Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφόσον λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό, τι ενδιαφέρει τον καθένα αν ο άλλος αγοράζει ενα παιχνίδι ή τα κατεβάζει όλα τζαμπέ απο τον "θειο"?

 

Πέραν του ηθικού του ζητήματος, ο κυριότερος λόγος είναι αυτός που περιέγραψε ο Snoob νωρίτερα. Η πειρατεία γυρνάει σαν μπούμερανγκ για τους καταναλωτές όταν οι developers τη χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για τα κακής ποιότητας ports, τα day one DLCs, τα κωμικοτραγικά DRM, τις υψηλές τιμές, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να πω που ειναι κλοπη και πειρατεια κατα την ταπεινη μου αποψη;

οταν κατεβαζεις 3 γιγα μουσικη και πηγαινεις και παιζεις στο τοπικο κλαμπ και βγαζεις λεφτα

οταν κατεβαζεις ταινιες  και παιχνιδια και μετα  χρεωνεις "φιλους" και αγνωστο κοσμο στο να τα δωσεις

οταν κατεβαζεις προγραματα και "κατασκευαζεις" πραγματα που μετα τα πουλας

αυτο ειναι κλοπη και πειρατεια ,αν εγω κατβαζω το evil within(λεω ενα προσφατο τιτλο) για να δω αν τρεχει στο καταραμενο καβουρδηστιρι που εχω δεν πιστευω οτι κλεβω γιατι αν το παιχνιδι αξιζει θα το ψωνισω (και το τρεχει το καβουρδηστηρι)

οταν εκανα το dj ολα τα cd που ειχα ηταν original

οταν κατεβαζω μια σειρα και την γουσταρω θα τα σκασω στο amazon να παρω το boxset

απλη ταπεινη αποψη !!!

(ακραιο παραδειγμα δικου μου καψιματος- εχω ΟΛΑ τα βιβλια του χανιμπαλ με το silence of the lambs και στα αγγλικα, ο καμμενος κατεβασα σε epub για το κιντλ τα βιβλια για να τα ξαναδιαβασω, τι με κανει αυτο ;)

 

σ'αυτό συμφωνώ. οταν παίρνεις κάτι δωρεάν δεν πρέπει να βγάζεις κέρδος απ'αυτό. 

 

Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε!

Πέραν του ηθικού του ζητήματος, ο κυριότερος λόγος είναι αυτός που περιέγραψε ο Snoob νωρίτερα. Η πειρατεία γυρνάει σαν μπούμερανγκ για τους καταναλωτές όταν οι developers τη χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία για τα κακής ποιότητας ports, τα day one DLCs, τα κωμικοτραγικά DRM, τις υψηλές τιμές, κτλ.

 

οπότε είναι λογικό να παραδοθούμε στους εκβιασμούς τους και να τους κάνουμε ακόμα πιο ζάμπλουτους? Δεν νομίζω Τάκη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Panagiotis32

 

Όχι, παρερμήνεψες τα λόγια μου. Το σφάλμα που εντοπίζω στη λογική σου είναι ότι βασίζεις το διαχωρισμό που κάνεις ανάμεσα σε κλοπή και πειρατεία στο προϊόν, και όχι στην πράξη. Λες, λοιπόν, ότι επειδή το προϊόν είναι ψηφιακό, η παράνομη (με βάση το νόμο - και αυτό δεν επιδέχεται υποκειμενικών ερμηνειών) διανομή του δεν μπορεί να θεωρείται κλοπή. Αντίστοιχα, όμως, η παράνομη αφαίρεση ενός υλικού προϊόντος από το ράφι ενός καταστήματος, μπορεί να θεωρηθεί κλοπή. "Δεν στερώ το υλικό προϊόν από τον δημιουργό του, άρα δεν του το κλέβω".

 

Έτσι, όμως, εξισώνεις δύο εντελώς διαφορετικές αγορές και δύο προϊόντα εντελώς διαφορετικού είδους. Το ηθικό και νομικό κενό όσον αφορά στην πειρατεία, οφείλεται ακριβώς στο ότι τα ψηφιακά (άυλα/μη φυσικά) προϊόντα είναι νέο φρούτο και υπάρχει μια αναμενόμενη αδράνεια από μέρους της νομοθετικής/εκτελεστικής εξουσίας στη ρύθμιση της σχετικής αγοράς και στην προστασία αυτών των προϊόντων. Αν κάποιος αποφασίζει να παράγει ένα ψηφιακό προϊόν, είτε αυτό λέγεται "βιντεοπαιχνίδι", είτε "ταινία", είτε "τραγούδι" και να το πουλήσει ψηφιακά κι εγώ αποφασίσω να το κατεβάσω παράνομα (χωρίς να του αποδώσω το τίμημα που ζητά για αυτό), τότε δεν με καλύπτει καμία ηθικοπλασία. Απλά, τον κλέβω

