Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία βόλτα από το Metacritic αν είχες κάνει, θα έβλεπες ότι σε αντίθεση με το Amnesia (user score 8.7), το Machine for Pigs δεν άρεσε καθόλου στον κόσμο (user score 5.7).

 

Ακόμα και αν είσαι από αυτούς που ισχυρίζονται ότι το metacritic δεν είναι αξιόπιστο, μιά τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ των 2 παιχνιδιών θα έπρεπε να σε ωθήσει να το ψάξεις λίγο καλύτερα πρίν κάνεις την αγορά.

 

Γενικά καλύπτεσαι απόλυτα από το post μου #669 , οπότε δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Panther, δεν σε ξέρω όπως σε ξέρουν άλλοι σε αυτό το φόρουμ και είμαι νέο μέλος, αλλά επέτρεψε μου να διαφωνήσω πάνω σε κάτι.

Νομίζω οι περισσότεροι, κάνουν τη πρακτική: κατέβασμα day one, αφήνεις να περάσει λίγος καιρός και το τσιμπάς σε sales Χριστουγεννων κ.τ.λ. με σημαντική έκπτωση.

Λες ότι είναι λάθος αυτό. Εξήγησε μου όμως κάτι.

Εσύ είσαι η Ubisoft (και κάθε Ubisoft, το όνομα είναι τυχαίο). Βγάζεις νέο παιχνίδι αλλά έχεις στη μυαλό σου ότι πολλοί θα το πειραταρουν. Γιατί δεν βγάζεις ένα demo σε κάθε σου παιχνίδι, ώστε να δελεασεις περισσότερο κόσμο;

Αν το έκαναν αυτό, πιστεύω όλοι -και σίγουρα εγώ-, μπορεί να μην το αγοράζαμε full price από Steam ή retail αλλά σίγουρα θα περίμενα καμιά βδομάδα αφού θα είχα παίξει το demo και σίγουρα θα έδινα σχεδόν περίπου τα μισά λεφτά να το πάρω από κάποια σελίδα με κλειδιά που δίνει (Kinguin και λοιπά).

Έτσι και υποστηρίζεις το παιχνίδι και είσαι νόμιμος και -το σημαντικοτερο- έχεις μια πλήρη, νόμιμη άποψη για να μην πάρεις 'γουρουνι στο σακι'.

Αλλά φυσικά και δεν το κάνεις αυτό. Να βγάλεις demo. Γιατί στο 70% των περιπτώσεων, όχι μόνο δεν θα δελεασεις περισσότερους αλλά θα έχεις και ακυρώσεις σε προ-παραγγελίες!

Προσωπικά τώρα, εγώ είχα κάνει pre-order το Watch_Dogs και το Season Pass κάμποσο καιρό πριν κυκλοφορήσει. Όταν το είχα δει στην Ε3 είχα πει 'αυτο θα το παραγγείλω με το που έχω τα λεφτά! Δεν με νοιάζει πόσο θα κάνει!'. Έτσι έκανα. Περιττό να πω ότι απογοητευτηκα με τα 120€ που είχα δώσει (deadsec edition 100€ + season pass 20€).

Όπως καταλαβαινεις, οι δοκιμές είναι αναγκαίο πράγμα.

Επίσης εξαιρείς τις ηλικίες κάτω των 18 ή και ποιο μικροί που δεν έχουν εισόδημα. Πώς θα αγοράσεις παιχνίδια όταν δεν παίρνεις τίποτα παραπάνω από τους γονείς σου από 2-3€/ημέρα (και αυτά ΑΝ ακόμα υπάρχουν χρήματα στο σπίτι) όταν αυτό κάνει 60 και 30!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 αλλα θελω να προσθεσω οτι ολη αυτη η συζητηση γινεται για το γεγονος οτι πολλα μελη διαμαρτυρονται και φωναζουν εδω στα topics και δεν εχουν δωσει μισο ευρω για το game και ουτε σκοπευουν μελλοντικα. Απλα θελουν να το κατεβασουν στο free και ολα καλα.

 

Και εγω ειμαι της αποψης να μην πεταμε χρηματα στην ubisoft και στην καθε ubisoft που μας πουλαει παραμμυθι, λες και ημαστε ιθαγενεις στον χωρο του gaming και την αγορα, αλλα πρεπει και να υποστηριζουμε εταιρειες που ειναι παραδειγμα προς μιμηση, οπως η cd projekt και αλλες.

