Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα παλια πουλαγανε και με την βουλα χωρις ιχνος ντροπης στη Στουρναρη τα καταστηματα, περα απο τους "ελευθερους επαγγελματιες" ανα την Αθηνα και την Ελληνικη επικρατεια. Εκει να δεις ουρες για PC/Amiga/Atari ST οταν εβγαινε ενας νεος τιτλος :D

Δισκετες 5 ¼ ή 3 ½ με το κιλο, να περιμενεις να παρεις τα adventure της Sierra και της Lucas για να τα παιξεις σε CGA/EGA και αργοτερα σε VGA.. Aλλα τουλαχιστον εστω και ετσι ακομη και τοτε, εριχνες χρημα στην "παραοικονομια" κινουσες την αγορα ακομη και αν δεν συνεισφερες αμεσα στην βιομηχανια. Σημερα με τα torrents και το internet που συνεισφερεις;

Η βιομηχανια του gaming εξελισσεται ομως, τα παιχνιδια πλεον στην συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι φτιαγμενα απο επαγγελματιες εξειδικευμενους σε καθε τομεα που αφορα ενα παιχνιδι (και οχι αποτελεσμα μιας μικρης ομαδας που εγραψε ενα κωδικα,εφτιαξε την μουσικη/γραφικα/σεναριο και λοιπα) και το εριξε στην αγορα, με αποτελεσμα να ανεβαινει το λειτουργικο κοστος ενος παιχνιδιου.

Απο την αλλη βεβαια επειδη οι εποχες αλλαζουν εχουμε κερδισει σε αλλα θεματα. Δεν χρειαζεται πια αν δεν θες να κανεις βημα για να προμηθευτεις ενα παιχνιδι. Με τοσους retailers να πουλανε digital keys, αν θες να ελαχιστοποιησεις το κοστος μιας φυσικης κοπιας ή να το αγορασεις κατευθειαν απο Steam/Origin και ολα τα συναφη επισημα stores, βρισκεις τα αγαπημενα σου παιχνιδια απο την πρωτη μερα και σε πολυ καλυτερη τιμη. Ειδικα στον χωρο του PC δεν υπαρχει καμια τετοια δικαιολογια, αν αναλογιστουμε τα ποσα που στοιχιζουν τα παιχνιδια στην βιομηχανια των κονσολων.

Oλα αυτα βεβαια ολοι τα ξερουμε αλλα καποιοι επιλεγουν να κανουν τα στραβα ματια. Δεν μπορεις να απαιτησεις απο κανενα να κανει το πρεπον, και ουτε ολοι μας ειμαστε σωστοι 100%.

Μπορεις ομως να κατσεις να σκεφτεις μονος σου, τι θα συνεβαινε εαν ΟΛΟΙ ΜΑΣ δεν αγοραζαμε τιποτα στην βιομηχανια αυτη και οχι μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όπως είπε και κάποιος από πάνω πάντα θα υπάρχουν τα κορόιδα που πληρώνουν για να παίζει αυτός τσάμπα.Παλιότερα γιατί ουδείς αναμάρτητος πρώτα κατέβαζα ένα παιχνίδι και αν μου άρεσε το αγόραζα.Τώρα που ξέρω τι θέλω και δεν ψάχνω στα χαμένα βλέπω τρία τέσσερα video στο youyube και αν αυτό που είδα μου αρέσει ανεξάρτητα από τι γνώμη έχει αυτός που το παίζει  πάω κατευθείαν για αγορά.Έστω και από το kinguin.gr.Πάντως όχι τζάμπα.Και επειδή όπως είπα μου αρέσουν μόνο δύο είδη gaming simulation(simcity sims 4 και άλλα) δράσης π.χ(Tomb Raider) δεν νομίζω ότι απαιτεί πολύ χρόνο η πολλά video ώστε να καταλήξω στο τι θέλω να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα με την άποψη που έχει κανείς για την πειρατεία, πριν γίνει τιμητής και αναπαράγει απόψεις πολυεθνικών κολοσσών όπως πειρατεία=κλοπή, θάνατος του gaming, κτλ καλό είναι να έχει υπόψη του:

 

α) το να δανείζεις σε φίλο σου παιχνίδι που έχεις αγοράσει αποτελεί διαφυγόντα κέρδη = πειρατεία = κλοπή.