 

Τώρα, το κατά πόσο η κλοπή ενός υλικού προϊόντος και ενός ψηφιακού έχουν τις ίδιες συνέπειες για αυτόν που τα πουλάει, είναι ένα θέμα που σηκώνει πολλή συζήτηση. Εγώ μιλάω σε θεωρητικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Δεν στηρίζω τα επιχειρήματα μόνο στον προϊόν αλλά και στην πράξη. Και η πράξη είναι η εξής:

 

Αγοράζει ο τάδε ένα βιντεο παιχνίδι, και στη συνέχεια μοιράζεται το δικό του αντίτυπο (το οποίο αγόρασε νομιμότατα) μέσω tottent σε άλλους ανθρώπους που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να δώσουν το χρηματικό αντίτιμο που κοστολογεί η εταιρία για διάφορους λόγους.

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα επιχειρήματα και τα νομικά κόλπα περί πνευματικών δικαιωμάτων που ισχυρίζονται οι επιχειρήσεις κολοσσοί για να μην μειώνονται τα κέρδη τους είναι κουραφέξαλα! Οτι και να κάνουν την πειρατεία δεν την σταματάνε. Αν δεν θέλουν να τους παραβιάζουν τα πνευματικά διακαιώματα ας βγάζουν τα παιχνίδια, τις ταινίες ή τα software κτλ για τους εαυτούς τους και να μην τα βγάζουν προς τα έξω προς πώληση. Εφόσον είναι ψηφιακό περιεχόμενο (ακα 0-1) θες δεν θες θα αντιγραφεί. Οποιον δεν του αρέσει... ξύδι τοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε χαλαρωστε!!! το κακο ειναι οτι οι εταιρειες ΠΡΕΠΕΙ να δημιουργουν εχθρους, ειδικα τα οικονομικα στελεχη! οταν αρχισε στην μουσικη βιομηχανια να εχουμε απο 4 εταιρειες 20 στα μεσα των 90s φυσικα τα "κουστουμια" δεν θα κατηγορουσαν τους εαυτους τους για τις μπουρδες που βγαζανε και πατωνε αλλα τους κακους πειρατες !

το ιδιο εγινε με την βιομηχανια του σινεμα οταν στις αρχες της προηγουμενης δεκαετιας , με τα μεσα να ειναι παμφτην να κανεις μια ταινια (κανεις δεν λεει τοι εχει να βγει καλη ταινια 10 χρονια τωρα, κατηγορουν τους πειρατες!!)

το ιδιο συμβαινει και στο χωρο του gaming ! δεν πιστευω οτι η πειρατεια καταστρεφει τις εταιρειες, τα ιδια τα στελεχη των εταιρειεων δεν μπορουν να χωνεψουν οτι οι μισθοι τους θα μειωθουν λογω της υπερπροσφορας προιοντων και επειδη δεν ειναι και ωραιο να κατηγορει η μια τη αλλη εταιρεια εχουν βρει ολοι να κατηγορουν τους "πειρατες"!

σκεψου οτι λογω ακριβως της πειρατειας το hbo καταφερε και ειχε τρελλη αυξηση σε τηλεθεατες!!! σειρες οπως house ηταν να κοπουν 2 σεζον πριν αλλα κρατηθηκαν στην ζωη γιατι λογω της πειρατειας την αγοραζαν τη σειρα καναλια στο εξωτερικο!

ειναι η πειρατεια κακο; φυσικα ειναι! οταν τα προιοντα που "κλεβεις" τα εκμεταλευεσαι για να κερδισεις λεφτα!

φυσικα για να παω και στο ακραιο οταν αγοραζεις πχ κινητο 700 ευρω και ολα τα app που εχεις μεσα ειναι πειρατικα το θεωρω και λιγο αυνανιστικο να λες οτι δεν κλεβεις!

