Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα αυτά θα μπορούσαν να υπάρχουν και στο PC αν ήταν ασφαλέστερο μέσο.

Αν το pc ηταν ασφαλεστερο μεσο,οπως το αντιλαμβανεσαι εσυ,δε θα ειχες pc αλλα κονσολα!

Πιστεψε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως εξηγεις οτι οι κονσολες εχουν hardware 10 φορες χειροτερο και εχουν τα ιδια παιχνιδια με τα ιδια γραφικα?

 

Ιδια γραφικα, δεν εχουν σε καμια περιπτωση. Ιδια παιχνιδια να τα δεις σε pc και σε κονσολες, το pc υπερταιρει....εκτος αν το pc δεν σηκωνει ενα παιχνιδι στο full, λογω δυνατοτητων..

 

Bαλε πχ το black ops full σε ενα pc και μετα βαλε το στο ps3 και στο xbox να δεις...το pc θα εχει περισσοτερες γυαλαδες, λιγοτερες γωνιες κλπ..

 

Γνωμη μου παντα :-D

 

Edit: Βεβαια για να παιξεις ενα παιχνιδι σε pc οπως το παιζει μια κονσολα (που πραγματικα και οι κονσολες τα παιζουν παρα πολυ καλα), παλι πρεπει να δωσεις παραπανω λεφτα να το φτιαξεις απο οσα θα εδινες αν επαιρνες την κονσολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά θα μπορούσαν να υπάρχουν και στο PC αν ήταν ασφαλέστερο μέσο.

 

Υπαρχει εδω μεσα στο ιδιο φορουμ απο καποιον ενα link που δειχνει οτι το PC εχει αρκετα χαμηλοτερα ποσοστα πειρατειας απο τις κονσολες (συγκεκριμενα απο το Χ360).

 

Δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις. Αν ήταν έτσι τότε και το πεντάγωνο, η NASA οι τράπεζες και όλα τα μεγαθύρια γενικά δεν θα είχαν πρόβλημα με τους χάκερς. Μη μου πεις τώρα ότι και εκεί υπάρχει μια μυστική συνομωσία μεταξύ τους γιατί σε λίγο θα πιάσουμε τον Λιακόπουλο, τον Χαρδαβέλα και τους εξωγήινους... Δεν υπάρχει hack-proof σύστημα, τι Nero μου λες τώρα και πράσιν άλογα?

 

Τιποτα δεν ειναι τοσο απολυτο σιγουρα αλλα μην μου συγκρινεις τωρα τα παιχνιδακια με πενταγωνα και NASA και τετοια. Ενα απλο κλειδωμα με αποκλειστικους κωδικους φτανει και παραφτανει για να σκοτωσει την πειρατεια. Και στο PS3 δεν υπαρχει ουσιαστικη πειρατεια αλλα βλεπεις τι γινεται.

 

Απο εκει και περα στο ξαναειπα, αν η πειρατεια ηταν τοσο προβληματικη απλα η κυκλοφορια παιχνιδιων θα ηταν μονο σε "viable" χωρες. Βλεπεις ομως το κερδος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το "χτυπημα" της πειρατιας οπου και αν γινει κυκλοφορια (εκτος απο Κινα οπου εκει software δεν υπαρχει αλλα hardware καλα κρατει, γιατι αραγε?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το pc ηταν ασφαλεστερο μεσο,οπως το αντιλαμβανεσαι εσυ,δε θα ειχες pc αλλα κονσολα!

Πιστεψε με!

 

Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Νομίζω στην συγκεκριμένη θα κερδίζαμε περισσότερους τίτλους. Θυμίσου πόσες αποκλειστηκότητες είχε το PC κάποτε, οταν το CD-Burner δεν ήταν διαδεδομένο και πόσους έχει τώρα. Εδώ η Blizzard σκέφτεται να βγάλει το Diablo 3 σε κονσόλες. Φυσικά και δεν ευθύνεται μόνο η πειρατία γι αυτό αλλά σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο. Ίσως το 4 να το βγάλει μόνο σε κονσόλες γιατί εκεί θα πουλήσει πιο σίγουρα! :mrgreen:

 

