Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, να κάνω μια παρατήρηση, η μάλλον σχόλιο. Αυτοί που είναι να το πάρουν θα το πάρουν ούτως η άλλος. Και "πειρατεία" να μην υπήρχε, μην νομίζεις ότι θα ήταν παραπάνω τα έσοδά τους, όχι όσο φαντάζεσαι.

 

Αν αύριο έκλειναν οι "βρύσες" μπορεί στην αρχή και για μια σχετικά μικρή περίοδο να έβλεπαν κάποια αύξηση, αλλά πιστεύω όχι αυτό που φαντάζεσαι. Κάνε μια σύγκριση με άτομα από τον δικό σου ευρύτερο κοινωνικό κύκλο. Τώρα θα μου πεις αν δεν είσαι και σχετικά μικρός και τα έχεις πατήσει τα 30+ δεν θα έχεις και αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Από την δική μου παρέα, 2-3 άτομα 30+ πληρώνουν για gaming και αυτά στα δάχτυλα (και απο κεί κάτι κατεβαίνει, αλλά δεν μένει). 

Γιατί 30+ και δεν υπάρχει χρόνος για σαβούρα, αλλά -κυρίως- ούτε και όρεξη. Οι υπόλοιποι, είτε 10άρι παιχνίδι διαμάντι, είτε σαβούρα, δεν έχουν φίλτρο, θα το κατεβάσουν.

 

Αν δεν υπήρχε λοιπόν η βρύση, οι σαβουριδες και πάλι, δεν θα έδιναν ούτε ένα ευρό. εν ολίγοις είναι στον άνθρωπο.

 

Από την άλλη, είναι που μεγαλώνουμε εμείς, είναι που τα παιχνίδια σιγά σιγά γίνονται όλο και πιο ηλίθια, οι τύποι δεν έχουν πιάσει ακόμα οτι για να καταπολεμήσεις την πειρατεία πρέπει να δίνεις καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο προϊόν, και στο τέλος της ημέρας, για μένα αυτή την εποχή (τελευταία κάμποσα χρόνια) αυτοί που έχουν κάνει κακό στο gaming δεν είναι αυτοί που "κατεβάζουν". Είναι αυτοί που συνεχίζουν και πληρώνουν την κάθε τουαλέτα που πηγαίνει ο κάθε dev και το πλασάρει για παιχνίδι. βλέπε... έ τι να πρωτοπείς :P

 

τώρα, για μποικοτάζ που ακούγεται, εδώ δεν μπορούν να μποικοτάρουν τον κάθε μαλακα που βγαίνει και ζητάει ψήφο, θα μποικοτάρουν την EA? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει μπερδευτεί λίγο. Δεν είπε κανείς ότι όσοι το κατεβάζουν θα το αγόραζαν αν δεν υπήρχε η πειρατεία. Όμως έστω 5-10 θα το έκαναν και αυτό είναι απώλεια. Επίσης δεν είναι σωστό το ότι νομίζεις πως μοιράζεσαι κάτι που πλήρωσε ο άλλος και στο δίνει. 

Αν γινόταν έτσι τότε δεν θα μπορούσες να παίξεις κανένα κατεβασμένο παιχνίδι γιατί θα το κατέβαζες με το DRM του. Η παρανομία είναι κυρίως στο ότι κατεβάζεις το crack το οποίο αλλοιώνει την σύνθεση του μέσου και σου επιτρέπει να παίζεις.

 

Και εγώ είπα πιο πάνω ότι δοκιμάζω και αγοράζω. Πχ το hitman το τελείωσα από τον θείο και το αγόρασα καπάκια 15 ευρώ. 

Όταν όμως ένα παιχνίδι δεν μου αρέσει ή μου ψιλόαρέσει το σβήνω γιατί ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να τον σπαταλάω σε παιχνίδια που δεν μου αρέσουν απλά επειδή μπορώ να τα παίξω.