αλλα το βασικο ειναι ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό δεν εμπιστεύομαι να αγοράσω game χωρίς να το δοκιμάσω...έχει πέσει πολύ πρόλογος...ένα demo ή έστω ένα benchmark θα έλυνε αρκετά προβλήματα...άμα είναι όντως καλο το αγοράζω γιατί θέλω να βγάλουν και δεύτερο...its simple really.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, άρα εσύ διαφωνείς στο ότι η παράνομη διαμοίραση ψηφιακών προϊόντων θα έπρεπε να είναι παράνομη και ότι απλά όλοι οι δημιουργοί θα πρέπει να αποδεχτούν πως ό,τι πουλάνε μέσω διαδικτύου θα πρέπει να θεωρείται public domain. Αυτό, όμως, είναι τελείως διαφορετική συζήτηση.

 

Κάποιοι θα πουν ότι: "Μα αν είναι έτσι, τότε γιατί να ασχοληθεί ο τάδε δημιουργός να επενδύσει κόπο και χρήμα σε ένα προϊόν ώστε να στο διαθέσει εσένα δωρεάν;"

 

Κάποιοι άλλοι θα πουν ότι: "Η ψηφιακή διανομή δεν άλλαξε μόνο τη φύση των προϊόντων, αλλά και το μοντέλο του monetization. Οι εταιρείες γκρινιάζουν όχι γιατί δεν βγάζουν λεφτά, αλλά γιατί θέλουν να βγάλουν κι απ' τη μύγα ξύγγι".

 

Το ποιος έχει δίκιο, θα το δείξει ο χρόνος. Αν (για να πούμε για βιντεοπαιχνίδια) οι ΑΑΑ τίτλοι εκλείψουν και στο τέλος μας απομείνει μόνο το mobile gaming, τότε βάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας. Αν το gaming εξελιχθεί και ανθίσει, τότε μάλλον έχουν δίκιο οι δεύτεροι. Εγώ δεν είμαι αρκετά έξυπνος ώστε να ισχυριστώ ότι μπορώ να το προβλέψω. Εδώ πολύ πιο έξυπνοι και γνώστες από εμένα πέφτουν συνεχώς έξω στις προβλέψεις τους ή δεν τολμούν καν να κάνουν προβλέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό δεν εμπιστεύομαι να αγοράσω game χωρίς να το δοκιμάσω...έχει πέσει πολύ πρόλογος...ένα demo ή έστω ένα benchmark θα έλυνε αρκετά προβλήματα...άμα είναι όντως καλο το αγοράζω γιατί θέλω να βγάλουν και δεύτερο...its simple really.

νομιζω οτι αν δημιουργουσαν benchmarks ειδικα για AAA τιτλους θα ηταν ισως οτι πιο καλο θα μπορουσε να γινει! ειλικρινα αυτο το χρειαζεται επειγοντως η βιομηχανια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Δεν στηρίζω τα επιχειρήματα μόνο στον προϊόν αλλά και στην πράξη. Και η πράξη είναι η εξής:

 

Αγοράζει ο τάδε ένα βιντεο παιχνίδι, και στη συνέχεια μοιράζεται το δικό του αντίτυπο (το οποίο αγόρασε νομιμότατα) μέσω tottent σε άλλους ανθρώπους που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να δώσουν το χρηματικό αντίτιμο που κοστολογεί η εταιρία για διάφορους λόγους.

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα επιχειρήματα και τα νομικά κόλπα περί πνευματικών δικαιωμάτων που ισχυρίζονται οι επιχειρήσεις κολοσσοί για να μην μειώνονται τα κέρδη τους είναι κουραφέξαλα! Οτι και να κάνουν την πειρατεία δεν την σταματάνε. Αν δεν θέλουν να τους παραβιάζουν τα πνευματικά διακαιώματα ας βγάζουν τα παιχνίδια, τις ταινίες ή τα software κτλ για τους εαυτούς τους και να μην τα βγάζουν προς τα έξω προς πώληση. Εφόσον είναι ψηφιακό περιεχόμενο (ακα 0-1) θες δεν θες θα αντιγραφεί. Οποιον δεν του αρέσει... ξύδι τοπ!

