Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γάλα (η τροφή) είναι είδος πρώτης ανάγκης, τα video games όχι. Κι εγώ θέλω ferrari αλλά κωλώνω να πα να κλέψω μία.

 

Ναι, χιλιοειπωμένα είναι.

 

Πρωτον μιλαμε για 18 χρονων και ανω που δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης το γαλα.Παμε παρακατω...

Το οτι το εχεις πιο πολυ αναγκη κατι δεν σε καλυπτει ο νομος με το να πας να το κλεψεις ετσι και αλλιως.Ο νομος δεν σε προστατευει απο το αν εχεις κατι αναγκη ή οχι,δεν κανει διακρισεις .Για τον νομο κλεφτης εισαι και στις 2 περιπτωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρωτον μιλαμε για 18 χρονων και ανω που δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης το γαλα.Παμε παρακατω...

Το οτι το εχεις πιο πολυ αναγκη κατι δεν σε καλυπτει ο νομος με το να πας να το κλεψεις ετσι και αλλιως.Ο νομος δεν σε προστατευει απο το αν εχεις κατι αναγκη ή οχι,δεν κανει διακρισεις .Για τον νομο κλεφτης εισαι και στις 2 περιπτωσεις .

Η τροφή είναι είδος πρώτης ανάγκης ανεξαρτήτως ηλικίας.

Ναι, κλοπή είναι και στις δύο περιπτώσεις αλλά νομίζω πως υπάρχει μια ορατή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατία = Ό,τι θεωρώ ακριβό/υπερτιμολογημένο, το κλέβω.

 

Και μάλιστα το κλέβω άνετα χωρίς ενδυασμούς επειδή ξέρω ότι δεν θα τιμωρηθώ γι αυτό το έγκλημα.

 

Ίσως η πειρατία να βοηθούσε κάποτε ένα μικρό και άγνωστο studio να αναδειχθεί για την πρώτη δημιουργία του. Στη δευτερη όμως θα θέλει και έσοδα. Πιστεύω ότι στις μέρες μας όμως μόνο κακό μπορεί να κάνει στις εταιρίες παραγωγής. Με το internet να έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας, έχουμε την δυνατότητα να ενημερωθούμε για το αν ένα παιχνίδι είναι καλό και αξίζει η αγορά του ή όχι. Δεν δικαιολογείται όμως να το κλέψουμε επειδή πχ δεν ήταν άξιο των προσδοκιών μας κλπ.

 

Για όλους αυτούς που αντιγράφουν παιχνίδια ισχύει ότι έτσι γουστάρουν και το κάνουν ανεξάρτητα τιμής (δικαιολογίες). Τώρα λένε "60 ευρώ ένα μισοφτιαγμένο παιχνίδι? Με τίποτα, με κοροιδεύουν." Αν ήταν φθηνό όμως θα έλεγαν "Ε μωρέ για 10 ευρώ τώρα? Σιγά...".

 

Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας, κάνω ένα έγκλημα επειδή ξέρω ότι δεν θα τιμωρηθώ. Αν όμως ο νόμος εφαρμοζόταν κατά γράμμα, τότε το παιδάκι που ειπε κάποιος πιο πάνω, θα ξεχνούσε το Crysis 2 και το Skyrim και θα πήγαινε να παίξει καμιά μπάλα που είναι δωρεάν, μέχρι να μαζέψει λεφτά να αγοράσει ένα από τα δύο σε κάνα χρόνο (που θα εξαληφθούν και τυχόν bugs). Δεν θα του πέσει και ο κώλος αν δεν τα παίξει όλα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ποτέ δεν αγόρασα παιχνίδι τον πρώτο καιρό της κυκλοφορίας του. Η μοναδική εξαίρεση ήταν το NBA JAM πριν λίγους μηνες κι αυτό επειδή σαν πιτσιρικά το είχαμε λιώσει με τον κολλητό μου στα τότε ηλεκτρονικάδικα:P. Κατά τα άλλα δεν βρίσκω λόγο να αγοράσω κάτι που βγήκε μόλις. Και ο λόγος είναι ότι σε λίγους μήνες η τιμή του θα έχει πέσει κατακόρυφα. Ένα παράδειγμα πρόσφατο είναι η τριλογία God Of War. Όταν βγήκε είχε 98 ευρώ. Μετά από 3 μηνες εγώ την πήρα 42 ευρώ.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καλα ολα αυτα αλλα το γεγονος που οι εταιριες απο μονες τους δεν σταματανε την πειρατεια (το μονο ευκολο αν θελουν) λεει κατι. Τα υπολοιπα που ακουω ειναι απλα για να ειχαμε να λεγαμε. Υπαρχουν απειροι και φθηνοι τροποι για την πληρης παυση της πειρατειας αυριο κιολας αλλα βλεπεις χωρις αυτην δεν θα πουλαει hardware, δεν θα πουλαει δικαιωματα, δεν θα κανει mass lauch σε πολλες χωρες ανα τον κοσμο η εκαστοτε εταιρια, δεν θα εχει τον αποδιοπομπαιο τραγο για να κατηγορησει αν δεν πανε καλα οι πωλησεις και πολλα ακομα.