β) εκείνα τα mixtape που είχες φτιάξει για τις διάφορες καψούρες στα '80s και early '90s; Πειρατεία.

γ) το πρώτο Doom που αντέγραψες σε 4 floppy (part1,2,3,4) από τον κολλητό το 1993, επίσης πειρατεία.

δ) το ότι πειράτευες παλιότερα, αλλά τώρα αγοράζεις γιατί έχεις δουλειά ή απλά "ωρίμασες" δεν αφαιρεί από άλλους το δικαίωμα να βρίσκονται τώρα στη φάση που εσύ ήσουν πριν κάποια χρόνια.

ε) το να ζητάς ευχαριστήρια, ανδριάντες, χρηματική προμήθεια ή οτιδήποτε άλλο επειδή εσύ "στηρίζεις τη βιομηχανία" και οι άλλοι "παίζουν videogames τσάμπα χάρη σε σένα" είναι ο ορισμός της γραφικότητας. Από αύριο θα αρχίσω και εγώ να απαιτώ συγχαρητήρια γιατί δουλεύω και πληρώνω φόρο αλληλεγγύης ώστε κάποιος άλλος να παίρνει επίδομα ανεργίας. Σε μια κοινωνία είναι φυσιολογικό οτι κάποιος θα κάνει piggyback σε ένα τομέα και θα δέχεται piggyback σε άλλον.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρώ πως ήδη θα έχουν αναφερθεί σε ένα thread τόσων σελίδων, αλλά οι απόψεις ορισμένων με κάνουν να μην είμαι και πολύ σίγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι εαν ολοι δεν αγοραζαν οι εταιρειες θα φουνταραν. Οι εταιρειες δεν ειναι αυταρκεις οργανισμοι, που εχουν απεριοριστους πορους απο χορηγους και επιχειρηματιες. Κανεις δεν βαζει λεφτα να ανοιξει μια επιχειρηση κερδοσκοπικη για να εχει χασουρα, τι ειναι αυτα που λετε ωρες ωρες μεχρι και ενα παιδι 10 χρονων το αντιλαμβανεται αυτο.

Δεν δεχομαι να ακουω επιχειρηματα του στυλ, δεν εχω λεφτα να αγορασω κανενα. Ειναι σαν να λες ολοι οι υπολοιποι ειστε κοροιδα και συνεισφερετε εγω, παρασιτω και εκμεταλλευομαι καταστασεις εις βαρος σας κοροιδα.

Αφηστε τωρα κατα μερος τις δικαιολογιες του στυλ δεν μου φτανουν για να ζησω. Εαν δεν σου εφταναν για να ζησεις θα ησουν πιθανοτατα ακομη στην (δευτερη) δουλεια ή θα ξεκουραζοσουν τωρα αντι να διαβαζεις αυτο το ποστ.

Δεν ειπε κανεις να συνεισφερει ο καθενας με τον ιδιο τροπο στην βιομηχανια, ο καθενας με την τσεπη και την τρελλα του, αλλα να συνεισφερεις ρε αδελφε. Γιατι οταν δεν αγοραζεις, και ανεβαζεις το παραγωγικο κοστος  (οποτε και το κοστος αγορας με ολους τους μεσαζοντες)  και ταυτοχρονα μεταβιβαζεις το μεριδιο σου στους υπολοιπους..

Λιγο σκεψη λοιπον δεν κανει κακο, αν αγαπας κατι και το θεωρεις μια απο τις αγαπημενες σου συνηθειες/χομπυ, στηριξε το ενεργα και οχι μονο στα λογια.

 

Δεν νομίζω να πιστεύεις αυτά που λες!

Θεωρητικά ισχύουν και είναι σωστά, αλλά σιγά μην περιμένουν εμένα οι εταιρίες για να μην χρεοκοπήσουν! Μην τρελαθούμε.