 

 

Υποθέτω θα έλεγες τα ίδια ακόμα και αν ήσουν εσύ αυτός που έβαζε αυτά τα 0 και 1 στη σειρά και περίμενες να πληρωθείς από αυτό. Έτσι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά dude δεν είναι κάτι νέο...παλιότερα τα demos και benchmarks ήταν κάτι συνηθισμένο, τώρα με τις "next-gen my ass" κολοκονσολες είναι που μας παραμυθιάζουν και απλά μας πουλάει τον beta AAA τίτλο τους, και πάρε season pass my ass και πάρε pre-order skin my ass, και τι δεν τρέχει στο pc σου?! κανε αναβάθμιση και όχι όπως παλιά που το low έπαιζε και σε pentium, φυσικά εμείς φταίμε, αν δεν κάναμε pre-order και δεν αγοράζαμε day 1 games τότε να δεις για ποτε όλοι θα ξαναγυρίσουν στις παλιές σωστές τίμιες τακτικές για να πουλήσουν. Oh well...με στεναχωρεί αυτό το θέμα οποτε το αφήνω εδώ. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα μερικές εταιρίες που εμπνέουν εμπιστοσύνη, πολύ σπάνιο φαινόμενο όμως και είναι απίστευτα λυπηρό. Im out of this thread πριν με πάρουν τα κλάματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω θα έλεγες τα ίδια ακόμα και αν ήσουν εσύ αυτός που έβαζε αυτά τα 0 και 1 στη σειρά και περίμενες να πληρωθείς από αυτό. Έτσι?

 

Αυτοί τον μισθό τους τον παίρνουν είτε εγω το κατεβάσω πειρατικά είτε όχι.

 

Πάντα θα υπάρχουν οι ***** νομοταγείς που σκάνε 60 ευρώ για 30 ωρες gameplay!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Δεν στηρίζω τα επιχειρήματα μόνο στον προϊόν αλλά και στην πράξη. Και η πράξη είναι η εξής:

 

Αγοράζει ο τάδε ένα βιντεο παιχνίδι, και στη συνέχεια μοιράζεται το δικό του αντίτυπο (το οποίο αγόρασε νομιμότατα) μέσω tottent σε άλλους

 

Δεν μοιράζεσαι τίποτα. Δεν κόβεις το παιχνίδι σε κομμάτια και τα δίνεις από δώ και από κεί. Παράνομη αναπαραγωγή κάνεις αγαπητέ συμφουμίτη.

 

Αγόρασες ένα βιβλίο, σου άρεσε, και αντί να το δανείσεις, το εκτυπώνεις σε αντίτυπα τα οποία δίνεις από δώ και από κεί, καταστρέφοντας τον δημιουργό του βιβλίου που τόσο σου άρεσε. Το αυθεντικό βιβλίο παραμένει στη βιβλιοθήκη σου.

 

Όπως προείπα, προσπαθείτε να εξορθολογίσετε τους ισχυρισμούς σας σε ένα δική σας κατασκευής ηθικό πλαίσιο.

 

 

 

Αυτοί τον μισθό τους τον παίρνουν είτε εγω το κατεβάσω πειρατικά είτε όχι.

 

Πάντα θα υπάρχουν οι ***  νομοταγείς που σκάνε 60 ευρώ για 30 ωρες gameplay!

 

Βάζω στοίχημα ότι είσαι έφηβος κάτω των 18 και δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου.

 

 

 

Για μένα η λύση απέναντι σε όλα αυτά που αναφέρεις (πρόχειρα παιχνίδια, μη αντιπροσωπευτικό διαφημιστικό υλικό κτλ.) είναι να μη συμμετέχεις. Καθόλου. Όσο καταναλώνεις, και πειρατικά, τόσο γιγαντώνεις το μοντέλο το οποίο υποτίθεται πως καταπολεμά η πειρατεία.

 

Μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα να αλλάξει κάτι.

 

Ακριβώς αυτή είναι η μόνη σωστή τακτική.

 

Αν δεν σου αρέσει κάτι σε ένα παιχνίδι και δεν είσαι διατεθημένος να το πληρώσεις, τότε δεν ασχολείσαι μαζί του καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μοιράζεσαι τίποτα. Δεν κόβεις το παιχνίδι σε κομμάτια και τα δίνεις από δώ και από κεί. Παράνομη αναπαραγωγή κάνεις αγαπητέ συμφουμίτη.

 

Αγόρασες ένα βιβλίο, σου άρεσε, και αντί να το δανείσεις, το εκτυπώνεις σε αντίτυπα τα οποία δίνεις από δώ και από κεί, καταστρέφοντας τον δημιουργό του βιβλίου που τόσο σου άρεσε. Το αυθεντικό βιβλίο παραμένει στη βιβλιοθήκη σου.

 

Όπως προείπα, προσπαθείτε να εξορθολογίσετε τους ισχυρισμούς σας σε ένα δική σας κατασκευής ηθικό πλαίσιο.

 

 

 

 

Βάζω στοίχημα ότι είσαι έφηβος κάτω των 18 και δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου.

 

 

 

 

Ακριβώς αυτή είναι η μόνη σωστή τακτική.