 

Και εγω κατεβαζω games για να δω πως τρεχουν στο συστημα μου.

Δεν γινεται αλλιως. Αν ειναι να σκαω πειραματικα 40αρια/50αρια, το κλεισαμε το μαγαζι... Υπαρσουν και τα keys που βγαινουν φτηνοτερα, αλλα αν ειναι να αγορασω κατι που υπεργουσταρω, το θελω με το κουτακι του, και στην συλλογη μου.

 

Επιμενω οτι ενα video review στο youtube, δεν ειναι αρκετο για να καταλαβεις τα παντα. Αν εδιναν demo, θα τους εβλαπτε πιθανον τα pre orders... Εκει δεν μας δινουν επιλογη απο το να δοκιμασουμε το game μεσω πειρατειας.

 

Ολες οι πειρατικες ομαδες το αναφερουν εξαλλου να υποστηριζουμε εταιρειες που το αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν οι πειρατικές ομάδες πίστευαν σε αυτές τις ηθικολογίες, δε θα άλλαζαν τα φώτα στην πειρατεία σε παιχνίδια που και demo δίνουν, και αρχική τιμή κυκλοφορίας άκρως προσιτή έχουν.

 

Η πειρατία ανθεί γιατί πολύ απλά εξασφαλίζει ασφαλή και ανέξοδη πρόσβαση σε ένα αγαθό. Όλα τα άλλα είναι για να λέμε και να βρίσκουμε δικαιολογίες.

 

Έχουμε βρει τη Ubisoft και μόνο τον Τρωϊκό Πόλεμο δεν της έχουμε φορτώσει. Λες και μόνο τη ubisoft έχουν κατακλέψει οι πειρατές.

 

Αλλά, κάποιοι έχουν πρόβλημα με τους ιθαγενείς, αλλά δεν έχουν πρόβλημα με τον υπερκαταναλωτισμό.

 

Φταίνε οι εταιρίες που δε δίνουν demo, φταίνε που είναι ακριβές, φταίνε που βάζουν DRM, και δε φταίμε εμείς που τα θέλουμε όλα σήμερα, στο πιάτο, τζαμπέ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Snoop. Προσωπικά δεν τα έχω με καμιά εταιρία! Και εγώ αν ήμουν μια από αυτές, τα ίδια θα έκανα πιθανών και χειρότερα. Οι διεύθυνση αυτών, ούτε νερό στη μάνα τους δεν πάνε χωρίς αντάλλαγμα.

Όπως είπε και το παιδί 2 απαντήσεις ποιο πάνω, αν είναι πειραματικά να σκάω 30€ ή εγώ σου λέω και 5€, το κλείσαμε το μαγαζί. Προσωπικά έχω κάποιο εισόδημα και μένω με τους γονείς μου γιατί είμαι σχετικά μικρός ακόμα. Δεν θα μου λείψουν τα 10-20 και να μου.βγει σκάρτο αλλά!! ..σε πιάνει το παράπονο και λες, ΓΙΑΤΊ; Εγώ έχω όλη τη καλή διάθεση, ΕΣΎ γιατί να μου ξηγιεσαι έτσι;!

Στο κάτω κάτω, το να δίνω τζάμπα λεφτά κάπου, οπουδήποτε, είναι σπατάλη! Καλύτερα να πάω να δώσω τα 30 και 100€ στη κοπέλα έξω από το Μασουτη που στέκεται και ικετεύει για λίγο γάλα για το παιδί της γιατί έτσι ρε γαμωτο, πονάω τους άλλους, παρά 0,50€ στις πολυεθνικές που με γδυνουν γιατί;..γιατί ΈΤΣΙ!

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Τώρα, που είπες για άτομα που δεν αγοράζουν πότε παιχνίδια. Αυτά είναι.ειδική κατηγορία και είμαι απολύτως αντίθετος. Αν κάτι σου αρέσει, ακόμα και σε sale με -60 και 80%, παρ' το! Αλλά να αξίζει!!!!

Όσο για τους crackers και τα πειρατικά group. Εγώ αν ήμουν ένας από αυτούς, θα το έκανα μόνο και μόνο για χόμπι. Γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω τα όρια των γνώσεων μου!

Όσο χειρότερο DRM τόσο μεγαλύτερο πείσμα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πειρατεία από την πρώτη μέρα σχεδόν σε όλους τους τίτλους αν δεν συναινούν τουλάχιστον και οι εταιρείες σε αυτό.

