Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πιστεύω ότι αυτοί που αντιγράφουν το κάνουν επειδή είναι ακριβά. Το είπα πιο πάνω, το κάνουν λόγω νοοτροπίας επιδή "μπορούν" να το κάνουν.

αδερφέ, δεν μεγαλώσαμε όλοι με τα λεφτά του μπαμπά, εάν είχα την δυνατότητα να δίνω άνετα 50-100 ευρώ για video games κάθε μηνα πίστεψε με θα τα έδινα, όταν όμως εγώ ο μαλαξ πληρώνομαι 600 ευρώ και έχω δάνεια και κάποιον ακόμα να συντηρώ άντε πάνε βγαλτα πέρα :) , να το πω αλλιώς, δεν έχουμε όλοι γονείς γιατρούς και δημοσιους υπαλληλους, ούτε από 2-3 σπίτια ο καθένας.

 

το πάω αλλου, από την στιγμή που το σύστημα με κλέβει από παντού και πάντα, τότε αυτόματα με κάνει κι εμενα να κλέψω.

 

η για να το πω πιο Zeitgeist-ικα, είμαστε σκλάβοι του συστήματος που λέγεται οικονομία, άρπαξε ότι μπορείς από όπου μπορείς, ειδικά όταν δεν υπάρχουν συνέπειες, απλά μην το κανεις εις βάρος μεροκαματιάρηδων ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ συζητάμε για το αν η πειρατία θεωρείται κλοπή η όχι και για το αν κάνει τελικά κακό ή καλό στην βιομηχανία. Κανείς δεν βγήκε να κατακρίνει κανέναν.

 

Πολύ τσιτώνεστε μερικοί...

Δε συζηταμε,αν ειναι κλοπη ή οχι!

Ειναι κλοπη/αντιγραφη και ολοι πρεπει να το παραδεχτουμε!

Αλλα αυτο δε το κανει αυτοματος κακο ή καλο,λαθος ή σωστο,κατακριταιο ή κατι που πρεπει να το επικροτουμε!

Ο καθενας ας το επεξεργαστει με την δικη του λογικη και ηθικη και να πραξει αναλογα!Δε θα σας πω

εγω ομως,αν θα τα κατευαζετε ή αν θα τα αγοραζετε,δικη σας αποφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, σαφώς θα συνέχιζε ένα ποσοστό να κατεβάζει, αλλά θα ήταν σαφώς μικρότερο από το υπάρχον. Αν μπορούσα να έχω πχ την Collectors του Witcher 2 στα 30-40€ θα την χτυπούσα αλύπητα και μαζί μου αρκετός κόσμος, είμαι σίγουρος.

 

Άρα θεωρείς πχ την Collector's έκδοση του Witcher υπερκοστολογημένη? Γιατί θα έπρεπε να είχε 30-40 ευρώ? Αν δεν βγαίνει η εταιρία με αυτά τα λεφτά τι θα κάνει? Έχετε αντιληφθεί ότι πλέον για να αναπτυχθεί ένα παιχνίδι χρειάζονται εκατομμύρια?

 

Δηλαδή η επίσημη δικαιολογία είναι ότι οι εταιρίες κοστολογούν πολύ ακριβά... ίσως σε μερικές περιπτώσεις πχ Activision, αλλά είμαστε οικονομικοί αναλυτές για να ξέρουμε ή απλά κάνουμε υποθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι όπως πάντα στη μέση παίδες. Σαφώς είναι σωστή η άποψη "αν δεν μπορείς δεν το αγοράζεις" από την άλλη όμως υπάρχει και η άποψη που επικρατεί "θέλεις να το αγοράσεις? θα το χρυσοπληρώσεις..."

 

Άκρη δεν βγαίνει, απλώς για την ιστορία να αναφέρω ότι εγώ προσωπικά θεωρώ πώς ότι αξίζει πραγματικά, το αγοράζεις. Κι εγώ πέρυσι το DAO σπασμένο το ξεκίνησα, αλλά στην πορεία το αγόρασα.

 

Άρα θεωρείς πχ την Collector's έκδοση του Witcher υπερκοστολογημένη? Γιατί θα έπρεπε να είχε 30-40 ευρώ? Αν δεν βγαίνει η εταιρία με αυτά τα λεφτά τι θα κάνει? Έχετε αντιληφθεί ότι πλέον για να αναπτυχθεί ένα παιχνίδι χρειάζονται εκατομμύρια?

