα το κουρεμα το κοστολογει με την ωρα. Και στις περιπτωσεις τρεχουνε τα εξοδα + το ρισκο να μπουνε μεσα απο ελλειψη ενδιαφεροντος απ την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το παμε ετσι, ρε παιδια πατε να κλεψετε και σε μια γκαλερι πινακες αξιας 100.000 ευρω και αφησετε πισω καμβαδες και μπογιες αξιας 15 ευρω (οτι κοστισε δηλαδη στον καλλιτεχνη).

 

Ακόμα καλύτερα, όπως είχα ακούσει σε ένα χωριό είχαν πάρει τις παλιές, σκονισμένες, ταλαιπωρημένες εικόνες (αιώνων) από την εκκλησία και τις αντικατέστησαν με καινούργιες ! Χάρη τους έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλω, πες μου οτι κανεις πλακα!

 

Οχι. Δεν λεω οτι δεν κανεις κάτι παράνομο. Αλλα δεν μου κολλάει η λεξη κλοπή για κάτι αυλο.

Αυτο που θελω να πω ομως ειναι ότι κολλάμε σε χαζές λεπτομέρεις οπως το πως λεγεσαι αν αντιγράφεις παράνομα και χανουμε την ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέχρι να αποκτήσετε προσωπικό βίωμα ώστε να δείτε απο διαφορετικό πρίσμα τη πράξη. Αθάνατη Ελληνική κουλτούρα σερβιρισμένη με γαρνιτούρα ασέβειας.

 

Ακριβώς. Και δεν χρειάζεται καν να ασχοληθεί κάποιος με την ανάπτυξη λογισμικού. Πόσοι δεν απασχολούνται στο retail όπως θα λέγαμε στα αγγλικά. Η μικρή επιχείρηση είναι βασική για την ελληνική οικονομία και στην ουσία τα torrent είναι βασικοί ανταγωνιστές.

 

Οχι. Δεν λεω οτι δεν κανεις κάτι παράνομο. Αλλα δεν μου κολλάει η λεξη κλοπή για κάτι αυλο.

 

ναι όμως είτε αφαιρέσεις (κλέψεις) το φυσικό προϊόν από το μαγαζί είτε η αξία του προϊόντος μηδενιστεί, εξαιτίας της ανταγωνιστικής του διάθεσης από ένα torrent το ίδιο αποτέλεσμα έχει σαν εμπορική συναλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τετοια συνθηκη και δεν το ηξερα; Να βγω αυριο εξω να δω ενα καλο αυτοκινητο, κι επειδη "θελω να το εχω" να μπω μεσα και να το παρω να φυγω.

Τι αλλο θα ακουσουμε πλεον εδω μεσα...

Και επιτελους σταματηστε να συγκρινετε το downloading με τα ειδη πρωτης αναγκης που αν δεν τα εχετε δε θα μπορεσετε να ζησετε, αντιθετως πριν 100 χρονια που δεν ειχαν ουτε mp3 ουτε παιγνιδια υπολογιστη, ουτε ταινιες, κανεις δεν πεθανε απο αυτο.

Ειπαμε ολοι κλεβουμε λιγο η πολυ, απλα μη νομιζετε μερικοι οτι με αυτο τον τροπο επαναστατειτε, και χειροτερα ακομη, μη νομιζετε οτι κανετε κακο στις εταιριες και θα τις αναγκασετε να ριξουν τις τιμες.

 

Φυσικα υπαρχει ,αυτος ειναι και ο λογος που ανοιξε το topic .Ξεκιναμε με το δεδομενο οτι εγω ,εσυ ,ο διπλα ο παραδιπλα θελει να παιζει games στον υπολογιστη και απο εκει και επειτα αναλυουμε στην κουβεντα ποιοι τροποι υπαρχουν για να ικανοποιηθει αυτη τη αναγκη .Εχουμε τον δρομο της πειρατειας και μετα τον δρομο της ηθικης δηλαδη να αγορασουμε το παιχνιδι .Αν δεν ξεκινησεις με μια αρχικη συνθηκη δεν υπαρχει λογος να γινει η κουβεντα .Εγω αν διαβασες ειπα οτι ειτε κλεψεις ενα ειδος πρωτης αναγκης οπως το ανεφερες εσυ ,ειτε ενα game θεωρειται κλεψια με την αυστηρη εννοια του ορου που το εθεσες .Η ουσια ομως της ολης κουβεντας ειναι κατι που ειπα πιο πριν και βλεπω τωρα συμφωνουν οι περισσοτεροι ,οτι η αιτια της πειρατειας ειναι το υπερτιμολογημενο προιον .Ουτε φιλε μου οι τσαμπατζηδες ,ουτε η γυφτια του Ελληνα οπως φιλοσοφουν ορισμενοι ,ουτε η πονηρια ουτε τιποτα απο ολα αυτα .Επισης για το παραδειγμα σου με το αυτοκινητο ειναι αστοχο καθοτι το να κλεψεις ενα αυτοκινητο εχει αλλη βαρυτητα λογω οικονομικης αξιας .Εκτος αν εσυ θεωρεις του ιδιου επιπεδου κλεφτη καποιον που κλεβει αυτοκινητα με καποιο παιδακι που κατεβαζει παιχνιδια .Ουτε νομιζω οτι θεωρει οτι επαναστατει καποιος με το να κατεβαζει games.Ισως αυτο το θεωρουσες εσυ για τον εαυτο σου οταν το εκανες για αυτο και το λες τωρα για τους αλλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα υπαρχει ,αυτος ειναι και ο λογος που ανοιξε το topic .Ξεκιναμε με το δεδομενο οτι εγω ,εσυ ,ο διπλα ο παραδιπλα θελει να παιζει games στον υπολογιστη και απο εκει και επειτα αναλυουμε στην κουβεντα ποιοι τροποι υπαρχουν για να ικανοποιηθει αυτη τη αναγκη .Εχουμε τον δρομο της πειρατειας και μετα τον δρομο της ηθικης δηλαδη να αγορασουμε το παιχνιδι .Αν δεν ξεκινησεις με μια αρχικη συνθηκη δεν υπαρχει λογος να γινει η κουβεντα .Εγω αν διαβασες ειπα οτι ειτε κλεψεις ενα ειδος πρωτης αναγκης οπως το ανεφερες εσυ ,ειτε ενα game θεωρειται κλεψια με την αυστηρη εννοια του ορου που το εθεσες .Η ουσια ομως της ολης κουβεντας ειναι κατι που ειπα πιο πριν και βλεπω τωρα συμφωνουν οι περισσοτεροι ,οτι η αιτια της πειρατειας ειναι το υπερτιμολογημενο προιον .Ουτε φιλε μου οι τσαμπατζηδες ,ουτε η γυφτια του Ελληνα οπως φιλοσοφουν ορισμενοι ,ουτε η πονηρια ουτε τιποτα απο ολα αυτα .Επισης για το παραδειγμα σου με το αυτοκινητο ειναι αστοχο καθοτι το να κλεψεις ενα αυτοκινητο εχει αλλη βαρυτητα λογω οικονομικης αξιας .Εκτος αν εσυ θεωρεις του ιδιου επιπεδου κλεφτη καποιον που κλεβει αυτοκινητα με καποιο παιδακι που κατεβαζει παιχνιδια .Ουτε νομιζω οτι θεωρει οτι επαναστατει καποιος με το να κατεβαζει games.Ισως αυτο το θεωρουσες εσυ για τον εαυτο σου οταν το εκανες για αυτο και το λες τωρα για τους αλλους .

 

Οτι ναναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...