 

Επίσης σκεφτείτε το εξής απλό. Φτιάχνεις ένα πρόγραμμα για διαχείριση κοινοχρήστων ας πούμε. Επειδή κουράστηκες για να το φτιάξεις και χρησιμοποίησες και προγράμματα που δεν είναι δωρεάν λες ότι το πουλάς 5 ευρώ πχ. Έρχεται λοιπόν ο Μπάμπης και στο αγοράζει, το βάζει στο PC και το πετάει σε torrent. To βλέπεις εσύ και το έχουν κατεβάσει 300 άτομα. Πώς νιώθεις;

Το διαμοίρασε σωστά νομίζω εφόσον εκείνος το αγόρασε. 

 

Επίσης κάτι άλλο. Έστω ότι κάποιος έχει αγοράσει από το Steam ένα παιχνίδι. Βάσει του ToS ανήκει μόνο σε εκείνον και δεν μπορεί να το δώσει σε άλλον. Εφόσον το διαμοιράζει παρανομεί βάσει των όρων, οπότε και όσοι το λαμβάνουν είναι κλεπταποδόχοι. 

 

*το λέω βαριά για να γίνει αντιληπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, να κάνω μια παρατήρηση, η μάλλον σχόλιο. Αυτοί που είναι να το πάρουν θα το πάρουν ούτως η άλλος. Και "πειρατεία" να μην υπήρχε, μην νομίζεις ότι θα ήταν παραπάνω τα έσοδά τους, όχι όσο φαντάζεσαι.

 

Αν αύριο έκλειναν οι "βρύσες" μπορεί στην αρχή και για μια σχετικά μικρή περίοδο να έβλεπαν κάποια αύξηση, αλλά πιστεύω όχι αυτό που φαντάζεσαι. Κάνε μια σύγκριση με άτομα από τον δικό σου ευρύτερο κοινωνικό κύκλο. Τώρα θα μου πεις αν δεν είσαι και σχετικά μικρός και τα έχεις πατήσει τα 30+ δεν θα έχεις και αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Από την δική μου παρέα, 2-3 άτομα 30+ πληρώνουν για gaming και αυτά στα δάχτυλα (και απο κεί κάτι κατεβαίνει, αλλά δεν μένει). 

Γιατί 30+ και δεν υπάρχει χρόνος για σαβούρα, αλλά -κυρίως- ούτε και όρεξη. Οι υπόλοιποι, είτε 10άρι παιχνίδι διαμάντι, είτε σαβούρα, δεν έχουν φίλτρο, θα το κατεβάσουν.

 

Αν δεν υπήρχε λοιπόν η βρύση, οι σαβουριδες και πάλι, δεν θα έδιναν ούτε ένα ευρό. εν ολίγοις είναι στον άνθρωπο.

 

Από την άλλη, είναι που μεγαλώνουμε εμείς, είναι που τα παιχνίδια σιγά σιγά γίνονται όλο και πιο ηλίθια, οι τύποι δεν έχουν πιάσει ακόμα οτι για να καταπολεμήσεις την πειρατεία πρέπει να δίνεις καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο προϊόν, και στο τέλος της ημέρας, για μένα αυτή την εποχή (τελευταία κάμποσα χρόνια) αυτοί που έχουν κάνει κακό στο gaming δεν είναι αυτοί που "κατεβάζουν". Είναι αυτοί που συνεχίζουν και πληρώνουν την κάθε τουαλέτα που πηγαίνει ο κάθε dev και το πλασάρει για παιχνίδι. βλέπε... έ τι να πρωτοπείς :P

 

τώρα, για μποικοτάζ που ακούγεται, εδώ δεν μπορούν να μποικοτάρουν τον κάθε μαλακα που βγαίνει και ζητάει ψήφο, θα μποικοτάρουν την EA? :P

Εγώ θα υπενθύμισω πως στη Βρετανία που όλα τα Torrent Sites είναι κλειστά ο κόσμος αγοράζει μόνο αυθεντικά παιχνίδια, ταινίες, μουσική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλέον με το Steam, το GoG και τις προσφορές τους η πειρατεία στο pc gaming ισοδυναμεί -λίαν επιεικώς- με γυφτιά χειρίστου είδους. Το να μην αγοράζεις ΑΑΑ γκέιμς των 50 και των 100 ωρών για 5 ή 10 ευρώ, επειδή «υπάρχει κρίση» ή δεν ξέρω τι άλλη ευφάνταστη δικαιολογία έχουν σκαρφιστεί οι πειρατές δείχνει είτε αφέλεια είτε καταφανές ψέμα. Σε κάθε περίπτωση είναι γυφτιά πάντως.