Το ίδιο διαισθάνομαι και για την βιομηχανία antivirus..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω προσωπικα θελω οτι πληρωνω να το παιρνω, οπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι απο εμας. Δεν θελω τιποτα στο free. Ναι φταιμε και εμεις, αλλα ναι το θελουμε στο πιατο, οταν εχουμε σκασει το γεναιο 50αρι/60αρι. 

 

Αυτο με τα season pass και τα dlc επισης ειναι μια αηδια και εκει καλα κανουν και τους αλλαζουν τα φωτα οι πειρατες.

 

Δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις ενα game, που δεν ειναι καν collectors edition, συνολικα πανω απο 100 ευρω μεσα στον χρονο, επειδη αποφασιζουν να το διαιρεσουν σε κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πειρατεία από την πρώτη μέρα σχεδόν σε όλους τους τίτλους αν δεν συναινούν τουλάχιστον και οι εταιρείες σε αυτό.

Το ίδιο διαισθάνομαι και για την βιομηχανία antivirus..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Αυτό πάλι με τα Antivirus δεν το καταλαβαίνω. Από όταν ήμουν μικρός μέχρι σήμερα έχω ESET. Μου αρέσει και με ευχαριστεί. Από την έκδοση 2.0 μέχρι τώρα. Όταν έγινα 18 το αγόρασα με τη μία! Σε Χριστουγεννιατικο sale μάλιστα από την ελληνική σελίδα της με -50% :Ρ

Τσιμπάς στα 20€ 2 χρόνια ESS και είσαι χαλαρός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πειρατεία από την πρώτη μέρα σχεδόν σε όλους τους τίτλους αν δεν συναινούν τουλάχιστον και οι εταιρείες σε αυτό.

Το ίδιο διαισθάνομαι και για την βιομηχανία antivirus..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Φυσικα και ξερουν τι γινεται.. Και πολλα antivirus τα εχουν παρει για να σβηνουν ''υποπτα'' dll's για να εμποδισουν και αυτοι κατα καποιον τροπο τον επιδοξο χρηστη που παει να παιξει πειρατικα games.

 

Eιναι μεγαλη συζητηση παντως αυτη. Αν κανουμε γκαλοπ ετσι για πλακα, και ασε τα antivirus, μονο για το ποιος χρησιμοποιει αυθεντικα Windows και ποιος πειρατικα, εκει να δεις τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

 

[...]

 

Eιλικρινά, όχι.

 

Σε όλα αυτά που γράφεις (ειδικά εκεί που μπερδεύεις την κοπέλα στο Μασούτη με τις πολυεθνικές) η απάντηση είναι μία:

 

Δε σου αρέσει η τακτική τους; Είναι ακριβό το προϊόν; Δε σου δίνουν demo;

 

Μην αγοράζεις.

 

Το ίδιο και με τα DLC και τα season pass. Τα θεωρείς απαράδεκτη τακτική; Μην αγοράζεις

 

Αλλά, όχι: και χώσιμο, και κριτική, και το προϊόν στον υπολογιστή.

 

Κοινώς, και άσκηση κριτικής, και καμία συνέπεια από τη διαφωνία με τις τακτικές. Ή αλλιώς, και η πίτα ολόκληρη, και ο (καταναλωτικός) σκύλος χορτάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό κάνω φίλε μου! Απλά, δεν τα αγοράζω! Τόσο απλό. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και ποιο πάνω. Αυτό που θα μου αρέσει θα το πάρω από 3ο site σε σημαντικά χαμηλότερη τιμουλα και αυτά που δεν μου αρέσουν, σκουπίδια! (ή κάδο ανακύκλωσης, αν προτιμάς!)

Απλά εγώ θιγω το θέμα της παραπλάνησης από τη μεριά των πολυεθνικών! Άλλο παρουσιάζεις, άλλο δίνεις, 1000 patch για διορθώσεις. WTF. :)

---

Συγνώμη για το παραπάνω παράδειγμα, ίσως δεν το έγραψα απολύτως σωστά γιατί γράφω και από κινητό. Θα το φτιάξω όταν πάω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει πειρατεία από την πρώτη μέρα σχεδόν σε όλους τους τίτλους αν δεν συναινούν τουλάχιστον και οι εταιρείες σε αυτό.