 

Δηλαδή η επίσημη δικαιολογία είναι ότι οι εταιρίες κοστολογούν πολύ ακριβά... ίσως σε μερικές περιπτώσεις πχ Activision, αλλά είμαστε οικονομικοί αναλυτές για να ξέρουμε ή απλά κάνουμε υποθέσεις?

 

Ναι, θεωρώ τα 100€ που ζητάει η εταιρεία εξωπραγματικά και δεν θα αγοράσω τη συγκεκριμένη έκδοση. Το πρόβλημα στις εταιρείες που δεν βγαίνουν κατ' εμέ, έχει να κάνει περισσότερο με την υπερκοστολόγηση των προϊόντων τους, παρά με την έλλειψη αγοραστικού κοινού. Και δεν έχει να κάνει με οικονομολόγους αυτό, έχει να κάνει με απλή λογική.

 

Και επαναλαμβάνω, δεν είναι δικαιολογία για να κατεβάσω κάτι, δεν χρειάζομαι δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω μια ερωτηση και οποιος θελει ας το συλογιστει λιγο!

Αν δε μπορουσα να κατευασω τιποτα δωρεαν,ουτε μουσικη,ουτε παιχνιδια,ουτε ταινιες,ουτε καποια προγραμματα που θα ηθελα,γιατι να δωσω λεφτα να παρω коμπιουτερ/λαπτοπ(ή τουλαχιστον να παρω ενα ακριβο pc),εγω σαν ατομο και οχι σαν ετερεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από που βγάζουν λεφτά οι εταιρίες με το να βγαίνει παράνομα ένα παιχνίδι εκτός χώρας? Αφού τα παίρνουν όλοι πειρατικά/δεν πληρώνουν. (Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες).

 

Οχι δεν το καταλαβες. Να στο εξηγησω. Ας υποθεσουμε οτι η ΕΑ και οποιαδηποτε ΕΑ αποφασιζει να κανει launch ενα παιχνιδι της σε Αμερικη, Ευρωπη. Λογο πειρατειας ομως αποφασιζει να ΜΗΝ το διαθεσει στην Ευρωπη. Ετσι λοιπον η ΕΑ κερδιζει απιστευτα τρελα γλυτωνοντας πολλα εξοδα απο την μεταφορα του παιχνιδιου στην Ευρωπη και "μαμει και δερνει" στις πωλησεις στην Αμερικη με εντελως μινιμαλ πειρατεια (την οποια και αυτην σκοτωνει τσακ μπαμ με συγκεκριμενους κωδικους ανα παιχνιδι μιας και η ποσοτητες ειναι αρκετα λιγοτερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υπαρχουν αρκετοι εναρετοι,που ποτε τους δε παρανομισαν και ποτε τους καν δεν εχουν αντιγραψει ουτε ενα cd,ουτε σ'ενα διαγωνισμα ,φαινεται να εχουν τη διαθεση να κρινουν και να μας κατακρινουν.

Εγω προσωπικα θα τους ελεγα να μας αφησουν ησυχους να πορευομαστε με τη δικη μας ανηθικη ηθικη,για να μην πηγαινουν χαμενα τα λογια τους και να ψαξουν να βρουν τους θειους και να τους παραδοσουν στις αρχες.

Να κανουν ετσι το καθηκον τους,σαν ευυποληπτοι πολιτες και να νιωσουν περιφανοι,οτι εσωσαν το pc και γενικα το gaming!

Και πραγματικα ευχομαι ολοψυχα(γιατι δε θα μ'ενοχλησει καθολου,κατι αλλο θα βρω να ασχοληθω εκτος κοπιουτερ!),μεσα σε λιγο καιρο να σταματησει να υπαρχει η πειρατια,για να δουμε τελος παντων,ποιες πραγματικα ηταν επιπτωσεις της υπαρξης της και ποιος πραγματικα θα βγει κερδισμενος απ'αυτο!

 

Edit:Οταν λεω η πειρατια,εννοω σε ολα τα θεματα,οχι μονο στα παιχνιδια!

