Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε όλο και χειρότερες τιμές για τους νόμιμους (οι οποίοι, όπως σε κάθε έκφανση της ζωής, καλούνται να πληρώσουν τα γαμησιάτικα των "δεν πληρώνω" επαναστατών...) και όλο και χειρότερα συστήματα "εξασφάλισης" των τίτλων (να πρέπει να είσαι διαρκώς online, λόγω χάρη).

 

το αποτέλεσμα είναι ότι στα pc έχουμε πολύ φθηνότερες τιμές από ότι έχουν οι αντίστοιχες εκδόσεις στις κονσόλες από τη πρώτη μέρα

 

οι χειρότερες τιμές συμβαίνουν είτε λόγω dlc, season pass και λοιπές αηδίες, είτε αν μιλάμε για κάποιο mmo όπου δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά και πληρώνεις συνδρομές 

 

όπου σε βρουν κάτω σε πατάνε, το ίδιο κάνεις κι εσύ λοιπόν

 

επίσης είναι κάποιες εταιρείες που πραγματικά δεν αξίζει να δώσεις φράγκο, ακόμα και αν έχουν κάποιους καλούς τίτλους

 

θα μου πεις γιατι το κατεβάζεις; προφανώς και δεν υπάρχει λογική ή δίκαιη απάντηση, πέρα από το πολύ απλό "γιατί μπορώ" 

 

ας δώσουν μερικοί άξιο προϊόν και ας έχουν μια συνέχεια στη ποιότητά τους και θα δεις πώς θα το εκτιμήσει ο κόσμος..

 

όχι όλοι προφανώς, αυτό δε πρόκειται να γίνει ποτέ, αλλά υπάρχουν αρκετές εταιρείες που έχουν υπάρξει ευχαριστημένες από τις πωλήσεις τους στα pc (και βασικά όλες σχεδόν είναι για αυτό και συνεχίζουν να βγάζουν τα παιχνίδια τους σε αυτή τη πλατφόρμα) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το αποτέλεσμα είναι ότι στα pc έχουμε πολύ φθηνότερες τιμές από ότι έχουν οι αντίστοιχες εκδόσεις στις κονσόλες από τη πρώτη μέρα

Άλλος ένας λόγος όταν είσαι hardcore gamer, να είσαι PC gamer και όχι κονσόλας. Φθηνότερη πρώτη ύλη :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλος ένας λόγος όταν είσαι hardcore gamer, να είσαι PC gamer και όχι κονσόλας. Φθηνότερη πρώτη ύλη :Ρ

 

Για να μην κάνω quote τη μεγάλη απάντησή σου:

 

Διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό σου, αλλά διαπιστώνω πως τα ίδια που γράφω τώρα σε σένα έγραφα το '11 σε κάποιους άλλους, οπότε είναι μάταιο να ελπίζω πως θα υπάρξει συνεννόηση. Βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά.

 

Για μένα η λύση απέναντι σε όλα αυτά που αναφέρεις (πρόχειρα παιχνίδια, μη αντιπροσωπευτικό διαφημιστικό υλικό κτλ.) είναι να μη συμμετέχεις. Καθόλου. Όσο καταναλώνεις, και πειρατικά, τόσο γιγαντώνεις το μοντέλο το οποίο υποτίθεται πως καταπολεμά η πειρατεία.

 

Μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα να αλλάξει κάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστό απόλυτα και δέχομαι ότι εσύ πιστεύεις αυτό ακράδαντα!

Από την δική μου οπτική, η άποψη μου βγάζει μεγαλύτερο νόημα -όπως είναι και λογικό.

 

Αλλά για να κλείσω. Συνοπτικά σε παρακαλώ. Ποιο ακριβώς μοντέλο καταναλωτή είναι το ποιο σωστό κατά τη γνώμη σου. Με πέντε κουβέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το περιέγραψα ήδη:

 

Διαφωνείς με μια πολιτική, δεν αγοράζεις. Δεν έχεις, δεν αγοράζεις.

 

Και γενικότερα, αυτή η ευκολία, ο καταναλωτισμός, η ακόρεστη ανάγκη να τα δούμε όλα τώρα, εκτρέφει το μοντέλο που υποτίθεται πως καταπολεμάει η πειρατεία.