Το ίδιο διαισθάνομαι και για την βιομηχανία antivirus..

 

Οι εταιρείες στο χώρο γνωρίζουν ότι υπάρχει πειρατεία. Δεν χρειάζεται να τη βοηθήσουν*.

Πως συναινούν λοιπόν; Εδώ βλέπουμε μέτρα DRM (που ευτυχώς κάποια περνάν και εξαφανίζονται) που σου κάνουν τη ζωή δύσκολη όταν έχεις αγορασμένο το παιχνίδι. Και αυτές οι διαδικασίες κοστίζουν (και σε πόρους για να τις ενσωματώσεις στο παιχνίδι σου, να τις ελέγξεις κλπ, και σε ... καταναλωτικό κοινό που χάνεις/δυσαρεστείς).

 

Και από την άλλη, αν πιστεύει κάποιος αυτή τη θεωρία, γιατί όχι και το συμπλήρωμα του "κύκλου", ότι λόγω τρομερής πειρατείας στο PC έχουμε (και θα έχουμε) τις πρόχειρες βιαστικές κυκλοφορίες, την αδιαφορία από εταιρείες-ονόματα για τις διαμαρτυρίες των PC users σε δηλώσεις-χοντράδες και πρόχειρα ports, τις σημαντικές καθυστερήσεις στις ημερομηνίες κυκλοφορίας, διάφορα/πειραματικά νέα DRMs, τα κακογραμμένα ή τυποποιημένα sequels ...

 

Επίσης, αυτό που διάβασα για "testing". Θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για το ότι δεν υπάρχει παιχνίδι που να έχει βγει εδώ και δεκαετίες που να μην έχει πρόβλημα out of the box τουλάχιστον σε κάποιο PC, κάποιας ρύθμισης. Είτε λόγω bug του παιχνιδιού, είτε ρύθμισης του ίδιου του PC. Αγοράζοντας day one (ή με προ-παραγγελία) παίρνεις αυτό το δεδομένο εδώ και χρόνια (και από τη φύση του software development) ρίσκο. Μπορείς όμως... να μην αγοράσεις day one, -όπως και δεν χρειάζεται να δοκιμάσει κανείς τα πάντα μόνο για να εκφέρει άποψη (γιατί δεν μπορεί ρε αδερφέ να σου αρέσουν τα πάντα).

 

Και το χειρότερο είναι ότι εκφέροντας άποψη και γκρινιάζοντας για προβλήματα πειρατικών εκδόσεων που μόνο εσύ γνωρίζεις πώς προμηθεύτηκες (και ποια έκδοση / patch) προκαλείς σύγχυση στους υπόλοιπους που θέλουν να έχουν έγκυρα στοιχεία για παιχνίδι πριν προβούν σε αγορά. Και αρκετές φορές έχει αποδειχθεί ότι χοντρά προβλήματα που έχουν οι πειρατικές εκδόσεις δεν τα έχουν οι αγορασμένες (είτε ποτέ δεν τα είχαν, είτε έχουν διορθωθεί με patch). Δεν είναι λίγα τα μηνύματα, και τα topics που έχουν ανοίξει μόνο μέσα στους περασμένους μήνες ζητώντας support για πειρατικές εκδόσεις (που άλλοτε το αποκρύπτουν ή προσπαθούν) αναφέροντας προβλήματα που είναι αποκλειστικά για αυτές τις εκδόσεις. 

 

Και από εκεί και έπειτα, γίνεσαι (όχι ο Federacion προσωπικά) και προκλητικός. Κάποιος καλώς-κακώς τα έσκασε και αγόρασε ή σκοπεύει να αγοράσει το παιχνίδι και μπαίνει να δει άλλες/πρώτες γνώμες. Μπαίνει ο άλλος με τη leaked έκδοση ή έστω την πειρατική "την καλή" -που μπορεί να τον ενδιέφερε το παιχνίδι, αλλά μπορεί και απλά από συνήθεια να είδε νέο τίτλο και να πάτησε add στην ουρά του downloader, και εκάστοτε φροντίζει να μας ενημερώνει για το πόσο του απομένει στο download, πόσο πρόβατα είναι οι υπόλοιποι που το αγόρασαν, πόσο κακό performance έχει στο PC του (που ήδη έχετε οι περισσότεροι πει ότι δεν είναι απαραίτητα ενδεικτικό του πώς θα τρέχει σε άλλα PC).