 

Νομίζω βλέπετε το θέμα από λάθος σκοπιά. Δλδ όταν κάποιος μιλάει ενάντια στην πειρατεία νομίζετε ότι το κάνει επειδή το παίζει ενάρετος και ο ηθικά σωστός. Προσωπικά από το 80 που ασχολούμε με τα games είχα στην κατοχή μου άπειρα πειρατικά games είτε στο spectrum η στην amiga η στο playstation και μερικές φορές και τώρα στο pc αν και πιο σπάνια. Από μουσικά κομμάτια και ταινίες και εκεί κατεβάζω άπειρες φορές πειρατικά πραγματά. Αλλά... Στην μουσικη αν μου αρέσει η δουλειά κάποιου δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγοράσω και το lp του έτσι για την συλλογή. Και στα games το ίδιο. To να πληρώσεις κάτι δεν είναι κοροιδία και ούτε κανέις σε κλέβει. Αντίθετα πρέπει να το δείτε και σαν εκτίμηση προς την δουλειά που κάνει κάποιος. Εγώ πλέον έτσι το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βλέπετε το θέμα από λάθος σκοπιά. Δλδ όταν κάποιος μιλάει ενάντια στην πειρατεία νομίζετε ότι το κάνει επειδή το παίζει ενάρετος και ο ηθικά σωστός. Προσωπικά από το 80 που ασχολούμε με τα games είχα στην κατοχή μου άπειρα πειρατικά games είτε στο spectrum η στην amiga η στο playstation και μερικές φορές και τώρα στο pc αν και πιο σπάνια. Από μουσικά κομμάτια και ταινίες και εκεί κατεβάζω άπειρες φορές πειρατικά πραγματά. Αλλά... Στην μουσικη αν μου αρέσει η δουλειά κάποιου δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγοράσω και το lp του έτσι για την συλλογή. Και στα games το ίδιο. To να πληρώσεις κάτι δεν είναι κοροιδία και ούτε κανέις σε κλέβει. Αντίθετα πρέπει να το δείτε και σαν εκτίμηση προς την δουλειά που κάνει κάποιος. Εγώ πλέον έτσι το βλέπω.

Ακριβος το ιδιο κανω και εγω,οπως και οι πλειστοι που μπορει να κατεβαζουν και πειρατικα!

Μερικοι πιστευουν οτι πρεπει ολα να τ'αγοραζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίπτωση της πειρατίας όμως είναι (τελικά) να μην μπορούμε να παίξουμε συγκεκριμένους τίτλους στην εκάστοτε ευπαθέστερη πλατφόρμα. Πχ PC. Γιατί νομίζετε ότι δεν παίζουμε το Gears of war 2 ή το Halo 3 στο PC? Το Games for Windows είναι πλατφόρμα της Microsoft αλλά αφού ξέρει ότι δεν θα βγάλει λεφτά από κει δεν θα τα κυκλοφορήσει. Τι έγινε με το DLC (Severed) του Dead Space 2? PC κανείς? Εγώ το ήθελα και στο PC.

 

Δεν πιστεύω στην καραμέλα/παραμύθι ότι η πειρατεία βοηθάει τις εταιρίες. Εμάς ναι, αλλά με τις ανάλογες επιπτώσεις που ανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι ότι οι περισσότεροι ακόμα και τα games που τα γουστάρουν και θα ασχοληθούν ώρες μαζί τους προτιμούν να τα κατεβάσουν πειρατικά παρά να δώσουν λίγα ευρώ για να τα αγοράσουν. Λόγο της πειρατίας μου έχουν λείψει αρκετοί παλιοί τίτλοι που μετά τόσα χρόνια θα ήθελα να έχω και τα κουτιά τους και το περιεχόμενο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βλέπετε το θέμα από λάθος σκοπιά. Δλδ όταν κάποιος μιλάει ενάντια στην πειρατεία νομίζετε ότι το κάνει επειδή το παίζει ενάρετος και ο ηθικά σωστός. Προσωπικά από το 80 που ασχολούμε με τα games είχα στην κατοχή μου άπειρα πειρατικά games είτε στο spectrum η στην amiga η στο playstation και μερικές φορές και τώρα στο pc αν και πιο σπάνια. Από μουσικά κομμάτια και ταινίες και εκεί κατεβάζω άπειρες φορές πειρατικά πραγματά. Αλλά... Στην μουσικη αν μου αρέσει η δουλειά κάποιου δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγοράσω και το lp του έτσι για την συλλογή. Και στα games το ίδιο. To να πληρώσεις κάτι δεν είναι κοροιδία και ούτε κανέις σε κλέβει. Αντίθετα πρέπει να το δείτε και σαν εκτίμηση προς την δουλειά που κάνει κάποιος. Εγώ πλέον έτσι το βλέπω.