 

Για τους μη πειρατές που θεωρούν ότι τα καλά παιχνίδια πλήττονται από την πειρατεία, μην απελπίζεστε: το kickstarter είναι έκει για εμάς και μάλιστα δείχνει τάση. Στηρίξτε όσα παιχνίδια νομίζετε ότι είναι του γούστου σας και το αγαπημένο μας χόμπι θα συνέχισει να κυλάει όπως θέλουμε όση γυφτοσύνη κι αν το κατακλύζει.

 

Και επειδή είδα και το άλλο φαιδρό επιχείρημα ότι «δικαιούνται να μιλούν μόνο όσοι δεν έχουν κατεβάσει ποτέ στη ζωή τους», θα παραδεχτώ κι εγώ ότι κάποτε κατεβάζα γκέιμς. Αλλά μετά έγινα 12 χρονών και ωρίμασε η σκέψη μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί φαγώνεστε τσάμπα;Ούτε εμείς που πια πληρώνουμε είμαστε αναμάρτητοι  που δεν έχουμε κατεβάσει κάτι ποτέ (γκουχ γκουχ)ούτε και αυτοί που κατεβάζουν είναι εγκληματίες.Για να το χοντρύνω αν βρίσκαμε στο δρόμο χιλιάδες ευρώ πόσοι από μας θα τα επιστρέφαμε στον κάτοχο τους  με την σημερινή κρίση και ειδικά όπως μερικοί έχουμε οικογένεια και παιδιά;Τα προϊόντα που δεν πληρώνουν μερικοί π.χ games δεν κάνουν διάρρηξη στα γραφεία της ubisoft ή της square enix και τα κοπιάρουν το προϊόν βρίσκεται εκεί έξω.Είναι παράνομο μεν ακόμα και έτσι αλλά εδώ φταίει και το κράτος.Δεν γίνεται να επιτρέπεις ως πολιτεία το downloading αφού δεν κάνεις τίποτα για να το αποτρέψεις ενώ ξέρουμε ότι μπορείς  και να λέμε μετά ότι φταίει ο πολίτης που κατεβάζει.Είναι σαν να άραξε ένα φορτηγό χρηματαποστολής μπροστά στο σπίτι σου με τις πόρτες ανοιχτές και με τους σεκιουριτάδες να πήγαν σε άλλη πόλη για καφέ.Δεν χρειάζεται να επεκτείνω τον συλλογισμό μου τι θα κάναμε όλοι σε αυτήν την περίπτωση.Πάντως δεν νομίζω ότι θα τους περιμέναμε να γυρίσουν πίσω  για να κλειδώσουν τις πόρτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντεπιχειρήμα της κακής οικονομικής κατάστασης που βρισκόμαστε σήμερα είναι ότι και στα καλά χρόνια τα ίδια γίνονταν και βασικά και σε ανεπτυγμένες χώρες όπως οι ΗΠΑ (χάρη στους χρήστες της οποίας υπάρχουν τα torrent, γιατί δεν κατεβάζει ο κόσμος χάρη στις ιλιγγιώδεις ταχύτητες upload των ελλήνων..) τα ίδια γίνονται και θα γίνονται.

 

στις μέρες μας πες ότι υπάρχει και μια δικαιολογία επιπλέον (ότι δε μπορείς για ένα game να δίνεις 3 μεροκάματα, όταν με το ζόρι βγάζεις τα βασικά), από την άλλη λεφτά για hw, κινητά και λοιπά πράγματα βρίσκονται..