 

Δε σου δίνει δυνατότητα ένα μαγαζί να φορέσεις το πουκάμισο που θες να αγοράσεις; Δεν αγοράζεις. Όχι όμως να πάρεις το πουκάμισο σπίτι σου, να το φορέσεις, και μετά από κανά εξάμηνο στις εκπτώσεις να του πεις "ήρθα να το αγοράσω". (αυτό για το παράδειγμα με το πουκάμισο που ανέφερες πριν).

 

Και η λύση για τα πρόβατα που πάνε ανενημέρωτα και αγοράζουν (ή για όσους συνειδητά στηρίζουν προσπάθειες κι ας μην ξέρουν το τελικό αποτέλεσμα, υπάρχει και αυτό) δεν μπορεί να είναι το λουφέ.

 

Αυτά, καλή σας συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγω την γνώμη μου. Είμαι σίγουρος οτι όλοι εδω μέσα ξέρετε πολύ καλά σε τι άθλια οικονομική (και οχι μόνο) κατάσταση βρίσκεται η Ελλάδα εδώ και κάποια χρόνια απο τότε που μας έβαλαν στην κρίση.

 

 

Δεν έχουμε όλοι την οικονομική άνεση να δίνουμε 40αρια ή 60άρια ευρώ ενα παιχνίδι. Δεν θέλω να βγω off topic και να μιλήσω για μισθούς πείνας, για άδικα "χαράτσια" ή για λεφτά που μας κλέβει το κράτος γιατί ξέρω οτι πολλούς δεν σας ενδιαφέρει.

 

Το μόνο που θα πω είναι το εξής:

 

Εφόσον το κράτος δεν βγάζει νόμο ώστε να καταπολεμήσει την πειρατεία με πρόστιμα ή με μπλοκαρισμα ιστοσελίδων διακίνησης πειρατικού περιεχομένου  (οχι οτι θα αλλάξει πολλά) (επίσης εύχομαι να μην έρθει ποτέ αυτή η μέρα), εφόσον λοιπόν δεν συμβαίνει αυτό, τι ενδιαφέρει τον καθένα αν ο άλλος αγοράζει ενα παιχνίδι ή τα κατεβάζει όλα τζαμπέ απο τον "θειο"?

 

Οποιος μπορεί και τα αγοράζει μπράβο του.

Οποιος πάλι δεν "γουστάρει" να δώσει ούτε ευρώ γιατί δεν του περισσεύουν ή γιατί νιώθει αδικημένος απο τα λεφτά που του κλέβει το κράτος ή το μισθό που δεν τον πληρώνει ο εργοδότης του ή επειδή οι εταιρίες βάζουν πολύ υψηλές τιμές για τα ελληνικά δεδομένα, και έτσι κατεβάζει πειρατικά τα πάντα, πάλι μπράβο του.

 

 

Οπότε η άποψή μου είναι να μην γινόμαστε λαϊκό δικαστήριο, ο καθένας κάνει οτι θεωρεί σωστό για τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, καλά όλα αυτά και πολλοί από εδώ μέσα όντως κάνετε έγκυρα σχόλια, αλλά προσωπικά εμένα το ιδεολογικό "ντύσιμο" της πειρατείας μού φαίνεται εξίσου γελοίο όσο το θέαμα των κουστουμαρισμένων ποδοσφαιριστών στις διάφορες εκδηλώσεις της UEFA.

 

Για εμένα, όσο αστεία είναι η σκέψη του να ντύνεις με armani ένα στουρνάρι που παίζει μπάλα, άλλο τόσο αστεία είναι η σκέψη του να ντύνεις με ιδεολογία την πειρατεία λογισμικού. Ως παλιός gamer, έχω εντρυφήσει στο άθλημα. Από τις αντιγραμμένες δισκέτες Amiga που αγόραζα στα διάφορα γνωστά στέκια της Στουρνάρα και των πέριξ μέχρι την επανάσταση της ADSL και των torrents. Ποτέ, όμως, δεν το θεώρησα κάτι περισσότερο από κλοπή, την οποία έκανα γιατί - πολύ απλά - τω καιρώ εκείνω γάμος εγένετο εν Κανά της Γαλιλαίας δεν είχα λεφτά για να αγοράσω τα παιχνίδια που ήθελα στην αυθεντική τους κόπια και - φυσικά - γιατί δεν είχα καμία συνέπεια (i.e. δεν με έκλειναν μέσα/μου έβαζαν πρόστιμο). Λυπάμαι, αλλά απλά δεν βλέπω κάτι που να συνδέει την πειρατεία με τις πολιτικές των εταιρειών.

