Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μποϋκοτάζ υπό ποια έννοια; να αφήσει ο άλλος το χόμπι του και να μην παίζει καθόλου;

Προκειμένου να μη παίζει καθόλου θα πρέπει όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν να είναι μάπες. Πράγμα που δεν συμβαίνει.

 

Εγώ πέρσι περίμενα πως και πως να παίξω ένα καλό strategy και είχα στο μάτι τα Company of Heroes 2 και Rome 2. Το CoH είχα τη τύχη να μη το πάρω day 1 γιατί έπεσε μες την εξεταστική. Όταν είδα τα reviews και το θάψιμο που του ρίχνανε αποφάσισα απλά να μη το πάρω. Τη πάτησα βέβαια 2 μήνες μετά με το Rome. Παρ'όλα αυτά, κι ας νιώθω ότι με λήστεψε η CA, δεν πιστεύω πως ο σωστός τρόπος για να δικαιωθώ είναι να τους κλέψω και γω με τη σειρά μου. Έχω αποφασίσει απλά να μην ασχοληθώ με το Attila που πρόκειται να βγει κι ας είναι και 10 στα 10 σαν παιχνίδι. Ίσως το πάρω για 5€ μετά από χρόνια σε κάνα sale.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως φαίνεται ο όρος μποϊκοτάζ δεν υφίσταται σαν έννοια για τη πλειοψηφία των καταναλωτών.

εννοεις να παιζουμε πειρατικα για να κανουμε μποικοταζ; σορρυ αλλα οποιος παιζει απο τον θειο το κανει γιατι απλα δεν γουσταρει να πληρωνει. ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για να χαμε να λεγαμε και δεν μιλαω για την εξαιρεση αλλα για τον κανονα. σιγουρα ολο και καποιος θα το κανει επειδη το θεωρει επανασταση ή επειδη θελει να δοκιμασει και αγοραζει μετα αν του αρεσει. αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια το κανει γιατι απλα δεν θελει να δινει λεφτα για games εφοσον υπαρχει ο ευκολος τροπος του θειου.

αν εννοεις κατι αλλο γραψε ακυρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω απογοητευτεί με τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το PC gaming. Πολλά παιχνίδια βγαίνουν με κλειδωμένα fps (The Evil Within, Dead Rising 3 και γενικά όλα της crapcom), τραγικά ports όπως το watch dogs που πραγματικά δεν αξίζουν ούτε 1€. Και δεν το λέω γιατί δεν είναι άλλα παιχνίδια αλλά για αυτές τις τακτικές. Οπότε σε κάτι τέτοια είναι προτιμότερο η πειρατεία και μετά να το καλύψεις με ότι patches εχουν βγαλει οι mods. Λεφτά στην ubi που θελει να μας κλειδωνει ολα τα παιχνιδια στα 30 fps δεν ξαναδινω.

 

 

Το να μην αγοράζεις και να μην κατεβάζεις αφού δεν σου κάνει γιατί δεν υπάρχει στις επιλογές? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε ενας αγοραζει οτι θελει, κατεβαζει οτι θελει, αυτο που ειναι το εκνευριστικο ειναι να μην εχει δωσει ουτε ενα ευρω για ενα game, να το εχει κατεβασει, και να ερχεται εδω και να πρηζει μπαλες.  Υπαρχει και το ignore φυσικα, αλλα δεν μπορεις να φωνασκεις για κατι που δεν σου εχει στοιχισει κατι. Δικαιωμα σου να πεις την αποψη σου, να αφησεις το σχολιο ή και παραπονο σου για κατι που σε χαλαει στο game, εννοειται, απλα μην εχει απαιτησεις κιολας απο την εταιρεια για το πειρατικο προιον που κατεβασες.

 

 

Αρα δικαιωμα εχεις, να πεις οτι θελεις, δικαιωμα να απαιτεις για κατι που δεν το εχεις πληρωσει, ε δεν υπαρχει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση σκοτούρα για ένα τόσο συζητημένο θέμα?