 

Αυτό που λες οτι αν κανείς δεν αγόραζε οι εταιρίες θα φούνταραν είναι αδύνατο να συμβεί. Αυτοί που αγοράζουν πάντα θα υπάρχουν. Γιατί λοιπόν να είμαι και γω μέσα σ'αυτούς? Τα λεφτά μου είναι πολύτιμα. Εφόσον έχω την δυνατότητα να πάρω ακριβώς το ίδιο προϊόν τζάμπα πρέπει ή να είμαι ηλίθιος ή να μου τρέχουν τα λεφτά απο τις τσέπες για να το αγοράσω.

 

Σκέψου να είχες την δυνατότητα να "κατεβάζεις" εντελώς δωρεάν βενζίνη στο αυτοκίνητό σου. Χωρίς καμία επιβάρυνση ή κάποιο αντίτιμο. Θα πήγαινες ξανα στο βενζινάδικο να σκας τα 50ρικα? Θα έλεγες τότε, "ξέρετε παιδιά, πρέπει να στηρίζουμε τις εταιρίες κολοσσούς που τρώνε με χρυσά κουτάλια γιατί χωρίς εμάς θα φουντάρουν!" ?

 

Απο πότε οι εταιρίες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και πρέπει να τα στηρίζουμε?

Βρε κατέβαζε όσο τραβά η ψυχή σου. Εκεί που είσαι ήμουν.

 

Απλά μετά ωρίμασα.

 

Δηλαδή αν δεν είχες λεφτά για πέταμα και συνέχιζες να κατεβάζεις απο τον "θείο", τότε θα ήσουν ανώριμος?

 

Εχεις μπερδέψει την ωριμότητα με την οικονομική κατάσταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man (or should i say boy), έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης, ή απλά είσαι στην καλύτερη έφηβος, αν όχι πιο μικρός.

 

Αν είσαι ενήλικας, τρέμω στη σκέψη ότι πας και ψηφίζεις.

 

Δε μπορώ να βρω άλλη εξήγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες οτι αν κανείς δεν αγόραζε οι εταιρίες θα φούνταραν είναι αδύνατο να συμβεί. Αυτοί που αγοράζουν πάντα θα υπάρχουν. Γιατί λοιπόν να είμαι και γω μέσα σ'αυτούς? Τα λεφτά μου είναι πολύτιμα. Εφόσον έχω την δυνατότητα να πάρω ακριβώς το ίδιο προϊόν τζάμπα πρέπει ή να είμαι ηλίθιος ή να μου τρέχουν τα λεφτά απο τις τσέπες για να το αγοράσω.

 

Σκέψου να είχες την δυνατότητα να "κατεβάζεις" εντελώς δωρεάν βενζίνη στο αυτοκίνητό σου. Χωρίς καμία επιβάρυνση ή κάποιο αντίτιμο. Θα πήγαινες ξανα στο βενζινάδικο να σκας τα 50ρικα? Θα έλεγες τότε, "ξέρετε παιδιά, πρέπει να στηρίζουμε τις εταιρίες κολοσσούς που τρώνε με χρυσά κουτάλια γιατί χωρίς εμάς θα φουντάρουν!" ?

 

Απο πότε οι εταιρίες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και πρέπει να τα στηρίζουμε?

 

Δηλαδή αν δεν είχες λεφτά για πέταμα και συνέχιζες να κατεβάζεις απο τον "θείο", τότε θα ήσουν ανώριμος?

 

Εχεις μπερδέψει την ωριμότητα με την οικονομική κατάσταση...

αδερφε λαθος τροπος σκεψης. το γεγονος οτι μπορεις να κατεβαζεις τζαμπα απο τον θειο δεν σημαινει οτι ειναι νομιμο. βενζινη θα βαλω ΑΝ εχω λεφτα, game θα αγορασω ΑΝ εχω λεφτα. Αν δεν εχω ουτε θα παω να παρω βενζινη παρανομα αλλα ουτε και game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να πιστεύεις αυτά που λες!

Θεωρητικά ισχύουν και είναι σωστά, αλλά σιγά μην περιμένουν εμένα οι εταιρίες για να μην χρεοκοπήσουν! Μην τρελαθούμε.