 

- Είναι overpriced τα παιχνίδια; Ίσως.

- Καταπατούν κατάφορα τα δικαιώματα του καταναλωτή οι εταιρείες; Πιθανότατα.

- Αντιμετωπίζεται κάτι από τα παραπάνω με την πειρατεία; Δεν το βλέπω. Αν μπορεί κάποιος να με μεταπείσει με λογικά επιχειρήματα, να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε, για εμένα η υπόθεση πειρατεία εμπίπτει στην κατηγορία "άσπρο/μαύρο".

 

Να σημειώσω μόνο ότι δεν λογίζω ως πειρατεία το: "Κατεβάζω πρώτα ένα παιχνίδι για να δω πώς θα παίζει στο σύστημά μου κι αν δω ότι δεν παίζει, τότε το σβήνω από το σκληρό και δεν το αγοράζω". Λογίζω, όμως, ως πειρατεία το "Κατεβάζω το παιχνίδι για να δω αν θα μου αρέσει ή όχι". Για όνομα του Θεού, για βιντεοπαιχνίδια μιλάμε, όχι για πυρηνική φυσική. Ζούμε στην εποχή της υπερπληροφόρησης, είμαι σίγουρος ότι για οποιοδήποτε παιχνίδι είναι πολύ εύκολο να βγάλουμε ένα αρκετά ασφαλές συμπέρασμα για το κατά πόσο θα μας αρέσει ή όχι με μία μικρή βόλτα στο μαγικό κόσμο του διαδικτύου. Αναφέρομαι φυσικά στους gamers, όχι στους "benchmarkers".

 

Τέλος, θεωρώ εξίσου γελοίους τους ισχυρισμούς των εταιρειών ότι κάθε παράνομο κατέβασμα πρέπει να προσμετράται στα διαφυγόντα κέρδη. Αν δεν έχω λεφτά για να αγοράσω ένα παιχνίδι και δεν έχω και τον τρόπο να το παίξω δωρεάν χωρίς να με τιμωρήσει ο νόμος, τότε απλά δεν θα το παίξω. Δεν σημαίνει ότι θα αγόραζα όσα παιχνίδια έχω κατεβάσει (σε full price).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, καλά όλα αυτά και πολλοί από εδώ μέσα όντως κάνετε έγκυρα σχόλια, αλλά προσωπικά εμένα το ιδεολογικό "ντύσιμο" της πειρατείας μού φαίνεται εξίσου γελοίο όσο το θέαμα των κουστουμαρισμένων ποδοσφαιριστών στις διάφορες εκδηλώσεις της UEFA.

 

Για εμένα, όσο αστεία είναι η σκέψη του να ντύνεις με armani ένα στουρνάρι που παίζει μπάλα, άλλο τόσο αστεία είναι η σκέψη του να ντύνεις με ιδεολογία την πειρατεία λογισμικού. Ως παλιός gamer, έχω εντρυφήσει στο άθλημα. Από τις αντιγραμμένες δισκέτες Amiga που αγόραζα στα διάφορα γνωστά στέκια της Στουρνάρα και των πέριξ μέχρι την επανάσταση της ADSL και των torrents. Ποτέ, όμως, δεν το θεώρησα κάτι περισσότερο από κλοπή, την οποία έκανα γιατί - πολύ απλά - τω καιρώ εκείνω γάμος εγένετο εν Κανά της Γαλιλαίας δεν είχα λεφτά για να αγοράσω τα παιχνίδια που ήθελα στην αυθεντική τους κόπια και - φυσικά - γιατί δεν είχα καμία συνέπεια (i.e. δεν με έκλειναν μέσα/μου έβαζαν πρόστιμο). Λυπάμαι, αλλά απλά δεν βλέπω κάτι που να συνδέει την πειρατεία με τις πολιτικές των εταιρειών.