Αφού στο λέει και ο θείος: Αν σου αρέσει αγόρασέ το! Ενίσχυσε τους προγραμματιστές...

 

Οπότε είναι σαν δοκιμαστική έκδοση, για να δείς αν αξίζει να το πάρεις...

 

Εγώ τους ευχαριστώ που μου άνοιξαν τα μάτια για το watchdogs και το rome2 και δεν πέταξα τα λεφτά μου...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση σκοτούρα για ένα τόσο συζητημένο θέμα?

Αφού στο λέει και ο θείος: Αν σου αρέσει αγόρασέ το! Ενίσχυσε τους προγραμματιστές...

 

Οπότε είναι σαν δοκιμαστική έκδοση, για να δείς αν αξίζει να το πάρεις...

 

Εγώ τους ευχαριστώ που μου άνοιξαν τα μάτια για το watchdogs και το rome2 και δεν πέταξα τα λεφτά μου...!

To αυτό.

 

Αν δεν έχεις λεφτά για day 1 αγορά, δεν έγινε και τίποτα. Μπορείς να περιμένεις τα Χριστούγεννα που γίνεται της πόπης από εκπτώσεις να τα τσιμπήσεις ή να τα ψάξεις από Ebay και λοιπά εκπτωτικά site. Εγώ αυτό κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε πάτε στο Σούπερ μάρκετ και αγοραζετε γάλα? Αφού μπορείτε δωρεάν να το βάλετε στην ζακετα σας και να φυγετε

 

Οποιος κατεβαζει,  αυτο δεν σημαινει οτι θα κλεβε ενα σουρ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην κλέψεις ένα γάλα από super market; 1ον υπάρχει καρτέλ της βιομηχανίας γάλακτος για την τιμή. 2ον Η ποιότητα πολλών εταιριών στο γάλα είναι μέτρια και δεν αξίζει να δώσεις 1.20 για να το αγοράσεις. 3ον όπως είπε και ο phanispal τα supermarket είναι πολυεθνικές. 

Δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό στα 2 είδη, εκτός αν στο supermarket φοβάσαι μην σε πιάσει ο σεκιουριτάς. 

Επίσης όταν δεν έχεις να δώσεις χρήματα, πιο λογικό είναι να κλέψεις γάλα για να φας παρά παιχνίδι για να παίξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην αγοράζεις και να μην κατεβάζεις αφού δεν σου κάνει γιατί δεν υπάρχει στις επιλογές? 

 

Αν ένα παιχνίδι είναι καλό θα το παίξω. Αν η μεταφορά στο PC είναι της πλάκας δεν πρόκειται να το υποστηρίξω απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην αγοράζεις και να μην κατεβάζεις αφού δεν σου κάνει γιατί δεν υπάρχει στις επιλογές? 

 

γιατί θέλεις να το δοκιμάσεις, να του ρίξεις μια ματιά εσύ ο ίδιος μήπως? Σου πέρασε απ'το μυαλό?

Γιατί να μην κλέψεις ένα γάλα από super market; 1ον υπάρχει καρτέλ της βιομηχανίας γάλακτος για την τιμή. 2ον Η ποιότητα πολλών εταιριών στο γάλα είναι μέτρια και δεν αξίζει να δώσεις 1.20 για να το αγοράσεις. 3ον όπως είπε και ο phanispal τα supermarket είναι πολυεθνικές. 

Δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό στα 2 είδη, εκτός αν στο supermarket φοβάσαι μην σε πιάσει ο σεκιουριτάς. 

Επίσης όταν δεν έχεις να δώσεις χρήματα, πιο λογικό είναι να κλέψεις γάλα για να φας παρά παιχνίδι για να παίξεις.