 

Αυτό που λες οτι αν κανείς δεν αγόραζε οι εταιρίες θα φούνταραν είναι αδύνατο να συμβεί. Αυτοί που αγοράζουν πάντα θα υπάρχουν. Γιατί λοιπόν να είμαι και γω μέσα σ'αυτούς? Τα λεφτά μου είναι πολύτιμα. Εφόσον έχω την δυνατότητα να πάρω ακριβώς το ίδιο προϊόν τζάμπα πρέπει ή να είμαι ηλίθιος ή να μου τρέχουν τα λεφτά απο τις τσέπες για να το αγοράσω.

 

Σκέψου να είχες την δυνατότητα να "κατεβάζεις" εντελώς δωρεάν βενζίνη στο αυτοκίνητό σου. Χωρίς καμία επιβάρυνση ή κάποιο αντίτιμο. Θα πήγαινες ξανα στο βενζινάδικο να σκας τα 50ρικα? Θα έλεγες τότε, "ξέρετε παιδιά, πρέπει να στηρίζουμε τις εταιρίες κολοσσούς που τρώνε με χρυσά κουτάλια γιατί χωρίς εμάς θα φουντάρουν!" ?

 

Απο πότε οι εταιρίες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και πρέπει να τα στηρίζουμε?

 

Δηλαδή αν δεν είχες λεφτά για πέταμα και συνέχιζες να κατεβάζεις απο τον "θείο", τότε θα ήσουν ανώριμος?

 

Εχεις μπερδέψει την ωριμότητα με την οικονομική κατάσταση...

 

Ουτε καν, καλη ζωη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε πάτε στο Σούπερ μάρκετ και αγοραζετε γάλα? Αφού μπορείτε δωρεάν να το βάλετε στην ζακετα σας και να φυγετε

Η παρομοίωση σου με έκανε και δάκρυσα βραδιάτικα! Να 'σαι καλά!

Σου βγάζω το εικονικό μου καπέλο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω εγω απο πρωτο.ειναι λιγοι αυτοι π κατεβάζουν και δν αγοράζουν!!!καποιοι αγοράζουν για μουλτι και γτ ετσι οπως εγώ και κάποιοι τα χρυσοπληρώνουνε!!!αμα μας δώσετε μια μετριότητα καλύτερα να πατωσετε εγώ θα το κατεβάσω!!!αν ομως βγει ενα αριστουργήμα μονο.ζημιά δν θα πάθουν!!!αυτοι π εχουν λεφτα θα το κατεβάσουν και μετα στάνταρ θ τ αγοράσουν!!!αυτοι π.δν εχουν λεφτά ετουσιαλλως δν.θ το περναν και συν οτι αμα το κατεβάσουν κ τους αρεσει μπορει να παλέψουν ν τ αγοράσουν και δν.ειν λίγοι αυτοί

 

:-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω απογοητευτεί με τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το PC gaming. Πολλά παιχνίδια βγαίνουν με κλειδωμένα fps (The Evil Within, Dead Rising 3 και γενικά όλα της crapcom), τραγικά ports όπως το watch dogs που πραγματικά δεν αξίζουν ούτε 1€. Και δεν το λέω γιατί δεν είναι άλλα παιχνίδια αλλά για αυτές τις τακτικές. Οπότε σε κάτι τέτοια είναι προτιμότερο η πειρατεία και μετά να το καλύψεις με ότι patches εχουν βγαλει οι mods. Λεφτά στην ubi που θελει να μας κλειδωνει ολα τα παιχνιδια στα 30 fps δεν ξαναδινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πω απλά για να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου. Κατεβάζω και δοκιμάζω. Αυτά που μου αρέσουν τα αγοράζω και αυτά που δεν μου αρέσουν τα πετάω. Δεν καταλαβαίνω αφού είναι μετριότητα ποιος ο λόγος να την παίξω έστω και πειρατικά; Γιατί να σπαταλήσεις χρόνο στη μετριότητα; Άρα μετά τους σαβουρομάμηδες υπάρχουν και οι σαβουροgamers και έτσι θα συνεχίζουν να βγαίνουν τα σαβουροπαίχνιδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...