 

Το "ηθικο" και "νομικο" του πραγματος ειναι οτι αν κατι δεν το πληρωνεις για τη χρηση του τοτε αυτοματα σημαινει οτι το εκλεψες ή εγινες κλεπταποδοχος για να μην παιζουμε με τις λεξεις. Η εκαστοτε δικαιολογια που θα βρει καποιος για να το κανει ειναι μονο αυτο, δικαιολογια ΕΚΤΟΣ απο μια περιπτωση η οποια ειναι αυτη του Dragon Age 2 και του παιδιου που εφαγε ban ακομα και απο το single player mode. Πληρωσε για κατι (συνεπως ειναι δικο του 200%) και ομως με μια απλη κινηση η εταιρια που του τα πηρε κανονικα του εριξε και ενα ban ετσι για πλακα.

 

Προσωπικα οταν αγοραζω παιχνιδι θελω να ξερω οτι αυτο το παιχνιδι το αγορασα και θα λειτουργει 100% κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες παντου και παντα. Κολπα με συνεχομενη συνδεση στο internet, λιγες ευκαιριες install και αλλα τετοια ομορφα αυτοματα με κανουν και κατευθυνομαι προς τον "θειο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα βλεπεις χωρις αυτην δεν θα πουλαει hardware, δεν θα πουλαει δικαιωματα, δεν θα κανει mass lauch σε πολλες χωρες ανα τον κοσμο η εκαστοτε εταιρια

 

Για ανέλυσε το λίγο αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκλογίκευση της τιμής θα ήταν μία καλή αρχή.

 

Δεν πιστεύω ότι αυτοί που αντιγράφουν το κάνουν επειδή είναι ακριβά. Το είπα πιο πάνω, το κάνουν λόγω νοοτροπίας επιδή "μπορούν" να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέλυσε το λίγο αυτό γιατί δεν το καταλαβαίνω.

 

Τι δεν καταλαβαινεις? Αν δεν υπηρχει η πειρατεια τοτε σε πολλες χωρες απλα δεν θα καναν launch καν τα παιχνιδια. Ιαπωνια στυλ δηλαδη, καποια παιχνιδια (ή τα περισσοτερα) να μην βγαινουν εκτος χωρας αλλα βλεπεις το maximum κερδος με τον οποιονδηποτε τροπο ερχεται παντα πρωτο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υπαρχουν αρκετοι εναρετοι,που ποτε τους δε παρανομισαν και ποτε τους καν δεν εχουν αντιγραψει ουτε ενα cd,ουτε σ'ενα διαγωνισμα ,φαινεται να εχουν τη διαθεση να κρινουν και να μας κατακρινουν.

Εγω προσωπικα θα τους ελεγα να μας αφησουν ησυχους να πορευομαστε με τη δικη μας ανηθικη ηθικη,για να μην πηγαινουν χαμενα τα λογια τους και να ψαξουν να βρουν τους θειους και να τους παραδοσουν στις αρχες.

Να κανουν ετσι το καθηκον τους,σαν ευυποληπτοι πολιτες και να νιωσουν περιφανοι,οτι εσωσαν το pc και γενικα το gaming!

Και πραγματικα ευχομαι ολοψυχα(γιατι δε θα μ'ενοχλησει καθολου,κατι αλλο θα βρω να ασχοληθω εκτος κοπιουτερ!),μεσα σε λιγο καιρο να σταματησει να υπαρχει η πειρατια,για να δουμε τελος παντων,ποιες πραγματικα ηταν επιπτωσεις της υπαρξης της και ποιος πραγματικα θα βγει κερδισμενος απ'αυτο!