 

Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Η πειρατεία δεν είναι το ίδιο με την κλοπή. Δεν κλέβεις κανένα προϊόν. Αντιγράφεις το προϊόν απο κάποιον άλλον ο οποίος σου το δίνει με την θέληση του. Αυτός κρατάει το δικό του και εσύ παίρνεις το δικό σου, χωρίς να στερηθεί κανείς και τίποτα.

 

Είτε δεν αγοράσεις το χ παιχνίδι, είτε το κατεβάσεις πειρατικά, είναι το ίδιο πράγμα. Η εταιρία δεν έχει απώλεια επειδή εσύ το κατέβασες πειρατικά, αφού ούτως ή άλλος δεν είχες σκοπό να το αγοράσεις για διάφορους λόγους.

 

Τόσο απλό! Αλλά μερικοί έχουν πάθει τέτοια πλύση εγκεφάλου απο την προπαγάνδα που κάνει η βιομηχανία περί της πειρατείας που θέλουν με το ζόρι να περάσουν την γνώμη τους στους άλλους.

 

(Δεν αναφέρομαι στον dkmaster προσωπικά, απλά έτυχε να κάνω παράθεση το δικό του μήνυμα)

 

Λυπάμαι αλλά δεν πάει έτσι. Οκ έχεις την γνώμη σου (γενικά μιλάω για αρκετούς εδω μέσα), την ακούω και την σέβομαι, θα πω τα δικά μου επιχειρήματα και την δικιά μου γνώμη, αλλά δεν θα προσπαθήσω να την επιβάλω σε κανέναν.

 

Το λέω αυτό για όσους δεν μπορούν να αντικρούσουν επιχειρήματα και καταφεύγουν σε προσβολές εναντίων του συνομιλητή για να τον μειώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα παιχνίδι είναι καλό θα το παίξω. Αν η μεταφορά στο PC είναι της πλάκας δεν πρόκειται να το υποστηρίξω απλά.

 

 

 

Άρα θα παίξεις το παιχνίδι, θα σου αρέσει αλλά δεν θα δώσεις τίποτα.

Μια χαρά. 

Αν δεν είναι καλή η μεταφορά απλά το προσπερνάς. Μόνο έτσι μπορεί να καταφέρεις κάτι. 

γιατί θέλεις να το δοκιμάσεις, να του ρίξεις μια ματιά εσύ ο ίδιος μήπως? Σου πέρασε απ'το μυαλό?

 

 

Άρα βλέπεις πως δεν σου αρέσει κάτι, πχ κακή μεταφορά, και το σβήνεις.

Δεν το συνεχίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βλέπεις πως δεν σου αρέσει κάτι, πχ κακή μεταφορά, και το σβήνεις.

Δεν το συνεχίζεις. 

 

τι κάνω εγω?

 

1. Αν δεν μου αρέσει και δεν έχω την όρεξη να το συνεχίσω το σβήνω.

2. Αν μου ψιλοαρέσει ή μου αρέσει και θέλω να το συνεχίσω τοτε παίζω όσο μου κάνει κέφι (δεν το αγοράζω)

3. Αν ξετρελαθώ και το παιχνίδι μπει στην καρδιά μου, τότε το αγοράζω γιατί το αξίζει και θέλω πραγματικά να το στηρίξω και να αυξήσω τις πωλήσεις του κατα μια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Η πειρατεία δεν είναι το ίδιο με την κλοπή. Δεν κλέβεις κανένα προϊόν. Αντιγράφεις το προϊόν απο κάποιον άλλον ο οποίος σου το δίνει με την θέληση του. Αυτός κρατάει το δικό του και εσύ παίρνεις το δικό σου, χωρίς να στερηθεί κανείς και τίποτα.

 

Το σφάλμα της συλλογιστικής σου, είναι ότι συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα. Άλλο το υλικό προϊόν, άλλο το ψηφιακό. Ανάλογα με τη φύση και τη μέθοδο διανομής του, η μέθοδος της κλοπής διαφοροποιείται. Έτσι όπως έχουμε shoplifting, απάτη, ένοπλη ληστεία, διάρρηξη κλπ έτσι έχουμε και πειρατεία. Όλες διαφορετικές μέθοδοι κλοπής, αλλά όλες τους κλοπές.