 

οπότε δεν υπάρχει πραγματικά η δικαιολογία του κόστους, στο κάτω κάτω αν κάποιος είναι υπομονετικός ας περιμένει τα steam sales και ας τα παίξει πιο αργά, το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν είναι  

 

βέβαια μπορεί κάποιος να κάνει κι άλλες σκέψεις, όπως το ότι η ελληνική αγορά είναι μια μικρή αγορά από την οποία κανείς δε περιμένει κάτι που θα επηρεάσει το gaming στερέωμα, ότι ειδικά αν μιλάμε για online αγορές τα λεφτά αυτά φεύγουν έξω και δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος για τη χώρα μας, το δημόσιο και τους εργαζομένους της και στο κάτω κάτω χεστήκαμε για τους έξω όπως χέστηκαν και αυτοί για έμας μιας και μας έχουν κάνει πειραματόζωα σε ότι αφορά την οικονομία, από την άλλη όμως μπορείς και σε retail να βρεις σχετικά καλές τιμές και στη χώρα μας..

 

δε ξέρω.. είναι πολυσύνθετο το ζήτημα, από τη μια θες να στηρίξεις και αυτόν που σου δίνει ένα καλό game, από την άλλη όμως θες να στηρίξεις και το δικό σου συμφέρον και πλέον έχεις και περισσότερο από κάθε άλλη φορά τη δικαιολογία..

 

δε λέω ότι δεν είναι δικαιολογία, αλλά όταν το εισοδημά σου είναι περιορισμένο δε πολυσκέφτεσαι τόσο τους άλλους, ειδικά αν αυτοί οι άλλοι είναι σε άλλη χώρα και ζουν καλύτερη ζωή από σένα 

 

βέβαια θα πει κάποιος ότι αν δε μπορείς (από άποψη οικονομικών) να κάνεις κάτι μην το κάνεις, αλλά κάπως πρέπει να διασκεδάσεις, ακόμα και να πεις ότι θα πάω να περπατήσω στα βουνά να δω τη φύση κάνει λεφτά , δε μπορείς να κάθεσαι να κοιτάς όλη μέρα το τοίχο. κοιτάς μια οθόνη και εδώ που τα λέμε για τον α ή β λόγο αυτό είναι που θέλει και η όποια αρχή/κυβέρνηση, να κάθεσαι ήσυχος και να μην ενοχλείς το θεάρεστο έργο τους , για αυτό και πρακτικά πουθενά δε σε ενοχλούν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα υπενθύμισω πως στη Βρετανία που όλα τα Torrent Sites είναι κλειστά ο κόσμος αγοράζει μόνο αυθεντικά παιχνίδια, ταινίες, μουσική. 

 

 

Στην Αγγλία ο κατώτατος μηνιαίος μισθός βάσει των στοιχείων της Eurostat για τον Ιανουάριο του 2014 ήταν 1200 ευρώ, ενώ ο μέσος μηνιαίος μισθός 2500 ευρώ!

 

Στην Ελλάδα ο κατώτατος ήταν 684 (έχει πέσει κι'αλλο απο τότε) και ο μέσος μηνιαίος μισθός 818 ευρώ!!!

 

 

Μην συγκρίνετε τα ασύγκριτα για τ'ονομα του Θεού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον qsis. Οι εκτώσεις στα παιχνίδια είναι τόσο μεγάλες, και μόνο μερικούς μήνες αργότερα τα πουλάνε για φυστίκια, η πειρατεία δεν δικαιολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα ο κατώτατος για πλήρη απασχόληση για εργαζόμενο άνω των 25 είναι 586€ , δηλαδή 490 καθαρά και 510 μικτά για κάτω των 25, περίπου 425 καθαρά..

 

Και μη θεωρείτε ότι αυτοί οι μισθοί δεν παίζουν, παίζουν και παραπαίζουν

 

Βάλτε και πόσοι είναι 4ωροι, 6ωροι (δεν αναφέρω καν τους ανέργους)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στις μέρες μας πες ότι υπάρχει και μια δικαιολογία επιπλέον (ότι δε μπορείς για ένα game να δίνεις 3 μεροκάματα, όταν με το ζόρι βγάζεις τα βασικά), από την άλλη λεφτά για hw, κινητά και λοιπά πράγματα βρίσκονται..

 

 

Δικαιολογία? Πραγματικότητα είναι, όχι δικαιολογία! Οχι οτι περιμένω εναν κάτοχο audi s3 να καταλάβει αλλά τέλος πάντων...