Αν αναπτυχθεί η βάση έτσι θα γίνει. Και στις κονσόλες βέβαια υπάρχει πειρατία αλλά στο PC η κατάσταση είναι τραγική. Εκεί όμως θα βγάλουν και καμιά firmware και θα καθηστερίσουν λίγο την κατάσταση με κάποια κυκλοφορία (όπως στο GT5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Νομίζω στην συγκεκριμένη θα κερδίζαμε περισσότερους τίτλους. Θυμίσου πόσες αποκλειστηκότητες είχε το PC κάποτε, οταν το CD-Burner δεν ήταν διαδεδομένο και πόσους έχει τώρα. Εδώ η Blizzard σκέφτεται να βγάλει το Diablo 3 σε κονσόλες. Φυσικά και δεν ευθύνεται μόνο η πειρατία γι αυτό αλλά σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο. Ίσως το 4 να το βγάλει μόνο σε κονσόλες γιατί εκεί θα πουλήσει πιο σίγουρα! :mrgreen:

 

Αν αναπτυχθεί η βάση έτσι θα γίνει. Και στις κονσόλες βέβαια υπάρχει πειρατία αλλά στο PC η κατάσταση είναι τραγική. Εκεί όμως θα βγάλουν και καμιά firmware και θα καθηστερίσουν λίγο την κατάσταση με κάποια κυκλοφορία (όπως στο GT5).

Προτιμω να χασω 20τιτλους που μ'αρεσουν,αλλα να μπορω να κατεβαζω τις ταινιες,την μουσικη μου,τα προγραμματα που θελω,να παιξω λιγους περισσοτερους τιτλους απ'οτι θα μπορουσα να αγορασω και αλλα πολλα=που με εκανα να χαλασω,μεχρι τωρα,5000+ευρο για τρια λαπτοπ και ενα desktop και μερικα αλλα περιφεριακα(σκεψου ποσα ακομη εχω να δωσω για το μελλο)!

 

Θελω να δω αυτες τις ετερειες,που στρεφονται αποκλειστικα στις κονσολες,ποσο θα αντεξουν χωρις την υποστιρηξη της AMD,INTEL και NVIDIA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε με την συνθηκη οτι θελει να το εχει .Με βαση αυτη την συνθηκη και για τους λογους που ειπα αποφασιζει να το κατεβασει και οχι να το αγορασει .Αν πας με τετοιο αφορισμο "αφου δεν μπορει ας μην το εχει" ,τοτε με την ιδια λογικη αρνησης καποιος που δεν μπορει να αγορασει γαλα ,αφου ζει και χωρις αυτο ας μην το αγορασει τοτε .Δεν βγαινεις δηλαδη καπου...Ασε που το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και οχι απο τον απλο καταναλωτη ,κακως βεβαια κλεβει και αυτος ετσι οπως το λες αλλα πριν απο αυτον αλλοι κλεβουν .

 

Υπαρχει τετοια συνθηκη και δεν το ηξερα; Να βγω αυριο εξω να δω ενα καλο αυτοκινητο, κι επειδη "θελω να το εχω" να μπω μεσα και να το παρω να φυγω.

Τι αλλο θα ακουσουμε πλεον εδω μεσα...

Και επιτελους σταματηστε να συγκρινετε το downloading με τα ειδη πρωτης αναγκης που αν δεν τα εχετε δε θα μπορεσετε να ζησετε, αντιθετως πριν 100 χρονια που δεν ειχαν ουτε mp3 ουτε παιγνιδια υπολογιστη, ουτε ταινιες, κανεις δεν πεθανε απο αυτο.

Ειπαμε ολοι κλεβουμε λιγο η πολυ, απλα μη νομιζετε μερικοι οτι με αυτο τον τροπο επαναστατειτε, και χειροτερα ακομη, μη νομιζετε οτι κανετε κακο στις εταιριες και θα τις αναγκασετε να ριξουν τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τετοια συνθηκη και δεν το ηξερα; Να βγω αυριο εξω να δω ενα καλο αυτοκινητο, κι επειδη "θελω να το εχω" να μπω μεσα και να το παρω να φυγω.

Τι αλλο θα ακουσουμε πλεον εδω μεσα...

Kαντο copy και εφυγες,δε θα σου πει κανενας τιποτα! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαντο copy και εφυγες,δε θα σου πει κανενας τιποτα! :devil:

 

Ξεκιναμε παντα με λαθος λογικη, του οτι δεν θα το στερησουμε απο κανενα, δε θα λειψει σε κανενα.