Σύμφωνοι.

Προσωπικά κατεβάζω παιχνίδια (τώρα πλέον σπάνια) μόνο όταν θέλω να τα δοκιμάσω. Ναι, πάντα υπάρχουν οι απόψεις που μπορείς να διαβάσεις εδώ και κει για να σχηματίσεις μια γνώμη, αλλά προτιμώ να το δοκιμάσω και να σχηματίσω άποψη μόνος μου. Φυσικά όταν υπάρχει demo για το παιχνίδι δε μπαίνω στο κόπο να κατεβάζω τη πειρατική. Σε αντίθετη περίπτωση όμως, ναι θα το κατεβάσω. Άμα μ'αρέσει μπαίνει στη wish-list και όταν έχω τα λεφτά το τσιμπάω αυθεντικό. Αν δε μ'αρέσει το αφήνω στην άκρη και δε το ξαναπιάνω. Simple as that.

 

Εν ολίγοις, εγώ το βλέπω σαν test drive.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίπτωση της πειρατίας όμως είναι (τελικά) να μην μπορούμε να παίξουμε συγκεκριμένους τίτλους στην εκάστοτε ευπαθέστερη πλατφόρμα. Πχ PC. Γιατί νομίζετε ότι δεν παίζουμε το Gears of war 2 ή το Halo 3 στο PC? Το Games for Windows είναι πλατφόρμα της Microsoft αλλά αφού ξέρει ότι δεν θα βγάλει λεφτά από κει δεν θα τα κυκλοφορήσει. Τι έγινε με το DLC (Severed) του Dead Space 2? PC κανείς? Εγώ το ήθελα και στο PC.

 

Δεν πιστεύω στην καραμέλα/παραμύθι ότι η πειρατεία βοηθάει τις εταιρίες. Εμάς ναι, αλλά με τις ανάλογες επιπτώσεις που ανέφερα.

 

Δεν είναι θέμα της πειρατείας εκεί, απλώς η MS αποφάσισε να προωθήσει περισσότερο τη χαζοκονσόλα της. Δεν έπαθα τπτ που δεν έπαιξα Gears of Wars 2 ή Halo 3. Αυτός δηλαδή που έχει Playstation δεν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με τον PC user?

 

Αν κάποτε όμως η Ms αποφασίσει να στραφεί και πάλι στα PC, στα οποία άλλωστε οφείλει και την ύπαρξη της, έχει να φάει φτύσιμο που θα είναι όλο δικό της. Ο καιρός γαρ εγγύς. Και θα το ξαναπώ ακόμα μία φορά: Οι κονσόλες έχουν καταστρέψει το gaming. Όσο πιο γρήγορα αποσυρθούν, τόσο πιο όμορφα παιχνίδια θα απολαύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίπτωση της πειρατίας όμως είναι (τελικά) να μην μπορούμε να παίξουμε συγκεκριμένους τίτλους στην εκάστοτε ευπαθέστερη πλατφόρμα. Πχ PC. Γιατί νομίζετε ότι δεν παίζουμε το Gears of war 2 ή το Halo 3 στο PC? Το Games for Windows είναι πλατφόρμα της Microsoft αλλά αφού ξέρει ότι δεν θα βγάλει λεφτά από κει δεν θα τα κυκλοφορήσει. Τι έγινε με το DLC (Severed) του Dead Space 2? PC κανείς? Εγώ το ήθελα και στο PC.