 

Το ινσόμνια έχει πολλούς φραγκάτους γι'αυτό και εξηγούνται τέτοιες απόψεις. Αν βγείς έξω στον πραγματικό κόσμο (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε σένα) θα καταλάβεις οτι η πραγματικότητα απέχει πολύ απο τον δικό σας κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία ο κατώτατος μηνιαίος μισθός βάσει των στοιχείων της Eurostat για τον Ιανουάριο του 2014 ήταν 1200 ευρώ, ενώ ο μέσος μηνιαίος μισθός 2500 ευρώ!

 

Στην Ελλάδα ο κατώτατος ήταν 684 (έχει πέσει κι'αλλο απο τότε) και ο μέσος μηνιαίος μισθός 818 ευρώ!!!

 

 

Μην συγκρίνετε τα ασύγκριτα για τ'ονομα του Θεού!!!

 

Θα πρέπει να τα βλέπεις όλα αναλογικά.

Ελάχιστος μισθός στην Αγγλία είναι £1,105  (£13260 p.a.) εκ τον οποίον μετά την φορολόγιση πάει στην τσέπη £998.

Αυτά όμως δεν φτάνουν ούτε για το καλημέρα.Στην καλύτερη περίπτωση να βρει κάποιος τρύπα να μείνει £450 (ακόμα και share τόσο πάει ανά δωμάτιο στις πολύ φτηνές περιοχές στην επαρχία μάλιστα),

Αλλα £80 για δημοτικό φόρο (σε χείριστη περιοχή band A), £150 νερό, ρεύμα ηλεκτρισμός, αέριο, τηλέφωνο, ιντερνετ και κινητό. Ήτοι £680 έφυγαν ήδη. Αν είσαι τυχερός και μένεις σε απόσταση που περπατάς (σπάνιο) είσαι ΟΚ. Διαφορετικά άλλες £170 με ΜΜΜ να πας στην δουλειά. Ήτοι σου μένουν για φαγητό ~£150. Και αυτό αν δουλεύεις full time. Που συνήθως σε αυτή την κατηγορία πρέπει να έχεις δύο δουλειές, μιας και οι περισσότερες είναι hourly based.

 

Υπάρχουν άτομα από εδώ μέσα, που μένουν Αγγλία με τον βασικό, και πίστεψέ με όλοι κοιτάνε να γυρίσουν Ελλάδα. Σε συνομιλίες που έχω μαζί τους.

 

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-average-salary-26500-figures-3002995

 

Ένα πολύ καλό άρθρο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογία? Πραγματικότητα είναι, όχι δικαιολογία! Οχι οτι περιμένω εναν κάτοχο audi s3 να καταλάβει αλλά τέλος πάντων...

 

Το ινσόμνια έχει πολλούς φραγκάτους γι'αυτό και εξηγούνται τέτοιες απόψεις. Αν βγείς έξω στον πραγματικό κόσμο (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε σένα) θα καταλάβεις οτι η πραγματικότητα απέχει πολύ απο τον δικό σας κόσμο!

1oν θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γράφω και ότι δε λέω ότι αυτό είναι έτσι, αυτό είναι σωστό και τέλος, απλά παραθέτω διάφορες απόψεις και σκέψεις από διάφορες μεριές

 

2ον μην ανησυχείς για μένα, βγήκα έξω στο πραγματικό κόσμο και η σφαλιάρα της πραγματικότητας που έχω φάει ήταν ξεγυρισμένη (γιατί όσο πιο πολύ έχεις καλομάθει τόσο πιο μεγάλη είναι η π@#$#α ), δε χρειάζομαι κυρήγμα για τα αυτονόητα 

Θα πρέπει να τα βλέπεις όλα αναλογικά.

Ελάχιστος μισθός στην Αγγλία είναι £1,105  (£13260 p.a.) εκ τον οποίον μετά την φορολόγιση πάει στην τσέπη £998.