 

- Είναι overpriced τα παιχνίδια; Ίσως.

- Καταπατούν κατάφορα τα δικαιώματα του καταναλωτή οι εταιρείες; Πιθανότατα.

- Αντιμετωπίζεται κάτι από τα παραπάνω με την πειρατεία; Δεν το βλέπω. Αν μπορεί κάποιος να με μεταπείσει με λογικά επιχειρήματα, να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε, για εμένα η υπόθεση πειρατεία εμπίπτει στην κατηγορία "άσπρο/μαύρο".

 

Να σημειώσω μόνο ότι δεν λογίζω ως πειρατεία το: "Κατεβάζω πρώτα ένα παιχνίδι για να δω πώς θα παίζει στο σύστημά μου κι αν δω ότι δεν παίζει, τότε το σβήνω από το σκληρό και δεν το αγοράζω". Λογίζω, όμως, ως πειρατεία το "Κατεβάζω το παιχνίδι για να δω αν θα μου αρέσει ή όχι". Για όνομα του Θεού, για βιντεοπαιχνίδια μιλάμε, όχι για πυρηνική φυσική. Ζούμε στην εποχή της υπερπληροφόρησης, είμαι σίγουρος ότι για οποιοδήποτε παιχνίδι είναι πολύ εύκολο να βγάλουμε ένα αρκετά ασφαλές συμπέρασμα για το κατά πόσο θα μας αρέσει ή όχι με μία μικρή βόλτα στο μαγικό κόσμο του διαδικτύου. Αναφέρομαι φυσικά στους gamers, όχι στους "benchmarkers".

 

Τέλος, θεωρώ εξίσου γελοίους τους ισχυρισμούς των εταιρειών ότι κάθε παράνομο κατέβασμα πρέπει να προσμετράται στα διαφυγόντα κέρδη. Αν δεν έχω λεφτά για να αγοράσω ένα παιχνίδι και δεν έχω και τον τρόπο να το παίξω δωρεάν χωρίς να με τιμωρήσει ο νόμος, τότε απλά δεν θα το παίξω. Δεν σημαίνει ότι θα αγόραζα όσα παιχνίδια έχω κατεβάσει (σε full price).

 

τα "στουρνάρια" όπως αποκαλείς τους πετυχημένους επαγγελματίες αθλητές, βγάζουν πολλά περισσότερα λεφτά και έχουν πολύ μεγαλύτερο κοινωνικό status απο σένα τον έξυπνο και "μη-στουρνάρι". Αρα είναι απόλυτα φυσιολογικό να φοράνε κοστούμια και μάλιστα σε τέτοιες επίσημες διοργανώσεις. Πιο άκυρο παραλληλισμό δεν μπορούσες να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταννοώ γιατί με παρεξήγησες. Το λάθος είναι δικό μου. Δεν ήθελα να προσβάλλω τους επαγγελματίες αθλητές, ούτε φυσικά θεωρώ ότι έχω καλύτερο κοινωνικό status ή οικονομική κατάσταση από αυτούς. Άλλωστε είμαι από τους πρώτους που θα χρησιμοποιήσω το επιχείρημα "Αυτός είναι εκατό φορές πιο πλούσιος από εσένα και τα έχει με σούπερ μόντελ" σε όσους χρησιμοποιούν υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς π.χ. για τον Κριστιάνο Ρονάλντο (αν και το παραπάνω σχόλιο έχει εφαρμογή στους περισσότερους μεγάλους ποδοσφαιριστές). Το σχόλιο περί "στουρναριών" ήταν μια υπερβολή προκειμένου να περάσω το μήνυμά μου, κάτι στο οποίο απέτυχα προφανώς, οπότε οφείλω μια συγγνώμη.