Αν λοιπον παμε σε καποιον που εχει καμμια 50αρια αυτοκινητα, κι ενα απο αυτα το εχει χαμενο καπου σε καποια αποθηκη, δε θα του το στερησουμε αν του το παρουμε, ουτε που θα το καταλαβει, και δε θα λεγομαστε κλεφτες (μιας κι εχουμε και προβλημα με τη λεξη), αλλα καθαριστες αποθηκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναμε παντα με λαθος λογικη, του οτι δεν θα το στερησουμε απο κανενα, δε θα λειψει σε κανενα.

Αν λοιπον παμε σε καποιον που εχει καμμια 50αρια αυτοκινητα, κι ενα απο αυτα το εχει χαμενο καπου σε καποια αποθηκη, δε θα του το στερησουμε αν του το παρουμε, ουτε που θα το καταλαβει, και δε θα λεγομαστε κλεφτες (μιας κι εχουμε και προβλημα με τη λεξη), αλλα καθαριστες αποθηκων.

Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο,σ'αυτου του τυπου συζητησεων,ειναι η επιλεκτικη αντιληψη του ορου πειρατια!

Να πιστεψω οτι εσυ δε χρεισημοποιησες το μηχανιμα σου(pc),για να κατεβασεις τιποτα πειρατικο/παρανομο?

 

Δλδ ρε φιλε,ντε και καλα,πρεπει να βγαλω τα ματια μου,με τα ιδια μου τα χερια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο,σ'αυτου του τυπου συζητησεων,ειναι η επιλεκτικη αντιληψη του ορου πειρατια!

Να πιστεψω οτι εσυ δε χρεισημοποιησες το μηχανιμα σου(pc),για να κατεβασεις τιποτα πειρατικο/παρανομο?

 

Δλδ ρε φιλε,ντε και καλα,πρεπει να βγαλω τα ματια μου,με τα ιδια μου τα χερια!

 

Το εγραψα καπου και δεν το θυμαμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα καπου και δεν το θυμαμαι;

Δλδ εσυ οτι κανεις,πρεπει να το γραφεις στα φορουμ?

Δε σε ρωτησα αν το εχεις γραψει καπου,αλλα αν το εχεις κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκιναμε παντα με λαθος λογικη, του οτι δεν θα το στερησουμε απο κανενα, δε θα λειψει σε κανενα.

Αν λοιπον παμε σε καποιον που εχει καμμια 50αρια αυτοκινητα, κι ενα απο αυτα το εχει χαμενο καπου σε καποια αποθηκη, δε θα του το στερησουμε αν του το παρουμε, ουτε που θα το καταλαβει, και δε θα λεγομαστε κλεφτες (μιας κι εχουμε και προβλημα με τη λεξη), αλλα καθαριστες αποθηκων.

Αυτό το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα το έχουμε βαρεθεί...

Δεν υπάρχει κάτι άλλο άμεσα συγκρίσιμο; Έτσι για αλλαγή; Άϋλο με άϋλο όμως όχι Υλικό (αμάξι) με άϋλο (πνευματικά δικαιώματα) :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εσυ οτι κανεις,πρεπει να το γραφεις στα φορουμ?Δε σε ρωτησα αν το εχεις γραψει καπου,αλλα αν το εχεις κανει!

 

Το εγραψα στο μηνυμα #96

 

Αυτό το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα το έχουμε βαρεθεί...Δεν υπάρχει κάτι άλλο άμεσα συγκρίσιμο; Έτσι για αλλαγή; Άϋλο με άϋλο όμως όχι Υλικό (αμάξι) με άϋλο (πνευματικά δικαιώματα) :whistle:

 

Εδω το συγκρινουμε καθε φορα με το γαλα, και με το οτι επρεπε να μπουν τα παιγνιδια οι ταινιες και τα τραγουδια στη διατιμηση γιατι αν δεν παιξεις το assasin's creed brotherhood τη μερα που βγηκε μπορει να παθεις στερητικο συνδρομο και να πεθανεις, αυτο σε πειραξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κλέφτης και μου αρέσει. Δεν παίζω παραπάνω από 2 ώρες συνολικά οποιοδήποτε παιχνίδι πριν το απεγκαταστήσω. Παλιά αγόραζα παιχνίδια όταν ήμουν μικρός τώρα δεν παίζω γιαυτό και δεν αγοράζω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...