 

 

* Το πιο θετικό που επιβεβαιωμένα έχει γίνει, και όχι ως θεωρία υποθετική είναι κάποιοι indie developers που λένε ότι "ok, γνωρίζουμε ότι πολλοί έχετε κατεβάσει πειρατικό το παιχνίδι μας. Δεν μας ενοχλεί (/αν σας άρεσε αγοράστε το)".  Όπως έχει γίνει και το άλλο, να γράφονται κείμενα από indie και AAA developers για το πως η πειρατεία (και η ακόμα χειρότερη εκδοχή της τα "leaks"), τους προκάλεσε σοβαρό πλήγμα ή κατέστρεψε την ανάπτυξη παιχνιδιών τους. 

 

edit: sorry για το Β' ενικό. Δεν εννοώ τον Federacion προσωπικά. Πάρτε το ως "όποιος καταβάζει πειρατικά (και έχει αυτή τη συμπεριφορά στο forum)".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
 

Μα αυτό κάνω φίλε μου! Απλά, δεν τα αγοράζω! Τόσο απλό. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και ποιο πάνω. Αυτό που θα μου αρέσει θα το πάρω από 3ο site σε σημαντικά χαμηλότερη τιμουλα και αυτά που δεν μου αρέσουν, σκουπίδια! (ή κάδο ανακύκλωσης, αν προτιμάς!)
Απλά εγώ θιγω το θέμα της παραπλάνησης από τη μεριά των πολυεθνικών! Άλλο παρουσιάζεις, άλλο δίνεις, 1000 patch για διορθώσεις. WTF.  :)
---
Συγνώμη για το παραπάνω παράδειγμα, ίσως δεν το έγραψα απολύτως σωστά γιατί γράφω και από κινητό. Θα το φτιάξω όταν πάω σπίτι.

 

Aυτό που μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι (και σαφέστατα δεν ενδιαφέρει όσους αποκτούν λουφέ πρόσβαση σε ένα προϊόν, εκτός κι αν καθίσουμε σοβαρά να συζητήσουμε το ροζ παραμυθάκι πως η πειρατία υπάρχει κυρίως γιατί δε δίνουν demo οι εταιρίες, οπότε πάρα πολύ θα ήθελα να ακούσω γιατί πειρατεύουν τα βιβλία, ας πούμε...) είναι ότι η πειρατία τελικά οξύνει τα προβλήματα τα οποία η ηθικολογική παρουσίασή της υποτίθεται ότι αντιμετωπίζει.

 

Οι εταιρίες, αυτές οι ανάλγητες πολυεθνικές, την κίνηση των τίτλων τους σε πειρατικά αντίγραφα την παρακολουθούν και την εκλαμβάνουν ως χαμένες πωλήσεις. Δε συζητάω αν όλοι όσοι βλέπουν ένα παιχνίδι από πειρατική κόπια θα το αγόραζαν (σαφώς αρκετοί, αν δεν είχαν τη λουφέ επιλογή, ναι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα). Το θέμα είναι πώς την εκλαμβάνουν οι εταιρίες. Και τι πρακτικό αποτέλεσμα έχει αυτό.

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε όλο και χειρότερες τιμές για τους νόμιμους (οι οποίοι, όπως σε κάθε έκφανση της ζωής, καλούνται να πληρώσουν τα γαμησιάτικα των "δεν πληρώνω" επαναστατών...) και όλο και χειρότερα συστήματα "εξασφάλισης" των τίτλων (να πρέπει να είσαι διαρκώς online, λόγω χάρη).

 

Κάποτε, οι εταιρίες έβγαζαν εγχειρίδια με κώδικες για να τους εισάγεις και να παίξεις το παιχνίδι (Sid Meier's Pirates! 1987, για παράδειγμα), έπειτα εγχειρίδια σε χαρτί που δυσκόλευε πολύ τη φωτοτύπησή τους, και σε λίγο θα σε ρωτάνε τι σώβρακο φοράς για να παίξεις.

 

Θα έμπαιναν σε τόσα έξοδα και δικαστικές διαμάχες οι εταιρίες, αν δεν πίστευαν ότι χάνουν πωλήσεις;

 

Φυσικά, αυτά ποσώς ενδιαφέρουν τους πειρατές, για τη συντριπτική πλειοψηφία των οποίων το θέμα είναι να αποκτήσουν τζαμπέ πρόσβαση σε ένα προϊόν και απλά εκ των υστέρων πασπαλίζουν με ολίγη από δικαιολογία το λουφέ του πράγματος.