 

Λες ότι "Αντιγράφεις το προϊόν από κάποιον άλλον ο οποίος σου το δίνει με τη θέλησή του". Δεν είναι ακριβές αυτό. Ένα group αφαιρεί παράνομα την προστασία του ψηφιακού προϊόντος και το διανέμει μέσω ενός p2p δικτύου (συνήθως) σε άτομα τα οποία το κατεβάζουν, ο καθένας για τον λόγο του (ο οποίος λόγος είναι άλλο θέμα, υπάρχουν και legit λόγοι να κατεβάσεις μια παράνομη κόπια ενός παιχνιδιού, π.χ. βλ. ένα bug που δεν σου επέτρεπε να παίξεις την updated έκδοση του L.A. Noir και το οποίο λυνόταν κατεβάζοντας το σχετικό crack, να δεις αν το παιχνίδι θα τρέχει ικανοποιητικά ή και καθόλου στο σύστημά σου κλπ). Έτσι αν πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε μια αναλογία με τα υλικά προϊόντα, οι Reloaded, Codex κλπ είναι οι κλέφτες και όσοι διαμοιράζονται τα παιχνίδια στο p2p είναι οι κλεπταποδόχοι. Το ότι οι Reloaded (ενδεχομένως) δεν βγάζουν λεφτά ή γενικά δεν έχουν κάποιο όφελος από την όλη ιστορία δεν έχει σημασία. Και ο Ρομπέν των Δασών κλέφτης ήταν, τυπικά.  

 

Αλλά ούτε το "δεν στερείται κανείς τίποτα" είναι ακριβές. Στερείται έσοδα ο σχεδιαστής/εκδότης/διανομέας του παιχνιδιού, ο οποίος - δεν πα να 'ναι και σώγαμπρος του σατανά - έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να παράγει ένα ψηφιακό προϊόν και να το πουλάει σε ό,τι τιμή του κατέβει. Μην μπούμε πάλι στο debate "μα βγάζουν ήδη αρκετά λεφτά ώστε να εξασφαλίσουν και τα τρισέγγονά τους". Μιλάω για το τυπικό του πράγματος, δηλαδή για το κατά πόσο η πειρατεία είναι κλοπή ή όχι. Συνεπώς καταλήγουμε στο ότι αφού τα βιντεοπαιχνίδια (στην ψηφιακή μορφή τους) δεν είναι ντομάτες, τότε δεν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή αφού δεν τα κλέβουμε με τον ίδιο τρόπο που θα κλέβαμε μια ντομάτα. Στα ψηφιακά προϊόντα και στην ψηφιακή διανομή η κλοπή έχει όνομα και το όνομα αυτό είναι πειρατεία.

 

 

 

Είτε δεν αγοράσεις το χ παιχνίδι, είτε το κατεβάσεις πειρατικά, είναι το ίδιο πράγμα. Η εταιρία δεν έχει απώλεια επειδή εσύ το κατέβασες πειρατικά, αφού ούτως ή άλλος δεν είχες σκοπό να το αγοράσεις για διάφορους λόγους.

 