 

Για τον ιδιο λογο που η Capcom επελεξε να κυκλοφορησει στο PC καποια απο τα παιχνιδια και οχι καποια αλλα (Super street fighter 4 παραδειγμα) με την δικαιολογια της πειρατειας η οποια στις κονσολες ηταν πολυ μεγαλυτερη για το Street figter 4 σε σχεση με το PC. Εχει να κανει με microtransactions, DLC και αλλα που στις κονσολες θα τα πληρωσεις κανονικα ενω στο PC απλα θα τα κανουν custom η κοινοτητα. Ειναι καθαρα θεμα χρηματων και "μουρης" για τις αποκλειστικοτητες. Δεν παιζει ρολο καμια πειρατεια. Και να μην υπηρχε η πειρατεια ΠΑΛΙ δεν θα το βγαζανε το DLC ή θα ηταν υποχρεωμενοι να το συμπεριλαβουν στο ιδιο το παιχνιδι ή να βγαλουν καποιο expansion.

 

Δεν πιστεύω στην καραμέλα/παραμύθι ότι η πειρατεία βοηθάει τις εταιρίες. Εμάς ναι, αλλά με τις ανάλογες επιπτώσεις που ανέφερα.

 

Ηδη σου ειπα οτι ο θανατος της πειρατειας ειναι κατι το γελοιο για να γινει. Εδω περα εγω μπορω να κλειδωσω με απλο τροπο τα αντιγραφα μου μεσα απο το nero και να μην τα βλεπει καν αλλο PC θες να μου πεις τωρα οτι εταιριες μεγαθυρια δεν εχουν βρει τροπο ακομα για να σταματησουν την πειρατεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν το γνωριζω, το γνωριζεις εσυ και το αναφερεις; Διοτι ετσι συνομωσιολογικα θα μπορουσα κι εγω να αναφερω οτι μιζαρονται ακομη κι απο τις εταιριες μεταλλου που χρησιμοποιουνται στους δισκους. Αν εχουμε στοιχεια τα λεμε, αλλιως, υποθετικα σεναρια μπορουμε να κανουμε ολοι.

πως εξηγεις οτι οι κονσολες εχουν hardware 10 φορες χειροτερο και εχουν τα ιδια παιχνιδια με τα ιδια γραφικα?

οπως δε μπορω να αποδειξω οτι οντως το κανουνε ετσι και αυτοι δε μπορουν να αποδειξουν οτι οντως εχω πειρατικα παιχνιδια.

 

ποσες κονσολες ειχε πουλησει το Playstation Και ποσες το nintendo 64?

κλασεις ανωτερο το n64 σε hardware και τιτλους,γιατι πουλησε λιγοτερα? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κανει με microtransactions, DLC και αλλα που στις κονσολες θα τα πληρωσεις κανονικα ενω στο PC απλα θα τα κανουν custom η κοινοτητα. Ειναι καθαρα θεμα χρηματων και "μουρης" για τις αποκλειστικοτητες. Δεν παιζει ρολο καμια πειρατεια. Και να μην υπηρχε η πειρατεια ΠΑΛΙ δεν θα το βγαζανε το DLC ή θα ηταν υποχρεωμενοι να το συμπεριλαβουν στο ιδιο το παιχνιδι ή να βγαλουν καποιο expansion.

 

Όλα αυτά θα μπορούσαν να υπάρχουν και στο PC αν ήταν ασφαλέστερο μέσο.

 

Ηδη σου ειπα οτι ο θανατος της πειρατειας ειναι κατι το γελοιο για να γινει. Εδω περα εγω μπορω να κλειδωσω με απλο τροπο τα αντιγραφα μου μεσα απο το nero και να μην τα βλεπει καν αλλο PC θες να μου πεις τωρα οτι εταιριες μεγαθυρια δεν εχουν βρει τροπο ακομα για να σταματησουν την πειρατεια?

 

Δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις. Αν ήταν έτσι τότε και το πεντάγωνο, η NASA οι τράπεζες και όλα τα μεγαθύρια γενικά δεν θα είχαν πρόβλημα με τους χάκερς. Μη μου πεις τώρα ότι και εκεί υπάρχει μια μυστική συνομωσία μεταξύ τους γιατί σε λίγο θα πιάσουμε τον Λιακόπουλο, τον Χαρδαβέλα και τους εξωγήινους... Δεν υπάρχει hack-proof σύστημα, τι Nero μου λες τώρα και πράσιν άλογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...