 

Αν δεν σου αρέσει κάτι σε ένα παιχνίδι και δεν είσαι διατεθημένος να το πληρώσεις, τότε δεν ασχολείσαι μαζί του καθόλου.

 

Ακριβώς το αντίθετο. Οι έφηβοι που δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους και δεν ξέρουν πως βγαίνουν τα λεφτά πάνε και σκάνε (το εχω πει αλλα συνεχίζω να το λεω) 50 και 60 ευρώ για ενα παιχνίδι που θα το τερματίσεις 100% σε μια εβδομάδα το πολύ!

 

Τέτοια γελοία και υπερβολική κοστολόγηση είναι κλοπή για τα ελληνικά δεδομένα και εγώ αρνούμαι να πληρώσω. Θα μου πεις να μην το παίξω τότε? Οχι βέβαια. Θα το κατεβάσω πειρατικά. Πες μου έναν λόγο να μην το κάνω εφόσον μπορώ και το χαίρομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπαν έναν-δυο λόγους, πιο πάνω.

 

Με τον έναν βέβαια, προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι ισχύει, και αναφέρομαι στο επιχείρημα ότι η πειρατεία έχει αυξήσει τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια θεωρω οτι βρισκεται καπου στην μεση. Μακαρι να μπορουσαμε να αγορασουμε ΟΛΑ τα παιχνιδια που θελουμε γνησια, εχοντας αυτη την ευχερεια οταν βγαινουν, που ειναι και στην υψηλοτερη τιμη τους. Προσωπικα κατι τετοιο θεωρω οτι ειναι ανεφικτο οποτε 2 τεινα παιζουν. Η θα πρεπει να περιμενεις να πεσει τελειως η τιμη του παιχνιδιου για να το παρεις σε sale ή να κανεις παρανομη κοπια.

Απο ενα δειγμα λοιπον 10 παιχνιδιων αγοραζεις τα 5 και τα αλλα 5 τα κατεβαζεις με μη εννομους τροπους.

Η αληθεια ειναι οτι δεν γινεται τις περισσοτερες φορες να περιμενεις παντα για να παρεις και τα αλλα 5 που κατεβαζεις λοιπον. Η δεν θελεις απλα να περιμενεις.

Αλλα εαν καποιο απο αυτα τα 5 που κατεβασες,το διασκεδασες δεοντως, τοτε σε καποιο sale χτυπα το ρε αδελφε. Καλο στην βιομηχανια που σε ενδιαφερει τοσο κανεις.

Δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι εαν ολοι δεν αγοραζαν οι εταιρειες θα φουνταραν. Οι εταιρειες δεν ειναι αυταρκεις οργανισμοι, που εχουν απεριοριστους πορους απο χορηγους και επιχειρηματιες. Κανεις δεν βαζει λεφτα να ανοιξει μια επιχειρηση κερδοσκοπικη για να εχει χασουρα, τι ειναι αυτα που λετε ωρες ωρες μεχρι και ενα παιδι 10 χρονων το αντιλαμβανεται αυτο.

Δεν δεχομαι να ακουω επιχειρηματα του στυλ, δεν εχω λεφτα να αγορασω κανενα. Ειναι σαν να λες ολοι οι υπολοιποι ειστε κοροιδα και συνεισφερετε εγω, παρασιτω και εκμεταλλευομαι καταστασεις εις βαρος σας κοροιδα.

Αφηστε τωρα κατα μερος τις δικαιολογιες του στυλ δεν μου φτανουν για να ζησω. Εαν δεν σου εφταναν για να ζησεις θα ησουν πιθανοτατα ακομη στην (δευτερη) δουλεια ή θα ξεκουραζοσουν τωρα αντι να διαβαζεις αυτο το ποστ.

Δεν ειπε κανεις να συνεισφερει ο καθενας με τον ιδιο τροπο στην βιομηχανια, ο καθενας με την τσεπη και την τρελλα του, αλλα να συνεισφερεις ρε αδελφε. Γιατι οταν δεν αγοραζεις, και ανεβαζεις το παραγωγικο κοστος  (οποτε και το κοστος αγορας με ολους τους μεσαζοντες)  και ταυτοχρονα μεταβιβαζεις το μεριδιο σου στους υπολοιπους..

Λιγο σκεψη λοιπον δεν κανει κακο, αν αγαπας κατι και το θεωρεις μια απο τις αγαπημενες σου συνηθειες/χομπυ, στηριξε το ενεργα και οχι μονο στα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...