 

Εδώ κλέβουν τη CD Projekt Red, που και φανατικός υπέρμαχος των DRM-free παιχνιδιών είναι, και παιχνιδάρες βγάζει και αποδεδειγμένη στήριξη παρέχει στους τίτλους της. Γιατί;

 

Επειδή μπορούν, είναι ανέξοδο και ασφαλές.

 

Και, τέλος πάντων, δε μιλάμε για ψωμί και νερό. Για ένα κάργα καταναλωτικό αγαθό μιλάμε. Αν δεν μπορούμε να δείξουμε αυτοσυγκράτηση και να μην αγοράζουμε κάτι ακριβό, από αναξιόπιστο/άπληστο προμηθευτή που δε μας χρειάζεται για να ζήσουμε, είμαστε απλά άξιοι της τύχης μας.

 

Υ.Γ. Κι εγώ κοιτάζω να βρίσκω καλύτερες τιμές. Αλλά όχι να κοτσάρω ένα παιχνίδι στον υπολογιστή, να το χαρώ και "άμα" βγει σε έκπτωση 75% να το πάρω για να πω ότι είμαι εντάξει. Δεν έχω, δεν αγοράζω. Ούτε "δοκιμάζω", ούτε θείους. Το Omerta (που το ανέφερα προ ολίγου σε προσφορά) το ήθελα από όταν κυκλοφόρησε. Δεν άκουσα καλά λόγια, δεν το αγόρασα. Το βρήκα σήμερα νόμιμα στα 3,5 ευρώ, το πήρα. Όχι να το έχω 1 χρόνο στο μηχάνημα λουφέ, να το πάρω σήμερα και να πω "είμαι εντάξει, το αγόρασα".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μα αυτό κάνω φίλε μου! Απλά, δεν τα αγοράζω! Τόσο απλό. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και ποιο πάνω. Αυτό που θα μου αρέσει θα το πάρω από 3ο site σε σημαντικά χαμηλότερη τιμουλα και αυτά που δεν μου αρέσουν, σκουπίδια! (ή κάδο ανακύκλωσης, αν προτιμάς!)

Απλά εγώ θιγω το θέμα της παραπλάνησης από τη μεριά των πολυεθνικών! Άλλο παρουσιάζεις, άλλο δίνεις, 1000 patch για διορθώσεις. WTF.  :)

---

Συγνώμη για το παραπάνω παράδειγμα, ίσως δεν το έγραψα απολύτως σωστά γιατί γράφω και από κινητό. Θα το φτιάξω όταν πάω σπίτι.

 

Aυτό που μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι (και σαφέστατα δεν ενδιαφέρει όσους αποκτούν λουφέ πρόσβαση σε ένα προϊόν, εκτός κι αν καθίσουμε σοβαρά να συζητήσουμε το ροζ παραμυθάκι πως η πειρατία υπάρχει κυρίως γιατί δε δίνουν demo οι εταιρίες, οπότε πάρα πολύ θα ήθελα να ακούσω γιατί πειρατεύουν τα βιβλία, ας πούμε...) είναι ότι η πειρατία τελικά οξύνει τα προβλήματα τα οποία η ηθικολογική παρουσίασή της υποτίθεται ότι αντιμετωπίζει.

 

Οι εταιρίες, αυτές οι ανάλγητες πολυεθνικές, την κίνηση των τίτλων τους σε πειρατικά αντίγραφα την παρακολουθούν και την εκλαμβάνουν ως χαμένες πωλήσεις. Δε συζητάω αν όλοι όσοι βλέπουν ένα παιχνίδι από πειρατική κόπια θα το αγόραζαν (σαφώς αρκετοί, αν δεν είχαν τη λουφέ επιλογή, ναι, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα). Το θέμα είναι πώς την εκλαμβάνουν οι εταιρίες. Και τι πρακτικό αποτέλεσμα έχει αυτό.

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε όλο και χειρότερες τιμές για τους νόμιμους (οι οποίοι, όπως σε κάθε έκφανση της ζωής, καλούνται να πληρώσουν τα γαμησιάτικα των "δεν πληρώνω" επαναστατών...) και όλο και χειρότερα συστήματα "εξασφάλισης" των τίτλων (να πρέπει να είσαι διαρκώς online, λόγω χάρη).