Αυτά όμως δεν φτάνουν ούτε για το καλημέρα.Στην καλύτερη περίπτωση να βρει κάποιος τρύπα να μείνει £450 (ακόμα και share τόσο πάει ανά δωμάτιο στις πολύ φτηνές περιοχές στην επαρχία μάλιστα),

Αλλα £80 για δημοτικό φόρο (σε χείριστη περιοχή band A), £150 νερό, ρεύμα ηλεκτρισμός, αέριο, τηλέφωνο, ιντερνετ και κινητό. Ήτοι £680 έφυγαν ήδη. Αν είσαι τυχερός και μένεις σε απόσταση που περπατάς (σπάνιο) είσαι ΟΚ. Διαφορετικά άλλες £170 με ΜΜΜ να πας στην δουλειά. Ήτοι σου μένουν για φαγητό ~£150. Και αυτό αν δουλεύεις full time. Που συνήθως σε αυτή την κατηγορία πρέπει να έχεις δύο δουλειές, μιας και οι περισσότερες είναι hourly based.

 

Υπάρχουν άτομα από εδώ μέσα, που μένουν Αγγλία με τον βασικό, και πίστεψέ με όλοι κοιτάνε να γυρίσουν Ελλάδα. Σε συνομιλίες που έχω μαζί τους.

 

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-average-salary-26500-figures-3002995

 

Ένα πολύ καλό άρθρο.

 

ναι αλλά γιατί δε γυρνάνε τότε στον εργασιακό μεσαίωνα; ωραία η ανάλυσή σου και το ξέρω ότι έτσι είναι και χειρότερα , θες όμως να αναλύσουμε και τι κάνει ένας εργαζόμενος με 5 κατοστάρικα στην ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία ο κατώτατος μηνιαίος μισθός βάσει των στοιχείων της Eurostat για τον Ιανουάριο του 2014 ήταν 1200 ευρώ, ενώ ο μέσος μηνιαίος μισθός 2500 ευρώ!

 

Στην Ελλάδα ο κατώτατος ήταν 684 (έχει πέσει κι'αλλο απο τότε) και ο μέσος μηνιαίος μισθός 818 ευρώ!!!

 

 

Μην συγκρίνετε τα ασύγκριτα για τ'ονομα του Θεού!!!

 

Φίλε μου γεια σου! Κοίταξε έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις, όμως εγώ θα σου πω το εξής: Στην Αγγλία, που την αγαπώ πάρα πολύ και θεωρούμε anglophiliac, πληρώνεις 800 λίρες για ενοίκιο στο Λονδίνο με κοινό μπάνιο (δυο άτομα) ή 1000 για δικό σου σε κάκιστη περιοχή. Στην Βρετανία πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου σε εισιτήρια λεωφορείου και τραίνου για αυτό οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ποδήλατα, τα οποία επίσης τα νοικιάζεις 50-200 λίρες το μήνα. Επίσης στην Αγγλία πληρώνεις απίστευτα χρήματα για σπουδές συγκριτικά με την Ελλάδα (και συγκρίνω ακόμα και τα κολέγια που συνεργάζονται με Πανεπιστήμια). Για παράδειγμα MA Βιολογίας μπορεί να σου κοστίσει δίδακτρα 15,000 με 30,000 λίρες + έξοδα σίτισις + έξοδα διαμονής (10,000 το λιγότερο μπροστά για εστία) + εισιτήρια τραίνων + λίρες ατέλειωτες για εκτυπώσεις άρθρων στο Πανεπιστήμιο + + +. Μπορώ να σου γράψω και άλλα απίστευτα και άγνωστα, προς άτομα που δεν έχουν ζήσει στην Αγγλία, έξοδα αλλά αυτά είναι πολύ κύρια και βασικά. Επίσης οι 2,500 λίρες το μήνα φίλε είναι μικτά αν δεν κάνω λάθος. 

 

Πρόσεξε όμως αυτό που θα σου πω τώρα: Στο σούπερ μάρκετ της Αγγλίας πουλάνε το Blue-Ray 5 λίρες. Στην Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα υπερκοστολόγησης προϊόντων, που ίσως να δικαιολογείται λόγω των απίστευτων φόρων που βάζουν οι κυβερνήσεις. 