Ούτε αυτό είναι απόλυτα σωστό. Όπως είναι BS αυτό που κάνει η εκάστοτε βιομηχανία, δηλαδή που προσμετρά στα διαφυγόντα κέρδη της οοοοοοοολα τα παράνομα downloads ενός ψηφιακού προϊόντος λες και όλοι όσοι κατεβάζουν παράνομα ένα τραγούδι/ταινία/βιντεοπαιχνίδι θα το αγόραζαν οπωσδήποτε αν δεν είχαν αυτή την επιλογή, έτσι είναι BS να λέμε και το αντίθετο, ότι δηλαδή οοοοοοολοι όσοι κουρσεύουν ένα παιχνίδι αποκλείεται να το αγόραζαν ποτέ. Αν αγαπάς το gaming, τότε για μια βδομάδα θα τρως μόνο στραγάλια και θα παραγγέλνεις νερό της βρύσης στην καφετέρια μέχρι να μαζέψεις αρκετά λεφτά ώστε να αγοράσεις το χ, ψ παιχνίδι - εφόσον δεν έχεις τη δυνατότητα να το βρεις τσάμπα. Οπότε διαφυγόντα κέρδη υπάρχουν, απλά είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να υπολογίσουμε πόσα είναι αυτά.

Επεξ/σία από ektelion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θέλεις να το δοκιμάσεις, να του ρίξεις μια ματιά εσύ ο ίδιος μήπως? Σου πέρασε απ'το μυαλό?

εσυ ο ιδιος πιο κατω λες οτι ακομα και να σαρεσει δεν το αγοραζεις (εκτος και αν ειναι σουπερ ντουπερ δηλαδη το 20-30% των games που κυκλοφορουν) αρα εσυ σαν παναγιωτης δεν μπορεις να ισχυριστεις οτι το κατεβαζεις για να το δοκιμασεις.

 

Τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Η πειρατεία δεν είναι το ίδιο με την κλοπή. Δεν κλέβεις κανένα προϊόν. Αντιγράφεις το προϊόν απο κάποιον άλλον ο οποίος σου το δίνει με την θέληση του. Αυτός κρατάει το δικό του και εσύ παίρνεις το δικό σου, χωρίς να στερηθεί κανείς και τίποτα.

 

Είτε δεν αγοράσεις το χ παιχνίδι, είτε το κατεβάσεις πειρατικά, είναι το ίδιο πράγμα. Η εταιρία δεν έχει απώλεια επειδή εσύ το κατέβασες πειρατικά, αφού ούτως ή άλλος δεν είχες σκοπό να το αγοράσεις για διάφορους λόγους.

 

Τόσο απλό! Αλλά μερικοί έχουν πάθει τέτοια πλύση εγκεφάλου απο την προπαγάνδα που κάνει η βιομηχανία περί της πειρατείας που θέλουν με το ζόρι να περάσουν την γνώμη τους στους άλλους.

Αν δεν υπηρχε η επιλογη της πειρατειας η εταιρια θα πουλουσε περισσοτερο, οχι οτι ΟΣΟΙ κατεβαζουν θα αγοραζαν αλλα ενα μεγαλο ποσοστο θα αγοραζε αν δεν μπορουσε να κατεβασει. Οποτε δεν στεκει το "δεν στερειται κανεις τιποτα".

 

Λυπάμαι αλλά δεν πάει έτσι. Οκ έχεις την γνώμη σου (γενικά μιλάω για αρκετούς εδω μέσα), την ακούω και την σέβομαι, θα πω τα δικά μου επιχειρήματα και την δικιά μου γνώμη, αλλά δεν θα προσπαθήσω να την επιβάλω σε κανέναν.

 

Το λέω αυτό για όσους δεν μπορούν να αντικρούσουν επιχειρήματα και καταφεύγουν σε προσβολές εναντίων του συνομιλητή για να τον μειώσουν.

ΦΙλε μου δεν προσπαθω να σου επιβαλω την γνωμη μου αλλα οταν μιλαμε για πειρατεια μιλαμε για παρανομια οποτε ειτε κλοπη το πεις ειτε πειρατεια με το να κατεβαζεις παρανομεις. Αυτη ειναι η αληθεια ειτε μας αρεσει ειτε οχι και οτι γνωμες και αν εχει ο καθενας αυτο δεν αλλαζει. Εσυ δηλαδη αν εφτιαχνες παιχνιδια και τα πουλουσες και στα κρακερναν δεν θα ενιωθες οτι σε κλεβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...