 

Κάποτε, οι εταιρίες έβγαζαν εγχειρίδια με κώδικες για να τους εισάγεις και να παίξεις το παιχνίδι (Sid Meier's Pirates! 1987, για παράδειγμα), έπειτα εγχειρίδια σε χαρτί που δυσκόλευε πολύ τη φωτοτύπησή τους, και σε λίγο θα σε ρωτάνε τι σώβρακο φοράς για να παίξεις.

 

Θα έμπαιναν σε τόσα έξοδα και δικαστικές διαμάχες οι εταιρίες, αν δεν πίστευαν ότι χάνουν πωλήσεις;

 

Φυσικά, αυτά ποσώς ενδιαφέρουν τους πειρατές, για τη συντριπτική πλειοψηφία των οποίων το θέμα είναι να αποκτήσουν τζαμπέ πρόσβαση σε ένα προϊόν και απλά εκ των υστέρων πασπαλίζουν με ολίγη από δικαιολογία το λουφέ του πράγματος.

 

Εδώ κλέβουν τη CD Projekt Red, που και φανατικός υπέρμαχος των DRM-free παιχνιδιών είναι, και παιχνιδάρες βγάζει και αποδεδειγμένη στήριξη παρέχει στους τίτλους της. Γιατί;

 

Επειδή μπορούν, είναι ανέξοδο και ασφαλές.

 

Και, τέλος πάντων, δε μιλάμε για ψωμί και νερό. Για ένα κάργα καταναλωτικό αγαθό μιλάμε. Αν δεν μπορούμε να δείξουμε αυτοσυγκράτηση και να μην αγοράζουμε κάτι ακριβό, από αναξιόπιστο/άπληστο προμηθευτή που δε μας χρειάζεται για να ζήσουμε, είμαστε απλά άξιοι της τύχης μας.

 

Υ.Γ. Κι εγώ κοιτάζω να βρίσκω καλύτερες τιμές. Αλλά όχι να κοτσάρω ένα παιχνίδι στον υπολογιστή, να το χαρώ και "άμα" βγει σε έκπτωση 75% να το πάρω για να πω ότι είμαι εντάξει. Δεν έχω, δεν αγοράζω. Ούτε "δοκιμάζω", ούτε θείους. Το Omerta (που το ανέφερα προ ολίγου σε προσφορά) το ήθελα από όταν κυκλοφόρησε. Δεν άκουσα καλά λόγια, δεν το αγόρασα. Το βρήκα σήμερα νόμιμα στα 3,5 ευρώ, το πήρα. Όχι να το έχω 1 χρόνο στο μηχάνημα λουφέ, να το πάρω σήμερα και να πω "είμαι εντάξει, το αγόρασα".

 

Δεν έχεις καταλάβει κάτι και σε παρακαλώ όπου νομίζεις ότι είμαι λάθος, πες μου.

 

Εσύ από έχω καταλάβει, έχεις χωρίσει σε δύο κατηγορίες τους gamers (pc gamers μια και μιλάμε εδώ).

Α) Σε αυτούς που αγοράζουν παιχνίδια Β) Στους πειρατές. Δηλαδή άσπρο και μαύρο. Δεν έχεις γκρίζα ζώνη.. και υπάρχει αυτή.

 

Να ξεκινήσω από τα εύκολα. Όταν κάποιος, συνεχώς κατεβάζει παιχνίδια, τα χαίρεται, τα ξανά παίζει και περνάει χρόνο μαζί τους.. έρχεται η ώρα των διαφόρων προσφορών και βλέπεις τιμές χώμα με 1 και 2€ και το σκεπτικό του "γιατί να τα αγοράσω, τζάμπα λεφτά θα χάσω, αφού τα έχω και έτσι" τότε εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω ότι του αξίζει η δικαστική εντολή ότι άμα κατεβάσει ξανά παιχνίδι, έχει φύγει για διακοπές. Μόνιμες.