 

Ουσιαστικά ήθελα να αντιπαραθέσω την επισημότητα και το κυριλέ ύφος των εκδηλώσεων της UEFA με την κουλτούρα του ποδοσφαίρου, η οποία, πιστεύω θα συμφωνείς κι εσύ, μόνο "κυριλέ" δεν είναι. Αντίστοιχα, λοιπόν, θεωρώ άτοπο να ντύνουμε κατά βάση την κλοπή με ιδεολογικό μανδύα. Better now?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ και σέβομαι την γνώμη σου, εγώ όμως δεν θεωρώ την πειρατεία ως κλοπή. Αντίθετα έχω σιχαθεί όλα τα κλιπάκια ή τα μηνύματα κατά της πειρατείας που προωθεί η βιομηχανία ταινιών πχ (κυρίως) με σκοπό να κάνει τον κόσμο πλύση εγκεφάλου οτι η πειρατεία είναι ισοδύναμη με την κλοπή!

 

Κλοπή εγώ θεωρώ απο τον ίδιο του τον εαυτό να δίνει κάποιος 50 και 60 ευρώ για ένα παιχνίδι (0 και 1) πολλά απο τα οποία θα τα τερματίσει σε λιγότερο απο μια εβδομάδα, την ίδια στιγμή που πληρώνεται ψίχουλα και με καθυστέρηση αρκετούς μήνες στον μισθό και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω και σέβομαι την άποψή σου, όμως, αν αρχίζει να ορίζει ο κάθε ένας μας τι είναι κλοπή και τι όχι, όπως είπε κι ο Χιούγκο Γουίβινγκ στο Wolfman, "we'd be living in a dog-eat-dog world". Το τι είναι κλοπή το καθορίζει μόνο ο νόμος, και ο νόμος λέει ότι η πειρατεία είναι κλοπή. Πέραν αυτού, όμως, σίγουρα ο εκάστοτε developer ή publisher που κοστολογεί το παιχνίδι του στα τάδε ευρώ, αφενός δεν ευθύνεται για το ότι ο εργοδότης σου σε πληρώνει ψίχουλα ή σου καθυστερεί το μισθό, αφετέρου δεν σου βάζει το πιστόλι στον κρόταφο για να αγοράσεις το πρϊόν του. Τα βιντεοπαιχνίδια σίγουρα δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης για να τίθεται θέμα δημοσίου συμφέροντος, οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κάνεις τίποτα, i.e. μπορείς να μην αγοράσεις το πανάκριβο βιντεοπαιχνίδι και να ασχοληθείς με κάποιο πιο προσιτό χόμπι. Ή, μπορείς να το κατεβάσεις και να πεις "ναι, το έκλεψα, τιμή μου και καμάρι μου", αλλά το έκλεψες γιατί δεν είχες/ήθελες να δώσεις τα λεφτά που σου ζητάνε αυτοί που το πουλάνε, όχι επειδή "η κοινωνία είναι άδικη" κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λόγια μου έρχεσαι! Εφόσον ο νόμος δεν κάνει τίποτα, γιατί κόπτονται τόσοι εδω μέσα και νομίζουν οτι μπορούν να κρίνουν?

 

Το γιατί η πειρατεία δεν είναι κλοπή στηρίζεται πάνω σ'αυτή τη λογική:

 

Το πειρατικό downloading ψηφιακού περιεχομένου (παιχνίδια, ταινίες, μουσική, software) είναι αντιγραφή μια κόπιας απο ενα ή πολλά άτομα που το μοιράζονται με την θέλησή τους (seeders). Κλοπή θα ήταν αν έμπαινα σε ένα κατάστημα και έκλεβα το προϊόν με το cd kai to κουτί του.

 

Το downloading apo torrents είναι διαμοιρασμός του ψηφιακού προϊόντος μεταξύ χρηστών που το μοιράζονται με την θέλησή τους χωρίς να κλέβουν-αφαιρούν-στερούν το προϊόν αυτό απο τον δημιουργό ή τον κάτοχο.

 

Η λογική που υποστηρίζει οτι η πειρατεία είναι κλοπή, είναι σαν να λέμε οτι ο Χριστός οταν έκανε το θαύμα με τον πολλαπλασιασμό των ψωμιών και των ψαριών ήταν κλοπή επειδή έκανε "copy paste" το αρχικό ψωμί που του ανήκε και το μοίρασε στους άπορους.