 

Επίσης ακόμα και αυτό τώρα που λες εσύ ότι ο κατώτατος μισθός είναι τόσος, που είναι τον ζω φίλε, δε δικαιολογεί την πειρατεία σε καμία περίπτωση, από τη στιγμή που υπάρχει amazon. Δηλαδή αγοράζεις το παιχνίδι σου, την ταινία σου σε άριστη κατάσταση με 3 λίρες έξοδα αποστολής. Αυτό απλά εννοώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και ναι, πιστεύω πως πρέπει να κλείσουν τα torrent σάιτς ή αν παραμείνουν ανοιχτά να προσφέρουν μόνο ακαδημαϊκό έργο. 

1oν θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γράφω και ότι δε λέω ότι αυτό είναι έτσι, αυτό είναι σωστό και τέλος, απλά παραθέτω διάφορες απόψεις και σκέψεις από διάφορες μεριές

 

2ον μην ανησυχείς για μένα, βγήκα έξω στο πραγματικό κόσμο και η σφαλιάρα της πραγματικότητας που έχω φάει ήταν ξεγυρισμένη (γιατί όσο πιο πολύ έχεις καλομάθει τόσο πιο μεγάλη είναι η π@#$#α ), δε χρειάζομαι κυρήγμα για τα αυτονόητα 

ναι αλλά γιατί δε γυρνάνε τότε στον εργασιακό μεσαίωνα; ωραία η ανάλυσή σου και το ξέρω ότι έτσι είναι και χειρότερα , θες όμως να αναλύσουμε και τι κάνει ένας εργαζόμενος με 5 κατοστάρικα στην ελλάδα; 

Και εκεί μεσαίωνα έχει φίλε, απλά εκεί οι περισσότεροι είναι μορφωμένοι, ευγενικοί, καλοσυνάτοι και δε κοιτάνε να σου πιάσουν τον κώλο, πάντα τουλάχιστον. Βγαίνεις στο δρόμο χαμογελάς στο γείτονα, χωρίς να σε ξέρει και να τον ξέρεις, και σου πιάνει την κουβέντα. Πας στη παμπ και σε κερνάει επειδή είναι καλόκαρδος ο 80χρονος θαμώνας της. Αυτοί είναι οι περισσότεροι λόγοι και φυσικά ο κυριότερος ότι ήδη έχουν δουλεία και δε σκοπεύουν να βγουν στην ανεργία για να βρουν άλλη δουλειά στην Ελλάδα. 

Στην Αγγλία ο κατώτατος μηνιαίος μισθός βάσει των στοιχείων της Eurostat για τον Ιανουάριο του 2014 ήταν 1200 ευρώ, ενώ ο μέσος μηνιαίος μισθός 2500 ευρώ!

 

Στην Ελλάδα ο κατώτατος ήταν 684 (έχει πέσει κι'αλλο απο τότε) και ο μέσος μηνιαίος μισθός 818 ευρώ!!!

 

 

Μην συγκρίνετε τα ασύγκριτα για τ'ονομα του Θεού!!!

 

 

1oν θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι γράφω και ότι δε λέω ότι αυτό είναι έτσι, αυτό είναι σωστό και τέλος, απλά παραθέτω διάφορες απόψεις και σκέψεις από διάφορες μεριές

 

2ον μην ανησυχείς για μένα, βγήκα έξω στο πραγματικό κόσμο και η σφαλιάρα της πραγματικότητας που έχω φάει ήταν ξεγυρισμένη (γιατί όσο πιο πολύ έχεις καλομάθει τόσο πιο μεγάλη είναι η π@#$#α ), δε χρειάζομαι κυρήγμα για τα αυτονόητα 

ναι αλλά γιατί δε γυρνάνε τότε στον εργασιακό μεσαίωνα; ωραία η ανάλυσή σου και το ξέρω ότι έτσι είναι και χειρότερα , θες όμως να αναλύσουμε και τι κάνει ένας εργαζόμενος με 5 κατοστάρικα στην ελλάδα; 

 

 

Πλέον με το Steam, το GoG και τις προσφορές τους η πειρατεία στο pc gaming ισοδυναμεί -λίαν επιεικώς- με γυφτιά χειρίστου είδους. Το να μην αγοράζεις ΑΑΑ γκέιμς των 50 και των 100 ωρών για 5 ή 10 ευρώ, επειδή «υπάρχει κρίση» ή δεν ξέρω τι άλλη ευφάνταστη δικαιολογία έχουν σκαρφιστεί οι πειρατές δείχνει είτε αφέλεια είτε καταφανές ψέμα. Σε κάθε περίπτωση είναι γυφτιά πάντως.