 

Edit:Οταν λεω η πειρατια,εννοω σε ολα τα θεματα,οχι μονο στα παιχνιδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλα έχουν να κάνουν με τα λεφτά και επειδή έχω κάποια εμπειρία με το πώς δουλεύει η αγορά και ποια η ψυχολογία των καταναλωτών ανάλογα με την οικονομική τους δυνατότητα θα ήθελα να τονίσω οτι ούτε χώρα τζαμπατζήδων είμαστε ούτε προτιμάμε την κλεψιά. Όλα έχουν να κανουν με την οικονομική δυνατότητα του καταναλωτικού κοινού αλλα και με την αντίληψη της αισχροκέρδειας. Στην Ελλάδα γενικά όλα τα προϊόντα είναι υπερτιμολογημένα. Γενικά όταν τα προϊόντα είναι φτηνα και ο κόσμος εχει λεφτα και πιστεύει πραγματικα οτι αξίζει να δώσει τα λεφτά του για να τα αγοράσει τοτε η πειρατεία είναι χαμηλή. Για να το γενικευσω λίγο θα μιλήσω για τα προιόντα μαϊμούδες που και αυτα πειρατεία είναι. Οταν ενα γνησιο προϊόν κανει 100 ευρω και ενα μαϊμού κανει 20 τοτε ζυγίζοντας την περίπτωση αρκετοί θα προτιμήσουν το μαϊμού προϊον. Εαν το γνησιο πέσει στα 50 τότε ο παραγοντας ποιότητα (value for money) θα σπρώξει τον καταναλωτή στο γνήσιο. Αν αναλογιστόυμε και το πόσο εφήμερα είναι καποια προϊόντα και τα αφηνουμε στην άκρη μόλις τα βαρεθούμε τότε βλέπουμε αν αξίζει να δίνουμε μια περιουσία σε υπερτιμολογημένα αγαθά. Εαν σταματήσουν οι κακοί έμποροι εντός και εκτός Ελλάδος να περιμένουν να γίνουν πλούσιοι πουλώντας ενα - δυο μπλουζακια ή παιχνίδια ή gadget ή ακόμα και βασικά αγαθά τότε ίσως αρχίσει να κινείται πάλι η εσωτερική αγορά, να σταματήσει ο κόσμος να ψάχνει φτηνά φάρμακα και άλλες προσφορές απο Κίνα στο ίντερνετ και κυρίως να αρχίσει να πληρώνει το φτηνότερο, ίσως, λογισμικό, μειώνοντας την πειρατεία. Ένας φαυλος κύκλος είναι όλα και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαινεις? Αν δεν υπηρχει η πειρατεια τοτε σε πολλες χωρες απλα δεν θα καναν launch καν τα παιχνιδια. Ιαπωνια στυλ δηλαδη, καποια παιχνιδια (ή τα περισσοτερα) να μην βγαινουν εκτος χωρας αλλα βλεπεις το maximum κερδος με τον οποιονδηποτε τροπο ερχεται παντα πρωτο με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Και από που βγάζουν λεφτά οι εταιρίες με το να βγαίνει παράνομα ένα παιχνίδι εκτός χώρας? Αφού τα παίρνουν όλοι πειρατικά/δεν πληρώνουν. (Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες).

 

Επειδη υπαρχουν αρκετοι εναρετοι,που ποτε τους δε παρανομισαν και ποτε τους καν δεν εχουν αντιγραψει ουτε ενα cd,ουτε σ'ενα διαγωνισμα ,φαινεται να εχουν τη διαθεση να κρινουν και να μας κατακρινουν.

Εγω προσωπικα θα τους ελεγα να μας αφησουν ησυχους να πορευομαστε με τη δικη μας ανηθικη ηθικη,για να μην πηγαινουν χαμενα τα λογια τους και να ψαξουν να βρουν τους θειους και να τους παραδοσουν στις αρχες.

Να κανουν ετσι το καθηκον τους,σαν ευυποληπτοι πολιτες και να νιωσουν περιφανοι,οτι εσωσαν το pc και γενικα το gaming!

Και πραγματικα ευχομαι ολοψηχα(γιατι δε θα μ'ενοχλησει καθολου,κατι αλλο θα βρω να ασχοληθω εκτος κοπιουτερ!),μεσα σε λιγο καιρο να σταματησει να υπαρχει η πειρατια για να δουμε τελος παντων ποιες πραγματικα ηταν επιπτωσεις της υπαρξης της και ποιος πραγματικα θα βγει κερδισμενος απ'αυτο!

 

Εδώ συζητάμε για το αν η πειρατία θεωρείται κλοπή η όχι και για το αν κάνει τελικά κακό ή καλό στην βιομηχανία. Κανείς δεν βγήκε να κατακρίνει κανέναν.

 

Πολύ τσιτώνεστε μερικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι αυτοί που αντιγράφουν το κάνουν επειδή είναι ακριβά. Το είπα πιο πάνω, το κάνουν λόγω νοοτροπίας επιδή "μπορούν" να το κάνουν.

 

Κοίτα, σαφώς θα συνέχιζε ένα ποσοστό να κατεβάζει, αλλά θα ήταν σαφώς μικρότερο από το υπάρχον. Αν μπορούσα να έχω πχ την Collectors του Witcher 2 στα 30-40€ θα την χτυπούσα αλύπητα και μαζί μου αρκετός κόσμος, είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...