 

Παράδειγμα λέω μην ανοίξετε κανένα άκυρο θέμα πιστών vs άθεων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταννοώ γιατί με παρεξήγησες. Το λάθος είναι δικό μου. Δεν ήθελα να προσβάλλω τους επαγγελματίες αθλητές, ούτε φυσικά θεωρώ ότι έχω καλύτερο κοινωνικό status ή οικονομική κατάσταση από αυτούς. Άλλωστε είμαι από τους πρώτους που θα χρησιμοποιήσω το επιχείρημα "Αυτός είναι εκατό φορές πιο πλούσιος από εσένα και τα έχει με σούπερ μόντελ" σε όσους χρησιμοποιούν υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς π.χ. για τον Κριστιάνο Ρονάλντο (αν και το παραπάνω σχόλιο έχει εφαρμογή στους περισσότερους μεγάλους ποδοσφαιριστές). Το σχόλιο περί "στουρναριών" ήταν μια υπερβολή προκειμένου να περάσω το μήνυμά μου, κάτι στο οποίο απέτυχα προφανώς, οπότε οφείλω μια συγγνώμη.

 

Ουσιαστικά ήθελα να αντιπαραθέσω την επισημότητα και το κυριλέ ύφος των εκδηλώσεων της UEFA με την κουλτούρα του ποδοσφαίρου, η οποία, πιστεύω θα συμφωνείς κι εσύ, μόνο "κυριλέ" δεν είναι. Αντίστοιχα, λοιπόν, θεωρώ άτοπο να ντύνουμε κατά βάση την κλοπή με ιδεολογικό μανδύα. Better now?

 Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες αλλά  θέλω να σου επισημάνω κάτι.....όταν η συντριπτική πλειοψηφία είναι ημιμαθείς όσο αφορά την τεχνολογία και στην συγκεκριμένη περίπτωση την πειρατεία την θεωρούν δικαίωμα , τι περιμένεις ν ακούσεις?  Τζάμπα τρως το χρόνο σου  ν αποδείξεις  πως η γη γυρίζει... και το τέλος είναι να σε κάψουν γιατί αυτά που λες δεν ταιριάζουν με την νεοβλαχοκουλτούρα του εκάστοτε δήθεν επαναστάτη .

Ασχολούμαι σαν τεχνικός  από την εποχή του dos, και μέχρι σήμερα ο τρόπος που έχει εξελιχτεί η αντίληψη της αντιγραφής-πειρατείας, με αφήνει ακόμα και σήμερα άναυδο χωρίς να μπορώ να διακρίνω αν πρόκειται για troll ή παντελώς ""παραμόρφωσης'' .Στη σχολή ένας καθηγητής μας έλεγε πως η πολύ μόρφωση χωρίς αντίληψη, προκαλεί τη παραμόρφωση με όλες φυσικά της συνέπειες .. και λέγαμε τότε..τι μαμακίες   μας λέει... Μετά από καιρό .... πόσο δίκιο είχε ο στησπου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω που ειναι κλοπη και πειρατεια κατα την ταπεινη μου αποψη;

οταν κατεβαζεις 3 γιγα μουσικη και πηγαινεις και παιζεις στο τοπικο κλαμπ και βγαζεις λεφτα

οταν κατεβαζεις ταινιες  και παιχνιδια και μετα  χρεωνεις "φιλους" και αγνωστο κοσμο στο να τα δωσεις

οταν κατεβαζεις προγραματα και "κατασκευαζεις" πραγματα που μετα τα πουλας

αυτο ειναι κλοπη και πειρατεια ,αν εγω κατβαζω το evil within(λεω ενα προσφατο τιτλο) για να δω αν τρεχει στο καταραμενο καβουρδηστιρι που εχω δεν πιστευω οτι κλεβω γιατι αν το παιχνιδι αξιζει θα το ψωνισω (και το τρεχει το καβουρδηστηρι)

οταν εκανα το dj ολα τα cd που ειχα ηταν original

οταν κατεβαζω μια σειρα και την γουσταρω θα τα σκασω στο amazon να παρω το boxset

απλη ταπεινη αποψη !!!

(ακραιο παραδειγμα δικου μου καψιματος- εχω ΟΛΑ τα βιβλια του χανιμπαλ με το silence of the lambs και στα αγγλικα, ο καμμενος κατεβασα σε epub για το κιντλ τα βιβλια για να τα ξαναδιαβασω, τι με κανει αυτο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...