 

Η πρώτη περίπτωση. Αγοράζεις τα πάντα, μόνο και μόνο επειδή βλέπεις ωραία promo, ωραία gameplay σε Ε3 και ωραίες προωθήσεις. Δεν δοκιμάζεις τίποτα και απλά πας και σκας τα λεφτά σου day one. Stupid consumer με όλη τη σημασία της λέξης. Συγνώμη αν αδικώ κάποιον, αλλά όταν μου πάει και μου αγοράζει κάτι, το οποίο του άρεσε οπτικά από διάφορες διαφημίσεις και στιγμιότυπα τω 5 λεπτών, είναι πρόβατο. Σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται αυτά στο αληθινό παιχνίδι!! Άλλωστε τι περιμένεις; Να σου δείξουν βαρετά σημεία σε trailers και gameplay;;; Θα σου δείξουν 2' απίστευτα γρήγορου μοντάζ τα καλύτερα των καλύτερων best of στιγμών και εσύ θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό!

 

Τέλος, υπάρχει και ο ευσυνείδητος καταναλωτής. Ποιος είναι αυτός.

Όταν κοιτάει το παιχνίδι από trailers, διαβάζει κριτικές, κατεβάζει ή παίρνει στα χέρια του μια έκδοση.. τη κρατάει, την περιεργάζεται, ελέγχει τις διάφορες ρυθμίσεις και τέλος, πάει σε 2α και 3α site και αγοράζει με μειωμένη τιμή το παιχνίδι του (λέξεις κλειδιά: "Αγοράζει" / "Μειωμένη"). Όπως όταν είναι να πας να αγοράσεις πουκάμισο, κάνεις μια βόλτα να δεις τις τιμές στα μαγαζιά, κοιτάς τη ποιότητα, φοράς βγάζεις ξανά φοράς ξανά βγάζεις (δοκιμάζεις), και τέλος αγοράζεις ότι είναι ποιο κοντά στη τσέπη σου, έτσι είναι και εδώ.

 

Το ότι θα αγοράσεις κάτι σε έκπτωση από κάποιον Αμερικανό επειδή από εκείνων θα πρέπει να δώσω 60$ (45€) και όχι 60€ για το game, δεν σημαίνει ότι η εταιρία χάνει! Ούτε υπάρχει πειρατικός serial key generator ώστε να τα πουλάνε με 100% κέρδος. Όλα από κάπου αγοράστηκαν!

 

Τέλος, αν πιστεύεις ότι η Ubi, EA, Bethesta κ.τ.λ χάνει από τη τελευταία κατηγορία ανθρώπων, τότε μάλλον μπερδεύεις τις κόπιες που πουλάνε ανά καιρούς και τα εκατομμύρια εισπράξεις που έχουν.

 

Συμπληρώνω ότι πάρε παράδειγμα το Evil Within. Δεν έκαναν καν το κόπο να δώσουν minimum απαιτήσεις. Αν δηλαδή λέγανε, "εμείς το τρέξαμε σε 4-way SLI και δεν μπορούμε να εγγυηθούμε τίποτα λιγότερο", εμείς θα έπρεπε να υποκλιθούμε σε αυτό;

Ή το Alien: Isolation με τις απαιτήσεις που έχει για να παίζεις ultra, ενώ με το 6 ετών hardware μου παίζω ultra με 45-60 FPS.

 

Επίσης απάντησε μου σε κάτι: Όταν λες "Όχι να το έχω 1 χρόνο στο μηχάνημα λουφέ, να το πάρω σήμερα και να πω "είμαι εντάξει, το αγόρασα"." πιστεύεις ότι η εταιρία που το έβγαλε, θα ήταν δυσαρεστημένη αν το είχες τόσο καιρό, το έπαιζες και τέλος επειδή το βρήκες προσφορά το αγόρασες; Αν είναι έτσι, οι προσφορές γιατί υπάρχουν; Οι εκπτώσεις γιατί υπάρχουν; Γιατί συνεχίζουν να ανθίζουν όλες αυτές. Γιατί συνεχώς έχουν κέρδη; Γιατί οι τιμές είναι στάσιμες και η ποιότητα στο 40% αυτών που βγάζουν έχει πέσει;

Το αν θα το αγοράσω σε summer ή x-mas sale που θα το έχει -25% π.χ το FarCry 4 (λέμε τώρα :Ρ) και θα το παίξω τότε, είτε αν θα το παίξω με το που βγει και θα το αγοράσω μετά από ένα περίπου μήνα.. πιστεύεις έχει καμιά διαφορά;

 

To FarCry 3 ας πούμε το είχα κατεβάσει. Δεν μου άρεσε τελικά. Το παράτησα στη μια ώρα. Όταν το βρήκα όμως 5€ στο Steam πέρσι, το πήρα. Πιστεύεις ότι έχασε η Ubisoft ή κέρδισε;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...