 

Για τους μη πειρατές που θεωρούν ότι τα καλά παιχνίδια πλήττονται από την πειρατεία, μην απελπίζεστε: το kickstarter είναι έκει για εμάς και μάλιστα δείχνει τάση. Στηρίξτε όσα παιχνίδια νομίζετε ότι είναι του γούστου σας και το αγαπημένο μας χόμπι θα συνέχισει να κυλάει όπως θέλουμε όση γυφτοσύνη κι αν το κατακλύζει.

 

Και επειδή είδα και το άλλο φαιδρό επιχείρημα ότι «δικαιούνται να μιλούν μόνο όσοι δεν έχουν κατεβάσει ποτέ στη ζωή τους», θα παραδεχτώ κι εγώ ότι κάποτε κατεβάζα γκέιμς. Αλλά μετά έγινα 12 χρονών και ωρίμασε η σκέψη μου.

 

Τη σκέψη μου εξέφρασες φίλε. Σε ευχαριστώ. Θα υπενθυμίσω πως η Bioware, EA έδωσαν ελεύθερα το Dragonage: Origins ένα απίστευτο παιχνίδι του 2009 με gameplay τουλάχιστον 50 ώρες. Θέλω απλά να πω, πως υπάρχουν λύσεις να αποφευχθεί η πειρατεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί υπάρχει κράτος και πιο σοβαροί εργοδότες, εδώ πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει

 

ο λόγος που κανείς δε γυρνάει πίσω πέρα από την ανεργία που υπάρχει τώρα στη χώρα μας είναι ότι δε θα άντεχαν τις συνθήκες που επικρατούν εδώ και το χυμαδιό που επικρατεί εδώ με το οποίο πολύ δύσκολα βγάζεις άκρη

 

δε λέω ότι έξω όλα είναι όμορφα με λουλουδάκια και ουράνια τόξα, ίσα ίσα που το βλέπω και πολύ δύσκολο να είσαι ξένος σε ένα μέρος όσο οργανωμένο κι αν είναι 

 

απλά εδώ απλά κοροϊδευομάστε κανονικά, είμαστε αφρική 

 

τέλοσπάντων πάμε να βγούμε αρκετα ot, το θέμα είναι ότι σήμερα πολλοί έχουν πάρα πολλά (πιο σημαντικά) πράγματα να σκεφτούν από τους developers των παιχνιδιών μιας άλλης χώρας και στο κάτω κάτω ακόμα και αν η χώρα μας παραμείνει παρασιτική και σε αυτό το κλάδο της παγκόσμιας οικονομίας εγώ προσωπικά δε το βρίσκω και τόσο κακό, θα τα βγάλουν από αλλού τα λεφτά τους όχι από μερικούς έλληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογία? Πραγματικότητα είναι, όχι δικαιολογία! Οχι οτι περιμένω εναν κάτοχο audi s3 να καταλάβει αλλά τέλος πάντων...

 

Το ινσόμνια έχει πολλούς φραγκάτους γι'αυτό και εξηγούνται τέτοιες απόψεις. Αν βγείς έξω στον πραγματικό κόσμο (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε σένα) θα καταλάβεις οτι η πραγματικότητα απέχει πολύ απο τον δικό σας κόσμο!

Πες του τα του παλιοκαπιταλα!

Ας μιλήσω λοιπόν κι εγώ που δεν έχω καν αυτοκίνητο γιατί το Punto 14ετιας που είχα πήγε για ανακύκλωση αφού δεν είχα λεφτά να το φτιάξω.

Δικαιολογία είναι. Τουλάχιστον για το μεγαλύτερο ποσοστό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...